Strona główna Blog Strona 2176

Poznań: Kiedy rozpocznie się remont Areny?

0
Niespełna dwa lata temu Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdy przejęły obiekt, zapowiadały rozpoczęcie remontu w 2019 roku. Jednak na razie we wrześniu tego roku pokażą koncepcję przebudowy.

Już w 2017 roku, gdy tylko władze miasta podały informację, że to MTP przejmą Arenę, władze targów zapowiedziały wielki remont. Jest on zresztą niezbędny, by hala mogła dalej funkcjonować – wiekowy, bo ponad 40-letni obiekt nie spełnia współczesnych norm obiektów przeznaczonych do wydarzeń masowych, zresztą z racji tegoż wieku też remont jest niezbędny. Problemem, który opóźnił prace, były prawa autorskie do projektu Areny – jej twórca, Jerzy Turzeniecki, zmarł w czasie prac nad koncepcją remontu i do czasu ustalenia spadkobierców przez sąd nie można było nic przedsięwziąć. Teraz prace ruszyły, a gdy koncepcje projektowe będą już gotowe, poznaniacy zostaną poproszeni o ich ocenę w czasie konsultacji społecznych.

Targi planują sfinansowanie tego remontu ze swoich zysków i dodatkowo ze sprzedaży terenów MTP w Żernikach. Jednak może się okazać, że zaplanowane w 2017 roku 40 mln zł nie wystarczy. Już teraz widać, że może to być suma większa nawet o 100 procent. Po remoncie Arena będzie miała o 1800 nowych miejsc – teraz jest ich 4200. Być może zmieniony układ trybun na bardziej prostokątny. Remont obejmie instalacje elektryczną i wodno-kanalizacyjną, Arena zyska też nowe oświetlenie, nagłośnienie i zabezpieczenie przeciwpożarowe. Teraz na przykład nie ma tam istalacji oddymiania, co sprawia, że strażacy nie wydają zgody na organizowanie w Arenie naprawde duzych imprez. Sporo będzie kosztowała także poprawa akustyki hali, która pozostawia wiele do życzenia. Trzeba też pamiętać o tym, że wiele kosztownych rozwiązań narzuca fakt, objęcia Areny ochroną konserwatorską.

To kolejny kosztowny remont, który będzie się odbywał w Arenie – miejmy nadzieję, że bardziej skuteczny niż wcześniejsze. Przypomnijmy: POSiR, który przed MTP zarządzał Arena, remontował ją praktycznie bez przerwy od 2007 roku. Z większych remontów trzeba wymienić ten w 2013 – wyremontowano wówczas betonowe przypory i inne elementy konstrukcyjne, co kosztowało prawie 2 mln zł. Przeprowadzenie go wymusił wcześniejszy audyt. W 2015 roku poszły do remontu szatnie i trybuna honorowa, co kosztowało kolejne 2 mln zł. W 2016 wymieniono okna i ścianki akustyczne za ok 5 mln zł.

Prezes MTP Przemysław Trawa zapowiada, że obecny remont obiektu zakończy się w 2021 roku.

Mat. pras., el

Poznań: Na Ławicy znów mniej pasażerów

0
Poznańskie lotnisko w czerwcu zanotowało spadek liczby pasażerów o 6 procent – w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Największym zainteresowaniem cieszyły się nie loty rejsowe, ale czarterowe.

W czerwcu tego roku z Ławicy skorzystało prawie 275 tys. pasażerów. Największą grupę wśród nich stanowili (127 tys.) pasażerowie lotów czarterowych, chociaż w stosunku do roku ubiegłego ta grupa zmniejszyła się aż o 9 procent. Pasażerowie czarterów najczęściej latali do tureckiej Antalyi. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa, na trzecim – Londyn.

103 tys. to ci, którzy korzystali z tanich linii lotniczych, a 43 tysiące – to pasażerowie połączeń tradycyjnych. W przypadku tanich linii także nastąpił spadek liczby pasażerów – o 5 procent – natomiast tradycyjne połączenia zanotowały wzrost o 2 procent.

Poznańskie lotnisko od początku 2019 roku notuje spadki. Jak skrupulatnie podliczył „Głos Wielkopolski”, w styczniu skorzystało z niego nieco ponad 128 tys. pasażerów (spadek o 3 proc.), w lutym niespełna 123 tys. (spadek o 5 proc.), w marcu ponad 136 tys. (spadek o 5 proc.) a w kwietniu nieco ponad 159 tys. osób (spadek o 1 proc.). Jedynie w maju odnotowano wynik lepszy niż w 2018 roku – z Ławicy skorzystało w tym miesiącu ponad 210 tys. pasażerów, co oznaczało wzrost o 2 proc.

Głos Wielkopolski, el

Gostyń: W rzece znaleziono ludzkie zwłoki

W rzece Kani, przy jednej ze śluz znaleziono ludzkie zwłoki. Na miejscu pracują policjanci.

O zdarzeniu poinformował gostyn24.pl. Z informacji uzyskanych przez portal wynika, że ciało znajdowało się „w znacznym stadium rozkładu”. Na miejscu pracują lokalni kryminalni, którzy będą teraz ustalali jak ciało znalazło się w wodzie.

Źródło: gostyn24.pl

Rawicz: Duże dofinansowanie na gminną inwestycję

0
Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał gminie Rawicz blisko 7 mln złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na rewitalizację zabytkowej przestrzeni miejskiej Rawicza przy ulicach Rynek, Ignacego Buszy 5 i Szarych Szeregów 3.

Umowę na dofinansowanie wartej ponad 20 mln zł inwestycji podpiszą Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Grzegorz Kubik, Burmistrz Rawicza.

Projekt, który zakłada nadanie nowych funkcji społecznych, w tym również zdrowotnych oraz edukacyjnych rewitalizowanej infrastrukturze obejmie remont i przebudowę elewacji, fasad i dachów budynków, pomieszczeń oraz modernizację instalacji grzewczych, elektrycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych, a także zagospodarowanie przyległego terenu znajdującego się na obszarach rewitalizacji.

Przedsięwzięcie jest projektem wieloaspektowym. Inwestycja wynika z kompleksowego Programu Rewitalizacji i dotyczy zdegradowanego społecznie obszaru Miasta Rawicz, wymagającego odnowy, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązywania problemów społecznych.

W ramach inwestycji nastąpi między innymi przebudowa i zmiana sposobu użytkowania budynku gminnego przy ul. Ignacego Buszy 5 w Rawiczu w celu poszerzenia usług społecznych i zdrowotnych Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz utworzenie Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Z kolei w zrewitalizowanym budynku gminnym przy ul. Szarych Szeregów 3 w Rawiczu powstanie Multibiblioteka. Do obiektu przeniesione zostaną zasoby siedziby głównej rawickiej Biblioteki Publicznej. Głównym celem projektu jest ograniczenie skali ubóstwa na obszarach rewitalizowanych poprzez promowanie włączenia społecznego, walkę z ubóstwem i wszelką dyskryminacją.

mat. pras. / op. AS

Poznań Sand Festival. Pierwsze rzeźby są już gotowe (zdjęcia)

0
Pierwszych osiem rzeźby w ramach Poznań Sand Festival jest już gotowych. Miasto planuje dodatkowo od środy podświetlać je w nocy.

Od 15 do 23 lipca 8 artystek z całej Polski starało się zamienić 500 ton piasku w 8 rzeźb przedstawiających zagrożone gatunki zwierząt. Najwyższe dzieło ma prawie 3 metry wysokości. Poznaniacy mogli przez ponad tydzień obserwować postępy prac nad jeziorem Maltańskim (obok Term).

– Po określeniu tematu przewodniego całego festiwalu trzeba było wybrać piasek i przygotować go do rzeźbienia, czyli odpowiednio go ubić i zbudować szalunki – mówi Ela Blanka, rzeźbiarka i koordynatorka prac technicznych i artystycznych. – Używamy bardzo różnorodnych narzędzi: od grabek, łopat, szpachelek, pędzli aż po brzeszczoty i piły.

Rzeźby będzie można podziwiać do końca sierpnia. Od 24 lipca będą dodatkowo podświetlone, by nawet podczas wieczornych spacerów były widoczne dla przechodniów.

Od 27 lipca do końca sierpnia na terenie festiwalu nie zabraknie weekendowych atrakcji dla najmłodszych. Odbędą się m.in. warsztaty, podczas których pod okiem profesjonalnej rzeźbiarki mali artyści będą mogli stworzyć własne piaskowe dzieła.

Autor: UMP / op. AS

Kierowca porsche uderzył kobietę, a następnie próbował ją przejechać i uciekł

0
Policjanci z Leszna poszukują kierowcy czarnego porsche, który miał zaatakować w centrum miasta kobietę, a następnie uciekł.

Informację podaje Głos Wielkopolski. Do zdarzenia doszło dzisiaj (23 lipca 2019), przed 14. Według relacji pokrzywdzonej kobiety, kiedy przechodziła przejściem dla pieszych z porsche wyszedł mężczyzna, który następnie ją uderzył w twarz.

Następnie mężczyzna wsiadł do samochodu i chciał odjechać. Zdezorientowana kobieta rzuciła się na maskę, krzycząc, że nie pozwoli mu uciec. Napastnik zbytnio się tym faktem nie przejmując zwyczajnie ruszył samochodem.

Poszukiwany mężczyzna jeździ porsche panamera z numerem rejestracyjnym zaczynającym się od DWR. Policjanci obecnie próbują go zlokalizować.

Źródło: Głos Wielkopolski

Gmina Zduny otrzyma duże dofinansowanie!

Gmina Zduny otrzyma ponad 7 milionów złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Umowy na dofinansowanie unijne trzech inwestycji związanych z tworzeniem i usprawnieniem systemów gospodarowania odpadami, gospodarką ściekową oraz rewitalizacją terenów poprzemysłowych i zdegradowanych na terenie gminy Zduny podpiszą Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Tomasz Chudy, Burmistrz gminy Zduny.

Dzięki pozyskanym środkom gmina przeprowadzi rekultywację składowiska odpadów w miejscowości Konarzew, zrealizuje także drugi etap budowy kanalizacji sanitarnej dla miasta Zduny i modernizacji oczyszczalni ścieków. Realizacja tych inwestycji przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego, czystości wód i gleby oraz znaczącej poprawy jakości i komfortu życia mieszkańców. Systemem zagospodarowania odpadami objętych zostanie blisko 7,5 tys. osób, a 741 osób skorzysta z ulepszonego oczyszczania ścieków, wybudowane zostanie ponad 3 km kanalizacji sanitarnej.

Zdunowski samorząd przygotowuje się także do przywrócenia blasku dawnej zabytkowej kaflarni. Przebudowa i modernizacja budynków kaflarni i stworzenie w nich miejsc dla celów kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych pochłonie blisko 7,5 mln zł i będzie możliwa dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości ponad 4 mln zł. Realizacja tej inwestycji przyczyni się nie tylko do zaktywizowania społeczności lokalnej, ale także wzrostu atrakcyjności turystycznej tego miejsca.

mat. pras. / op. AS

Poznań: UAM stworzy centrum dronów? „Wykorzystamy doświadczenia najlepszych amerykańskich uniwersytetów”

0
Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM planuje stworzyć centrum dronów. Będzie to pierwsze takie centrum na polskiej uczelni.

Na początek, w ramach pozyskanego grantu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kupi kilka najwyższej jakości dronów. Zostało już przeszkolonych kilkunastu wykładowców, których zadaniem będzie nauka studentów.

– Wykorzystamy doświadczenia najlepszych amerykańskich uniwersytetów, które prowadzą od prawie 10 lat podobne centra przydatne do celów dydaktycznych, jak i szkoleniowych – tłumaczy dr hab. Adam Szymaniak z WNPiD UAM.

W nadchodzącym roku akademickim warsztaty dronów zostaną wpisane w programy nauczania na kilku kierunkach prowadzonych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (Bezpieczeństwo narodowe, Zarządzanie państwem, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna). Warsztaty będą miały charakter praktyczny – większość godzin przeznaczona zostanie na naukę latania, na początek na profesjonalnych symulatorach lotów, później na zakupionych przez UAM dronach.

Studenci po ukończeniu warsztatów będą mogli podejść do certyfikacji:

  • VLOS – Visual Line of Sight, czyli loty dronem w zasięgu wzroku,
  • BVLOS – Beyond Visual Line of Sight, czyli loty dronem poza zasięg wzroku

Drony można wykorzystywać np. w dziennikarstwie do przekazania obrazu z innej perspektywy, jak i do działań militarnych oraz pozamilitarne (np. akcje ratowniczo – poszukiwawcze czy monitorowanie terenu).
Warto dodać, że w minionym roku akademickim także studenci Wydziału Historycznego UAM mieli możliwość udziału w szkoleniach z obsługi dronów, które odbywały się w ramach projektu Humaniści – Profesjonaliści.

Autor: mat. pras. / op. AS fot. Materiały UAM

Sylwia Spurek chce specjalnego traktowania osób LGBT+

Europosłanka z Wielkopolski, Sylwia Spurek skomentowała Marsz Równości w Białymstoku. Działaczka Wiosny chciałaby ponadpartyjnej zgoda na wpisanie do kodeksu karnego przestępstw z nienawiści wobec LGBT.

Spurek swoimi przemyśleniami podzieliła się na twitterze. Jej wpis to reakcja na pierwszy Marsz Równości, który przeszedł w zeszły weekend ulicami Białegostoku. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem… narodowców i kibiców, którzy za pomocą m.in. kostki brukowej skutecznie zaznaczyli swoją obecność.

W związku z wydarzeniami do których doszło w Białymstoku, w kilku miastach organizowane są manifestacje potępiające przemoc i solidaryzujące się ze środowiskami LGBT (jedna z nich odbędzie się m.in. w Poznaniu). Teraz o komentarz do weekendowych wydarzeń pokusiła się również Sylwia Spurek, europosłanka Wiosny z Wielkopolski.

– Białystok to nie incydent, to niestety norma. Czas na koalicję w konkretnej sprawie. Na początek ponadpartyjna zgoda na wpisanie do kk (kodeksu karnego – red.) przestępstw z nienawiści wobec LGBTI. Zróbmy to! – napisała Spurek.

Do samego wpisu dodała hashtag „czasnarówność”, który w kontekście uprzywilejowania tylko jednej z grup brzmi dość kuriozalnie, na co też zwrócili uwagę internauci wskazując m.in., że może jednak rozsądniej byłoby walczyć z wszystkimi atakami przemocy, a nie tylko tymi skierowanymi pod adresem osób LGBT. Inni natomiast podkreślali, że odpowiednie przepisy w kk już się znajdują, a problemem jest jedynie ich skuteczne egzekwowanie.

Kalisz: Dziecko wpadło do studni. Jest w krytycznym stanie!

Do tragicznego wypadku doszło w Borkowie Starym pod Kaliszem. Dwuletnie dziecko wpadło do studni. Jego stan jest obecnie bardzo ciężki.

Wypadek miał miejsce na terenie jednego z gospodarstw. Rodzice jak tylko się zorientowali wezwali pogotowie i straż. Jeszcze przed ich przyjazdem ojcu dziecka udało się je wyciągnąć ze studni samodzielnie. Konieczna była reanimacja, po której maluch trafił na oddział Intensywnej Terapii w Ostrowie Wielkopolskim.

Na miejscu pracują policjanci, którzy będą teraz ustalali jak mogło dojść do tej sytuacji.

Źródło: kalisz112.info.pl

„Zobacz bo warto – szlakiem rzeki Warty w Poznaniu” – znamy jury konkursu

0
Konkurs fotograficzny „Zobacz bo warto – szlakiem rzeki Warty w Poznaniu” zbliża się do końca. Organizatorzy przedstawili nazwiska fotografów, którzy zasiądą w jury konkursu.

Jeszcze do 31 lipca można przesyłać zgłoszenia do otwartego konkursu fotograficznego dotyczącego rzeki Warty oraz tego co z nią, z życiem nad nią jest związane.

Organizatorzy przedstawili osoby zasiadające w jury konkursu.

Przewodniczącym komisji jest fotograf Marek Lapis.

Ponadto w jury zasiedli jeszcze fotografowie: Dawid Stube, Ewelina Jaśkowiak, Łukasz Cynalewski, Piotr Gołębniak i Sławek Wąchała.

Specjalną nagrodę przyzna Grupa FOTSPOT dla autora wybranej przez siebie fotografii.

Zapraszamy do udziału w konkursie, wysyłając zgłoszenia mailowo do organizatora konkursu.

Szczegóły można znaleźć tutaj.

 

Słowiański Zielnik w Genius Loci

0
Czym leczyli gorączkę, a z czego robili ubrania? Które rośliny można było jeść, a których lepiej unikać? We wszystkie wtorki lipca Rezerwat Archeologiczny Genius Loci zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na warsztaty „Słowiański Zielnik”.

Podczas warsztatów najmłodsi poznaniacy będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób nasi przodkowie wykorzystywali rośliny, gdzie je znajdowali i skąd znali ich właściwości. Swoje umiejętności będzie można sprawdzić w praktyce, oglądając rośliny rosnące na nadwarciańskich i nadcybińskich łąkach.

By wziąć udział w warsztatach, wystarczy wysłać email na adres: [email protected] lub telefonicznie: 61 852 21 67

Mat. pras., el

Prognoza pogody Poznań i Wielkopolska. Wracają upały! 23-28 lipca

Wszystko wskazuje na to, że zimne dni mamy za sobą. Teraz temperatura ma już tylko rosnąć, żeby w weekend osiągnąć ponad 30 stopni!
Wtorek 23 lipca 2019

Temperatura maksymalna ma wynieść 26 stopni Celsjusza. W nocy powinno być około 16 stopni. Dodatkowo pojawi się spore zachmurzenie oraz lekki wiatr. Według synoptyków szansa na opady wynosi około 20 procent.

Środa 24 lipca 2019

Częściowe zachmurzenie i maksymalnie 27 stopni Celsjusza. W nocy temperatura powinna wynosić około 16 stopni. Lekki wiatr oraz 20 procent szans na wystąpienie opadów.

Czwartek 25 lipca 2019

16 stopni w nocy i aż 29 stopni w ciągu dnia. Coraz więcej słońca, a wiatr minimalny. Synoptycy szanse na wystąpienie opadów oceniają zaledwie na 10 procent.

Piątek 26 lipca 2019

31 stopni Celsjusza, dużo słońca, brak deszczu i minimalny wiatr. Noc również ciepła – synoptycy prognozują 18 stopni.

Sobota 27 lipca 2019

Ponownie 31 stopni Celsjusza w ciągu dnia. W nocy 19 stopni. Słaby wiatr, dużo słońca i bez opadów.

Niedziela 28 lipca 2019

32 stopnie Celsjusza w ciągu dnia, 18 stopni w nocy. Słaby wiatr, dużo słońca i 10 procent szans na wystąpienie opadów.

Śrem: Terytorialsi ćwiczą walkę w terenie miejskim

0
Żołnierze 12. WBOT mają za sobą kolejne wyzwanie. Miniony weekend 124. batalion piechoty lekkiej ze Śremu spędził ćwicząc walkę w terenie miejskim, a także ewakuację medyczną z użyciem helikoptera.

Sobota upłynęła żołnierzom WOT pod znakiem sporych wyzwań, ale też atrakcji. Szkolenie
w terenie zurbanizowanym to pierwsze tego typu ćwiczenia dla 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zadania, którym musieli sprostać żołnierze-ochotnicy, składały się
z kilku modułów: działania żołnierza w terenie zurbanizowanym, ewakuacji medycznej. Pod czujnym okiem instruktorów, żołnierze uczyli się m.in. sposobów podejścia do budynku i sprawdzania pomieszczeń oraz techniki zjazdu na linie, która może okazać się bardzo przydatna zwłaszcza podczas konieczności szybkiej ewakuacji z budynków. Ponadto duża cześć zajęć miała charakter sportowy oraz kondycyjny.

– Nasi żołnierze po raz pierwszy mieli okazję przećwiczyć wiele nowych zagadnień – mówił ppłk. Tomasz Woźniak, dowódca WOT. – Najważniejszym była tzw. „czarna taktyka” czyli walka w terenie miejskim. Z przyjemnością obserwowałem, z jakim zapałem podchodzili do wykonania postawionych przed nimi zadań. To pierwsze tego typu ćwiczenia i z pewnością będziemy je kontynuować. Bardzo wiele z elementów szkolenia pokazało uczestnikom, jak ważna jest praca w zespole i co znaczy drużyna. Istotnym zagadnieniem, które zostało przećwiczone, była ewakuacja rannego do helikoptera oraz elementy związane z działaniem na posterunku kontrolnym. Widzę także, że oprócz innych zalet służba w WOT motywuje też wiele osób do dbałości o sprawność fizyczną i podnoszenie kondycji co widać było przy zadaniach typowo wytrzymałościowych.

A jakie wrażenia wynieśli sami żołnierze?
– Zwykle ćwiczymy na poligonach i w lesie – mówi szer. Krzysztof Linart. – Dziś postawiono przed nami inne zadanie w odmiennym terenie. Taktyka na obszarze zurbanizowanym znacząco rożni się od działania w środowisku lesistym. Dla większości z nas ćwiczenia w symulowanym miasteczku było nowością. Szybko, po raz kolejny okazało się, że musimy działać wspólnie by zrealizować cel ćwiczenia. Działaliśmy jako sekcja, podczas nauki zdobywania budynku, czy przeszukiwaniu pomieszczeń musieliśmy się dobrze zgrać a każdy żołnierz skupiony był ściśle na zadaniu jakie otrzymał. Jednym z najciekawszych elementów szkolenia była nauka zjazdu na linie z wysokości kilku metrów, co dla niektórych stanowiło możliwość nie tylko nauczenie się czegoś nowego ale również pokonania swoich słabości. Podczas ćwiczeń nie zabrakło również elementów, które na celu miały poprawić naszą kondycję, takimi składowymi były między innymi elementy treningu typu crossfit czy sprawnościowy tor przeszkód.

Zakres szkolenia, które w ostatni weekend ćwiczył śremski batalion, wpisuje się w charakter działań „terytorialsów”. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Współcześnie wiele konfliktów toczy się w miastach i dlatego elementy prowadzenia walki w terenie miejskim są jednym ze składowych wyszkolenia żołnierzy obrony terytorialnej.

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej powstała na początku 2018 roku a blisko rok temu rozpoczęła pierwsze szkolenia rekrutów. W tej chwili liczy ponad 1000 żołnierzy. Wkrótce rozpoczyna się kolejne szkolenie podstawowe pod nazwą „Wakacje z WOT”. Po jego ukończeniu kolejnych 100 żołnierzy – ochotników zasili szeregi wielkopolskich „terytorialsów”.

Mat. pras. WOT, el

Czarnków: Chłopiec, który topił się w Jędrzejowie, nie żyje

0
Lekarzom ze szpitala Krysiewicza nie udało się uratować siedmiolatka, który topił się w wyrobisku po żwirowni w Jędrzejowie.

Chłopiec został przywieziony do szpitala 2 czerwca, po tym, gdy poszedł pod wodę podczas kąpieli z ojcem w wyrobisku pożwirowym w Jędrzejowie pod Czarnkowem. Ojca nie dało się uratować, natomiast dziecko zaraz po wyciągnięciu z wody reanimowano i przetransportowano do szpitala Krysiewicza.

Chłopiec cały czas przebywał na Oddziale Intensywnej Terapii. Jego stan od początku był bardzo ciężki, ale lekarze nie poddawali się i walczyli o życie chłopca. Niestety, przegrali. Malec z soboty na niedzielę zmarł. W środę odbędzie się sekcja jego zwłok.

Jak podaje Radio Poznań, prokuratura poinformowała, że ojciec chłopca miał we krwi 2 promile alkoholu.

Radio Poznań, el

Ostrów Wielkopolski: Zaraza zabija pszczoły

Śmiertelna choroba o nazwie zgnilec wywołana groźną bakterią zabija pszczoły w powiecie ostrowskim. Jedynym ratunkiem jest palenie uli.

Jak podaje radio Poznań, zgnilec atakuje przede wszystkim larwy owadów, dlatego jest tak groźny, a w dodatku łatwo się przenosi. To dlatego jedynym ratunkiem jest spalenie wszystkich zarażonych uli i wyznaczenie strefy zapowietrzonej. Strefa będzie obowiązywała przynajmniej przez najbliższe 6 tygodni. W promieniu 6 km od miejscowości Słaborowice w gminie Ostrów Wielkopolski, gdzie odkryto ognisko zgnilca, będą ustawione tabliczki „Uwaga zgnilec amerykański pszczół – obszar zapowietrzony”.

Jakie straty poniosą pasiecznicy z powodu zarazy – będzie można oszacować wiosną przyszłego roku.

Choroba jest groźna tylko dla pszczół. Dla ludzi nie jest groźna, bez obawy można jeść też miód.

Radio Poznań, el

Poznań: Zorganizują manifestację „Poznań Przeciw Przemocy. Solidarni z LGBT+”

0
Kilka organizacji kojarzonych z lewicą zamierza zorganizować w Poznaniu manifestację potępiającą przemoc oraz wyrażającą solidarność z osobami LGBT+.

Obecnie wydarzenie organizacyjnie współtworzą: Grupa Stonewall, Strajk Kobiet Poznań, Obywatele RP, Dni Antydyskryminacji, Poznań Wolny Od Nienawiści. Akcją interesują się również partie polityczne: Wiosna i Razem.

Manifestacja ma być odpowiedzią na wydarzenia z Białegostoku. W weekend odbył się tam pierwszy Marsz Równości. Wydarzeniem mocno zainteresowali się okoliczni sympatycy piłki nożnej, którym pomysł organizacji marszu w ich mieście się nie spodobał. W ruch poszły między innymi kamienie i butelki. Policja była zmuszona użyć gazu pieprzowego.

Grupa poznaniaków zdecydowanie solidaryzuje się z osobami LGBT+, które miały ucierpieć w marszu. – Celem (manifestacji – red.) jest wyrażenie sprzeciwu wobec brutalnego ataku chuliganów w Białymstoku na pokojowy Marsz Równości – tłumaczy Grzegorz Borys, jeden z organizatorów. – Przedstawiciele środowisk skrajnie prawicowych rzucali w uczestników marszu butelkami z moczem, petardami, brukiem, narażając ich zdrowie i życie, a po rozwiązaniu marszu “polowali” na ludzi wracających do domów. Uważamy, że jest to bardzo niebezpieczna eskalacja atmosfery nagonki na osoby LGBT+, która w przyszłości może doprowadzić do jeszcze poważniejszych i bardziej niebezpiecznych incydentów. Potępiamy takie działania jak komunikat Parafii Świętej Jadwigi Królowej w Białymstoku, która pochwaliła agresywne kontrdemonstracje.

Manifestacja odbędzie się w czwartek, 25 lipca, o 18 na placu Wolności.

Oborniki dalej bez komunikacji gminnej. Kiedy to się zmieni?

0
Już od czterech dni mieszkańcy gminy Oborniki nie mogą korzystać z komunikacji gminnej, po tym jak dotychczasowy przewoźnik zdecydował się na wypowiedzenie umowy.

Wycofanie się przewoźnika było zaskoczeniem dla wszystkich. Jeszcze większą niespodziankę była forma w jakiej firma Warbus sp. z o.o. to zrobiła. Gmina została poinformowana w środę wieczorem, że od czwartku funkcjonowanie komunikacji będzie zawieszone.

Powodem dla którego Warbus sp. z o.o. zdecydował się na wypowiedzenie gminie umowy miały być problemy finansowe przewoźnika. Co ciekawe, za złą sytuację finansową, przewoźnik obwinia… gminę Lublin. Według przedstawicieli firmy ma ona być winna przewoźnikowi 6 milionów złotych. To właśnie brak tych pieniędzy wpłynął na pogorszenie sytuacji finansowej całej firmy, co ostatecznie miało doprowadzić do zawieszania przewozów na terenie gminy Oborniki.

Władze gminy zapewniały, że mają plan awaryjny. – Procedura jego wdrażania została rozpoczęta dziś wieczorem, jednak zorganizowanie nowego taboru oraz podpisanie umowy z nowym przewoźnikiem może potrwać od 14 do 21 dni – napisali przedstawiciele gminy na swojej stronie internetowej.

Wydaje się, że czas ten może nawet się przedłużyć. Obecnie została zapowiedziana nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, na której będzie poruszany głównie problem z komunikacją. To na niej radni zagłosują za zmianami w budżecie oraz zabezpieczeniem środków finansowych na dalsze funkcjonowanie autobusów. Następnie zostanie wybrany nowy przewoźnik, który przejmie zarządzanie komunikacją. Obecnie prowadzone są rozmowy z trzema firmami.

Władze gminy chciałyby, że autobusy ponownie wyjechały na trasy już 29 lipca. Przeszkodą mogą być jednak kierowcy autobusów, którzy nie są usatysfakcjonowani obecnymi pensjami i walczą o podwyżki. Z nimi negocjacje mają się rozpocząć jeszcze dzisiaj.

Poznań: Przebudowa drogi do szpitala Józefa Strusia. „Inwestycja mająca ułatwić mieszkańcom korzystanie z infrastruktury miejskiej”

0
Miasto podpisało umowę na przebudowę drogi publicznej na odcinku od ul. Szwajcarskiej do ul. Piaseckiego oraz fragmentu drogi wewnętrznej na terenie szpitala.

Projekt, który został poddany konsultacjom społecznym, zakłada dobudowanie pasa ruchu po zachodniej stronie drogi – od wyjazdu z istniejącego parkingu do ul. Piaseckiego, a także poszerzenie po północnej stronie odcinka od ul. Piaseckiego do ul. Szwajcarskiej. Dzięki temu szerokość jezdni, która otrzyma nową nawierzchnię, zwiększy się do 9,5 m. Będzie na niej miejsce dla szerokiego na 3,5 metra pasa dla autobusów i karetek oraz dla dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla pozostałych pojazdów. Do zmian w układzie komunikacyjnym dostosowana zostanie sygnalizacja świetlna.

– Przebudowa drogi w okolicach szpitala im. Józefa Strusia, to kolejna inwestycja mająca ułatwić mieszkańcom korzystanie z infrastruktury miejskiej. Szerszy dojazd do placówki, to nie tylko więcej miejsca dla samochodów, pieszych i autobusów, ale przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo dla karetek pogotowia – wyjaśnia Grzegorz Bubula, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich

Na odcinku od ul. Piaseckiego do ul. Szwajcarskiej zaprojektowano nowy chodnik i drogę rowerową. Ścieżka rowerowa pojawi się też między ul. Piaseckiego a szpitalem. Na jej końcu, pomiędzy drogą dojazdową dla karetek, a wejściem do szpitala, powstanie zadaszony parking dla rowerów.

PIM / op. AS