Jacek Jaśkowiak pokazał zdjęcia nowej nawierzchni Starego Rynku. “Prawda, że dobrze się prezentuje?”

nowa kostka na Starym Rynku fot. J. Jaśkowiak FB

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak postanowił pochwalić się wyglądem nowej nawierzchni Starego Rynku na swoim profilu w mediach społecznościowych. “Prawda, że dobrze się prezentuje?” – napisał. Jednak nie wszyscy internauci się z nim zgodzili.

Jacek Jaśkowiak na swoim profilu zaprezentował zdjęcie sporego fragmentu nawierzchni z już ułożoną nową nawierzchnią.
“Nowa, granitowa kostka każdego dnia pokrywa coraz więcej powierzchni Starego Rynku! Prawda, że dobrze się prezentuje?” – napisał na swoim profilu na Facebooku. – “Wykorzystany zostanie także bruk, który pokrywał płytę Starego Rynku przed remontem. Wyselekcjonowana kamienna kostka pojawiła się już na ul. Żydowskiej, a później będzie ułożona w bloku śródrynkowym”.

W komentarzach pod wpisem znalazło się jednak sporo opinii, że po remoncie powinien wrócić stary bruk. Padały argumenty, że jest historyczny i zgodny z duchem Starego Rynku, a nowa kostka, mimo że kamienna, takiego ducha nie reprezentuje.

Warto więc przypomnieć, że wojna o bruk trwa od maja 2021 roku, kiedy to ludzie kultury i wielu mieszkańców Poznania, razem około 500 osób, napisało petycję do prezydenta z apelem, by zostawił stary bruk na rynku. Argumentowali to tym, że jest to zabytkowa nawierzchnia i nie powinno się jej zmieniać.

Tymczasem nawierzchnia rynku wcale nie jest zabytkowa, a nawet nie z rynku… Jeszcze do 1964 roku Stary Rynek był pokryty asfaltem. Dopiero później władze miasta zadecydowały o usunięciu asfaltu, uznając, że kostka brukowa będzie bardziej zgodna z zabudową rynku. Ale szybko okazało się, że aby wystarczyło kostki na cały rynek, trzeba ja ściągać z innych ulic, między innymi z Głogowskiej, która akurat wtedy była pokrywana asfaltem. No i nie zawsze jakość tej kostki była odpowiednia, co zresztą rzucało się w oczy – wystarczyło uważniej przyjrzeć się płycie rynku.

Ekspertyzy kostki zlecone przez miasto potwierdziły, że jest ona bardzo nierównej jakości i część z niej nie nadaje się do ponownego użycia, co oznaczało, że stara kostka na pewno nie wróci na całą nawierzchnię rynku, bo po prostu będzie jej za mało. Dokupienie kostki nie wchodzi w grę, bo zwiększy koszty tego remontu.

Ostatecznie więc po siedmiu latach badań i prób z różną nawierzchnią pod okiem Miejskiego Konserwatora Zabytków władze miasta ustaliły, że nawierzchnia rynku zostanie podzielona na obszary z różną nawierzchnią. Teren w środku rynku będzie wyłożony starą kostką brukową, ale tą odpowiedniej jakości. Tutaj też zostaną wykorzystane granitowe płyty i krawężniki, natomiast reszta rynku zostanie wykonana zostanie z nowej, wielobarwnej kostki granitowej i bazaltowej. Nowy materiał jest odpowiedniej jakości i zdaniem władz miasta pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt estetyczny, zachowując pełną dostępność przestrzeni.

I to właśnie nawierzchnią z tej kostki pochwalił się prezydent Jacek Jaśkowiak.

Źródło: J. Jaśkowiak FB

Podziel się: