Poznań: Na Ławicy znów mniej pasażerów

Poznańskie lotnisko w czerwcu zanotowało spadek liczby pasażerów o 6 procent – w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Największym zainteresowaniem cieszyły się nie loty rejsowe, ale czarterowe.

W czerwcu tego roku z Ławicy skorzystało prawie 275 tys. pasażerów. Największą grupę wśród nich stanowili (127 tys.) pasażerowie lotów czarterowych, chociaż w stosunku do roku ubiegłego ta grupa zmniejszyła się aż o 9 procent. Pasażerowie czarterów najczęściej latali do tureckiej Antalyi. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa, na trzecim – Londyn.

103 tys. to ci, którzy korzystali z tanich linii lotniczych, a 43 tysiące – to pasażerowie połączeń tradycyjnych. W przypadku tanich linii także nastąpił spadek liczby pasażerów – o 5 procent – natomiast tradycyjne połączenia zanotowały wzrost o 2 procent.

Poznańskie lotnisko od początku 2019 roku notuje spadki. Jak skrupulatnie podliczył “Głos Wielkopolski”, w styczniu skorzystało z niego nieco ponad 128 tys. pasażerów (spadek o 3 proc.), w lutym niespełna 123 tys. (spadek o 5 proc.), w marcu ponad 136 tys. (spadek o 5 proc.) a w kwietniu nieco ponad 159 tys. osób (spadek o 1 proc.). Jedynie w maju odnotowano wynik lepszy niż w 2018 roku – z Ławicy skorzystało w tym miesiącu ponad 210 tys. pasażerów, co oznaczało wzrost o 2 proc.

Głos Wielkopolski, el

8
Dodaj komentarz

avatar
Piotr Czwarkiel
Piotr Czwarkiel

nie ma co się dziwić

Michał Kucharski
Michał Kucharski

A jakby tak urząd miasta wyłożył 100 mln a drugie tyle urząd Marszałkowski to co by się zmieniło?

Lilia Łada
Lilia Łada

Zawsze jest jeszcze Warszawa, która na pewno nie ma interesu w powstaniu silnego i konkurencyjnego portu lotniczego, a możliwości w powstrzymywaniu rozwoju Ławicy ma spore. Chociaż to oczywiście mnie znaczy, że miasto i marszałek nie mogliby zrobić więcej.

Adam Zawielak
Adam Zawielak

Jakieś zmiany zarządzających tym lotniskiem kiedykolwiek miały miejsce?

Rafon
Rafon

Coraz mniej połączeń, to co się dziwić że jest mniej pasażerów?
Niedaleko jest Berlin, albo Wrocław, albo Warszawa…. To są lotniska z których operatorzy oferują o wiele więcej połączeń… Poznań jest w wielu rzeczach, nie tylko w lotnictwie daleko, daleko z tyłu za resztą kraju…. No ale co zrobić jak tu tylko jest strefa przemysłowa dla pracowników z Ukrainy i marsze tęczowych… Takie miasto nie ma szans na rozwój z takimi władzami z rainbow Jackiem na czele….