Jarmark Świętojański: to już w sobotę!

Koncerty, spektakle teatralne, warsztaty i przede wszystkim prawie sto kramów, stoisk i domków targowych. 8 czerwca rozpocznie się 44. już Jarmark Świętojański.

8 czerwca w samo południe Katarzyna Kierzek – Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, przekaże rzemieślnikom klucze do miasta i oficjalnie rozpocznie jarmark. Po otwarciu starsi widzowie będą mogli obejrzeć widowisko, do którego inspiracji dostarczyły żywioły, a najmłodsi udać się do Strefy Gier i Zabaw, gdzie będą mogli zagrać w gry w rozmiarze XXL (pojawią się m.in. wielkie szachy czy drewniane klocki z gry Jenga). Weekend otwarcia to jednak dopiero początek.

– W każdy piątek na dzieci czekają spotkania z legendami poznańskimi, spektakl teatralny i warsztaty tematyczne – opowiada Anna Dorna, prezes Fundacji Flow Art. – W programie nie zabraknie też tradycyjnej akcji „Bajkowy Rynek – Poznań czyta dzieciom”. We wszystkie niedziele dzieciom czytać będą znani i lubiani poznaniacy. Po każdym takim spotkaniu na najmłodszych czeka spektakl teatralny nawiązujący do tematu książki.

W weekendy na Starym Rynku można będzie spotkać się z Miłosławą i Miłosławem, wziąć udział w warsztatach średniowiecznej kaligrafii i plecenia wianków, a także zobaczyć interesujące pokazy, np. dawnych sztuk walki czy rzeźbienia w drewnie. Na Starym Rynku, od strony ul. Woźnej, stanie scena, na której będą odbywać się koncerty i występy.

– Tradycyjnie 15 i 16 czerwca wspierać będziemy Hospicjum Palium i Fundację Bread of Life – wylicza Anna Dorna.- Natomiast sobota, 22 czerwca będzie Dniem Tradycji. Na scenie przy ul. Woźnej wystąpi Kapela Zza Winkla, można będzie posłuchać wierszy w gwarze poznańskiej oraz zobaczyć pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim. W ostatni dzień jarmarku poznaniacy zobaczą widowisko „Noc Kupały” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy.

Tak jak w latach ubiegłych, na Starym Rynku można będzie spotkać artystów, rękodzielników i rzemieślników z różnych regionów Polski i zagranicy. Drewniane domki handlowe zapełnią się unikatowymi wyrobami, takimi jak: biżuteria z bursztynu, ozdoby z naturalnych kwiatów, odzież oraz galanteria z Indii i Nepalu, dodatki z wełny i jedwabiu, sukienki, szale, kapelusze, ręcznie szyte notesy, unikatowa biżuteria hand- made w stylu retro, rękodzielnicze artykuły wyposażenia wnętrz i wiele innych. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy dobrej kuchni. Na Starym Rynku będą mogli skosztować zarówno lokalnych i regionalnych smakołyków, jak i potraw z najodleglejszych stron Europy.

– Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy – zwraca uwagę Iwona Rafińska, prezes firmy Targowiska, organizatora imprezy. – Domki zapełnią się obfitością słodyczy z Turcji i Grecji. Smakosze rodzimych produktów znajdą na jarmarku tradycyjne podlaskie wędliny, poznańskie rogale Świętomarcińskie, miody z wielkopolskich i sandomierskich pasiek i inne wyroby pszczele. Na stoiskach pojawią się także naturalne kosmetyki z małych rodzinnych manufaktur, przetwory owocowe z ekologicznych upraw oraz oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki.

Na Starym Rynku spotkać będzie można także liczne grupy kolekcjonerów, numizmatyków, filatelistów i handlarzy starociami, którzy zaprezentują poznaniakom swoje kolekcje.
– Sądzimy, że tegoroczna oferta zainteresuje nie tylko mieszkańców miasta, ale też turystów. Wszystkich serdecznie zapraszamy – podsumowuje Iwona Rafińska.

Impreza rusza już w sobotę i potrwa do 23 czerwca. Stoiska handlowe będą czynne codziennie już od godziny 10:00 do godziny 21:00 lub do „ostatniego” klienta. Dokładny program jarmarku znajduje się tutaj.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: