morasko z lotu ptaka fot. UAM

Poznań: UAM stworzy centrum dronów? “Wykorzystamy doświadczenia najlepszych amerykańskich uniwersytetów”

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM planuje stworzyć centrum dronów. Będzie to pierwsze takie centrum na polskiej uczelni.

Na początek, w ramach pozyskanego grantu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kupi kilka najwyższej jakości dronów. Zostało już przeszkolonych kilkunastu wykładowców, których zadaniem będzie nauka studentów.

– Wykorzystamy doświadczenia najlepszych amerykańskich uniwersytetów, które prowadzą od prawie 10 lat podobne centra przydatne do celów dydaktycznych, jak i szkoleniowych – tłumaczy dr hab. Adam Szymaniak z WNPiD UAM.

W nadchodzącym roku akademickim warsztaty dronów zostaną wpisane w programy nauczania na kilku kierunkach prowadzonych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (Bezpieczeństwo narodowe, Zarządzanie państwem, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna). Warsztaty będą miały charakter praktyczny – większość godzin przeznaczona zostanie na naukę latania, na początek na profesjonalnych symulatorach lotów, później na zakupionych przez UAM dronach.

Studenci po ukończeniu warsztatów będą mogli podejść do certyfikacji:

  • VLOS – Visual Line of Sight, czyli loty dronem w zasięgu wzroku,
  • BVLOS – Beyond Visual Line of Sight, czyli loty dronem poza zasięg wzroku

Drony można wykorzystywać np. w dziennikarstwie do przekazania obrazu z innej perspektywy, jak i do działań militarnych oraz pozamilitarne (np. akcje ratowniczo – poszukiwawcze czy monitorowanie terenu).
Warto dodać, że w minionym roku akademickim także studenci Wydziału Historycznego UAM mieli możliwość udziału w szkoleniach z obsługi dronów, które odbywały się w ramach projektu Humaniści – Profesjonaliści.

Autor: mat. pras. / op. AS fot. Materiały UAM

Dodaj komentarz

avatar