Poznań Sand Festival. Pierwsze rzeźby są już gotowe (zdjęcia)

Pierwszych osiem rzeźby w ramach Poznań Sand Festival jest już gotowych. Miasto planuje dodatkowo od środy podświetlać je w nocy.

Od 15 do 23 lipca 8 artystek z całej Polski starało się zamienić 500 ton piasku w 8 rzeźb przedstawiających zagrożone gatunki zwierząt. Najwyższe dzieło ma prawie 3 metry wysokości. Poznaniacy mogli przez ponad tydzień obserwować postępy prac nad jeziorem Maltańskim (obok Term).

– Po określeniu tematu przewodniego całego festiwalu trzeba było wybrać piasek i przygotować go do rzeźbienia, czyli odpowiednio go ubić i zbudować szalunki – mówi Ela Blanka, rzeźbiarka i koordynatorka prac technicznych i artystycznych. – Używamy bardzo różnorodnych narzędzi: od grabek, łopat, szpachelek, pędzli aż po brzeszczoty i piły.

Rzeźby będzie można podziwiać do końca sierpnia. Od 24 lipca będą dodatkowo podświetlone, by nawet podczas wieczornych spacerów były widoczne dla przechodniów.

Od 27 lipca do końca sierpnia na terenie festiwalu nie zabraknie weekendowych atrakcji dla najmłodszych. Odbędą się m.in. warsztaty, podczas których pod okiem profesjonalnej rzeźbiarki mali artyści będą mogli stworzyć własne piaskowe dzieła.

Autor: UMP / op. AS