Strona główna Blog Strona 583

Zderzenie dwóch samochodów. Jedna osoba trafiła do szpitala

0

Dwa samochody osobowe, citroen i volkswagen, zderzyły się na ul. Witkowskiej w Gnieźnie. Kierowca volkswagena odniósł obrażenia i został przewieziony do szpitala. Sprawą zajmuje się policja.

Do zdarzenia doszło 9 września, po godzinie 12.00 na skrzyżowaniu z ul. Klonową, przy przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Kierowca volkswagena został przewieziony do szpitala. Policja ustala okoliczności i przyczyny zdarzenia.

Zniszczona fontanna i pomnik w Wielkopolsce. Pojawiły się obraźliwe napisy wykonane czarną farbą

0

Kilka dni temu kępińscy policjanci otrzymali szereg zgłoszeń od mieszkańców o tym, że na fontannie i pomniku Bohaterów Walk o Wolność i Demokrację na kępińskim rynku zostały namalowane czarną farbą obraźliwe napisy. Funkcjonariusze już zatrzymali podejrzanego.

Informacje od mieszkańców o zniszczeniu pomnika i fontanny oraz kilku budynków użyteczności publicznej kępińscy policjanci otrzymali 5 września wieczorem. We wszystkich tych miejscach pojawiły się obraźliwe napisy wykonane czarną farbą w sprayu.

– Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kępnie natychmiast zareagowali na zgłoszenie. Dzięki szybkiej i wnikliwej analizie monitoringów miejskich oraz prywatnych już następnego dnia w godzinach porannych, ustalono i zatrzymano sprawcę wandalizmu, który był wyraźnie zaskoczony wizytą mundurowych w swoim domu – relacjonuje st. sierż. Rafał Stramowski, oficer prasowy policji w Kępnie. – Zatrzymanym okazał, się być 40-letni mężczyzna od kilku lat mieszkający w Kępnie. Mężczyzna usłyszał odpowiednie zarzuty, za które teraz odpowie przed sądem.

Nie wiadomo, jaką decyzję podejmie sąd, ale straty są znaczne: wstępnie oszacowano je na kilkanaście tysięcy złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Kępnie.

Groźny pożar stolarni w Wielkopolsce. Dwanaście zastępów strażaków w akcji!

0

Do groźnego pożaru stolarni doszło w miejscowości Rychwał w powiecie konińskim. Ogień gasiło aż 12 zastępów strażaków. Na szczęście udało się go szybko opanować i nikt nie ucierpiał.

Jak powiedział portalowi „LM” Sebastian Andrzejewski, rzecznik prasowy KM PSP w Koninie, ogień zauważono 9 września około godziny 16.00. Bardzo szybko objął duży teren, około 300 metrów kwadratowych. Na szczęście strażacy pojawili się błyskawicznie na miejscu i opanowali ogień. Nikt nie ucierpiał.

Na miejscu pożaru był także Stefan Dziamara, burmistrz Rychwała.
„Spaleniu uległy maszyny, wykonane elementy wyposażenia domów, wysuszone drewno i wiele innych rzeczy” – napisał na swoim profilu na Facebooku. – „W akcji gaśnicze udział bierze OSP: Stare Miasto, Grodziec, Kuchary Kościelne, Rychwał, Grochowy, Siąszyce, Gliny i Dąbroszyn oraz PSP Konin i Słupca. Z ogniem walczy 80 strażaków. W imieniu Samorządu Rychwała dziękuję wszystkim biorącym udział w akcji gaśnicze. Dzięki determinacji strażaków udało się uratować stojące blisko budynki mieszkalne”.

Wielkopolscy strażacy oddali hołd koledze, który zginął w wypadku

0

W odpowiedzi na apel Komendanta Głównego PSP strażacy z Wielkopolski wzięli udział w uroczystym apelu, by uczcić pamięć druha Marka Bartwickiego z OSP Rumian, który zginął w czasie akcji w nieszczęśliwym wypadku.

Apel odbył się 7 września o godz. 18.00. Wzięli w nim udział wielkopolscy strażacy zawodowi oraz ochotnicy i wspólnie uczcili pamięć śp. druha Marka Bartwickiego z OSP Rumian w powiecie działdowskim, w województwie warmińsko – mazurskim, który zginął w trakcie akcji na skutek nieszczęśliwego wypadku 5 września. Podczas akcji na drodze powiatowej między miejscowościami Dębień a Rumian potrącił go wóz strażacki.

48-letni strażak został natychmiast przewieziony do szpitala w Działdowie, jednak nie udało się go uratować.

Minister Błaszczak z nagrodą od AKO. Czy pomoże w odbudowie Pomnika Wdzięczności?

0

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odebrał w Poznaniu nagrodę Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. L. Kaczyńskiego za zasługi na rzecz wzmocnienia obronności państwa. Minister zapowiedział też pomoc w odbudowie Pomnika Wdzięczności.

Wręczenie nagrody odbyło się 8 września w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu – minister otrzymał ją z rąk prof. Stanisława Mikołajczaka, przewodniczącego AKO. Oprawa była wyjątkowo uroczysta – bo AKO w tym roku świętuje 10-lecie powstania. Zwrócił na to uwagę minister podczas swojego wystąpienia.
– Dlaczego cenię nagrodę, za którą jeszcze raz dziękuję? Dlatego, że Akademicki Klub Obywatelski w Poznaniu był pierwszym spośród wielu klubów – mówił. – To ważne, że państwo mieliście na tyle siły, że nie obawialiście się hejtu i machiny propagandowej ówczesnej władzy. Stanęliście w prawdzie. Bo przecież po tragedii Smoleńskiej, śp. prezydent Lech Kaczyński był obarczany winą, był obarczany za wszystko, co możliwe, a był człowiekiem, który sformułował te zasady, jakie teraz wprowadzamy w życie. Państwo podtrzymujecie i podtrzymywaliście myśl społeczno-polityczną śp. profesora Lecha Kaczyńskiego. Za to serdecznie państwu dziękuję.

Minister zapewnił też, że w ciągu najbliższych dwóch lat, „jeżeli tylko Prawo i Sprawiedliwość będzie kontynuowało swoją misję po październikowych wyborach” – jak zaznaczył, zbuduje najsilniejsze wojska lądowe w Europie.
– Silne Wojsko Polskie jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, jest warunkiem sine qua non rozwoju Polski – podkreślił Mariusz Błaszczak. – Dlatego, że jeśli jest bezpiecznie, no to mamy inwestycje, jeśli jest bezpiecznie, to obywatele naszego kraju decydują się na to, żeby mieszkać w Polsce, a nie z niej wyemigrować. Warunkiem elementarnym, który służy rozwojowi jest właśnie bezpieczeństwo.

Prof. Mikołajczak przy okazji wręczania nagrody poprosił ministra o wsparcie starań klubu o odbudowę Pomnika Wdzięczności w Poznaniu – minister zapewnił, że klub taką pomoc otrzyma, bo Wojsko Polskie niejednokrotnie wspierało inicjatywy patriotyczne, wesprze więc także i odbudowę pomnika.

Przypominamy, że pomnik zbudowano w 1932 roku z wdzięczności za odzyskanie niepodległości ze składek poznaniaków. Stał na obecnym placu Mickiewicza, ale w czasie drugiej wojny światowej Niemcy wysadzili go w powietrze, a figurę Chrystusa, będącą głównym elementem pomnika, przetopili. AKO od momentu powstania stara się o odbudowę pomnika już w innym punkcie Poznania, bo na placu Mickiewicza nie ma na to miejsca, a preferowana lokalizacją były okolice jeziora Malta, jednak obowiązujący tam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia postawienie tam pomnika. Prezydent Jacek Jaśkowiak zaproponował AKO, by pomnik stanął na Ostrowie Tumskim, gdzie Kościół Katolicki jest właścicielem kilku niezabudowanych działek, jednak ta lokalizacja nie zyskała uznania AKO. Jak dotąd więc udało się tylko odtworzyć 5-metrową figurę Chrystusa, która obecnie stoi w ogrodzie przy kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa na Jeżycach.

Kierski Festiwal 2023. Kto wystąpi w tym roku?

0

16 i 17 września nad Jeziorem Kierskim rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych zachodniej części Poznania – Kierski Festiwal. W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią między innymi Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów, Ørganek oraz DiscoPogo.

16 września festiwalowe bramy w Stajni Kaliński zostaną otwarte o godzinie 16.00. Na miejscu mali widzowie znajdą mnóstwo konkursów i zabaw oraz warsztaty przygotowane przez stowarzyszenie „Si”, a dorośli – stragany z gastronomią i rękodziełem. Na scenie tego dnia wystąpią Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów, Grupa Ørganek oraz DiscPogo.

Krzysztof Cugowski to legenda muzyki rockowej, współtwórca Budki Suflera – i to w zasadzie wystarczy za opis. W Zespole Mistrzów zagra z nim na gitarze gra Jacek Królik, na perkusji Cezary Konrad, na basie Robert Kubiszyn, a Tomasz Kałwak na instrumentach klawiszowych.

Grupy Ørganek także specjalnie przedstawiać nie trzeba – wielokrotnie nagradzany zespół wiele koncertuje, często bywa w Poznaniu – ostatnio można go było usłyszeć podczas „Pikniku na Fest” na Cytadeli. Ørganek tworzą: Tomasz Organek (gitara, śpiew), Adam Staszewski (bas), Tomasz Lewandowski (instrumenty klawiszowe), Robert Markiewicz (perkusja).

DiscoPogo istnieje od 2015 roku, a powstał z inicjatywy Vincenzo Corsiniego, który po występach jako gość Strachów na Lachy i nagraniu utworu „My name is Jeżyce” razem z Kamilem Durskim z Atlvnta i z „Kuzynem” z Pidżamy Porno, zdecydował się na założenie własnego zespołu – z bazą w Poznaniu. Ich muzyka to pogranicze rocka, funku, ska, a nawet disco.

17 września atrakcje festiwalowe rozpoczną się już o 10.00 pokazami woltyżerki sportowej dla dzieci i młodzieży – przyjadą zawodnicy z całej Polski, a przygotowane przez nich układy artystyczne są naprawdę niesamowite! Będzie też licytacja dla Jasia Wajdy, chorego przyjaciela Stajni Kaliński, stoiska gastronomiczne i stoiska z rękodziełem. Jak zapewniają organizatorzy – każdy tu znajdzie coś dla siebie!

Kolejny remont w Poznaniu zakończony. „Przywrócenie historycznego charakteru ulicy”

0

Prace brukarskie zostały zakończony, odbył się odbiór techniczny – piesi oraz kierowcy mogą już korzystać z wyremontowanej jezdni oraz chodnika ulicy Obozowej. Ulicy przywrócono też historyczny charakter.

Prace brukarskie przeprowadzono na odcinku od wjazdu do kościoła ewangelicko-augsburskiego do ulicy Promienistej, jak informuje Zarząd Dróg Miejskich.
„Jezdnia ma nową podbudowę z tłucznia i betonu, a od terenów prywatnych znajdujących się po jej wschodniej stronie ulicy oddzielają ją metalowe słupki, które dodatkowo uniemożliwiają parkowanie” – informuje ZDM. – „Wcześniej zostawiane tam samochody często blokowały możliwość przejazdu ulicą”.

Teraz piesi mają więc do dyspozycji nową nawierzchnię chodnika z płyt betonowych 50 x 50 centymetrów, a zmotoryzowani jeżdżą po jezdni z nowo ułożonego bruku. Remont objął również wykonanie opasek kompensacyjnych z kostki kamiennej oraz zjazdy do posesji z kostki betonowej.
– Przywrócenie historycznego charakteru ulicy, wyremontowanie jezdni i chodnika to jedno, a umożliwienie przejazdu całą długością ulicy to drugi z najważniejszych powodów, dla których zaangażowaliśmy się w remont ulicy Obozowej – powiedział podczas odbioru Jerzy Wróblewski z Rady Osiedla Grunwald Południe. – Przed remontem parkujące pojazdy blokowały ruch, a widok kierowców, którzy nie mieli skrupułów albo też innej możliwości niż jazda po chodniku – nie był czymś wyjątkowym.

Koszt prac wyniósł około miliona złotych, z czego 150 tys. stanowią środki Rady Osiedla Grunwald Południe – stąd też obecność radnych, Jerzego Wróblewskiego i Moniki Maćkowiak, podczas odbiorów technicznych.

Samochód osobowy zderzył się z motocyklem w Poznaniu. Jedna osoba ranna

0

Do groźnego wypadku doszło na ulicy Obornickiej w Poznaniu. Samochód osobowy zderzył się tam z motocyklem. Jedna osoba ucierpiała i została przewieziona do szpitala. Na miejscu były spore utrudnienia w ruchu.

Wypadek miał miejsce 9 września około godziny 13.00, jak informują wielkopolscy strażacy. Jedna osoba odniosła obrażenia i została przewieziona do szpitala. Na miejscu wypadku przez kilkadziesiąt minut były spore utrudnienia w ruchu – obecnie ruch już odbywa się normalnie. Przyczyny i okoliczności zdarzenia bada policja.

Jacek Jaśkowiak pokazał zdjęcia nowej nawierzchni Starego Rynku. „Prawda, że dobrze się prezentuje?”

0

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak postanowił pochwalić się wyglądem nowej nawierzchni Starego Rynku na swoim profilu w mediach społecznościowych. „Prawda, że dobrze się prezentuje?” – napisał. Jednak nie wszyscy internauci się z nim zgodzili.

Jacek Jaśkowiak na swoim profilu zaprezentował zdjęcie sporego fragmentu nawierzchni z już ułożoną nową nawierzchnią.
„Nowa, granitowa kostka każdego dnia pokrywa coraz więcej powierzchni Starego Rynku! Prawda, że dobrze się prezentuje?” – napisał na swoim profilu na Facebooku. – „Wykorzystany zostanie także bruk, który pokrywał płytę Starego Rynku przed remontem. Wyselekcjonowana kamienna kostka pojawiła się już na ul. Żydowskiej, a później będzie ułożona w bloku śródrynkowym”.

W komentarzach pod wpisem znalazło się jednak sporo opinii, że po remoncie powinien wrócić stary bruk. Padały argumenty, że jest historyczny i zgodny z duchem Starego Rynku, a nowa kostka, mimo że kamienna, takiego ducha nie reprezentuje.

Warto więc przypomnieć, że wojna o bruk trwa od maja 2021 roku, kiedy to ludzie kultury i wielu mieszkańców Poznania, razem około 500 osób, napisało petycję do prezydenta z apelem, by zostawił stary bruk na rynku. Argumentowali to tym, że jest to zabytkowa nawierzchnia i nie powinno się jej zmieniać.

Tymczasem nawierzchnia rynku wcale nie jest zabytkowa, a nawet nie z rynku… Jeszcze do 1964 roku Stary Rynek był pokryty asfaltem. Dopiero później władze miasta zadecydowały o usunięciu asfaltu, uznając, że kostka brukowa będzie bardziej zgodna z zabudową rynku. Ale szybko okazało się, że aby wystarczyło kostki na cały rynek, trzeba ja ściągać z innych ulic, między innymi z Głogowskiej, która akurat wtedy była pokrywana asfaltem. No i nie zawsze jakość tej kostki była odpowiednia, co zresztą rzucało się w oczy – wystarczyło uważniej przyjrzeć się płycie rynku.

Ekspertyzy kostki zlecone przez miasto potwierdziły, że jest ona bardzo nierównej jakości i część z niej nie nadaje się do ponownego użycia, co oznaczało, że stara kostka na pewno nie wróci na całą nawierzchnię rynku, bo po prostu będzie jej za mało. Dokupienie kostki nie wchodzi w grę, bo zwiększy koszty tego remontu.

Ostatecznie więc po siedmiu latach badań i prób z różną nawierzchnią pod okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków władze miasta ustaliły, że nawierzchnia rynku zostanie podzielona na obszary z różną nawierzchnią. Teren w środku rynku będzie wyłożony starą kostką brukową, ale tą odpowiedniej jakości. Tutaj też zostaną wykorzystane granitowe płyty i krawężniki, natomiast reszta rynku zostanie wykonana zostanie z nowej, wielobarwnej kostki granitowej i bazaltowej. Nowy materiał jest odpowiedniej jakości i zdaniem władz miasta pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt estetyczny, zachowując pełną dostępność przestrzeni.

I to właśnie nawierzchnią z tej kostki pochwalił się prezydent Jacek Jaśkowiak.

Ciągnik potrącił mężczyznę. Nie udało się go uratować

0

Do tragicznego wypadku doszło w Zdunach na ulicy Krotoszyńskiej. 47-letni mężczyzna wyszedł na jezdnię poza przejściem dla pieszych i został potrącony przez ciągnik siodłowy. Niestety, nie udało się go uratować.

Wypadek miał miejsce 8 września o godzinie 17.09 w Zdunach na ul. Krotoszyńskiej.
„Na miejscu wstępnie ustalono, że 58-letni mieszkaniec Krotoszyna kierując zestawem pojazdów ciągnik siodłowy Man z naczepa jadąc od strony Wrocławia zatrzymał się i przepuszczał na zwężeniu pojazdy które miały pierwszeństwo, a następnie ruszył” – informuje Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie. – „Wówczas 47-letni mieszkaniec Zdun wszedł na jezdnię w miejscu niedozwolonym i został najechany przez pojazd ciężarowy. Mężczyzna wskutek zdarzenia niestety poniósł śmierć na miejscu”.

Policjanci wykonali na miejscu niezbędne czynności procesowe z udziałem technika kryminalistyki oraz pod nadzorem prokuratora, a obecnie analizują zebrany materiał dowodowy, by wyjaśnić wszystkie okoliczności oraz przyczyny tego tragicznego wypadku.

Niebezpieczne znalezisko w lesie. Mieszkaniec natychmiast powiadomił policję

0

Mieszkaniec Nekli w pobliskim lesie, na wysokości miejscowości Rajmundowo, znalazł niewybuch, prawdopodobnie z czasów drugiej wojny światowej. Natychmiast powiadomił policję.

Do znaleziska doszło 5 września około 9.00 rano. Zdaniem znalazcy znalezisko było pociskiem artyleryjskim o długości około 20 cm. Funkcjonariusze zabezpieczyli teren, a następnie przekazali patrolowi saperskiemu z Inowrocławia, by unieszkodliwił pocisk w bezpiecznych warunkach.

To nie pierwsze takie znalezisko w tym rejonie. Niewybuch znaleziono tam także w październiku 2021 roku, a w 2014 roku przeprowadzono akcję oczyszczania lasu wokół Nekielki i Rajmundowa z niewybuchów. Jak się okazuje – nie wszystkie udało się znaleźć.

Tragedia w Poznaniu. Mężczyzna wypadł z okna. Nie udało się go uratować

0

Do tragicznego zdarzenia doszło na osiedlu Orła Białego. Mężczyzna wypadł z okna. Gdy na miejsce dotarły służby – jeszcze żył, ale niestety, nie udało się go uratować.

Wypadek miał miejsce 8 września po godzinie 20.00, jak informują wielkopolscy strażacy. Służby otrzymały wezwanie o mężczyźnie, który wypadł z okna. Gdy na miejsce dotarli strażacy, mężczyzna jeszcze żył, jednak obrażenia okazały się zbyt poważne i nie udało się go uratować.

Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Dziewczynka potrącona przez samochód jest w szpitalu. Jaki jest jej stan?

0

11-letnia dziewczynka potrącona przez samochód w Topoli Małej trafiła do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Lekarze określają jej stan jako bardzo ciężki. Dziecko cały czas jest na dziecięcym oddziale intensywnej terapii.

Przypomnijmy: do wypadku doszło 7 września na ulicy Szkolnej w Topoli Małej. Dziewczynka jechała rowerem, gdy została potrącona przez samochód. Dziecko doznało poważnych obrażeń i natychmiast zostało zabrane do szpitala.

Jak powiedział portalowi „wlkp24 INFO” Adam Stangret, zastępca kierowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Ostrowie, stan dziewczynki jest nadal bardzo ciężki. Przebywa na dziecięcym oddziale intensywnej terapii z diagnozą urazu wielonarządowego. Rokowania lekarzy są niepewne.

31-latek, który kierował lexusem, został zatrzymany przez policję.

Najwięksi kryminaliści przyjadą do Poznania. Wkrótce rusza festiwal Granda! (PROGRAM)

0

Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Anna Kańtoch, Joanna Opiat-Bojarska, Ryszard Ćwirlej, Mieczysław Gorzka i dziennikarz śledczy, Szymon Jadczak. To goście dziewiątej edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda, która rozpocznie się 22 września. Festiwal tradycyjnie już odbywa się pod patronatem portalu TenPoznan.pl.

Tegoroczna edycja ma idiom „W sieci”.
„Idiomem „W sieci” organizatorki otwierają drzwi zarówno do wirtualnej przestrzeni, w której (zbyt) często przebywamy, jak i tej rzeczywistej” – wyjaśniają twórczynie festiwalu. – „Obie pełne plątaniny zdarzeń i decyzji, z których rodzi się zbrodnia”.

Na festiwalu pojawią się goście, dla których żadna zbrodnia nie ma tajemnic. Będą to więc czołowi polscy pisarze-kryminaliści, jak sami o sobie często mówią z przymrużeniem oka. Przyjadą więc Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Anna Kańtoch, Joanna Opiat-Bojarska, Sara Antczak, Marcel Moss, Izabela Janiszewska, Ryszard Ćwirlej, Mieczysław Gorzka, a także dziennikarz śledczy, Szymon Jadczak. Będą też specjaliści z obszaru… detektywistyki i technik śledczych, którzy w swoich wykładach i na spotkaniach odkryją przed chętnymi tajniki swojego fachu. Chętni będą mogli się wybrać na spotkania w Zakładzie Medycyny Sądowej, warsztaty z detektywami oraz ze specjalistami z obszaru prewencji samobójstw.

Oczywiście nie zabraknie też Stacji Sensacji. Jako że są one organizowane przez niezależne instytucje, więc wstęp nie niektóre z nich jest wolny, ale na inne obowiązują wejściówki i bilety. Wybierając się do którejś Stacji Sensacji warto sprawdzić w programie, jak to wygląda.
Będą też elementy mniej typowe dla festiwalu kryminału…
„Prócz tradycyjnych spotkań autorskich organizatorki tegorocznej GRANDY postawiły na nowe formaty: szybkie randki z autorami dla tych, którzy noszą w sobie pytania o kryminalne (i nie tylko) pisanie czy pełna emocji rywalizacja w ramach poetyckiego slamu o kryminalnym zabarwieniu. GRANDA wraca też z galą premier, czyli celebryckim w formie widowiskiem z udziałem pisarzy” – zapowiadają organizatorki.

Festiwal odbywa się w DS Hanka przy al. Niepodległości 26 – miejsce jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, a warto dodać, że część spotkań będzie tłumaczona na język migowy. Granda potrwa do 24 września. Wstęp na sam festiwal, jak i na stoiska licznie przybywających wydawców jest bezpłatny – a warto na nie zajrzeć, choćby ze względu na nowości i festiwalowe, znacznie niższe ceny.

Program festiwalu:

piątek, 16:30-16:40 Oficjalne otwarcie Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA 2023

piątek, 16:40-17:40 Różowa, szybka Piłka z Joanną Opiat – Bojarską prowadzi Marcin Okoniewski/Okoń w Sieci

piątek, 18:00-19:00 Nie interesuj się! Spotkanie z Szymonem Jadczakiem poprowadzą Małgorzata Sikorska i Jan Koprowski

piątek, 19:30-20:30 Ukryte sieci czyli pisanie serii Agnieszka Pietrzyk, Marek Stelar, Marcel Moss prowadzi Magdalena Sobczak

piątek, 21:00-22:30 WYKŁAD Rola technologii w pracy detektywa: narzędzia cyfrowe, techniki śledzenia – prowadzi właściciel firmy Europejskie Biuro Operacyjne WYKŁAD Kompetencje detektywa prowadzi właściciel Europejskiego Biura Detektywistyki i Bezpieczeństwa

sobota, 10:30-12:00 Czego szukamy w retro kryminałach? Ryszard Ćwirlej, Tomasz Duszyński, Mariusz Czubaj pytania zadaje Przemysław Poznański/Zupełnie Inna Opowieść

sobota, 12:30-14:00 Kuszenie pisarza! Izabela Janiszewska, Anna Potyra, Mieczysław Gorzka, Jędrzej Pasierski Kusi Agnieszka Kalus/Czytam Bo Lubię

sobota, 14:30-15:30 O szpiegach na zimno Marcin Faliński, Rafał Barnaś , Właściciel Europejskiego Biura Detektywistyki i Bezpieczeństwa; rozmawia Adam Górczewski

sobota, 16:00-17:30 Wielki spojler! Wojciech Chmielarz i Robert Małecki otwarcie o swoich książkach. UWAGA na tym spotkaniu spojlerujemy z Waszym udziałem,ile wlezie! rozmawiamy otwarcie i bez pardonu o książkach WADA oraz ŻAŁOBNICA autorstwa Roberta Małeckiego, oraz o DŁUGIEJ NOCY I WYRWIE Wojciech Chmielarza.

sobota, 18:00-19:00 Krótka Piłka z Maciejem Siembiedą rozmawia i Marcin Okoniewski/Okoń w Sieci

sobota, 19:30-21:00 Gala Premier Jedrzej Pasierski, Weronika Mathia, Agnieszka Płoszaj, Sara Antczak, Przemysław Kowalewski, Mieczysław Gorzka, Tomasz Duszyński, Magdalena Stachula, Ryszard Ćwirlej, Krzysztof A.Zajas; Galę prowadzi Dariusz Milejczak

niedziela, 10:00-11:00 DLA MŁODSZYCH GRANDZIARZY Wydawnictwo Frajda zaprasza na spotkanie z Markiem Stelarem autorem serii dla dzieci Chaos i spółka na tropie!

niedziela, 11:00-12:00 DLA MŁODSZYCH GRANDZIARZY Wydawnictwo Zakamarki zaprasza na premierę książki TAJEMNICA MASKARADY Martina Widmarka i Heleny Willis. Dużych i małych miłośników książek detektywistycznych o przygodach Lassego i Mai zapraszamy na głośne czytanie fragmentów premierowej Tajemnicy maskarady oraz warsztaty. W zasie zajęć będziemy sprawdzać swoje odciski palców, układać ilustracje oraz tworzyć okładki. Więcej szczegółów na miejscu.A na Zakamarkowym stoisku do nabycia książki o detektywach i rzezimieszkach.

niedziela, 12:30-14:00 Miejsce i czas Anna Rozenberg, Anna Kańtoch i Krzysztof A.Zajas; pytania zadaje Adam Górczewski

niedziela, 14:30-16:00 Po raz pierwszy na scenie GRANDY KRYMINALNY SLAM POETYCKI zorganizowany przez Fundację KulturAkcja

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Patroni medialni: Radio 357, portale Zupełnie Inna Opowieść oraz TenPoznań. Sponsor: Europejskie Biuro Operacyjne, EDBD, Nozze, Textra, NOTI, Chocolissimo. Partnerzy: Uniwersytet Medyczny im, Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Biblioteka Raczyńskich.

Na Świętym Marcinie przybyło drzew. A to jeszcze nie koniec!

0

Pojawiły się przed CK Zamek, przy Auli UAM, Collegium Iuridicum oraz przy Akademii Muzycznej od strony ulicy Towarowej. W trzech miejscach na Świętym Marcinie, na odcinku między ul. Gwarną a Mostem Uniwersyteckim, zostały posadzone nowe drzewa.

Nowe drzewa sadzone są w trzech miejscach: wzdłuż chodnika przed aulą i Collegium Iuridicum UAM będą rosły platany kolumnowe, które mają oddzielać chodnik i drogę rowerową od jezdni – a za jakieś 10-15 lat także dawać cień przechodniom i rowerzystom. Pięć kolejnych platanów zostanie posadzonych na al. Niepodległości wzdłuż placu A. Mickiewicza. Z kolei przy ul. Towarowej trwa sadzenie pięciu grusz, a od niedawna rośnie tam także nowa lipa drobnolistna.

Warto przypomnieć, że 30 nowych drzew zostało posadzonych na Świętym Marcinie między al. Niepodległości a Gwarną już wczesną wiosną. To 18 platanów i 12 wiązów, które w momencie sadzenia miały po ok. 15 lat. Wokół nich rośnie zieleń niska, która już w tym roku kolorowo zakwitła: róże, szałwie, bergenie, rozplenice i wydmuchrzyce piaskowe.

Także wokół obecnie sadzonych drzew pojawi się wkrótce zieleń niska. Można ja już podziwiać w rejonie skrzyżowania ul. Św. Marcin z ul. Towarową i al. Niepodległości. Rosną tam berberysy, hortensje, trzmieliny, róże, rozplenice, ogniki oraz irgi, a także krzewy iglaste: cis i jałowiec. W rejonie obejmującym ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a Mostem Uniwersyteckim (wraz ze skrzyżowaniami z ul. Towarową i al. Niepodległości), ogółem pojawi się 49 nowych drzew i liczne nasadzenia zieleni niskiej.

Jak informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, pozostałe prace na tym odcinku też dobiegają końca.
„W dalszym ciągu obowiązuje tam czasowa organizacja ruchu, ale wykonawca przystąpił do prac polegających na wprowadzeniu oznakowania dla stałej organizacji” – podaje spółka. – „Podczas tego procesu należy liczyć się montażem znaków pionowych oraz malowaniem na jezdni docelowego oznakowania poziomego, które zacznie w pełni obowiązywać dopiero po uruchomieniu docelowej sygnalizacji świetlnej. Należy zachować szczególną ostrożność w rejonie prac”.

Zderzenie czołowe dwóch samochodów. Jedna osoba z obrażeniami

0

Dwa samochody osobowe zderzyły się czołowo w Psarach Polskich. Początkowo uczestnicy zdarzenia odmówili pomocy medycznej, jednak po kilkunastu minutach jedna z nich zasłabła i pogotowie zabrało ją do szpitala we Września.

Do wypadku doszło 7 września tuż przed godziną 18.00. Na miejscu pracowały dwa zastępy straży pożarnej z OSP Węgierki i JRG Września, usuwając skutki zdarzenia.

Samochodami podróżowali tylko kierowcy i bezpośrednio po zdarzeniu żaden z nich nie chciał pomocy medycznej. Jednak po kilkunastu minutach jedna z osób uczestniczących w zdarzeniu zasłabła i trzeba było wezwać pogotowie ratunkowe, by zabrało ją do szpitala.

Policja bada okoliczności zdarzenia.

Prace na dawnym przejeździe kolejowym postępują. Pociągi jeżdżą już nowym wiaduktem

0

Na przejeździe kolejowym w podpoznańskiej Kobylnicy duże zmiany! Pociągi na trasie Poznań – Gniezno już jeżdżą nowym wiaduktem, a wkrótce tunelem pod linią pojadą kierowcy. Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania, które buduje PKP PLK i samorządy, zbliża się do końca.

Zasadnicze prace przy budowie wiaduktu kolejowego w Kobylnicy już się zakończyły i pociągi na linii linia Poznań – Gniezno, nr 353 korzystają już z dwóch torów przejeżdżając po wiadukcie. Trwają prace przy tunelu dla samochodów i drogach dojazdowych – w tunelu długości 70 metrów będą dwa pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku, a piesi i rowerzyści zyskają chodnik i ścieżkę rowerową.
– Inwestycje kolejowe nie tylko zapewniają dogodniejsze podróże, ale także poprawiają bezpieczeństwo i system komunikacji przy torach – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury RP. – Dzięki nowemu bezkolizyjnemu skrzyżowaniu w Kobylnicy będą płynniejsze przejazdy, zarówno pociągów, jak i samochodów. Mieszkańcy wschodniej części aglomeracji poznańskiej już wkrótce odczują korzystne zmiany, ponieważ pokonają tory niezależnie od ruchu pociągów, co jest niezwykle ważne ze względu na natężenie ruchu w tym rejonie.

Inwestycja doszła do skutku dzięki współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych, Starostwa Powiatowego w poznaniu i gminy Swarzędz.
– PKP PLK przy wykorzystaniu środków krajowych i unijnych efektywnie współpracują z samorządami, aby – tam, gdzie to możliwe i uzasadnione – zastępować przejazdy kolejowo-drogowe bezkolizyjnymi skrzyżowaniami – podkreśla Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK. – Pozytywne efekty inwestycji będą szczególnie widoczne w Kobylnicy, gdzie z przejazdu korzystało dotąd ok. 86 pociągów i ok. 12 tys. samochodów na dobę.

Nowy przejazd z tunelem i wiaduktem w Kobylnicy kosztuje ok. 40 mln zł netto. PLK SA przeznaczyły na ten cel prawie 21 mln zł, w tym środki z Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałą część kwoty, między innymi na budowę tunelu i dróg dojazdowych, zapewniają samorządy. Inwestycja jest prowadzona etapami, by zapewnić stałą przejezdność dla pociągów i dla samochodów obecnego przejazdu w ciągu ulicy Swarzędzkiej. Zakończenie wszystkich prac ma nastąpić do końca tego roku.

To kolejny przejazd w Wielkopolsce realizowany w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”, wartego około 268 mln zł, które pochodzą ze środków Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z powstałych już bezkolizyjnych przejazdów korzystają już mieszkańcy Kostrzyna i Plewisk pod Poznaniem. Do końca tego roku planowane są prace przy budowie dwóch wiaduktów kolejowych z tunelami drogowymi na ul. Działkowców we Wrześni (na liniach Oleśnica – Chojnice i na łącznicy kolejowej Września – Podstolice). Kolejny etap projektu w regionie obejmuje budowę skrzyżowań bezkolizyjnych na linii Poznań – Piła w ulicy Lutyckiej i Golęcińskiej.

Zderzenie dwóch samochodów. Jedna osoba z obrażeniami

W Rakoniewicach w powiecie grodziskim na drodze krajowej nr 32 doszło do zderzenia samochodów osobowego i ciężarowego. Kierująca samochodem osobowym marki Seat odniosła obrażenia, na szczęście niegroźne.

Zdarzenie miało miejsce 8 września tuż po godzinie 12.00 na ulicy Grodziskiej. Jak powiedziała portalowi Grodzisk Nasze Miasto st. sierż. Aleksandra Hoffmann, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim, ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca seatem 52-letnia mieszkanka powiatu wolsztyńskiego jechała z Ruchocic. Na wysokości Rakoniewic z nieznanych przyczyn zjechała na lewy pas ruchu i doprowadziła do zderzenia z ciężarówką, kierowaną przez 56-letniego mężczyznę. Seat odbił się od ciężarówki i uderzył w przydrożne barierki. Kierująca doznała niegroźnych obrażeń.

Całe zdarzenie zostało przez policję zakwalifikowane jako kolizja drogowa.

Kolizja tramwaju i samochodu osobowego w Poznaniu

0

Samochód osobowy zderzył się z tramwajem linii nr 13 jadącym w kierunku Starołęki. Nikomu nic się nie stało, ale przez kilkadziesiąt minut przejazd tramwajów na Starołękę był zablokowany.

Do kolizji doszło 8 września około godziny 13.30, jak informuje Nadzór Ruchu MPK. Zdarzenie wstrzymało ruch tramwajów w kierunku Starołęki i utrudniło przejazd kierowcom ulicą Starołęcką. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a utrudnienia nie trwały długo – po godzinie 14.00 ruch już wrócił do normy.