Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 4 lipca, 2025

Koniec prac domowych dla uczniów. A co na to nauczyciele?

Minister Barbara Nowacka zapowiedziała, że  od kwietnia uczniowie szkół podstawowych nie będą już dostawali zadań domowych. A jak ten pomysł oceniają nauczyciele?

Już na początku kwietnia ma wejść w życie rozporządzenie Ministerstwa Edukacji RP o odejściu od prac domowych, jak poinformowała minister 20 stycznia. Na razie tylko dla uczniów szkół podstawowych, ale z czasem także zacznie obowiązywać dla szkół średnich. Uczniowie klas 1-3 w ogóle nie będą dostawać prac domowych, a uczniowie klas 4-8 będą je dostawali, ale tylko chętni i bez oceniania.

Głos Wielkopolski zapytał dyrektorów wielkopolskich szkół, co sądzą na ten temat. Pedagodzy generalnie uważają, że kierunek jest dobry, ale na razie jest za mało konkretów, by wydawać jednoznaczne opinie. Bo tak, jak szkoła wygląda obecnie, a zwłaszcza program do zrealizowania, to całkowity brak prac domowych jest niewykonalny. Jeśli jednak, jak to zresztą zapowiadały władze oświatowe, będzie się to wiązać z odchudzeniem podstawy programowej, to jest to jak najbardziej właściwe.

Jednak nie brakuje tez głosów krytycznych, zwracających uwagę, że prace domowe nie są zadawane bez powodu: mają służyć utrwaleniu wiedzy zdobytej na lekcji, wyćwiczyć pewne umiejętności i nawyki przydatne w kolejnych latach nauki. Przy obecnej podstawie programowej nie ma szans, by to wszystko zrealizować podczas lekcji. Dlatego zmiany powinny się zacząć od odchudzenia podstawy programowej – i dopiero wtedy można byłoby pomyśleć o likwidacji prac domowych.

Obserwuj nas w Google News!

Nie przegap najnowszych artykułów i wiadomości. Dołącz do naszych czytelników w Google News.

Obserwuj nas w Google News

Masz dla nas ważną informację?

Zauważyłeś problem w mieście? Masz ciekawe zdjęcie, historię lub chcesz zgłosić sprawę wymagającą uwagi? Napisz do naszej redakcji i pomóż nam informować lokalną społeczność!

Skontaktuj się z nami
Źródło: Głos Wielkopolski
Strona głównaWielkopolskaChodzieżKoniec prac domowych dla uczniów. A co na to nauczyciele?