Sondaż pracowni Estymator: PiS ma coraz więcej zwolenników

Sejm RP fot. Kancelaria Sejmu Rafał Zambrzycki
47 proc. głosów dla PiS, 27, 4 proc. dla KO i 12,9 dla lewicy. Takie byłyby wyniki wyborów, gdyby odbywały się dziś. Tak wynika z sondażu pracowni Estymator, przygotowanego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl, a opublikowanego przez TVPInfo.

47 proc. ankietowanych głosujących na Prawo i Sprawiedliwość to w porównaniu do poprzedniego badania wzrost o 2,3 pkt. proc. Taki wynik oznacza 249 mandatów PiS w Sejmie. Na Koalicję Obywatelską oddałoby głosy 27,4 proc. badanych. To spadek o 3 pkt – KO może liczyć na 141 miejsc w sejmie. Na Lewicę zagłosowałoby 12,9 proc. badanych – czyli miałaby 53 mandaty. Zgodnie z danymi z poprzedniego badania to wzrost o 3,1 pkt. proc.

Natomiast 6 proc. ankietowanych chce zagłosować na Koalicję Polską, i tu także widać spadek, o 0,8 proc. Koalicja oscyluje na granicy błędu statystycznego, więc do sejmu może nie wejść. Gdyby weszła – może liczyć na najwyżej 16 mandatów. Według sondażu na pewno progu wyborczego nie przekroczy Konfederacja z wynikiem 3,9 proc. oraz Bezpartyjni Samorządowcy z poparciem 1,6 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 4–5 września 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1012 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię.

TVPInfo, el

Podziel się: