Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 7 maja, 2024

Miasto ogłosiło przetarg na oznakowanie parkingów dla hulajnóg w Poznaniu. A kiedy zaczną działać?

“Punkty mikromobilności coraz bliżej” – zapewnia miasto . Na terenie Poznania wyznaczonych i oznakowanych zostanie ponad 270 miejsc, gdzie będzie można zaparkować hulajnogę. Jednak działających punktów mobilności możemy się spodziewać dopiero… w przyszłym roku.

Rowery, hulajnogi elektryczne i inne urządzenia transportu osobistego są coraz bardziej popularne i jest ich coraz więcej. Ale z tym wiąże się problem parkowania ich w mieście, ponieważ hulajnogi bardzo często są zostawiane tak, że utrudniają przejście.
“Często można spotkać je pozostawione w niewłaściwych miejscach: na środku chodników i dróg rowerowych czy też przy przejściach dla pieszych” – informują władze miasta. – “Stanowi to zagrożenie dla korzystających z nich osób, szczególnie niewidomych i niedowidzących, dla których zderzenie z nieprawidłowo parkującą hulajnogą może zakończyć się poważnym wypadkiem”.

Poznań pracuje nad rozwiązaniem problemu parkowania hulajnóg od ponad roku – w czerwcu 2022 roku na problem zwróciła uwagę Rada Osiedla Stare Miasto. Teraz miasto zapowiedziało, że jeszcze w tym roku wyznaczone mają zostać punkty mikromobilności Hop&Go – parkingi rowerowe, na których będzie można zaparkować również hulajnogi, nie blokując drogi innym użytkownikom ruchu.

– Zależało nam, aby na wprowadzeniu punktów mikromobilności skorzystało jak najwięcej użytkowników – mówi Marek Makowski, kierownik zespołu ds. infrastruktury rowerowej Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. – Dlatego w każdym z wyznaczonych miejsc pojawią się stojaki rowerowe, pozwalające na bezpieczne zaparkowanie jednośladów. Punkty Hop&Go zostaną oznakowane znakami pionowymi i poziomymi, aby nie było wątpliwości, w którym miejscu należy zaparkować rower lub urządzenie, którym się poruszamy.

Punkty mikromobilności Hop&Go zostaną wyznaczone w większości w miejscach, w których dotąd funkcjonowały stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego i będzie ich 273 na obszarze Strefy Płatnego Parkowania oraz przy głównych trasach komunikacyjnych i węzłach przesiadkowych. Operatorzy hulajnóg już zadeklarowali, że zaprogramują swoje systemy w taki sposób, że nie będzie można zakończyć wypożyczenia jednośladu poza obszarem punktu.

A kiedy powstaną? Niestety, nie tak szybko. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie oznakowania punktów mikromobilności, a zainteresowane firmy mogą przesyłać oferty do 9 sierpnia. Po rozstrzygnięciu przetargu wykonawca będzie miał 90 dni na oznakowanie wszystkich wskazanych miejsc. Od tego czasu parkowanie hulajnóg w strefach Hop&Go przez miesiąc będzie zalecane, a po upływie tego czasu – obowiązkowe. Co oznacza, że uporządkowane parkowanie zostanie wprowadzone najwcześniej w grudniu. Ale ponieważ o tej porze roku i tak niewiele osób jeździ hulajnogami – bardziej prawdopodobny jest przyszły rok.

Strona głównaPoznańMiasto ogłosiło przetarg na oznakowanie parkingów dla hulajnóg w Poznaniu. A kiedy...