Poznań: W mieście pojawiło się więcej kamer

Miasto zdecydowało się na zakup 13 nowych kamer, które dołączą do systemu monitoringu miejskiego. Nowe urządzenia zostały zamontowane na Winogradach.

W Poznaniu działa obecnie 735 kamer. Miasto chce, żeby pojawiły się kolejne. – Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas bardzo ważne, dlatego w kolejnych latach będziemy kontynuowali działania rozbudowy monitoringu miejskiego. Kamery monitoringu, a jest już ich ponad 700 na terenie miasta, sprawiają że przestępczość w tych miejscach spada o kilkadziesiąt procent. Pomagają one także policji, a także innym służbom jak na przykład Straż Miejska, dochodzić sprawców wykroczeń lub przestępstw – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Ten rok jest wyjątkowy w zakresie rozbudowy monitoringu wizyjnego w Poznaniu. W różnych obszarach miasta pojawi się ponad pięćdziesiąt kamer. Już zakończyliśmy inwestycję w rejonie ul. Czechosłowackiej. Objęliśmy m.in. monitoringiem Park Rataje i na Starym Mieście – zaznacza Michał Lemański, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.

Nowe kamery zostały zamontowane w parku Władysława Czarneckiego (przy osiedlu Przyjaźni) oraz na głównych skrzyżowaniach ulicy Murawa z ulicami Słowiańską i Winogrady, a także na rondzie Solidarności i skrzyżowaniu ulicy Winogrady i Armii Poznań.

Statystyki pokazują, że monitoring skutecznie odstrasza potencjalnych przestępców – ich liczba na przestrzeni lat spadła o połowę. Zwiększa się również wykrywalność przestępstw co przekonuje miasto do montowania kolejnych kamer.

W tym samym czasie w innych miastach pojawiają się głosy, że monitoring to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również wzrost inwigilacji mieszkańców.

Autor: UMP op. SS

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: