Strona główna Blog Strona 511

Mężczyzna z niebezpiecznymi narzędziami zatrzymany w centrum miasta

0

Poznańscy policjanci zatrzymali na ulicy Wrocławskiej mężczyznę, który spacerował z kastetem, nożem i pistoletem na kulki. Był pod wpływem alkoholu.

Interwencja policji miała miejsce 27 grudnia około godziny 5.00 rano. Funkcjonariusze zostali poinformowani, że po ulicy chodzi mężczyzna z niebezpiecznymi przedmiotami. Jak powiedział portalowi „epoznan” Łukasz Paterski z zespołu prasowego poznańskiej policji, patrol po dotarciu na Wrocławską bez trudu znalazł wskazanego mężczyznę. Rzeczywiście miał przy sobie niebezpieczne przedmioty: kastet, nóż i pistolet, na szczęście tulko na kulki.

Jak sprawdzili funkcjonariusze, mężczyzna był pod wpływem alkoholu, dlatego po zarekwirowaniu mu niebezpiecznych przedmiotów policjanci zawieźli go do izby wytrzeźwień. Gdy dojdzie do siebie – będzie odpowiadał za posiadanie niebezpiecznych przedmiotów, co jest wykroczeniem.

Zderzenie dwóch samochodów. Są utrudnienia w ruchu

0

Na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Św. Michała doszło do zderzenia dwóch samochodów – sprawca uciekał przed policją. Nikt poważnie nie ucierpiał, ale na miejscu są duże utrudnienia w ruchu.

Do zdarzenia doszło 28 grudnia około 13.00 na pasie w kierunku centrum Poznania. Jak informują poznańscy policjanci, kierowca samochodu osobowego wcześniej, na wysokości ulicy Krańcowej, nie zatrzymał się do kontroli, więc funkcjonariusze ruszyli w pościg. Na skrzyżowaniu Warszawskiej i św. Michała uciekający stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się z innymi samochodem.

Nikt poważnie nie ucierpiał, choć pomoc medyczna była potrzebna. Na miejscu zdarzenia nadal pracują służby i są utrudnienia w ruchu. Kto może, powinien omijać ten odcinek Warszawskiej.

Jest nowy wojewoda w Wielkopolsce. Kto zastąpił Michała Zielińskiego?

Agata Sobczyk z Polski 2050 Szymona Hołowni została powołana przez premiera Donalda Tuska na stanowisko wojewody wielkopolskiego. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii regionu.

Większość wojewodów w Polsce otrzymała nominacje 20 grudnia – Wielkopolska musiała poczekać na swojego przedstawiciela rządu jeszcze ponad tydzień. Została nim Agata Sobczyk, a nominacji pogratulował jej Michał Zieliński, dotychczasowy wojewoda, który swoje stanowisko sprawował przez niespełna trzy lata.

„Z dniem 28 grudnia 2023 roku Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, powołał Agatę Sobczyk na stanowisko wojewody wielkopolskiego” – czytamy na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Odchodzący wojewoda Michał Zieliński pożegnał się z mieszkańcami regionu na swoim profilu społecznościowym, a swojej następczyni życzył powodzenia.
„Moja praca dla Wielkopolski przypadła na czas, który okazał się wielkim wyzwaniem, nie tylko dla naszego regionu, ale i dla Polski” – napisał. – „Każdemu kryzysowi sprostaliśmy, zapewniając bezpieczeństwo Wielkopolanom. Pomimo tak wielu wyzwań udało nam się wspólnie zmienić oblicze Wielkopolski i poprawić codzienność Wielkopolan. Inwestycje w lokalne społeczności, w nasze Małe Ojczyzny, infrastrukturę, politykę społeczną, służbę zdrowia i wiele innych obszarów pozwoliły nam na zapewnienie zrównoważonego rozwoju całego regionu. Dziękuję wszystkim osobom, z którymi miałem przyjemność pracować przez ten czas, za ich wsparcie, wiedzę i otwartość. Dziękuję ponadto każdemu, z kim przez blisko trzy lata miałem zaszczyt budować lepszą przyszłość Wielkopolski i Wielkopolan. Dziękuję moim współpracownikom, samorządowcom, przedstawicielom administracji zespolonej i niezespolonej, duchowieństwu oraz osobom ze wszystkich sfer życia społecznego, kulturalnego, sportowego, gospodarczego i politycznego. Dziękuję mieszkańcom Wielkopolski za każde spotkanie i rozmowę. Niezależnie od tego, w jakiej roli, mogę Państwa zapewnić, że zawsze będę gotowy działać na rzecz naszego regionu i jego mieszkańców. Mojej następczyni życzę powodzenia w pełnieniu tej niezwykle odpowiedzialnej, ale przede wszystkim zaszczytnej misji”.

Agata Sobczyk ma 35 lat, jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, ma także doświadczenie w dyplomacji: odbyła staż w Konsulacie Generalnym RP w Sydney, a pracowała w polskiej ambasadzie w Irlandii. W ostatnich wyborach parlamentarnych walczyła o mandat poselski z Poznania i choć go nie zdobyła – Polska 2050 zdobyła dwa mandaty w Poznaniu – to uzyskała trzeci wynik, a zagłosowało na nią ponad 6 tys. osób.

Nowe Zoo jest zamknięte. Awaria prądu!

0

28 grudnia Nowe Zoo jest zamknięte z powodu awarii prądu, do której doszło na terenie ogrodu. Jak jednak zapewniają pracownicy – 29 grudnia będzie już można odwiedzić zoo.

„Szanowni Państwo, w związku z awarią energetyczną Nowe ZOO będzie dziś zamknięte. Bardzo Państwa przepraszamy. Jutro sytuacja powinna wrócić do normy” – poinformowało Zoo Poznań na swoim profilu na Facebooku.

W zoo trwają już prace naprawcze i jeszcze dziś awaria powinna zostać usunięta.

Panele fotowoltaiczne na dachach miejskich budynków. „Wszystkie prace zakończą się w drugim kwartale 2024 r.”

0

Urząd Miasta Poznania rozstrzygnął przetarg na montaż 203 paneli fotowoltaicznych na dachach dwóch miejskich budynków. Obniży to opłaty za prąd i zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na dachach obiektów przy placu Kolegiackim 17 i tam znajdzie się ich 96, oraz ulicy Libelta 16/20, gdzie będzie ich 107.
„Lokalizacje wytypowane zostały ze względu na powierzchnię dachu oraz najbardziej korzystne możliwości techniczne instalacji” – wyjaśnia UMP. – „Wydział Obsługi Urzędu zakończył już postępowania przetargowe. Podpisano też umowy z wykonawcami prac. Na realizację przedsięwzięcia mają oni czas do końca marca (ul. Libelta) oraz połowy kwietnia (pl. Kolegiacki). Oznacza to, że wszystkie prace zakończą się w drugim kwartale 2024 r.”.

Przed montażem paneli wykonawca będzie musiał przebudować i wzmocnić konstrukcję dachu – prace na budynku przy placu Kolegiackim będą prowadzone pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Całość prac będzie kosztować ponad 2 mln zł, z tego 1,3 mln na pl. Kolegiackim, a 800 tys. na ul. Libelta z budżetu miasta.

Montaż ogniw fotowoltaicznych wpisuje się w realizację zapisów uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Poznania w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii – ale jest też drogą do obniżenia rachunków za prąd. Dodatkowo energia czerpana z promieni słonecznych, a nie spalanego węgla, jest korzystna dla środowiska.

Pobicie na Chartowie. Mężczyzna trafił do szpitala

0

Mężczyzna spacerujący z psem na terenie użytku ekologicznego Traszki Ratajskie na Chartowie został pobity przez grupę mężczyzn. Powodem było zwrócenie im uwagi, by nie odpalali petard.

Zdarzenie miało miejsce 27 grudnia wieczorem. Mężczyzna, jak opisał to telewizji WTK, wybrał się na spacer ze swoim psem do użytku ekologicznego Traszki Ratajskie. W czasie gdy spacerował, na sąsiedniej górce grupa pięciu-sześciu mężczyzn zaczęła odpalać petardy, co bardzo źle wpłynęło na jego psa. Zwierzę zaledwie trzy miesiące temu zostało wzięte ze schroniska, bardzo się przestraszyło i o mało nie zerwało ze smyczy.

Mężczyzna zaczął krzyczeć do odpalających petardy, żeby przestali, ale ci w odpowiedzi ruszyli na niego z pięściami. Właściciel psa został uderzony kilkanaście razy, głównie w głowę, po czym napastnicy uciekli. Wezwał policję, ale gdy funkcjonariusze dotarli na miejsce, napastników już nie było.

Pobity trafił do szpitala – ma złamaną żuchwę i musi spędzić w placówce kilka dni. Gdy wyjdzie, ma zgłosić pobicie na komisariacie.

Ciało mężczyzny znalezione w mieszkaniu

Ostrowscy policjanci zostali wezwani do jednego z bloków przy ulicy Paderewskiego. Zgodnie ze zgłoszeniem na klatce schodowej miało się znajdować ciało mężczyzny.

Do zdarzenia doszło 26 grudnia około godziny 19.00, jak informuje portal „ostrow24 TV”. Gdy jednak funkcjonariusze zweryfikowali informacje, okazało się, że ciało znajduje się nie na klatce schodowej, a w mieszkaniu.

Na miejsce, poza patrolem policji, pojechali też ratownicy medyczni, jednak na pomoc dla mężczyzny było już za późno. Według ich ustaleń około 90-letni mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych. Nie stwierdzono udziału osób trzecich.

Kłopoty z sygnałem GPS. Także w Wielkopolsce

Od kilku dni na Bałtyku i w północnej części Polski aż do Wielkopolski występują zakłócenia sygnału GPS. Specjaliści określają je jako „masowe” i szczególnie groźne dla osób, które korzystają z nawigacji na Bałtyku.

Pierwsze zakłócenia sygnału na większą skalę zauważono już 25 grudnia, co widać na mapach opublikowanych przez portal GPSJam. Czerwony kolor, czyli wysoki poziom zakłóceń, obejmuje głównie Szwecję i… województwo podlaskie. Średni poziom zakłóceń to kolor żółty, który obejmuje Pomorze, Pomorze Zachodnie, część Wielkopolski razem z Poznaniem, a także część Mazowsza. Według mapy z 26 grudnia czerwonym kolorem oznaczona jest większość Polski, w tym cała Wielkopolska. Z całego kraju zakłóceń nie ma tylko na południu: w województwach małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim i śląskim.

Nie wiadomo, czym są spowodowane problemy z sygnałem GPS i kto je zakłóca.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 28 grudnia? (LISTA)

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 28 grudnia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Gostyń
28 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 14:30
Gostyń ul. Przy Dworcu nr 3, Stacja Paliw MOYA.

Obszar Łubowo
28 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Woźniki 4 – 6, 44A do 47A, Oraz działki przyległe

Obszar Szydłowo
28 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
29 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Miejscowość Furman nr 1, 2, 3, dz. nr 4/6.

Obszar Swarzędz
28 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Swarzędz: ul. Piaskowa 5.

Obszar Gołańcz
28 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Gołańcz ul. Margonińska 12, ul. Smolary od nr 22 do nr 29, miejscowość Tomczyce, miejscowość Potulin 18, 19, 20.

Obszar Nekla
28 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Gąsiorowo 1 – 14,

Obszar Gniezno
28 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Goślinowo

Obszar Krzywiń
28 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
gm. Krzywiń: Mościszki nr 1 do 8, 41 do 46, sklepy, remiza OSP.

Obszar Wągrowiec
28 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Wągrowiec ul. Mikołaja Reja 10 Szkoła.

Obszar Krzemieniewo
28 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 14:30
gm. Krzemieniewo: Pawłowice ul. Leszczyńska nr 2; ul. Mielżyńskich nr 1 do 13 nieparzyste, nr 33 do 51 nieparzyste; ul. Wielkopolska nr 1 do 22, nr 23 do 29 nieparzyste, GCK Izba Regionalna, Kościół; ul. Spokojna – cała ulica.

Obszar Rogoźno
28 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 14:00
miejscowość Budziszewko 22M, 22T, działki 171/28, 171/31, 171/32, 171/34, 171/41, 171/43, 171/45, 171/46, 171/49, 171/50, 171/52, 171/53.

Obszar Skoki
28 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Rościnno dz. 161/24, dz. 161/22, dz. 161/20, dz. 161/7, dz. 161/5, dz. 161/4, dz. 161/3, dz. 142/6, Działki przy rzece Mała Wełna, Skoki ul. Przylesie, ul Rogozińska 23, 27, dz. 901/5, Potrzanowo dz. 549/3

Obszar Stęszew
28 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 13:00
Gmina Stęszew, miejscowość Srocko Małe, 1, 2, 3, 3a, 4, 4A, 4B, 4C, 5, 6, 6A, 7, 7a, 8, 10, 10a, 11, 11A, 18, 23, leśniczówka, TRAS Sp. Cywilna, Gmina Stęszew, miejscowość Zamysłowo, ul. Wrocławska 98, Gmina Stęszew, miejscowość Wronczyn 3A, działka nr 6, 6/1, 26/2, 42, 46/2, Gmina Stęszew, miejscowość Wronczyn 2a, 3a, ul. Jabłoniowa 1, 2, działka nr 6, 6/1, 26/2, 42, 46/2, 55, MOP Wronczyn , MOP Zamysłowo, MOP I i MOP III, oświetlenie drogowe obszaru MOP I i MOP III oraz oświetlenie pomiędzy nimi,

Powstanie Wielkopolskie z armatą i samolotem (ZDJĘCIA)

0

Replika samolotu Fokker i armata z epoki – to wszystko można było podziwiać 27 grudnia przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Przed muzeum stanęła replika samolotu Fokker D.VII z Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej oraz armata (7,7 cm FK 96 n.A) ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, która została uwieczniona min. na obrazie Leona Prauzińskiego. Obrazu dopełniał obóz powstańczy rekonstruktorów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” i Stacji Lotniczej „Ławica”, którzy wystąpili w umundurowaniu z pierwszych godzin powstania. W obozie działał punkt werbunkowy oraz medyczny, a rekruci wstępujący do armii powstańczej ćwiczyli musztrę i zapoznawali się z bronią.

Wstęp do muzeum był bezpłatny, a placówka szczególnie polecała swoją nową wystawę czasową „Wojska Wielkopolskie w fotografii (1918-1920)” autorstwa Jana Gruszki, przygotowaną specjalnie na 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. „Ten gen obywatelskości jest wciąż obecny”

0

Złożenie kwiatów na mogiłach dowódców powstania i w miejscach pamięci rozpoczęto obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Główne uroczystości odbyły się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Tradycyjnie już obchody rozpoczęło wycie syren przez jedną minutę i wstrzymanie ruchu komunikacji miejskiej oraz racowisko przygotowane jak zawsze przez kibiców Lecha Poznań – tym razem w centrum Poznania, na trasie przejazdu Ignacego Jana Paderewskiego z dworca kolejowego do hotelu Bazar.

Główne obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbywały się jak zawsze przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta i województwa: był wojewoda Michał Zieliński, Poznań reprezentowali prezydent Jacek Jaśkowiak, jego zastępca Mariusz Wiśniewski i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. Byli też obecni starosta poznański Jan Grabkowski oraz wicestarosta Tomasz Łubiński. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował jego doradca Wojciech Gerwel.

Gospodarzem uroczystości był marszałek Marek Woźniak, który przywitał wszystkich obecnych, a jego przemówienie tradycyjnie, choć odnosiło się do Powstania Wielkopolskiego, było niezwykle aktualne.
– Spotykamy się tu od wielu lat, aby oddać hołd poległym bohaterom i zamanifestować radości i dumę ze zwycięstwa – mówił między innymi. – Pokolenia Wielkopolan marzyły o wolności, podejmowały działania – ale z coraz większą świadomością, że wymaga to szczególnych okoliczności i pełnej mobilizacji.

To dlatego rozpoczęli słynną „najdłuższą wojnę nowoczesnej Europy”, czyli działalność społeczną, rozwijanie świadomości, inwestycje w patriotyczną edukację i rozwój gospodarki. Śledzili także sytuację polityczna w Europie, zdając sobie sprawę ze znaczenia rozwoju
– Dziś nazwalibyśmy to budową społeczeństwa obywatelskiego – zauważył marszałek.

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego, który nastąpił w czasie, gdy Wielkopolski jako części odbudowującej się niepodległej Polski nie brano pod uwagę, wzmógł powstańcze nastroje. Jego słynne przemówienie przyspieszyło wybuch powstania, a marszałek w swoim przemówieniu przytoczył te fragmenty, w których Paderewski docenił tę wielką pracę organiczną wykonaną przez Wielkopolan, ich pracowitość, konsekwencję działania i to, że wspólnie pracowała nie jedna grupa czy jedna klasa, ale „cały wielkopolski lud”, jak powiedział. Bo w czas takich zmian politycznych, jak zaznaczył, „nie pora na stanowe i klasowe przywileje”.

Powstanie stało się faktem – w ciągu kilku dni wyzwolono Poznań, a walki przetoczyły się przez cały region, przynosząc powstańcom wiele sukcesów. Wyzwaniem okazało się utrzymanie zdobyczy terytorialnych i to dlatego gen. Józef Dowbor-Muśnicki przyjechał z Warszawy, by zbudować prawdziwą armię.
– Było to trudne zadanie, mimo że był bardzo doświadczonym dowódcą, ale po latach wspominał, że nie zrobiłby i połowy tego, gdyby nie pomoc ludności i miejscowych władz – podkreślił marszałek. – Doświadczenie, ofiarność i nadzwyczajny patriotyzm Wielkopolan dowiodły, jak ogromną pracę wykonano w czasie najdłuższej wojny nowoczesnej Europy. Mam wrażenie graniczące z pewnością, że ten gen obywatelskości jest w nas wciąż obecny.

Wojciech Gerwel odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, który nazwał w nim Powstanie Wielkopolskie jedną z najchlubniejszych kart w historii Polski i przypomniał, że już kolejny rok jest ta rocznica świętowana jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Tę ustawę prezydent Andrzej Duda podpisał w 2021 roku podczas pobytu w Poznaniu.
„Jest bowiem niezwykle ważne, żeby pamięć o Powstaniu Wielkopolskim miała wymiar nie tylko lokalny” – napisał prezydent. – „Stanowi część skarbnicy narodowej, jest świadectwem wielkości polskiego ducha i inspirującym symbolem”. Jego zdaniem należy szczególnie pamiętać, że o sukcesie Powstania Wielkopolskiego, zakończonego korzystnymi dla Polski postanowieniami, przesądziły zarówno odwaga, jak i znakomita organizacja, dyscyplina i dalekowzroczność powstańców.
„Nie do pomyślenia była Polska bez wolnej Wielkopolski” – podkreślił prezydent. – „Powstanie Wielkopolskie dopełniło proces kształtowania zachodniej granicy odrodzonej Polski i umocniło naszą suwerenność”.

Z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja upamiętniająca zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918–1919. 28 grudnia w Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające powstanie.

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wielkie racowisko w centrum Poznania (ZDJĘCIA)

0

Obchody 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego jak zawsze uczcili też kibice Lecha Poznań, przygotowując wielkie racowisko. Tym razem można je było podziwiać w centrum Poznania.

„Wracamy na trasę przejazdu Paderewskiego” – informowali kibice Lecha Poznań pięć dni temu. – „Stoimy od Dworca Letniego poprzez św. Marcin, al. Marcinkowskiego aż do placu Wolności.”

I na całej tej trasie byli ustawieni kibice z racami, które zostały odpalone o 16.40, godzinie wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Jak zawsze było to przejmujące i niezwykle efektowne widowisko. Zobaczcie zdjęcia Karoliny Adamskiej!

Przeładowana ciężarówka na S5

0

Inspektorzy transportu drogowego z Gniezna wspólnie ze strażnikami leśnymi skontrolowali ciężarówkę przewożącą drewno na S5. „Przekroczeń było kilka” – informują.

21 grudnia na zachodniej obwodnicy Gniezna inspektorzy WITD wraz ze Strażą Leśną skontrolowali krajowy transport drogowy drewna sosnowego.
„Przewóz wielkowymiarowej dłużycy w liczbie 26 sztuk z leśnictwa Jasieniec niedaleko Grójca do Jadownik Rycerskich w powiecie żnińskim okazał się nienormatywny” – informują o efektach kontroli. – „Przekroczeń było kilka. Dopuszczalna masa całkowita zamiast 40 t wyniosła ponad 59 t, a naciski osi zostały przekroczone o 22, 30 i 34,21 proc. Brak było zezwolenia kategorii V na przewóz nienormatywny, a kierowca prowadził pojazd za długo bez przerwy. Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne na łączną kwotę 25.400 zł”.

Na polecenie inspektorów kierowca przeładował nadmiar nadmiaru dłużycy sosnowej na inny podstawiony zespół pojazdów.

W Poznaniu pada najmniej deszczu w Polsce!

Stolica Wielkopolski jest najbardziej suchym miastem w kraju – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. I nie jest to, niestety, tendencja tylko kilku ostatnich lat.

Według danych GUS przytoczonych przez Gazetę Wyborczą cały region zmaga się ze skąpymi opadami deszczu, a najgorsza sytuacja pod tym względem, i to według danych z ostatnich 50 lat, jest w Kaliszu. Jednak w ubiegłym roku, jak zwraca uwagę gazeta – to Poznań był najbardziej suchym miastem w Polsce: spadło tu zaledwie 415 mm wody na metr kwadratowy! W Kaliszu w ubiegłym roku spadło 437 mm na metr kwadratowy, co daje miastu drugie miejsce w Polsce. Na trzecim znajduje się Zielona Góra (442 mm na 1 m kw.). Na przeciwległym biegunie są góry: w Zakopanem spadło nieco ponad 900 mm deszczu, a na Śnieżce – prawie 1000.

Wielkopolska zmaga się z brakiem wody nie tylko deszczowej, ale i tej na powierzchni oraz pod nią. Już w latach 60. ubiegłego wieku naukowcy alarmowali, że nasz region stepowieje, a sytuacji nie poprawiały kolejne odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego budowane we wschodniej części regionu. Od kilku lat Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnotowuje w Wielkopolsce suszę hydrologiczną, z powodu której najbardziej cierpi rolnictwo. Jak we wrześniu 2023 roku poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza, komisje szacujące straty z powodu suszy odnotowały spadek plonów nawet do 80 proc. zbóż jarych na słabszych glebach!

Straty zbóż ozimych nie przekroczyły 45 proc., ale już kukurydzy na ziarno sięgały nawet 70 proc., tak samo jak roślin strączkowych. A jak zwraca uwagę WIR – to nie są wszystkie tegoroczne straty. Przepisy o szacowaniu strat przez komisje klęskowe przywrócono tak późno, że w wielu gospodarstwach zbiory już się zakończyły, więc rolnicy nie mogli zgłaszać strat.

Sytuację w regionie ma poprawić budowa zbiorników retencyjnych: na miejscu dawnych kopalni odkrywkowych wokół Konina oraz w Wielowsi Klasztornej i w Kleszczewie pod Poznaniem. Z tych wszystkich inwestycji powstał na razie jedynie zbiornik w Kleszczewie, prace przy pozostałych trwają, ale już wiadomo, że to inwestycje, które buduje się latami, a kolejne lata trzeba czekać, żeby przyniosły efekty w postaci zwiększenia opadów i ogólnie poprawy bilansu wodnego w Wielkopolsce. Miejmy nadzieję, że zostaną ukończone i dadzą efekty, zanim główne miasta regionu wyschną na wiór…

Pościg na A2. „Kierowca nie zastosował się do sygnałów do zatrzymania”

0

Wspólny, polsko-niemiecki patrol funkcjonariuszy SG ze Świecka zatrzymał po pościgu 26-letniego mieszkańca Gniezna. Mężczyzna wjechał do Polski skradzionym samochodem.

Akcja polskich i niemieckich strażników miała miejsce 22 grudnia rano.
– Funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku na autostradzie A2 wytypowali do kontroli drogowej i podjęli próbę zatrzymania samochodu marki Kia z polskimi numerami rejestracyjnymi – wyjaśnia Paweł Biskupik z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Kierowca pojazdu nie zastosował się do wydanych sygnałów do zatrzymania i z dużą prędkością zaczął oddalać się od funkcjonariuszy w głąb Polski. Natychmiast podjęto pościg za uciekającym pojazdem.

Strażnicy dogonili samochód po kilku kilometrach pościgu autostradą A2, ale wtedy kierowca wyskoczył z auta i zaczął uciekać na piechotę. W tym jednak strażnicy okazali się lepsi i szybko zatrzymali uciekiniera. Okazał się nim 26-letni Polak, mieszkaniec Gniezna, w dodatku bez uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

– Funkcjonariusze SG ustalili, że Kia Ceed miała założone podrobione na wzór oryginalnych polskie tablice rejestracyjne – mówi Paweł Biskupik. – Ponadto w bagażniku auta znaleziono oryginalne niemieckie tablice, należące do tego auta. Ustalono, że zatrzymany przez funkcjonariuszy samochód został skradziony na terytorium Niemiec. 26-latka zatrzymano i przekazano słubickim policjantom. Kierowca podejrzany o kradzież samochodu oraz prowadzenie pojazdu bez stosownych uprawnień usłyszy prokuratorskie zarzuty.

Skradziona kia została zabezpieczona i odholowana na parking strzeżony. Jej szacunkowa wartość to ponad 100 tysięcy złotych.

Kolejne oszustwo. Tym razem celem są osoby korzystające z poznańskiej komunikacji miejskiej

0

„Uwaga na fałszywe oferty o promocjach biletowych ZTM!” – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. W mediach społecznościowych można znaleźć promocję na bilety, których nie ma w ofercie ZTM.  

W mediach społecznościowych można znaleźć informacje o wprowadzeniu przez ZTM możliwości zakupu biletu na 90 dni za 11 zł na transport publiczny w Poznaniu – tylko że takiego biletu ZTM nie ma w swojej ofercie. Link zawarty w komunikacie przekierowuje na stronę, która przypomina stroną ZTM, ale nią nie jest.

„Prosimy ignorować tę wiadomość! Prosimy nie klikać na zamieszczony w ogłoszeniu link!” – ostrzega ZTM i przypomina, że prawdziwą ofertę biletową można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego, a kliknięcie w link oszustów może spowodować umożliwienie im dostępu do naszych danych i w konsekwencji pieniędzy.

Rosną kary za brak OC. Kierowcy mocno dostaną po kieszeni!

0

Nawet 9 000 zł kary może dostać już od 1 stycznia 2024 właściciel samochodu osobowego, który nie będzie miał ciągłości ubezpieczenia OC. Wzrost kar jest związany ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia.

Jak informuje TVN24 Biznes, w 2024 roku kary wzrosną dwukrotnie, 1 stycznia i 1 lipca, tak jak minimalne wynagrodzenie. Kara za brak ważnego ubezpieczenia OC wynosi 200 proc. minimalnego wynagrodzenia w przypadku samochodów osobowych, natomiast w przypadku motocykli – jedna trzecią minimalnej pensji. najwięcej zapłacą właściciele ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej wyższej niż 3,5 tony, ciągników i autobusów, którzy zapomnieli o OC. Tu wysokość kary wynosi trzykrotność minimalnej płacy, a ta od 1 stycznia będzie wynosić 4254,40 zł brutto, natomiast od 1 lipca – 4300 zł brutto.

Najwyższa kara dotyczy tych właścicieli pojazdów, którzy nie mają ważnego OC dłużej niż 14 dni. Oni od 1 stycznia mogą zapłacić nawet 8490 zł za pojazd osobowy. Brak ważnego ubezpieczenia od 4 do 14 dni oznacza połowę maksymalnej kary, czyli 4250 zł, a brak do 3 dni – 20 proc., czyli 1700 zł. A od 1 lipca stawki jeszcze wzrosną.

Kierowcy powinni więc sprawdzić ważność swoich polis, bo choć w większości przypadków ubezpieczenie OC samochodu przedłuża się automatycznie – to jednak nie zawsze tak się dzieje. Na przykład przy kupnie samochodu używanego i przejęcia ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela – nie zostanie ono przedłużone automatycznie. Nowy właściciel musi sam wykupić nową polisę i dopiero ona będzie automatycznie przedłużana. Do braku przedłużenia może dojść także wówczas, gdy po zakupie polisy na raty jedna nie zostanie opłacona. Wówczas także ubezpieczyciel może wstrzymać automatyczne przedłużenie polisy.

Jakie kosmetyki do makijażu mogą być stosowane przez nastolatki?

Nastolatki sięgają po kolorowe kosmetyki coraz wcześniej, nierzadko twierdząc, że bez makijażu nie mogą wyjść z domu. Można dyskutować, czy to słuszne, ale ponieważ trend jest powszechny, raczej go nie zatrzymamy. Lepszym wyjściem jest kontrolowanie, czego używają bardzo młode kobiety i podsuwanie kosmetyków dostosowanych do ich wieku i rodzaju cery.

Czy nastolatki powinny się malować?

Dwa najczęstsze powody, dla których nastolatki sięgają po kolorowe kosmetyki, to problemy z cerą oraz problemy z samooceną. O ile te pierwsze można zrozumieć, bo trądzik młodzieńczy jeszcze nikomu urody nie dodał, to drugie są co najmniej niepokojące, bo sugerują, że dziewczynki uzależniają swoją wartość od wyglądu.

Zakazywanie robienia makijażu nie ma za wiele sensu. Wygeneruje tylko większe kolejki do lustra w szkolnej toalecie. Zamiast tego warto podsunąć nastolatce takie kosmetyki, które podkreślą jej urodę, a jednocześnie pozwolą na zrobienie bardzo delikatnego makijażu.

Jakie kosmetyki kupić nastolatce? Te będą odpowiednie

Wodoodporny tusz do rzęs dla nastolatki – nie da się ukryć, że to jeden z częściej używanych kosmetyków. Samo pomalowanie rzęs sprawia, że twarz wygląda zupełnie inaczej. Aby jednak kosmetyk dobrze pełnił swoją funkcję, koniecznie musi być wodoodporny. Dobrze też, żeby był hipoalergiczny, aby uniknąć ewentualnych podrażnień w okolicach oczu.

Jeśli chodzi o kolor, to prym wiodą czarne tusze, ale warto dobrze przyjrzeć się swojej nastolatce. Czasem brązowy lub grafitowy będzie bardziej odpowiedni.

Lekki podkład lub krem BB – te kosmetyki idealnie tuszują drobne niedoskonałości cery. Ukryją trądzik (o ile nie jest nasilony i nie ma ropnej postaci), przebarwienia, blizny i cienie pod oczami. Podkład lub krem trzeba dobrać do typu skóry nastolatki. Nie zawsze najlepszy będzie kosmetyk o silnym działaniu nawilżającym. Istotny jest też kolor i odcień cery. Dobry kosmetyk to taki, który po nałożeniu na twarz nie różni się od koloru szyi, dłoni itp. Powinien wyglądać jak najbardziej naturalnie.

Korektor – niezastąpiony w przypadku poważniejszych nierówności cery. Zamiast nakładać grubą warstwę podkładu lub kremu, lepiej użyć punktowo korektora. Korektor ukryje nie tylko przebarwienia, trądzik czy pękające naczynka. Dobrze radzi sobie z cieniami pod oczami.

Pomadka lub błyszczyk – podkreślając oczy, nie można zapomnieć o ustach. Pomadka lub błyszczyk o właściwościach nawilżających i pielęgnacyjnych będzie najlepszym wyborem. Na szminki w ostrych, wyrazistych kolorach jeszcze przyjdzie czas.

Cienie do powiek – powinny być lekkie, matowe, nierzucające się w oczy. Nastolatkom nie pasuje mocny i opalizujący makijaż. Dodaje lat i sprawia, że dziewczynka wygląda nieco groteskowo.

Jakich kosmetyków nie kupować nastolatce?

Młoda cera prawdopodobnie wytrzyma wszystko, ale nie ma potrzeby, by ją nadmiernie obciążać.

Ciężkie i gęste podkłady na pewno nie są dobre dla nastolatków. Mogą zatykać pory, a przez to prowadzić do pojawiania się kolejnych wyprysków. To swoiste błędne koło, lepiej w nie nie brnąć. Lepiej wybrać kosmetyk na bazie wody niż olejków mineralnych.

Substancje zapachowe, parabeny, siarczany – tych składników też nie powinno być w kosmetykach dla nastolatków. Przed zakupem warto przeczytać skład.

Jeśli nastolatka się maluje, będzie potrzebowała kosmetyków do demakijażu. Trzeba uważać, by nie zawierały alkoholu, który może nadmiernie wysuszać skórę.

Artykuł sponsorowany

Parkingi dla hulajnóg już są. Tylko że puste

0

W Poznaniu jest już coraz więcej parkingów dla hulajnóg – jednak jak na razie nie widać ani zainteresowania parkujących, ani działań, które będą zachęcać do parkowania w tych miejscach.

Przypomnijmy: w Poznaniu powstają 273 parkingi dla hulajnóg i innych jednośladów, a oficjalnie punkty mikromobilności Hop&Go. Mają rozwiązać problem z parkowaniem hulajnóg, które zostawiane gdzie popadnie, utrudniały przejście pieszych, a często też przejazd rowerzystom. O rozwiązanie problemy wielokrotnie występowały do miasta rady osiedli dzielnic w śródmieściu, bo to tam problem porzucanych hulajnóg dawał się najbardziej we znaki, raz z powodu natężenia ruchu, a dwa – węższych chodników i ciaśniejszej zabudowy.

Parkingi już są, ale…

W większości przypadków parkingi powstają w miejscach, gdzie wcześniej były stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego, w Strefie Płatnego Parkowania oraz przy głównych trasach komunikacyjnych i węzłach przesiadkowych. Przetarg na ich budowę Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął w sierpniu, a jedyna chętna firma, która się zgłosiła, spełniała warunek podstawowy, czyli finansowy. Od podpisania umowy miała 90 dni na budowę i oznakowanie wszystkich wskazanych miejsc.

Parkingi w wielu miejscach są gotowe – ale puste. A to istotna kwestia, ponieważ po zakończeniu montażu wszystkich stref parkowanie hulajnóg przez miesiąc będzie zalecane, ale później już obowiązkowe. Władze Poznania poinformowały, że podpisały z operatorami hulajnóg porozumienie, zgodnie z którym użytkownik będzie musiał zostawić hulajnogę tylko w wyznaczonym miejscu, bo jak tego nie zrobi, to opłata za wypożyczenie będzie naliczana nadal.

Czy to rozwiązanie się sprawdzi?

Rozwiązanie przyjęte przez władze miasta budzi jednak sporo wątpliwości. Zwracali już na to uwagę radni osiedla Stare Miasto – na terenie Starego Miasta z racji znajdowania się w centrum ten problem jest najbardziej dotkliwy i radni są z nim na bieżąco. Ich wątpliwości przede wszystkim wzbudził fakt, dlaczego za parkingi dla prywatnych pojazdów i prywatnych firm, które na tym zarabiają – płaci miasto? Na budowę parkingów ZDM przeznaczył całkiem sporą kwotę, bo 580 tys. zł.

Nie jest też dla nich jasne, dlaczego tych parkingów nie wybudowała żadna miejska jednostka – bo przecież miasto posiada takie, choćby Zakład Robót Drogowych. Radni zwrócili też uwagę, że gdy mieszkaniec Poznania chce zająć pas drogowy, na przykład stawiając kontener budowlany czy wieszając szyld – musi za to zapłacić. Dlaczego nie muszą tego robić prywatne firmy utrzymujące się z wynajmu hulajnóg, a jeszcze dodatkowo miasto na swój koszt buduje im parkingi?

– Rada Osiedla Stare Miasto wyraża swój sprzeciw wobec obarczania podatników kosztami organizacji miejsc parkowania hulajnóg i innych jednośladów. Należy mieć tu na uwadze, że nie jest to usługa publiczna, a biznes, z którego czerpie się zyski – mówił we wrześniu Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący rady. – Rada Osiedla Stare Miasto wskazuje tu także na konflikt dotyczący dostępu do strefy Hop&Go pomiędzy użytkownikami komercyjnych hulajnóg a prywatnych jednośladów. Dziś istniejące punkty ze stojakami rowerowymi często zajmowane są przez jednoślady korporacji.

Kto to będzie weryfikował?

Zdaniem radnych taka polityka oznacza uprzywilejowanie grupy podmiotów komercyjnych i nierówny dostęp do przestrzeni publicznej, dlatego wystosowała apel do prezydenta Jacka Jaśkowiaka, by wprowadził takie rozwiązania, które spowodują, że to operatorzy hulajnóg będą płacić za zajęcie pasa drogowego – co ma miejsce w innych miastach, jak to sprawdzili radni. Zapytali też, kto będzie weryfikował parkowanie i egzekwował dodatkowe opłaty.

Sęk jednak w tym, że w tych innych miastach wprowadzenie uporządkowanego parkowania nie bardzo się sprawdziło – między innymi właśnie z powodu niedoprecyzowania zasad działania systemu weryfikacji parkowania i egzekwowania dodatkowych opłat. Czy uda się to w Poznaniu?

Jeszcze nie wiadomo i pewnie szybko się nie dowiemy – na razie operatorzy mają wprowadzić zmiany do oprogramowania hulajnóg, które umożliwią naliczanie dodatkowych opłat za zostawianie pojazdów poza parkingiem. Ale mamy zimę i choć akurat teraz śniegu nie ma, to silny wiatr, deszcze i gołoledź nie zachęcają do jazdy hulajnogą i nie ma ich zbyt wiele na ulicach. Czy więc wyznaczenie stref parkowania pomoże przywrócić porządek na ulicach – okaże się tak naprawdę dopiero na wiosnę.