PeWuKa na konferencji naukowej

Słynna wystawa będąca dumną prezentacją dorobku zmartwychwstałej Rzeczypospolitej doczekała się specjalnej konferencji naukowej. Zorganizowanej oczywiście na MTP.

Konferencja „Powszechna Wystawa Krajowa 1929 – obszary znaczeń” rozpoczęła się 6 czerwca, a otworzył ją Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Przez dwa dni profesorowie, architekci i studenci będą rozmawiać o związanych z nią osiągnięciach architektonicznych i artystycznych, a także dyskutować o jej fenomenie.

Powszechna Wystawa Krajowa była prezentacją osiągnięć pierwszego dziesięciolecia II Rzeczpospolitej w dziedzinie architektury i sztuk plastycznych, a także postępu technicznego i rozwoju gospodarki. Na jej potrzeby powstało 112 obiektów ekspozycyjnych. Wzięło w niej udział blisko 1,5 tys. wystawców. W ciągu 138 dni od momentu uroczystego otwarcia (16 maja 1929 r.) do zamknięcia (30 września) wystawę zwiedziło 4,5 mln gości z kraju i zagranicy.

Przygotowaniom do PWK towarzyszyło ożywienie ruchu budowlanego. Oprócz budynków powiązanych z obszarem wystawowym takich jak: Dworzec Zachodni przy ul. Głogowskiej, hotel „Polonia” przy ul. Grunwaldzkiej, budynek PKO z kinem Bałtyk przy ul. Roosevelta, Palmiarnia i budynek mieszkalny z restauracją „Magnolia” przy parku im. T. W. Wilsona czy Miejska Szkoła Handlowa proj. Stefana Cybichowskiego przy ul. Śniadeckich, powstało także wiele innych, rozsianych po całym mieście. Przy tej okazji w całym Poznaniu zakładano kanalizację, wodociągi, sieć gazową i elektryczną. PeWuKa miała też kluczowe znaczenie dla rozwoju przestrzennego Poznania. Radykalnie zmieniła obraz architektoniczny miasta, prezentując nowe trendy projektowe oraz zdobycze międzynarodowej awangardy.

– PeWuKa to coś więcej niż tylko wystawa – mówił Jacek Jaśkowiak podczas inauguracji konferencji. – Nigdy wcześniej ani później Polska nie widziała wydarzenia zorganizowanego z takim rozmachem i na taką skalę. PeWuKa jest porównywana do współczesnych światowych wystaw EXPO i międzynarodowych kongresów. Zajęła ogromny, ponad 60-hektarowy obszar, dała impuls do dalszego rozwoju Poznania i całego kraju. PeWuKa to bardzo ważne 138 dni w historii miasta.

Prezydent podkreślił, że to właśnie PeWuCe zawdzięczamy rozkwit terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich.
– Targi Poznańskie byłyby zupełnie inne, gdyby nie PeWuKa – zgadza Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP. – Bardzo możliwe, że pozostałyby małymi, prowincjonalnymi targami albo w ogóle zniknęłyby z mapy Polski. Cały Poznań wiele zawdzięcza Powszechnej Wystawie Krajowej. Sława miasta rozniosła się wtedy po kraju i poza jego granicami.

Konferencja naukowa „Powszechna Wystawa Krajowa 1929 – obszary znaczeń” zorganizowana została przez Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej i Instytut Historii Sztuki UAM. Potrwa do piątku, 7 czerwca.

Wydarzenie jest częścią obchodów 90. rocznicy PeWuKi.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: