Strona główna Blog Strona 516

Wypadek i pożar na S5. Jedna osoba nie żyje

0

Najpierw pożar samochodu osobowego na wiadukcie nad S5, później zasłabnięcie kierowcy, a wszystko w rejonie węzła Kościan Północ. Służby drogowe i kościańscy strażacy mieli pracowitą noc.

19 grudnia po godzinie 22.00, jak informuje portal „koscian112”, doszło do pożaru samochodu osobowego na wiadukcie nad trasą S5, w rejonie węzła Kościan Północ. Na miejsce wysłano strażaków z OSP Bonikowo i JRG Kościan, służby drogowe i policję. Pożar został ugaszony, a kierowcy samochodu, 38-letniemu mieszkańcowi powiatu kościańskiego, nic się nie stało.

Drugi wypadek miał miejsce 19 grudnia przed północą, również w rejonie węzła Kościan Północ. Jak informują wielkopolscy strażacy, na parkingu zasłabł kierowca jednej z ciężarówek – doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia. Niestety, mimo szybkiego wezwania pomocy medycznej mężczyzny nie udało się uratować.

Dwa wypadki we wschodniej części miasta. Są korki!

0

Cztery samochody zderzyły się na ulicy Hlonda w Poznaniu, a dwa – w Robakowie, na pasie w kierunku Poznania. We wschodniej części Poznania są spore korki i utrudnienia z przejazdem.

Do zderzenia czterech aut, trzech osobowych i ciężarówki, doszło 20 grudnia około godziny 7.00 rano na Hlonda, między Zawadami a Główną. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale ulica przez kilkadziesiąt minut była nieprzejezdna w obu kierunkach. Obecnie ruch już odbywa się normalnie.

Mniej więcej o tej samej porze na S11, na wysokości Borówcaa, doszło do zderzenia busa z ciężarówką. Pas w kierunku Poznania był zablokowany na czas pracy służb, a korek sięgał aż do Kórnika. Tu także ruch wraca już do normy.

Można się już zapisywać na 16. PKO Poznań Półmaraton. Kiedy się odbędzie?

0

19 grudnia ruszyły zapisy na 16. PKO Poznań Półmaraton, który odbędzie się 14 kwietnia 2024 roku. Chętni mogą się zapisywać online przez formularz dostępny na stronie imprezy.

W biegu będzie mogło pobiec maksymalnie 10 tysięcy biegaczy, warto więc pospieszyć się z deklaracją, żeby wystarczyło miejsc.
– Bardzo zależało nam na uruchomieniu zapisów jeszcze przed świętami, żeby najbardziej zapaleni biegacze mogli sobie zrobić wspaniały gwiazdkowy prezent – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor poznańskiego półmaratonu. – Warto nie czekać zbyt długo z decyzją o udziale w naszej imprezie, bowiem cena pakietu startowego będzie co pewien czas rosła.

Jak informują Poznańskie Ośrodki Sportu i rekreacji, do 15 stycznia pakiet startowy będzie kosztował 145 zł. Od 16 stycznia do 13 marca trzeba będzie zapłacić 170 zł, po 13 marca – 200 zł, a bezpośrednio przed biegiem – 245 zł. Cena nie obejmuje koszulki startowej – ona kosztuje dodatkowe 60 zł. Wzór tej koszulki zawodnicy wybrali w głosowaniu na profilu facebookowym imprezy.

Datę 16. PKO Poznań Półmaratonu zaplanowano na 14 kwietnia 2024 r., jednak ponieważ na kwiecień mają się odbyć także wybory samorządowe, to termin imprezy może zostać przesunięty o tydzień, jeśli okaże się, że wybory samorządowe wyznaczono na 14 kwietnia. Ostateczna data wydarzenia zostanie potwierdzona, gdy tylko zostanie ogłoszony termin wyborów.

Uszkodzony dach stacji paliw. Mandat dla kierowcy i kosztowna naprawa dachu

0

Około miliona złotych może kosztować naprawa dachu stacji paliw w Miedzichowie, uszkodzonego 18 grudnia przez samochód ciężarowy. Kierowca auta dostał mandat w wysokości 500 zł.

Przypomnijmy, że do wypadku doszło 18 grudnia 2023 roku po godzinie 16.00 – strażacy z KP PSP w Nowym Tomyślu otrzymali wezwani o godzinie 16.32. Samochód ciężarowy wjeżdżający na stację uszkodził wiatę stacji paliw i dystrybutory.

– Z uwagi na fakt, że wg zgłaszającego nie występowało zagrożenie, a z dystrybutorów nie wyciekało paliwo, dyżurny SKKP do działań zadysponował dwa zastępy z nowotomyskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, w tym drabinę mechaniczną SD 30 oraz zastęp OSP Miedzichowo. Na miejsce udał się również samochodem operacyjnym oficer z dyspozycji komendanta – informuje asp. Szymon Maciejewski z KP PSP Nowy Tomyśl. – Po przybyciu zastępów straży pożarnej na miejsce zastano uszkodzony dach wiaty stacji paliw. Do zdarzenia doszło w wyniku wjazdu samochodu ciężarowego z niezłożonym żurawiem. Konstrukcja dachu oraz podpór została uszkodzona, czego następstwem było oparcie się całości dachu na samochodzie ciężarowym i przewożonym ładunku. Samochód ciężarowy przewoził agregaty prądotwórcze oraz kontener socjalny. W wyniku przechylenia się konstrukcji, uszkodzeniu uległy również dwa dystrybutory paliwa, jednak nie doszło do rozszczelnienia i wycieku oleju napędowego.

Strażacy zabezpieczyli i oświetlili miejsce zdarzenia, a ratownicy z kosza drabiny odcięli uszkodzoną wiatę od nienaruszonej części budynku stacji. Wezwany na miejsce dźwig podniósł uszkodzoną konstrukcję dachu, dzięki czemu ciężarówka mogła wyjechać, a po jej usunięciu położył ją na ziemi. Działania prowadzone były pod nadzorem inspektora budowlanego.

Jak powiedział asp. Szymon Maciejewski portalowi Nowy Tomysl nasze miasto, kierowca ciężarówki otrzymał mandat w wysokości 500 zł. Koszt naprawy wiaty stacji paliw i innych uszkodzonych urządzeń wstępnie oszacowano na około 1 mln zł.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 20 grudnia? (LISTA)

0

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 20 grudnia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Święciechowa
20 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 12:00
gm. Święciechowa: Przybyszewo ul. Spokojna – cała ulica; ul. Leśna nr 22, 26, działka nr 363/3.

Obszar Bojanowo
20 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 15:30
gm. Bojanowo: Wydartowo Pierwsze nr 1 do 10, 30, 30A, 31; działka nr 91, przepompownia ścieków.

Obszar Bojanowo
20 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 08:30
20 grudnia 2023 r. w godz. 14:30 – 15:30
gm. Bojanowo: Wydartowo Pierwsze nr 11 do 18, 27 do 29, 35; działka nr 76/4.

Obszar Jastrowie
20 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 13:00
Jastrowie ul. Dworcowa 6, Dworzec PKP.

Obszar Wągrowiec
20 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Łęgowo numery od 61 do 66.

Obszar Puszczykowo
20 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 12:30
Puszczykowo ul. Słoneczna,

Obszar Mirosławiec
20 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Mirosławiec ul. Wolności 41a, 41b, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 51.

Obszar Rawicz
20 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
gm. Rawicz: Folwark nr 1, 1A, 4 do 7, działki nr 10/2, 34/2, 479, 598/2.

Obszar Kościan
20 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
gm. Kościan: Pianowo nr 4B, 4C, 4E, 4H, 4J, 4K, 4L, działka nr 10/14.

Obszar Gostyń
20 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Gostyń ul. Nad Kanią nr 18, 20 do 25, 27, 145 do 161, DIMAR; ul. Rzeczna – cała ulica.

Obszar Niechanowo
20 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 14:00
Niechanowo ul. Polna 2, 3

Obszar Kościan
20 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 13:00
gm. Kościan: Widziszewo ul. Ceramiczna nr 8 – SUER Polska, działka nr 42/7 – przepompownia ścieków PS.

Obszar Krobia
20 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Krobia ul. Różewicza nr 8, 10, 11, 12, 13, działka nr 876/4.

Obszar Nekla
20 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Gierłatowo, Zasutowo ul. Cicha, ul. Leśna, ul. Motelowa 1, ul. Polna, ul. Spokojna, ul. Szkolna 1-9,

Obszar Jutrosin
20 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 11:00
gm. Jutrosin: Piskornia nr 3 (przyłącze kablowe).

Obszar Gniezno
20 grudnia 2023 r. w godz. 09:30 – 12:30
Gniezno ul. Grunwaldzka dz. 7/1

Piesza potrącona przez samochód. Nie udało się jej uratować

0

Na ulicy Grunwaldzkiej samochód uderzył w kobietę przechodzącą przez ulicę. Niestety, nie udało się jej uratować. Wypadek wstrzymał ruch tramwajowy na Grunwaldzkiej i spowodował spore utrudnienia dla kierowców.

Jak poinformowała nas Użytkowniczka, do wypadku doszło 19 grudnia przed godziną 18.00. Na ulicy Grunwaldzkiej przy skrzyżowaniu z Promienistą około 70-letnia kobieta została potrącona przez samochód osobowy. Do ofiary wypadku wezwano karetkę pogotowia, jednak mimo wysiłków ratowników nie udało się jej uratować.

Na kilkadziesiąt minut tramwaje jadące Grunwaldzką w kierunku Junikowa zmieniły trasy – ofiara wypadku upadła na torowisko, blokując przejazd. Przyczyny i okoliczności wypadku badają policjanci.

Ogromne korki w całym Poznaniu

0

Popołudniowe korki się dały we znaki kierowcom, a sytuację pogorszył jeszcze padający deszcz. Ruch zaczął maleć dopiero koło godziny 19.30. Powodem są oczywiście nadchodzące święta.

Przed Bożym Narodzeniem korki w Poznaniu są jeszcze bardziej dotkliwe niż zazwyczaj – głównie dlatego, że wiele osób przyjeżdża na zakupy do galerii handlowych, a one, jak wiadomo, w znakomitej większości przypadków znajdują się przy przelotowych ulicach. Klienci sklepów blokują więc wracających z pracy.

W tym roku nie pomaga przesiadka do tramwajów czy autobusów – one również notują duże opóźnienia, zwłaszcza w centrum, zablokowane przez zwiększony ruch samochodów. MPK odnotowuje nawet 20-minutowe opóźnienia. Sytuacji nie poprawiają prowadzone dziś prace przez Zakład Robót Drogowych – ekipy remontowe prowadziły naprawy nawierzchni jezdni na ulicach Starołęckiej, Śniadeckich i Złotowskiej, wygrodzenia, a więc i utrudnienia w ruchu były na Al. Solidarności oraz na ul. Mieszka I i ul. Szeligowskiego. Natomiast na ul. Niestachowskiej wymieniano bariery sprężyste, co spowodowało zwężenie jednego pasa jezdni.

Znamy termin otwarcia tunelu w Kobylnicy!

0

Już w listopadzie starosta Jan Grabkowski zapowiadał otwarcie tunelu pod torami w Kobylnicy jeszcze w tym roku. Teraz znamy już konkretny termin otwarcia – jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Przypomnijmy, że budowa tunelu pod torami w Kobylnicy jest jedną z największych inwestycji powiatu poznańskiego. Jej zakończenie jest niecierpliwie wyczekiwane przez wszystkich kierowców, ponieważ dzięki tunelowi przestaną wreszcie stać w kolejkach na przejeździe kolejowym – do budowy tunelu była to jedyna możliwość dojazdu do Poznania. Jednak trasa kolejowa prowadząca przez Kobylnicę także jest ruchliwa, więc kierowcy często musieli spędzić przed zamkniętymi rogatkami kilkadziesiąt minut.

Starosta Jan Grabkowski w listopadzie zapowiedział, że otwarcie tunelu nastąpi jeszcze w tym roku – a teraz podał konkretną datę: 21 grudnia. W samo południe nastąpi uroczyste otwarcie tunelu i przejmą go we władanie kierowcy.

Jakub Antczak przedłużył kontrakt z Lechem Poznań

0

Skrzydłowy Kolejorza, który obecnie przebywa na wypożyczeniu w Odrze Opole, podpisał ze swoim macierzystym klubem nową umowę. Będzie ona obowiązywać do końca czerwca 2027 roku.

19-letni Jakub Antczak trafił do Akademii Lecha Poznań w 2019 roku z FC Wrocław Academy, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Jego debiut w seniorach miał miejsce we wrześniu 2021 roku, w drugoligowych rezerwach Lecha, a młody zawodnik bardzo szybko stał się tam wyróżniającą postacią. Wystarczy dodać, że premierową kampanię zakończył z trzema golami oraz dwiema asystami na koncie.

Talent zawodnika zauważył też trener Maciej Skorża – Jakub Antczak zagrał w lutowym starciu z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza (5:0), ale nie przestał być zawodnikiem drugiej drużyny, w której wystąpił 49 razy. Latem 2023 zapadła decyzja o wypożyczeniu go do pierwszoligowej Odry Opole. Tu także Jakub Antczak zaprezentował się bardzo dobrze: jesienią zdobył bramkę oraz dołożył trzy ostatnie podania.

– Z dużą radością śledziliśmy postępy czynione przez Kubę jesienią na zapleczu ekstraklasy – mówił Tomasz Rząsa, dyrektor sportowy Kolejorza. – Nie mamy wątpliwości, że debiutancka runda na tym szczeblu sporo mu dała i pozwoliła stać się lepszym piłkarzem. Wiedzieliśmy, że Odra to świetne miejsce do rozwoju, czego dowód stanowiły wypożyczenia do tego klubu Kuby Modera czy w zeszłym sezonie Maksa Pingota. Liczymy, że nasz wychowanek będzie kontynuował swoją dobrą postawę także w drugiej części rozgrywek, a następnie już po powrocie do Lecha będzie budował swoją pozycję w pierwszym zespole przy Bułgarskiej.

Sam Jakub Antczak cieszy się z regularnej gry na nowym dla siebie poziomie.
– Te miesiące na pewno dały mi bardzo wiele, decyzja o wypożyczeniu okazała się w moim przypadku idealnym ruchem – mówi zawodnik. – Za mną pierwsza runda na tak wysokim szczeblu i cieszę się bardzo z tego, że udało mi się uzbierać w jej trakcie kilka dobrych występów. Krok po kroku spełniam swoje marzenia i nowy kontrakt jest jednym z nich. Koncentruję się już na drugiej połowie sezonu w Odrze, chcę w dalszym ciągu pokazywać się tam z jak najlepszej strony, notować liczby i żeby przekładały się one na wysoką pozycję w tabeli. Lech to wielka marka i cieszę się, że zostałem przez niego obdarzony zaufaniem, o czym świadczy kolejna umowa z klubem.

Tragiczny wypadek na DW199. Jedna osoba nie żyje

0

Na drodze wojewódzkiej nr 199 z Międzychodu do Mierzyna kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Mimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.

Do wypadku doszło 19 grudnia 2023 r. ok. godziny 15.20. Na miejsce zadysponowano zastępy JRG Międzychód, OSP Międzychód i OSP Piłka, karetkę pogotowia i patrol policji.
– Jak się okazało samochód osobowy uderzył w drzewo, poszkodowany został mężczyzna podróżujący samochodem – informuje st. kpt. Marcin Piechocki. – Strażacy ewakuowali mężczyznę z pojazdu i rozpoczęli resuscytację krążeniowo – oddechową. Oprócz zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenia przybył także zespół ratownictwa medycznego oraz policja. Niestety, kierowca samochodu osobowego poniósł śmierć.

Okoliczności zdarzenia wyjaśnia Komenda Powiatowa Policji w Międzychodzie pod nadzorem prokuratury.

Schronisko dla zwierząt wstrzymuje adopcje. Z jakiego powodu?

0

Piesek lub kotek to często wymarzony gwiazdkowy prezent, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to też obowiązek. Dlatego poznańskie schronisko dla zwierząt jak co roku przed świętami wstrzymuje adopcje.

Wiele dzieci marzy o własnym zwierzątku na Gwiazdkę – i to właśnie dlatego schronisko wstrzymuje adopcje, żeby nie nakręcać tego procederu. Bo jak powiedziała Głosowi Wielkopolskiemu Julia Małolepsza, specjalistka do spraw edukacji w Schronisku dla zwierząt w Poznaniu, wiele osób chce przygarnąć kotka czy pieska ze schroniska. Ale niewiele z nich zdaje sobie sprawę z tego, że przyjęcie zwierzęcia oznacza też obowiązki i trzeba się do tego przygotować, jak do przyjęcia każdego innego nowego domownika. To dlatego zwierzę nie jest dobrym prezentem świątecznym.

Julia Małolepsza wyliczyła też najczęściej spotykane problemy przy nieprzemyślanej adopcji: niechęć dziecka do zajmowania się zwierzęciem po kilku tygodniach od otrzymania zwierzaka, alergia w rodzinie, czego nikt nie sprawdził wcześniej i brak wiedzy o samym zwierzęciu, które potrzebuje nie tylko spacerów i jedzenia. Zwierzęta ze schroniska dodatkowo jeszcze mają swoje traumy, z którymi trzeba pracować, a które oznaczają dodatkowo więcej pracy.

Pracownica schroniska przestrzega też przed kupowaniem zwierząt z pseudohodowli. Wiele osób kupuje zwierzęta i patrzy tylko na cenę, ale niższa cena może oznaczać, że zwierzę pochodzi właśnie z takiej pseudohodowli, gdzie nie dbano ani o zdrowie zwierząt, ani o odpowiednie warunki pobytu. W takiej sytuacji tańsze kupno może oznaczać zwierzę z problemami i chorobami.

Urlop w Salvadorze. Podpowiadamy, z czego słynie dawna stolica Brazylii

Salvador de Bahia uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast Brazylii. Tętni życiem, zachwyca różnorodną kulturą i architekturą, porywa swoim wyjątkowym karnawałem, a do tego oferuje wspaniałe warunki do plażowania. Nic dziwnego, że turyści wybierając się do Brazylii urlop spędzają właśnie tutaj. Sprawdź, z czego słynie Salvador.

Urlop w Salvadorze w Brazylii – kiedy najlepiej się wybrać?

Na wakacje do Salvadoru w Brazylii najlepiej wybrać się wtedy, gdy w Polsce jest jesień i zima. Najcieplejsze miesiące w tym miejscu to okres od października do marca. Również wtedy temperatura wody jest najwyższa. Jeśli nie lubisz upałów, wybierz na swój wyjazd wrzesień, październik lub listopad. Wtedy nadal jest bardzo ciepło, ale nieco chłodniej, niż w grudniu, styczniu i lutym. Również wilgotność powietrza jest tu wtedy niższa, a na miejscu jest mniej turystów. W Brazylii występuje pora deszczowa, a miesiące, w których pada najwięcej to kwiecień, maj i czerwiec.

Dlaczego warto wybrać Salvador na wakacje w Brazylii?

Salvador uważany jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej tętniących życiem miejsc w Brazylii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wybrzeże oferuje piękne plaże i ciepłą wodę, a także świetne hotele. W miastach i miasteczkach możesz zwiedzać, podziwiać różnorodną architekturę, poznać historię i tradycje lokalnych społeczności. Miłośnicy poznawania kraju kubkami smakowymi zasmakują tu w doskonałej kuchni z mnóstwem wpływów m.in. z krajów afrykańskich i Portugalii. Salvador słynie także ze wspaniałych imprez, bo kolorowy, zachwycający karnawał trwa tu cały rok, a oprócz tego organizowane są tu barwne parady, festiwale i mnóstwo imprez związanych z tańcem i sztuką. Co ciekawe, kadry do teledysku brazylijskiej wersji swojego hitu „They don’t care about us”, poruszającego problem rasizmu, nagrał tu Michael Jackson.

Urlop w Brazylii – z czego słynie Salvador?

Brazylia to kraj, który słynie przede wszystkim z miłości do piłki nożnej, barwnego karnawału i znanego na całym świecie pomnika Chrystusa, górującego nad Rio de Janeiro. Teraz taka podróż nie jest już tak odległa, bo z Polski bezpośrednio można wybrać się na wakacje do Brazylii z ITAKĄ. A z czego słynie Salvador, dawna stolica kraju? Jakie są symbole tego miasta?

Centro Historico i Pelourinho

Jednym z nich jest stara dzielnica miasta – Pelourinho. Dawniej znajdował się tu targ niewolników, gdzie kolonizatorzy – Portugalczycy – przywieźli niewolników z Afryki Zachodniej. Do pracy na plantacjach przywieziono tutaj około 5 milionów mieszkańców Afryki, głównie z Angoli i Konga. Pelourinho to stare centrum miasta, gdzie oprócz poznania smutnej historii niewolnictwa, można też podziwiać wiele pięknych budowli z XVII, XVIII i XIX wieku. Od 1985 r. Centro Historico, czyli historyczna część Salvadoru wpisana jest na listę UNESCO.

Największy na świecie karnawał uliczny

W lutym w Salvadorze odbywa się największy na świecie uliczny karnawał, który trwa sześć dni i nocy. Całe miasto i turyści spotykają się na ulicy, by oddać się zabawie, radosnej muzyce wygrywanej na bębnach i gorącym rytmom samby. Podczas karnawału możesz poznać najpopularniejszych artystów Brazylii, który występują tu podczas imprezy. Tancerze, wokaliści i zespoły muzyczne oraz kolorowy, rozbawiony tłum – to trzeba zobaczyć. Co ciekawe, jeśli nie uda Ci się zobaczyć go w lutym, na pewno trafisz na jakąś taneczną imprezę podczas swojego pobytu, bo odbywają się tu one przez cały rok.

Capoeira – sztuka łączenia walki i tańca

Jeden z symboli Brazylii jest doskonale widoczny w Salvadorze. Jego powstanie wiąże się przybyciem tu czarnoskórych osadników, a sama capoeira to niezwykle ekspresyjna sztuka walki przy rytmach muzyki granej na instrumentach perkusyjnych i bermibau – jednostrunowym łuku wydającym charakterystyczne dźwięki. Zobaczenie na własne oczy pokazu capoeiry, wykonywanego przez profesjonalistów, to niemal obowiązek każdego, kto spędza tu urlop.

Kolorowe baiany

Baiana to mieszkanka Salvadoru pochodzenia afrykańskiego ubrana w przepiękny, charakterystyczny strój. Składa się na niego sukienka z wieloma warstwami materiału, a dopełnienie stylizacji stanowi nakrycie głowy – kolorowy, zdobny turban z motywami afrykańskimi. Baiany mają na sobie mnóstwo biżuterii, najczęściej mają też mocny, widoczny makijaż. Możesz je spotkać przy straganach ze street foodem, ale chętnie też pozują do zdjęć z turystami. Pamiętaj jednak, że fotka z tymi barwnymi postaciami jest płatna.

W Salvadorze znajdziesz też całą masę wspaniałych zabytków, jak choćby tutejsza katedra, latarnie morskie czy słynna winda Lacerda, łącząca górną i dolną część miasta. Jest tu także wspaniała, piękna plaża Barra, która swoją popularność zawdzięcza nie tylko temu, że jest doskonałym miejscem do wypoczynku. Wyróżnia ją jej położenie – przy ujściu Zatoki Wszystkich Świętych do Oceanu Atlantyckiego. Salvador to zachwycające miasto, idealne na wakacje w Brazylii. Czy Ciebie też skusi jego piękno i atrakcje?

Artykuł sponsorowany

Specjalny samochód wyjechał na poznańskie ulice. Co sprawdza?

0

Samochód wyposażony w kamerę 360 stopni przeskanował ponad 300 km dróg w Poznaniu – i zarejestrował stojące tam reklamy. Chodzi o to, by łatwiej było egzekwować uchwałę krajobrazową.

Warto dodać, że nie jest to pierwsze takie badanie. Pierwsze, pilotażowe, odbyło się w kwietniu 2022 roku, a jego wyniki były przerażające: tylko na ulicy Grunwaldzkiej od Bałtyku do ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego zarejestrowano ponad 500 reklam, a około 60 proc. z nich okazało się nielegalnych.

Obecne badanie odbyło się przy pomocy samochodu wyposażonego w kamerę sferyczną HD (360 stopni) oraz układ geopozycjonowania, co pozwala na bardzo precyzyjne odwzorowanie ulicy i pasa drogowego – podobny system stosuje Google do tworzenia swoich map. Co się stanie z uzyskanymi danymi?

„Auto przeskanowało ok. 330 km najważniejszych dróg na terenie Poznania. Wiedza o lokalizacji reklam pomoże pracownikom urzędu w egzekwowaniu przepisów uchwały, w tym nakładaniu kar na podmioty zarządzające nośnikami niezgodnymi z obowiązującym prawem” – informuje Urząd Miasta Poznania. – „W stolicy Wielkopolski firmy reklamowe i przedsiębiorcy mają jeszcze osiem miesięcy na zaadaptowanie swoich nośników do wymogów uchwały krajobrazowej – 5 sierpnia mija roczny okres dostosowawczy„.

Jak przypominają władze miasta, uchwała krajobrazowa dzieli Poznań na cztery obszary: pierwszy to Stary Rynek, Chwaliszewo i Śródka, drugi to centrum miasta, Łazarz, Jeżyce, Wilda, Grunwald, część Starych Winograd, Sołacza, Łęg Dębińskich i osiedla Główna, trzeci to pozostałe osiedla mieszkaniowe oraz tereny, gdzie dominują usługi i przemysł, czwarty to obszar przyrodniczy, który wpisuje się w klinowo-pierścieniowy system zieleni. W każdym z tych obszarów obowiązują inne zasady umieszczania reklam, małej architektury i ogrodzeń, ale wszędzie jest ten sam czas na dostosowanie ich do wymogów uchwały, czyli 12 miesięcy od dnia wejścia w życie dokumentu.

Wypadek w Wielkopolsce. Jedna osoba z obrażeniami

0

Dwa samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 72 w Psarach, w powiecie tureckim. Jedna osoba odniosła obrażenia i trafiła do szpitala. Droga była zablokowana przez kilka godzin.

Do wypadku doszło 19 grudnia rano, w Psarach, na odcinku między Turkiem a Uniejowem. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jedna osoba została ranna i udzielono jej pomocy medycznej. Na miejscu pracowali strażacy i policjanci – przez kilka godzin droga była zablokowana dla ruchu.

Obecnie na trasie nie ma już utrudnień.

18-letni wychowanek Błękitnych Owińska podpisał kontrakt z Pogonią Szczecin

0

Bartosz Urbaniak, 18-letni wychowanek Błękitnych Owińska, podpisał umowę z Pogonią Szczecin. Kontrakt będzie obowiązywał 3,5 roku.

Wychowanek Błękitnych, grający na pozycji środkowego obrońcy, grał także w zespole juniorów Warty Poznań, z którym dotarł między innymi do półfinału Centralnej Ligi Juniorów U17.

Przed sezonem 2022/23 Bartosz Urbaniak przeniósł się do Pogoni, gdzie występował w zespole CLJ U19 oraz drugiej drużynie, grającej w trzeciej lidze. W drugiej drużynie zagrał w piętnastu spotkaniach, a w październiku i listopadzie już trenował z drużyną Jensa Gustafssona. W efekcie w grudniu zapadła decyzja o włączeniu go do pierwszego zespołu.

W ocenie Dariusza Adamczuka, dyrektora pionu sportowego Pogoni Szczecin, jak informuje klub na swojej stronie, Bartosz Urbaniak zasłużył na awans do pierwszej drużyny swoją ciężką pracą. Podkreślił też, że gra w seniorskim zespole to większa odpowiedzialność i jeszcze więcej pracy, ale młody zawodnik może liczyć na wsparcie kadry trenerskiej.

Wypadek w Wielkopolsce. Drzewo spadło na jadącą ciężarówkę

0

Do niecodziennego wypadku doszło w Antoninie w powiecie ostrowskim. Na jadącą ciężarówką spadło przydrożne drzewo, uszkadzając samochód. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Zdarzenie miało miejsce 18 grudnia, a strażacy zostali wezwani na miejsce o 5.05, jak informuje OSP Antonin. Ich działania polegały na pocięciu drzewa i usunięciu go z jezdni – kierowca samochodu na szczęście nie ucierpiał. W czasie pracy strażaków ruch na jezdni odbywał się wahadłowo.

Czy Jacek Jaśkowiak wystartuje w wyborach?

0

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, zgodnie z zapowiedzią poinformował 18 grudnia o swojej decyzji co do startu w wyborach. Zamierza powalczyć o trzecią kadencję.

Prezydent Poznania poinformował o tym podczas programu „Otwarta Antena” w telewizji WTK. Wyjaśnił także, że dwukrotnie rozmawiał z Donaldem Tuskiem na temat swojego ewentualnego startu w wyborach parlamentarnych.
– Jasno to przekazałem, że dla mnie najpiękniejszą pracą, jaka może być w polityce, jest praca prezydenta, wójta, burmistrza – powiedział. – To ta pewna sprawczość: kiedy idę przez Stary Rynek, kiedy wsiadam do tramwaju na Naramowice, kiedy widzę rzeczy, które były jakimś moim tam udziałem, to oczywiście jest wielka satysfakcja. W tej dużej polityce tego nie ma. Proszę też wziąć pod uwagę, że ja mam 59 lat, a jednocześnie też start w wyborach parlamentarnych wiązałby się z ryzykiem zarządu komisarycznego. Dzisiaj możemy oczywiście na to patrzeć przez pryzmat zwycięstwa, ale wtedy to zwycięstwo nie było pewne.

Prezydent podkreślił, że zamierza startować, ale jego decyzja o starcie wymaga jeszcze pewnych uzgodnień politycznych.
– Rozmawiałem o tym z Rafałem Grupińskim, wcześniej, gdy sygnalizowałem, że nie chciałbym startować w wyborach parlamentarnych, rozmawiałem z przewodniczącym Donaldem Tuskiem – wyjaśnił.

Jacek Jaśkowiak powiedział też, że ta decyzja nie oznacza „przyspawania się do stołka”.
– Ale to mnie nie interesuje tak naprawdę, czy ktoś coś pomyśli – zaznaczył. – Ja też nie sądziłem wtedy, gdy po raz pierwszy startowałem w wyborach, że przyjdzie mi tak naprawdę przez 8 lat zarządzać Poznaniem, w warunkach sprawowania rządu przez partię, która zwalcza samorząd, która również w zakresie finansowym działa w taki sposób, żeby samorządy miały mniej pieniędzy.

Zdaniem prezydenta, gdyby nie te zmiany, które wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości, Poznań miałby o 600 mln zł w budżecie więcej z wpływów bieżących. Działania tego rządu określił jako „nie dające efektów” i jest zdania, że teraz  to się zmieni.
– Przede wszystkim jestem przekonany o tym, że samorządy, duże miasta, nie będą traktowane jako wrogowie władzy centralnej, tylko jako partnerzy – powiedział. – Oczywiście, że nie będziemy się we wszystkim zgadzać, to jest oczywiste. Natomiast nie będzie już tego, co było wcześniej. I gdyby nie te osiem lat dewastujących rządów dla naszego kraju, i to w wielu obszarach: polityki zagranicznej, ale też i gospodarczej, to Poznań miałby o 600 mln więcej. Moglibyśmy naprawdę dużo, dużo więcej też zrobić, już nie mówiąc o takich wydarzeniach, jak pandemia czy wojna Rosji z Ukrainą i związane z tym następstwa w postaci na przykład wzrostu cen.

Wśród planów na kolejną kadencję – jeśli Jackowi Jaśkowiakowi uda się wygrać – obecny prezydent wymienił dokończenie przebudowy Areny, budowę siedziby dla filharmonii, dokończenie budowy Teatru Muzycznego, a także inwestycje w zakresie edukacji, by Poznań liczył się już nie tylko na arenie krajowej, ale i międzynarodowej, bo ma na to szanse.
– Mamy wszelkie parametry, żeby Poznań był najciekawszym, najpiękniejszym i najlepiej rozwiniętym miastem Polski – podsumował.

Przypomnijmy, że Jacek Jaśkowiak pierwszy raz wystartował w wyborach na prezydenta Poznania w 2010 roku – był wówczas kandydatem stowarzyszenia My-Poznaniacy. Wtedy przegrał, jednak cztery lata później, już z ramienia Platformy Obywatelskiej, pokonał ówczesnego prezydenta Ryszarda Grobelnego.

Zmiany w organizacji ruchu przy Malcie. Zamknięcie jednej z ulic

0

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, od 19 grudnia kierowcy nie będą mogli przejechać ulicą wewnętrzną między Baraniaka i Maltańską. Zachowany zostanie tylko dojazd do pierwszego biurowca i jego parkingu podziemnego.

Informację o zamknięciu drogi przekazał ZDM wykonawca prac przy Galerii Malta.
„Zamknięta ulica nie jest drogą publiczną” – podkreśla ZDM. – „Jej właścicielem są podmioty prywatne. To droga, którą z ul. Baraniaka (po przejechaniu przez skrzyżowanie z ul. Jana Pawła II) jako pierwszą można było skręcić w prawo. Prowadzi do ul. Maltańskiej oraz do wjazdów na parkingi Galerii Malta”.

Wykonawca prac poinformował, że ulica będzie zamknięta do października przyszłego roku, a kierowcy mogą korzystać z objazdu ulicami Kaliską lub Katowicką.

Kalendarz Trzech Religii już wydany! Gdzie go można dostać?

0

Już po raz siódmy w Poznaniu został wydany Kalendarz Trzech Religii: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Hasło przewodnie tegorocznej edycji kalendarza to „Ludzie dialogu”.

Pierwsza edycja Kalendarza Trzech Religii była efektem współpracy Youssefa Chadida, imama poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, ojca Marcina Wrzosa, misjonarza oblata, oraz przedstawicieli gminy żydowskiej w Poznaniu z Alicją Kobus na czele. Projekt został sfinansowany z budżetu Miasta Poznania w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy.

Jak wygląda kalendarz?

– Cieszę się, że po raz kolejny będziemy mogli korzystać z Kalendarza Trzech Religii – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, prezentując nowy kalendarz. – To naprawdę wyjątkowa inicjatywa, która przypomina nam o tym, że są wartości, które naprawdę potrafią łączyć nawet w trudnych czasach. Poznań to miasto otwarte, w którym jest miejsce dla każdego, niezależnie od poglądów politycznych, narodowości czy wyznania.

Kalendarz jest podzielony na trzy części, a każda z nich dotyczy innej religii i jest oparta na innej rachubie czasowej. Mamy tu więc kalendarz gregoriański, kalendarz żydowski, datowany od powstania świata, oraz muzułmański, liczony od podróży proroka Mahometa z Mekki do Medyny. We wszystkich są zaznaczone najważniejsze święta trzech religii, a także oraz dni modlitwy: niedziele, szabaty i dni zgromadzenia. Dodatkowo są w nim zaznaczone polskie święta narodowe i inne, takie jak dzień matki, dzień dziecka czy dzień ojca. Dodatkowo kalendarz zawiera informacje o tradycjach każdej z religii, przy czym część chrześcijańska jest poszerzona o dane dotyczące Kościołów protestanckiego, prawosławnego i starokatolickiego. Wstęp z kolei został napisany w języku angielskim, co pozwala dotrzeć do większej grupy odbiorców.

Dialog – czyli co?

Hasło przewodnie kalendarza to „Ludzie dialogu” – ma ono podkreślić, że w Poznaniu docenia się rolę dialogu jako punktu wyjścia i podstawy do budowania wspólnoty. Poznań zawsze był miastem wielonarodowym i wielowyznaniowym, a kalendarz czerpie z tych tradycji.
– Katolicy, chrześcijanie zaproszeni są do dialogu w ogóle, a także do dialogu międzyreligijnego w duchu wzajemnej miłości i szacunku, do poszukiwania przede wszystkim elementów, które nas łączą i wzajemnego poznawania się – wyjaśnia o. dr hab. Marcin Wrzos OMI. – Wierzymy, że wespół z innymi ludźmi, miłując się i szanując pomimo różnic, jesteśmy w stanie budować lepszy świat, oparty na Bogu.

„Dialog nie oznacza pozostawania pod wpływem innych ludzi lub przyłączania się do nich” – pisze we wstępie do kalendarza dr Youssef Chadid, mufti Ligi Muzułmańskiej w RP i imam poznańskiej wspólnoty muzułmanów. – „Prowadząc dialog, akceptujemy innych takimi, jakimi są. Akceptujemy, że inaczej myślą, że mają inne poglądy – szanujemy się, pomimo różnic, a poszukujemy sposobów, aby się zrozumieć, znaleźć to, co nas łączy. Wierzymy, jako muzułmanie, że prowadząc pełen szacunku dialog, jesteśmy w stanie zbudować lepszy świat”.

Gotowość do spotkania i słuchania drugiego człowieka jest istotna także w judaizmie.
– Według judaizmu Bóg nie jest stworzycielem świata, który nie dba o jego losy i jest obojętny wobec ludzi – podkreśla Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu. – Przeciwnie, Stwórca jest obecny w historii i wchodzi w relacje z człowiekiem, wyrażające się między innymi w dialogu.

Gdzie dostać Kalendarz Trzech Religii?

Kalendarz Trzech Religii został zatwierdzony przez władze duchowne wszystkich tych religii. Jest bezpłatny. Od 18 grudnia można go odebrać w poznańskiej synagodze, meczecie, w centrach informacji kulturalnej i turystycznej oraz w Domu Misyjnym misjonarzy oblatów. Jego egzemplarze zostały wysłane do centrów dialogu w Oświęcimiu, Gdańsku, Warszawie i Krakowie, a także do Sejmu RP. Można go także pobrać w wersji elektronicznej na stronie Poznania.