Poznań: Zorganizują manifestację „Poznań Przeciw Przemocy. Solidarni z LGBT+”

Kilka organizacji kojarzonych z lewicą zamierza zorganizować w Poznaniu manifestację potępiającą przemoc oraz wyrażającą solidarność z osobami LGBT+.

Obecnie wydarzenie organizacyjnie współtworzą: Grupa Stonewall, Strajk Kobiet Poznań, Obywatele RP, Dni Antydyskryminacji, Poznań Wolny Od Nienawiści. Akcją interesują się również partie polityczne: Wiosna i Razem.

Manifestacja ma być odpowiedzią na wydarzenia z Białegostoku. W weekend odbył się tam pierwszy Marsz Równości. Wydarzeniem mocno zainteresowali się okoliczni sympatycy piłki nożnej, którym pomysł organizacji marszu w ich mieście się nie spodobał. W ruch poszły między innymi kamienie i butelki. Policja była zmuszona użyć gazu pieprzowego.

Grupa poznaniaków zdecydowanie solidaryzuje się z osobami LGBT+, które miały ucierpieć w marszu. – Celem (manifestacji – red.) jest wyrażenie sprzeciwu wobec brutalnego ataku chuliganów w Białymstoku na pokojowy Marsz Równości – tłumaczy Grzegorz Borys, jeden z organizatorów. – Przedstawiciele środowisk skrajnie prawicowych rzucali w uczestników marszu butelkami z moczem, petardami, brukiem, narażając ich zdrowie i życie, a po rozwiązaniu marszu “polowali” na ludzi wracających do domów. Uważamy, że jest to bardzo niebezpieczna eskalacja atmosfery nagonki na osoby LGBT+, która w przyszłości może doprowadzić do jeszcze poważniejszych i bardziej niebezpiecznych incydentów. Potępiamy takie działania jak komunikat Parafii Świętej Jadwigi Królowej w Białymstoku, która pochwaliła agresywne kontrdemonstracje.

Manifestacja odbędzie się w czwartek, 25 lipca, o 18 na placu Wolności.

Podziel się:

Ostatnio dodane: