Śmiertelna choroba o nazwie zgnilec wywołana groźną bakterią zabija pszczoły w powiecie ostrowskim. Jedynym ratunkiem jest palenie uli.
Jak podaje radio Poznań, zgnilec atakuje przede wszystkim larwy owadów, dlatego jest tak groźny, a w dodatku łatwo się przenosi. To dlatego jedynym ratunkiem jest spalenie wszystkich zarażonych uli i wyznaczenie strefy zapowietrzonej. Strefa będzie obowiązywała przynajmniej przez najbliższe 6 tygodni. W promieniu 6 km od miejscowości Słaborowice w gminie Ostrów Wielkopolski, gdzie odkryto ognisko zgnilca, będą ustawione tabliczki „Uwaga zgnilec amerykański pszczół – obszar zapowietrzony”.
Jakie straty poniosą pasiecznicy z powodu zarazy – będzie można oszacować wiosną przyszłego roku.
Choroba jest groźna tylko dla pszczół. Dla ludzi nie jest groźna, bez obawy można jeść też miód.
Radio Poznań, el