Na Świętym Marcinie przybyło drzew. A to jeszcze nie koniec!

nowe drzewa Święty Marcin fot. PIM

Pojawiły się przed CK Zamek, przy Auli UAM, Collegium Iuridicum oraz przy Akademii Muzycznej od strony ulicy Towarowej. W trzech miejscach na Świętym Marcinie, na odcinku między ul. Gwarną a Mostem Uniwersyteckim, zostały posadzone nowe drzewa.

Nowe drzewa sadzone są w trzech miejscach: wzdłuż chodnika przed aulą i Collegium Iuridicum UAM będą rosły platany kolumnowe, które mają oddzielać chodnik i drogę rowerową od jezdni – a za jakieś 10-15 lat także dawać cień przechodniom i rowerzystom. Pięć kolejnych platanów zostanie posadzonych na al. Niepodległości wzdłuż placu A. Mickiewicza. Z kolei przy ul. Towarowej trwa sadzenie pięciu grusz, a od niedawna rośnie tam także nowa lipa drobnolistna.

Warto przypomnieć, że 30 nowych drzew zostało posadzonych na Świętym Marcinie między al. Niepodległości a Gwarną już wczesną wiosną. To 18 platanów i 12 wiązów, które w momencie sadzenia miały po ok. 15 lat. Wokół nich rośnie zieleń niska, która już w tym roku kolorowo zakwitła: róże, szałwie, bergenie, rozplenice i wydmuchrzyce piaskowe.

Także wokół obecnie sadzonych drzew pojawi się wkrótce zieleń niska. Można ja już podziwiać w rejonie skrzyżowania ul. Św. Marcin z ul. Towarową i al. Niepodległości. Rosną tam berberysy, hortensje, trzmieliny, róże, rozplenice, ogniki oraz irgi, a także krzewy iglaste: cis i jałowiec. W rejonie obejmującym ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a Mostem Uniwersyteckim (wraz ze skrzyżowaniami z ul. Towarową i al. Niepodległości), ogółem pojawi się 49 nowych drzew i liczne nasadzenia zieleni niskiej.

Jak informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, pozostałe prace na tym odcinku też dobiegają końca.
“W dalszym ciągu obowiązuje tam czasowa organizacja ruchu, ale wykonawca przystąpił do prac polegających na wprowadzeniu oznakowania dla stałej organizacji” – podaje spółka. – “Podczas tego procesu należy liczyć się montażem znaków pionowych oraz malowaniem na jezdni docelowego oznakowania poziomego, które zacznie w pełni obowiązywać dopiero po uruchomieniu docelowej sygnalizacji świetlnej. Należy zachować szczególną ostrożność w rejonie prac”.

Podziel się: