Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

PeWuKa na konferencji naukowej

Słynna wystawa będąca dumną prezentacją dorobku zmartwychwstałej Rzeczypospolitej doczekała się specjalnej konferencji naukowej. Zorganizowanej oczywiście na MTP.

Konferencja “Powszechna Wystawa Krajowa 1929 – obszary znaczeń” rozpoczęła się 6 czerwca, a otworzył ją Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Przez dwa dni profesorowie, architekci i studenci będą rozmawiać o związanych z nią osiągnięciach architektonicznych i artystycznych, a także dyskutować o jej fenomenie.

Powszechna Wystawa Krajowa była prezentacją osiągnięć pierwszego dziesięciolecia II Rzeczpospolitej w dziedzinie architektury i sztuk plastycznych, a także postępu technicznego i rozwoju gospodarki. Na jej potrzeby powstało 112 obiektów ekspozycyjnych. Wzięło w niej udział blisko 1,5 tys. wystawców. W ciągu 138 dni od momentu uroczystego otwarcia (16 maja 1929 r.) do zamknięcia (30 ) wystawę zwiedziło 4,5 mln gości z kraju i zagranicy.

Przygotowaniom do PWK towarzyszyło ożywienie ruchu budowlanego. Oprócz budynków powiązanych z obszarem wystawowym takich jak: Dworzec Zachodni przy ul. Głogowskiej, hotel “Polonia” przy ul. Grunwaldzkiej, budynek PKO z kinem Bałtyk przy ul. Roosevelta, Palmiarnia i budynek mieszkalny z restauracją “Magnolia” przy parku im. T. W. Wilsona czy Miejska Szkoła Handlowa proj. Stefana Cybichowskiego przy ul. Śniadeckich, powstało także wiele innych, rozsianych po całym mieście. Przy tej okazji w całym Poznaniu zakładano kanalizację, wodociągi, sieć gazową i elektryczną. PeWuKa miała też kluczowe znaczenie dla rozwoju przestrzennego Poznania. Radykalnie zmieniła obraz architektoniczny miasta, prezentując nowe trendy projektowe oraz zdobycze międzynarodowej awangardy.

– PeWuKa to coś więcej niż tylko wystawa – mówił Jacek Jaśkowiak podczas inauguracji konferencji. – Nigdy wcześniej ani później Polska nie widziała wydarzenia zorganizowanego z takim rozmachem i na taką skalę. PeWuKa jest porównywana do współczesnych światowych wystaw EXPO i międzynarodowych kongresów. Zajęła ogromny, ponad 60-hektarowy obszar, dała impuls do dalszego rozwoju Poznania i całego kraju. PeWuKa to bardzo ważne 138 dni w historii miasta.

Prezydent podkreślił, że to właśnie PeWuCe zawdzięczamy rozkwit terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich.
– Targi Poznańskie byłyby zupełnie inne, gdyby nie PeWuKa – zgadza Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP. – Bardzo możliwe, że pozostałyby małymi, prowincjonalnymi targami albo w ogóle zniknęłyby z mapy Polski. Cały wiele zawdzięcza Powszechnej Wystawie Krajowej. Sława miasta rozniosła się wtedy po kraju i poza jego granicami.

Konferencja naukowa “Powszechna Wystawa Krajowa 1929 – obszary znaczeń” zorganizowana została przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej i Instytut Historii Sztuki UAM. Potrwa do piątku, 7 czerwca.

Wydarzenie jest częścią obchodów 90. rocznicy PeWuKi.

UMP, el

Strona głównaPoznańPeWuKa na konferencji naukowej