Jacek Jaśkowiak fot. UMP

Podwójny rocznik w szkołach. Jaśkowiak: “To porażka i przykład skrajnej nieodpowiedzialności tego rządu”

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich. W Poznaniu bez szkoły pozostało 3,4 tys. uczniów. – Zrobiliśmy, co w naszej mocy – deklaruje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Pomimo braku wsparcia finansowego i organizacyjnego rządu, zrobiliśmy, co w naszej mocy, by zapewnić uczniom wystarczającą ilość miejsc w szkołach średnich. Wielu uczniów, pomimo ciężkiej pracy i dobrych wyników, nie dostanie się do wybranej szkoły. To dramat tych młodych ludzi, za co winę ponosi wyłącznie Prawo i Sprawiedliwość. Ta reforma – co potwierdził także raport NIK – była nieprzemyślana i źle przygotowana. Spowodowała chaos i pogorszenie jakości edukacji. To porażka i przykład skrajnej nieodpowiedzialności tego rządu – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– O tym, że szkoły będą miały problem z przyjęciem podwójnego rocznika informowaliśmy już od momentu wprowadzenia reformy. Ze strony rządzących słyszeliśmy jednak jedynie zapewnienia, że placówki są na to przygotowane. To, że obietnice nie były poparte rzetelną analizą, potwierdziła niedawno w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli – dodał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Tak, jak w przypadku innych skutków reformy, tak i przygotowanie miejsc dla podwójnego rocznika spadło na barki samorządowców. Zrobiliśmy, co w naszej mocy, by zapewnić młodzieży możliwość kontynuacji nauki. W efekcie miejsc w szkołach wystarczy dla wszystkich poznaniaków i sporej grupy młodzieży z powiatu. Duża liczba uczniów nie dostanie się jednak do wymarzonej szkoły. Eksperyment, jakim była nieudolna reforma edukacji, pozbawił ich możliwości realizacji marzeń.

W obu rekrutacjach (dla absolwentów podstawówek i gimnazjów) na rok szkolny 2019/2020 do poznańskich szkół złożono 17 833 wniosków. Ogółem zakwalifikowano 14 381 kandydatów, a niezakwalifikowane – 3410 (te osoby, na obecnym etapie nie zostały przyjęte do żadnej szkoły).

Aktualnie do dyspozycji kandydatów pozostają 1724 wolne miejsca. W rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 26 lipca 2019 roku, miasto ma przygotować odpowiednią liczbę miejsc, aby starczyło ich dla wszystkich kandydatów.

Rekrutacja uzupełniająca będzie się odbywała w elektronicznym systemie “Nabór”.

mat. pras. / SS

Podziel się!

14
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Kuba Gorączkowski
Gość
Kuba Gorączkowski

Przecież już tak było parę razy w historii polskiego szkolnictwa . Miastem i korkami się niech zajmie A nie atakowaniem.

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

zajął sie LGBT+ to mało;-)

Stanisław Grześkowiak
Gość
Stanisław Grześkowiak

Czyli skoro kiedyś coś złego się zdarzyło, to znaczy że należy to powtarzać?

Małgorzata Jasińska
Gość
Małgorzata Jasińska

Kuba Gorączkowski z Edwardem Szwecem jesteście śmieszni. Cokolwiek Jaśkowiak zrobi krytykujecie. Marzy wam się prezydent z pisu?? NIEDOCZEKANIE.😀😀😀MIŁEGO DNIA W TYM STRASZNYM POZNANIU.😜

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Małgorzata Jasińska droga tęczowa pani , ty za to krytykujesz wszystkich i wszystko co nie zrobi Jaskowiak ., w dodatku używając tzw. „mowy miłości” Wiec zanim komuś zwrócisz uwagę spójrz tęczowa panienko na siebie

Małgorzata Jasińska
Gość
Małgorzata Jasińska

Edward Szwec Nie jestem tęczową panienką jestem tylko przeciw takim HOMOFOBOM jak ty. Wszyscy ludzie są równi i wszyscy mają takie same prawa. Może któreś z twoich dzieci będzie homoseksualne ZASTANÓW SIE co zrobisz.

Jaroslaw Sassek
Gość
Jaroslaw Sassek

Porażka to ty chory z nienawiści leniu

poznaniak
Gość
poznaniak

Szkoda słow na tego pana co tylko pedałować umie…

Dawid Stolarek
Gość
Dawid Stolarek

Bełkot

Katarzyna Urbańska
Gość
Katarzyna Urbańska

A CO PAN ZROBIŁ, SKORO WIADOMYM BYŁO , ŻE NALEŻY STWORZYĆ DZIECIOM MOŻLIWOŚĆ EDUKACJI W WYBRANYCH I DOSTĘPNYCH DLA NICH SZKOŁACH, O ILE JEST PRAWDĄ PANA ZARZUT, TYLKO RZĄD PRACUJE W WARSZAWIE, A PAN NIE PRACUJE JAK WIDAĆ TU W POZNANIU, GDZIE JEST TO PANA OBOWIĄZKIEM PRÓCZ PRZECHADZEK NA PARADACH RÓWNOŚCI!

Tadeusz Zimowski
Gość
Tadeusz Zimowski

Bardzo nieudaczny prezydent miasta najlepiej to mu wychodzą marsze równości bo to lewak!!👹👹

Małgorzata Jasińska
Gość
Małgorzata Jasińska

Tadeusz Zimowski PRAWAK.🤮

Małgorzata Jasińska
Gość
Małgorzata Jasińska

Pisiory dały ciała w całym kraju. Teraz zwalają na samorządy. Chcieliby zagarnąć POZNAŃ NIEDOCZEKANIE.👊 DOŚĆ DZIADOSTWA NAROBILI W KRAJU. OD POZNANIA WON DZIADY

pipi
Gość
pipi

Porażką to ty jesteś Jacuś