Poznań: Nowy radiowóz ma pomóc w walce ze smogiem

Miasto dofinansowało zakup radiowozu dla policji, który dzięki specjalistycznemu sprzętowi ma pomóc w identyfikacji sprawców zanieczyszczeń powietrza.

– Do tej pory koncentrowaliśmy się głównie na tym, by redukować zanieczyszczenia powietrza związane ze spalaniem węgla w kopciuchach i widzimy już, że to przynosi efekty – podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Analizy wykazują jednak, że proporcje się zmieniają i udział zanieczyszczeń związanych z transportem rośnie. Widzimy więc konieczność eliminowania z ruchu tych samochodów, które nie spełniają norm. Dzięki wspólnej inwestycji policji i urzędu miasta poznańscy mundurowi będą dysponować narzędziem, które pozwoli to robić.

Miasto na zakup nowego pojazdu wydało 150 tysięcy złotych. Drugie tyle dołożyła Komenda Główna Policji. Samochód ma pomóc (m.in. dzięki dymomierzowi i analizatorowi spalin) w walce ze smogiem powstającym ze spalin samochodowych.

– Finansowanie policji nie jest naszym formalnym obowiązkiem, ale zdajemy sobie sprawę, że bezpieczeństwo mieszkańców w dużej mierze zależy również od samorządów – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dlatego z roku na rok miasto przeznacza coraz większe środki na wsparcie mundurowych. To przekłada się na poczucie bezpieczeństwa poznaniaków, które dziś jest jednym z najwyższych w kraju.

Autor: UMP op. SS

1
Dodaj komentarz

avatar
bart
bart

Udział ruchu samochodowego w tworzeniu smogu wynosi niespełna 5% więc te 150 tys. zł wydane zupełnie bez sensu…