Minister Błaszczak z nagrodą od AKO. Czy pomoże w odbudowie Pomnika Wdzięczności?

Mariusz Błaszczak, Stanisław Mikołajczak, wręczenie statuetki fot. MON

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odebrał w Poznaniu nagrodę Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. L. Kaczyńskiego za zasługi na rzecz wzmocnienia obronności państwa. Minister zapowiedział też pomoc w odbudowie Pomnika Wdzięczności.

Wręczenie nagrody odbyło się 8 września w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu – minister otrzymał ją z rąk prof. Stanisława Mikołajczaka, przewodniczącego AKO. Oprawa była wyjątkowo uroczysta – bo AKO w tym roku świętuje 10-lecie powstania. Zwrócił na to uwagę minister podczas swojego wystąpienia.
– Dlaczego cenię nagrodę, za którą jeszcze raz dziękuję? Dlatego, że Akademicki Klub Obywatelski w Poznaniu był pierwszym spośród wielu klubów – mówił. – To ważne, że państwo mieliście na tyle siły, że nie obawialiście się hejtu i machiny propagandowej ówczesnej władzy. Stanęliście w prawdzie. Bo przecież po tragedii Smoleńskiej, śp. prezydent Lech Kaczyński był obarczany winą, był obarczany za wszystko, co możliwe, a był człowiekiem, który sformułował te zasady, jakie teraz wprowadzamy w życie. Państwo podtrzymujecie i podtrzymywaliście myśl społeczno-polityczną śp. profesora Lecha Kaczyńskiego. Za to serdecznie państwu dziękuję.

Minister zapewnił też, że w ciągu najbliższych dwóch lat, “jeżeli tylko Prawo i Sprawiedliwość będzie kontynuowało swoją misję po październikowych wyborach” – jak zaznaczył, zbuduje najsilniejsze wojska lądowe w Europie.
– Silne Wojsko Polskie jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, jest warunkiem sine qua non rozwoju Polski – podkreślił Mariusz Błaszczak. – Dlatego, że jeśli jest bezpiecznie, no to mamy inwestycje, jeśli jest bezpiecznie, to obywatele naszego kraju decydują się na to, żeby mieszkać w Polsce, a nie z niej wyemigrować. Warunkiem elementarnym, który służy rozwojowi jest właśnie bezpieczeństwo.

Prof. Mikołajczak przy okazji wręczania nagrody poprosił ministra o wsparcie starań klubu o odbudowę Pomnika Wdzięczności w Poznaniu – minister zapewnił, że klub taką pomoc otrzyma, bo Wojsko Polskie niejednokrotnie wspierało inicjatywy patriotyczne, wesprze więc także i odbudowę pomnika.

Przypominamy, że pomnik zbudowano w 1932 roku z wdzięczności za odzyskanie niepodległości ze składek poznaniaków. Stał na obecnym placu Mickiewicza, ale w czasie drugiej wojny światowej Niemcy wysadzili go w powietrze, a figurę Chrystusa, będącą głównym elementem pomnika, przetopili. AKO od momentu powstania stara się o odbudowę pomnika już w innym punkcie Poznania, bo na placu Mickiewicza nie ma na to miejsca, a preferowana lokalizacją były okolice jeziora Malta, jednak obowiązujący tam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia postawienie tam pomnika. Prezydent Jacek Jaśkowiak zaproponował AKO, by pomnik stanął na Ostrowie Tumskim, gdzie Kościół Katolicki jest właścicielem kilku niezabudowanych działek, jednak ta lokalizacja nie zyskała uznania AKO. Jak dotąd więc udało się tylko odtworzyć 5-metrową figurę Chrystusa, która obecnie stoi w ogrodzie przy kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa na Jeżycach.

Źródło: MON

Podziel się: