Strona główna Blog Strona 517

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 19 grudnia? (LISTA)

0

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 19 grudnia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Góra
19 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 10:30
gm. Góra: Włodków Górny nr 19A, 21, działki nr 92/5 i 6, 93/8.

Obszar Gostyń
19 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Gostyń ul. Nad Kanią nr 18, 20 do 25, 27 do 34, 137 do 161, DIMAR; ul. Rzeczna – cała ulica.

Obszar Przemęt
19 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Przemęt: ul. Głęboka nr 24, 36, 38; ul. Powstańców Wlkp. nr 70D, 70F, 72, 72B, 74, 76, działka nr 470/1.

Obszar Poznań Wilda
19 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Poznań: ul. Rolna 45, 47, 49, 51, 53, 55, ul. Wspólna 37, 39, 41, ul. Tokarska 21.

Obszar Dębogóra
19 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Dębogóra: ul. Dąbrówki od dz. 3/15 do dz. 3/22, od dz. 3/53 do dz. 3/57.

Obszar Rawicz
19 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
gm. Rawicz: Folwark nr 1, 1A, 4 do 7, działki nr 10/2, 34/2, 479, 598/2.

Obszar Kościan
19 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 13:30
gm. Kościan: Nowy Dębiec ul. Dębowa nr 7, 9, 16 do 20 parzyste; ul. Jodłowa nr 1 do 7 nieparzyste; ul. Modrzewiowa nr 10, 12; ul. Sosnowa nr 2 do 8 parzyste; ul. Daglezjowa – cała ulica.

Obszar Święciechowa
19 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 13:00
gm. Święciechowa: Długie Stare ul. Działkowa – cała ulica; ul. Nowa nr 4A do 4D; ul. Zachodnia działka nr 74.

Obszar Łobżenica
19 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
miejscowość Liszkowo numery 20B, 21, 22, 23, 24, 24A, 25, 72, 73, działki 37/1, 49.

Obszar Mosina
19 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 14:00
Mieczewo ulice , 6,8,9,DZ.14, 2,3,3A,4,5, Szeroka 20, 1,1B,1E,1F,1H,2,3,4,5,DZ. 208, Bożymęczna 24, 14, Promienista 1,2,4,5,7, Słoneczna 13,3,6A,85,DZ. 85/20, Brzozowa , 6,8,9,DZ.14, 2,3,3A,4,5, Bukowa , 6,8,9,DZ.14, 2,3,3A,4,5, Dębowa 4, Osada 1,2,3,3A,4,5, Przy Lesie 2, Rogalińska 1, 10,11,11A,12,12A,12B,14,14A,4,4 B,5,6,6A,7,7A,8,9, Kwiatowa 1,5,dz.193/3, Jaśnik 17, Kasztanowa 16,4,6,8,8A, Ogrodowa 17, Rogalin ulice dz. 154/20,DZ.154/14, Jesionowa 1,2,2A,4,st 64034, 4

Obszar Plewiska
19 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 13:30
Plewiska: ul. Wiosenna 6, 6A, 8, 10A-E, dz. 967/10 (plac budowy).

Obszar Gniezno, Niechanowo
19 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 14:00
Niechanowo ul. Polna 1, 3, Szczytniki Duchowne 15 do 21b, 57 do 63d oraz działki przyległe, os. Wrzosowe

Obszar Margonin
19 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
miejscowość Studźce od numeru 8 do numeru 23, ul. Słoneczna, ul. Pogodna, miejscowość Adolfowo 14, od numeru 15 do numeru 54.

Obszar Szamotuły
19 grudnia 2023 r. w godz. 10:00 – 13:30
Gmina Szamotuły, miejscowość Szamotuły, ul. Brignoles 1, 3, 5, ślusarz, Mag-Dar Odzież robocza, auto-lux myjnia samochodowa, działki nr 3991/13,

Obszar Święciechowa
19 grudnia 2023 r. w godz. 11:30 – 15:30
Święciechowa ul. Czereśniowa nr 1, 7, 9, 11, 11A, 13, działki nr 507/5, 507/10 i 11.

Uszkodzona stacja paliw. Samochód zahaczył o jej dach

0

Do nietypowego uszkodzenia stacji paliw doszło przy drodze krajowej nr 92. Samochód ciężarowy po wjeździe na stację zahaczył o jej dach, uszkadzając go. Musieli interweniować strażacy.

Zdarzenie miało miejsce 18 grudnia około godziny 16.00 w Miedzichowie w powiecie nowotomyskim. Samochód ciężarowy z dźwigiem wjechał pod dach stacji i zahaczył konstrukcją dźwigu o dach stacji, uszkadzając go.

Na miejsce wezwano straż pożarną – strażacy zabezpieczyli konstrukcję i sprawdzili, czy nie zostały uszkodzone dystrybutory. Na szczęście do tego nie doszło, nie stwierdzono zagrożenia, nikt też nie ucierpiał.

Stacja paliw została wyłączona z użytkowania do czasu usunięcia uszkodzenia dachu.

Dachowanie samochodu w Wielkopolsce. Jedna osoba ranna

0

Do groźnego wypadku doszło na drodze wojewódzkiej nr 194 w Lednogórze. Kierująca samochodem osobowym zjechała do rowu i dachowała. Z obrażeniami przewieziono ją do szpitala.

Wypadek miał miejsce 17 grudnia. Jak informują strażacy z OSP Lednogóra, na miejsce zostali wezwani o godzinie 14.30. Na miejscu zastali samochód marki Dacia Duster po dachowaniu, a kierująca nim 64-letnia kobieta była ranna i uwięziona w aucie. Wszystko wskazuje na to, że z nieznanych przyczyn kobieta straciła panowanie nad samochodem, zjechała z drogi do rowu i dachowała.

Strażacy z OSP Lednogóra, OSP Łubowo i JRG Gniezno wydostali kobietę z auta i przekazali ratownikom medycznym – a ci orzekli, że niezbędne jest przewiezienie rannej do szpitala. Przyczyny i okoliczności wypadku bada policja.

Jadłodzielnia Wildecka zachęca do podzielenia się jedzeniem

0

„Wszystko czego nie zjedliście na firmowych i szkolnych wigiliach, możecie przynieść do nas” – przypomina Jadłodzielnia Wildecka. Jadłodzielnia działa przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, na rynku Wildeckim.

Jadłodzielnia to doskonały pomysł na zagospodarowanie nadmiernych ilości jedzenia przez podzielenie się z potrzebującymi. Dotyczy to nie tylko imprez firmowych, ale także naszych prywatnych zapasów. Jesli po świętach okaże się, że mamy więcej bigosu, wędlin, chleba czy czegokolwiek innego, niż jesteśmy w stanie zjeść – można się tym wszystkim podzielić.

Jadłodzielnia Wildecka działa non stop, 24 godziny na dobę, na straganie nr 173 na rynku Wildeckim – to pierwszy rząd od strony kościoła – i tam też można zostawiać jedzenie albo się nim częstować.

Do kolegiaty wróciły organy. Po 42 latach!

0

Abp Stanisław Gądecki poświęcił nowe organy w kolegiacie pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Bpa w Szamotułach. Poprzednie, organy rozebrano 42 lata temu.

Nowe organy zostały zbudowane dzięki środkom ze zbiórek i od parafian. Składają się z ponad 3500 piszczałek w 47 głosach. Są sterowane automatycznie – jednym z ostatnich i najważniejszych etapów prac było zainstalowanie pulpitu z automatyką sterującą.

Uroczystość uruchomienia nowych organów zaplanowano na 17 grudnia w samo południe, a instrument poświęcił arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.

Biało-czerwone hydranty znów na ulicach!

0

Tradycyjnie już z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na poznańskich ulicach hydranty zostały ozdobione biało-czerwonymi ubrankami. To akcja Aquanetu, a ubranka wykonały seniorki z DDPS „Słoneczna Przystań”.

„Jak co roku przypominamy o zbliżającej się rocznicy wybuchu Powstania Wielopolskiego” – poinformował Aquanet na swoim profilu na Facebooku. – „Z tej okazji ubieramy nasze hydranty w patriotyczne barwy. Biało-czerwone hydranty odnajdziecie w różnych lokalizacjach w centrum Poznaniu m.in. w okolicach Katedry, na Starym Rynku, przed Teatrem Wielkim, na placu Kolegiackim i przy Uniwersytecie Ekonomicznym. Za ubranka dziękujemy naszym seniorkom z DDPS „Słoneczna Przystań”.

Przypomnijmy, że ubieranie hydrantów trwa już ponad 10 lat! W 2012 roku po raz pierwszy odbyła się akcja „Przypnij kokardę” z inicjatywy pięciu wielkopolskich firm: MPK, Enea SA, Enea Operator, Polskiej Spółki Gazownictwa Oddział w Poznaniu i Aquanet SA. Akcja polegała na rozdawaniu powstańczych rozetek przechodniom, także z pokładu powstańczego tramwaju, zdobienia pojazdów miejskiej komunikacji i siedzib firm barwami narodowymi, a jej dodatkowym elementem było ubranie w biało-czerwone stroje miejskich hydrantów. Wszystko dla przypominania poznaniakom o kolejnych rocznicach wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Także i w tym roku Aquanet zadbał o przystrojenie swoich hydrantów w biało-czerwone ubiory, wykonane na szydełku przez seniorki z DDPS „Słoneczna Przystań”.

Znów wilki pod Poznaniem!

0

Mieszkanka Czerwonaka zauważyła wilka na wysokości osiedla Przylesie. Ten widok nadal budzi emocje, bo choć wilków w Puszczy Zielonce nie brakuje, to rzadko są widywane poza lasem.

Wilk był widziany na drodze z Koziegłów do Murowanej Gośliny i przebiegł z okolicy fabryki papieru w kierunku osiedla Przylesie, po czym zawrócił i przebiegł ponownie przez jezdnię w kierunku Warty. Mieszkanka, która widziała zwierzę, jest pewna, że to był wilk, nie pies – i tak to opisała portalowi „epoznan”. Jej zdaniem to niepokojące, że wilk pojawił się tak blisko siedzib ludzkich, bo przecież wilki zazwyczaj tego nie robią.

Wilki w gminie Czerwonak to nie jest nowe zjawisko: pierwsze zaobserwowano już 10 lat temu, ale na początku mieszkańcy okolic Puszczy Zielonki nie byli pewni, czy to przypadkiem nie są bezpańskie, zdziczałe psy, bo ich również w tej okolicy nie brakuje. Jednak dwa lata później już naukowcy potwierdzili obecność wilków w Puszczy Zielonce.

W 2017 roku potwierdzono obecność wików w Nadleśnictwa Łopuchówko, a dokładniej w leśnictwie Annowo, a także po sąsiedzku w Nadleśnictwie Oborniki. Ich obecność potwierdzali także polujący w tych lasach myśliwi oraz leśnicy – jedni i drudzy zauważyli spadek liczebności zwierzyny płowej, a podczas wędrówek po lasach często natrafiali na reszki wilczych uczt z sarny czy jelenia. Jednak mieszkańcom niespecjalnie dawały się we znaki, trudno je też było zauważyć poza lasem.

Jednak to się zmieniło 15 maja 2020 roku – wtedy na jednej z ulic w Dębogórze w gminie Czerwonak wilk zagryzł daniela, i to tuż przy przystanku autobusowym. Wówczas mieszkańcy zdali sobie sprawę, że wilki to drapieżniki i mogą być niebezpieczne.

Jak jednak uspokaja Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, wilk nie zaatakuje człowieka, bo nie jest on dla niego zdobyczą. Gdyby zachował się agresywnie, to oznaczałoby, że jest chory, na przykład na wściekliznę, albo że został osaczony, czuje się zagrożony i uważa, że musi się bronić. GDOŚ przypomina też, że osaczanie wilka, niepokojenie, a już tym bardziej próby schwytania – są niezgodne z prawem. Wilk jest w Polsce od 1998 roku pod ścisłą ochroną i już za samo płoszenie zwierzęcia można dostać wysoką grzywnę. Zranienie go, nie mówiąc już o zabiciu, grozi więzieniem.

Warto też pamiętać o tym, że choć zdrowy wilk nie zaatakuje człowieka, to jednak może zaatakować jego psa. To między innymi dlatego, wychodząc na spacer do lasu, musimy trzymać psa na smyczy. Dla dobra psa – w starciu z wilkiem większość psich ras, poza tymi największymi, nie ma szans.

Wilki zresztą będą widywane coraz częściej i trzeba się nauczyć żyć z takim sąsiedztwem, ponieważ wilków w Polsce przybywa: według danych Głównego Urzędu Statystycznego 10 lat temu było ich zaledwie 800 sztuk, a na koniec 2018 r. – już prawie 3 tysiące.

Mniej smogu, więcej mieszkań. ZKZL podsumowuje rok

0

Trudny, ale udany – tak ocenia mijający rok Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Według ZKZL zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych poznaniaków idzie coraz lepiej. Dlaczego?

Spółka coraz skuteczniej pozyskuje środki finansowe, co ma przełożenie na liczbę inwestycji i remontów – tak ZKZL podsumowuje rok 2023. nazywając go rokiem inwestycji i remontów. Bo środki pozyskane przez spółkę są wykorzystywane przede wszystkim na dwa podstawowe cele: budowę nowych mieszkań oraz remonty i konserwacje tych starych.

Źródła finansowania

– Zmiany, które dotknęły finansowanie samorządów, spowodowały, że spółka musiała poczynić kroki w kierunku alternatywnych źródeł finansowania – tłumaczy Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Działania ZKZL, które zostały podjęte w dwóch ostatnich latach wskazują, że spółka poradziła sobie bardzo dobrze z tym zadaniem. Dzięki aktywnemu pozyskiwaniu środków z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego tylko w 2023 roku udało się pozyskać aż 108 milionów złotych na modernizacje i nowe inwestycje. Warto tutaj wspomnieć, że spółka złożyła kolejne wnioski na kwotę 31 milionów złotych, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego i czekają one na kwalifikację do zawarcia umowy w przyszłym roku.

Z tego bezzwrotnego finansowego wsparcia, które dostał ZKZL, prawie 70 milionów zostanie przeznaczone na nowe inwestycje mieszkaniowe.
– Aktualnie spółka jest w trakcie budowy 3 bloków przy ul. Nadolnik, gdzie powstanie 130 mieszkań – wylicza rzecznik. – Prace postępują zgodnie z harmonogramem i już teraz można zaobserwować jak dynamicznie rozwija się ta inwestycja. Mieszkańcy Poznania również mogą zaobserwować jak powstaje kolejny blok przy ul. Darzyborskiej. ZKZL rozpoczął budowę drugiego etapu mieszkań w tej okolicy. Pierwszy z siedmiu budynków będzie oddany poznaniakom w IV kwartale 2024 roku. Budowa kolejnych rozpocznie się również w przyszłym roku. Będąc przy temacie inwestycji warto wspomnieć, że w upływającym roku spółka rozpoczęła także prace przygotowawcze pod inwestycje przy ul. Kopanina i ul. Jarzębowej. To właśnie w tych dwóch miejscach możemy spodziewać się nowych „M” dla poznaniaków.

Coraz więcej remontów

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych nie tylko buduje, ale także remontuje ten zasób mieszkań, który ma – w miarę posiadanych środków. Tu także w mijającym roku działo się więcej niż w latach poprzednich, zwłaszcza jeśli chodzi o stare kamienic, których remont nie jest ani łatwym, ani tanim zadaniem. W 2023 roku wydano na ten cel ponad 50 milionów złotych, a ponad 38 milionów z tej kwoty pochodzi z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat BGK.
– Mieszkańcy Poznania wraz z końcem roku będą mogli cieszyć się z nowych lokum w kamienicy przy ul. Szamarzewskiego – mówi Łukasz Kubiak. – Ta legendarna kamienica już teraz przyciąga przechodniów nowym blaskiem. W mijającym roku spółka zakończyła prace między innymi na ul. Folwarcznej, ul. Kościuszki, ul. Ratajczaka, ul. Królowej Jadwigi czy ul. Składowej. W przypadku dużych modernizacji nie sposób pominąć rozpoczęte w 2023 roku modernizacje kamienicy przy placu Bernardyńskim, która jest już na ukończeniu, ul. Garbary 41, gdzie powstanie oficyna dedykowana poznańskim seniorom. To także duże realizacje przy ulicach Knapowskiego i Górna Wilda, gdzie prace mają zakończyć się w 2024 roku.

Prace prowadzone przez ZKZL oznaczają także dbałość o środowisko, ponieważ dzięki remontom maleje liczba pieców kaflowych w budynkach miejskich. W 2023 roku zlikwidowano ich aż 500, a jeśli wziąć pod uwagę ostatnie 6 lat – to takich pieców jest już mniej o prawie 2 000! To oznacza mniej smogu, ale nie tylko.
– Jesteśmy przekonani, że wszystkie podejmowane przez spółkę inicjatywy powodują dołożenie cegiełki w poprawę tkanki miejskiej i jakości życia – podsumowuje Łukasz Kubiak.

Samochód uderzył w drzewo. Jedna osoba ranna

0

Nadmierna prędkość była powodem utraty panowania nad samochodem i uderzenia w drzewo, jak ustalili kościańscy policjanci. Pasażerka samochodu odniosła obrażenia, na szczęście niegroźne.

Do wypadku doszło 17 grudnia po godzinie 15.00 w miejscowości Jasień w powiecie kościańskim. Kierowca volkswagena, jak stwierdzili policjanci, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, więc stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo.

Jak podaje portal „koscianiak”, w wypadku ucierpiała pasażerka samochodu, 23-letnia mieszkanka Czempinia. Została przewieziona do szpitala, ale na szczęście jej obrażenia nie są poważne.

Kierowca, 23-letni mieszkaniec gminy Kościan, był trzeźwy. Dostał mandat karny.

Wychudzony pies znaleziony przy drodze. Czy ktoś go rozpoznaje?

0

Przy drodze w miejscowości Dzierżążno, między Turkiem a Kościelcem, błąkał się bardzo wychudzony, czarny pies. Schronisko „Pokochaj Cztery Łapy” prosi o pomoc w znalezieniu właściciela psa.

Placówka opublikowała komunikat na swoim profilu na Facebooku, pytając, czy ktoś nie rozpoznaje psa ze zdjęcia.

„Uwaga! W miejscowości Dzierżążna pomiędzy Turkiem a Kościelcem znaleziono psa w typie doga niemieckiego, a raczej to, co z niego zostało (sama skóra i kości)” – informuje schronisko. – „Nie wiemy, czy został porzucony, czy się zgubił dawno temu, a tułaczka doprowadziła go do takiego stanu?
Prosimy o pomoc!”.

Wszyscy, którzy rozpoznają psa, proszeni są o kontakt ze schroniskiem.

Czternastolatek pobity przy galerii handlowej. Trafił do szpitala

0

14-letni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak został pobity przy Galerii Amber w Kaliszu. Podejrzanych o pobicie jest dwóch 21-latków, którzy zostali zatrzymani przez policję.

Do zdarzenia doszło pod koniec listopada, w sobotę. Jak powiedziała portalowi Fakty Kaliskie mł. asp. Edyta Marciniak z Zespołu Prasowego kaliskiej policji, pobity jest mieszkańcem powiatu kaliskiego. W szpitalu przebywał dłużej niż 7 dni, ale już wrócił do zdrowia.

Podejrzani o pobicie to mieszkańcy Kalisza. Obaj usłyszeli już zarzut pobicia, a teraz staną przed sadem. Grozi im kara do 3 lat więzienia.

Poznań stoi w korkach. Znów nie działają światła na skrzyżowaniu!

0

Korki na wszystkich wjazdach do miasta, a także na Jeżycach, gdzie znów nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Niestachowskiej, Żeromskiego i św. Wawrzyńca. Uważajcie na drogach!

Czas przed świętami Bożego Narodzenia zawsze oznacza wzmożony ruch na drogach i nie inaczej jest w tym roku. Kierowcy muszą odstać co najmniej kilkanaście minut na wszystkich wjazdach do miasta.

Wyjątkowo trudna sytuacja jest na Jeżycach, ponieważ tu po raz kolejny nie działa sygnalizacja świetlna na najbardziej ruchliwej jeżyckiej krzyżówce.

„Nie działa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Niestachowskiej, Żeromskiego i św. Wawrzyńca. Prosimy o zachowanie ostrożności” – poinformował 18 grudnia po godzinie 7.00 rano Zarząd Dróg Miejskich.

Poza tradycyjnymi korkami kierowcy muszą się jeszcze liczyć z utrudnieniami z powodu remontów. Zakład Robót Drogowych prowadzi je na ulicach Mieszka I, Murawa i Szeligowskiego.
„Możliwe wygrodzenia na ul. Niestachowskiej, gdzie montowane mają być bariery sprężyste” – podaje ZDM. – „Naprawy nawierzchni jezdni będą prowadzone na ul. Gołuchowskiej. Możliwe wygrodzenia na ulicach Warszawskiej i Inflanckiej”.

Rozpoczął się remont kolejnej ulicy na Winiarach

0

Najpierw budowa infrastruktury podziemnej, a później nowa jezdnia i chodnik – tak będzie wyglądała ulicy Plebańska na Winiarach po zakończonym remoncie, który rozpoczął Zarząd Dróg Miejskich.

Remont, a właściwie przebudowa, obejmuje odcinek ulicy od ulicy Rejtana do schodów prowadzących w kierunku linii tramwajowej. Obecnie trwają tam prace ziemne przy budowie infrastruktury podziemnej: sieci kanalizacji deszczowej i kanału technologicznego. Po ich zakończeniu wykonawca wybuduje nową jezdnię i chodnik z kostki brukowej, co poprawi jakość nawierzchni i ułatwi pieszym poruszanie się po ulicy.

– Po zakończeniu inwestycji mieszkańcy będą mogli parkować pojazdy na wyznaczonych miejscach parkingowych po jednej stronie jezdni – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM. – Po południowej stronie ulicy, między posesją, a drzewami, wydeptaną ścieżkę zastąpi chodnik wykonany z materiału przepuszczalnego, co pozwoli na lepszy drenaż wody deszczowej. Przy skrzyżowaniu z ulicą Rejtana zostaną zamontowane maty fakturowe dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Przebudowa ma się zakończyć w lutym 2024 roku, a całkowity koszt prac to prawie 650 tys. złotych. Budowa jest współfinansowana ze środków, które do swojej dyspozycji ma Rada Osiedla Winiary.

Mandat za ognisko. „Widoczne z daleka płomienie i gęsty dym”

0

Jeden z mieszkańców Wolsztyna postanowił pozbyć się swoich śmieci – i w tym celu rozpalił na posesji duże ognisko, wrzucając tam odpady. Policjanci ukarali mężczyznę wysokim mandatem.

14 grudnia około godziny 17.00 dyżurny KPP w Wolsztynie otrzymał informację o paleniu śmieci na posesji przy ulicy Poniatowskiego. Na miejsce został wysłany patrol policji, by potwierdzić zgłoszenie.

– Mundurowi znaleźli się pod wskazanym adresem już po kilku minutach – informuje asp. sztab. Wojciech Adamczyk, oficer prasowy policji w Wolsztynie. – Jak się okazało, na posesji przebywali w tym czasie dwaj mężczyźni, z których jeden w roznieconym przez siebie ognisku palił kartony, plastikowe opakowania, folię, styropian, oraz pokryte farbą metalowe puszki. Spalane śmieci wytworzyły widoczne z daleka płomienie i gęsty dym, unosząc do atmosfery toksyczne substancje. Mężczyzna został zobowiązany przez policjantów do natychmiastowego ugaszenia ogniska. Za czyn, którego się dopuścił ukarany został mandatem w wysokości 1000 złotych.

Wolsztyńscy policjanci zwracają uwagę, że spalanie odpadów w ognisku to nie to samo, co w spalarni i nie można tego robić na własnej posesji. Przede wszystkim temperatura spalania jest w spalarni znacznie wyższa, co sprawia, że podczas spalania nie dochodzi do uwolnienia toksycznych substancji. W ognisku takiej temperatury nie da się osiągnąć, więc spalając takie rzeczy jak styropian czy plastik wysyła się do atmosfery dziesiątki toksycznych substancji szkodliwych dla zdrowia. To dlatego za spalanie śmieci w ognisku można dostać nie tylko mandat, ale także zostać ukaranym aresztem.

Glenn Miller Orchestra, Radomska Solo i Mazowsze. Na co warto się wybrać w tygodniu?

0

Orkiestra Glenna Millera z najsłynniejszymi przebojami, Radomska Solo dla spragnionych śmiechu i Mazowsze z koncertem najpiękniejszych polskich kolęd. Wiele bożonarodzeniowych atrakcji czeka poznaniaków!

Poniedziałek, 18 grudnia

NAJMNIEJSZY TEATR ŚWIATA #2 „…gdy się tedy narodził…”
CK Zamek – Sala Wielka, Święty Marcin 80/82, Poznań
18 grudnia @ 17:00

To widowisko poetyckie złożone z fragmentów Ewangelii, kolęd i pastorałek oraz Hymnu anielskiego, którym towarzyszą wiersze o tematyce bożonarodzeniowej.
Szczegóły tutaj

THE ORCHESTRA LORDS OF THE SOUND
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14 (wejście od ul. Śniadeckich), Poznań
18 grudnia @ 19:00

Orkiestra Lords Of The Sound zaprasza na wieczór z muzyką Hansa Zimmera. W programie tematy muzyczne między innymi z “Dune”, “Spider-Man 2”, “Kodu Da Vinci”, “Gladiatora”, “Mission: Impossible” czy “Piratów z Karaibów”.
Szczegóły tutaj

Radomska Solo Stand-up “Zrozumiesz jak dorośniesz”
BaRock Club, ul. Wielka 9, Poznań
18 grudnia @ 19:00

To propozycja dla tych, którzy lubią się śmiać, ale nie lubią prymitywnych żartów o kutasach i seksie. Ten program jest stworzony dla kobiet, ale i mężczyznom się przyda, by mogli lepiej zrozumieć kobiecy świat.
Szczegóły tutaj

MAZOWSZE Świątecznie – koncert kolęd
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
18 grudnia @ 20:00

Najsłynniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, przywołujące niepowtarzalną atmosferę polskich Świąt Bożego Narodzenia.
Szczegóły tutaj

Wtorek, 19 grudnia

Kino bez barier: Disco Boy
Kino Pałacowe – Sala 1, Święty Marcin 80/82, Poznań
19 grudnia @ 11:00

Aleksiej (Franz Rogowski), chłopak ze wschodu Europy, wstępuje do Legii Cudzoziemskiej, ale w końcu do głosu dochodzą wyrzuty sumienia i porzucone marzenia, a bohater wyrusza w pogoni za nimi do własnego jądra ciemności.
Szczegóły tutaj

MIAŁO CIĘ NIE BYĆ
Kino Rialto, ul. Dąbrowskiego 38, Poznań
19 grudnia @ 13:00

17-letnia dziewczyna nawiązuje kontakt z ojcem, który przez lata nie był obecny w jej życiu. Relacja jest trudna, bo to zderzenie dwóch pokoleń i dwóch sposobów patrzenia na świat – ale daje nadzieję na porozumienie.
Szczegóły tutaj

OSIECKA DLA DZIECKA – RAPETE PAPETE PSTRYK
Teatr Nowy, Scena Nowa, wejście od podwórka, ul. Roosevelta 10, Poznań
19 grudnia @ 14:00

Agnieszka Osiecka – mistrzyni rymów, skojarzeń i „brzęczących wyrazów” tym razem z niecodziennymi pytaniami w wersji dla dzieci.
Szczegóły tutaj

Speed Friending – Zaprzyjaźnij się!
Cooliozum, ul. Święty Marcin 45, Poznań
19 grudnia @ 18:15

Speed Friending to łatwy i wygodny sposób na poznawanie nowych ludzi – i przyszłych przyjaciół. Bilety na Speed Friending już w sprzedaży.
Szczegóły tutaj

GLENN MILLER ORCHESTRA
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
19 grudnia @ 19:00

Legendarna, światowa orkiestra bigbandowa Glenn Miller Orchestra zagości ponownie w Polsce! Grupa zaprezentuje swoją nową trasą koncertową BEST OF. To będzie niezapomniane muzyczne przeżycie, które przeniesie widzów w czasy złotego okresu swingowej ery!
Szczegóły tutaj

IV Termin! Rafał Pacześ oraz Łukasz “Lotek” Lodkowski
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14, Poznań
19 grudnia @ 19:00

Wspólna trasa dwóch najpopularniejszych komików w naszym kraju: Rafała Paczesia i Łukasza „Lotka” Lodkowskiego. Obaj objadą całą Polskę, a każdy przedstawi minimum 45-minutowy premierowy program.
Szczegóły tutaj

Środa, 20 grudnia

WIELKI WÓZ | SENIOR W MUZIE
Kino Muza w Poznaniu – SALA 1, Święty Marcin 30, Poznań
20 grudnia @ 15:00

„Wielki Wóz” to opowieść o rodzinnej firmie – teatrzyku kukiełkowym. Kierownikiem jest ojciec, który pewnego dnia, zaraz po występie, umiera. Trójka jego dzieci Louis, Martha i Lena musi sobie radzić sama.
Szczegóły tutaj

PAN TADEUSZ
Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
20 grudnia @ 18:00

„PAN TADEUSZ” to utwór, który każdy Polak ma w sercu albo w głowie. Ale jak go można odczytać dziś i jak pokazać w zupełnie innym świecie, ale takim samym polskim piekle?
Szczegóły tutaj

V Termin! Rafał Pacześ oraz Łukasz “Lotek” Lodkowski
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14, Poznań
20 grudnia @ 19:00

Wspólna trasa dwóch najpopularniejszych komików w naszym kraju: Rafała Paczesia i Łukasza „Lotka” Lodkowskiego. Obaj objadą całą Polskę, a każdy przedstawi minimum 45-minutowy premierowy program.
Szczegóły tutaj

DESZCZOWA PIOSENKA
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
21 grudnia @ 19:00

Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd Hollywood lat 20. ubiegłego wieku i stoi u szczytu kariery. Jak odnajdzie się w filmie dźwiękowym, który właśnie zaczyna zdobywać kina?
Szczegóły tutaj

Czwartek 21 grudnia

OSIECKA DLA DZIECKA – RAPETE PAPETE PSTRYK
Teatr Nowy, Scena Nowa, wejście od podwórka, ul. Roosevelta 10, Poznań
21 grudnia @ 14:00

Agnieszka Osiecka – mistrzyni rymów, skojarzeń i „brzęczących wyrazów” tym razem z niecodziennymi pytaniami w wersji dla dzieci.
Szczegóły tutaj

PAN TADEUSZ
Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5, Poznań
21 grudnia @ 18:00

„PAN TADEUSZ” to utwór, który każdy Polak ma w sercu albo w głowie. Ale jak go można odczytać dziś i jak pokazać w zupełnie innym świecie, ale takim samym polskim piekle?
Szczegóły tutaj

WINTER SONGS OF FRANK SINATRA
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, Poznań
21 grudnia @ 19:00

Zimowy koncert, który rozgrzewa widzów i przypomina największe amerykańskie świąteczne przeboje w stylu lat 40. ubiegłego wieku. Natalia Świerczyńska i jej zespół wykonają piosenki takie jak „Let it snow”, „Jingle bells”, „Winter Wonderland”.
Szczegóły tutaj

DESZCZOWA PIOSENKA
Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e, Poznań
21 grudnia @ 19:00

Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd Hollywood lat 20. ubiegłego wieku i stoi u szczytu kariery. Jak odnajdzie się w filmie dźwiękowym, który właśnie zaczyna zdobywać kina?
Szczegóły tutaj

VI Termin! Rafał Pacześ oraz Łukasz “Lotek” Lodkowski
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14, Poznań
21 grudnia @ 19:00

Wspólna trasa dwóch najpopularniejszych komików w naszym kraju: Rafała Paczesia i Łukasza „Lotka” Lodkowskiego. Obaj objadą całą Polskę, a każdy przedstawi minimum 45-minutowy premierowy program.
Szczegóły tutaj

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 18 grudnia? (LISTA)

0

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 18 grudnia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Gruszczyn
18 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 14:00
Gruszczyn: ul. Polna 10, ul. Krańcowa 4, od 5 do 11 nieparzyste, dz. 257/23, dz. 258/3, dz. 258/4, dz. 259/20.

Obszar Pobiedziska
18 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Wójtostwo 2B, dz. 7/2, dz. 7/3, Kaczyna 4, 2B, dz. 7/2, dz. 7/3

Obszar Gostyń
18 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 15:00
Gostyń ul. Nad Kanią nr 23 do 25, 27 do 34, 137 do 153; ul. Rzeczna – cała ulica.

Obszar Poznań Stare Miasto
18 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
Poznań: ul. Ratajczaka 33, 35, 37, 39.

Obszar Oborniki
18 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 09:30
18 grudnia 2023 r. w godz. 16:00 – 17:30
Gmina Oborniki miejscowość Stobnica cała, miejscowość Kiszewko całe

Obszar Garby
18 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Garby: ul. Nowoczesna od 1 do 13 nieparzyste, dz. 522/4.

Obszar Rawicz
18 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 16:00
gm. Rawicz: Folwark nr 10 do 12.

Obszar Września
18 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Września ul. Jasna 14, ul. Paderewskiego 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 37, 39, 41, 43, 45, 47, ul. Promienista 2-20 parzyste, 23, 33, ul. Spacerowa 2, 6, ul. Świętokrzyska 1, 5, 7,

Obszar Komorniki
18 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 11:30
Komorniki: ul. Platynowa 38, ul. Matowa 19, 25, 27.

Obszar Wschowa
18 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 14:30
gm. Wschowa: Łysiny nr 37, 40 do 51, 63 do 89B, działki nr 66/3, 70/5, 70/9, 78/3 (wieża telefonii POLKOMTEL, T-MOBILE); Tylewice nr 9C, 9D, 10 do 28A, 30 do 59, 60 do 71, Kościół, Tartak WOJMAR, działki nr 92/9 (oświetlenie drogowe), 366/5, 372/5.

Obszar Święciechowa
18 grudnia 2023 r. w godz. 08:30 – 15:30
gm. Święciechowa: Trzebiny ul. Geodetów nr 8, 67, 71; działki nr 145/36, 145/61, 145/64 .

Obszar Suchy Las
18 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 12:00
Biedrusko ul. Podgrzybkowa, ul. Smardzowa, ul. Jesionowa 12, 14, 16, 18

Obszar Kościan
18 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Kościan os. Jagiellońskie działka nr 567/34, wieża GSM POLKOMTEL, T-MOBILE.

Obszar Czarnków
18 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 12:30
miejscowość Nowina 18B, 19, 20, 21, 21A, 22, 23, 23A, 24, 24A, 25, 26, 27, 27C, 28, 29A, 29C, 30B-C, dz. nr 71, 72/5-6, 118/3, 195/2, 204/10, 234/4, miejscowość Kruteczek 26, 26A.

Obszar Oborniki
18 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 16:00
Gmina Oborniki miejscowość Stobnica 1, 2, 2A, Stacja Doświadczalna Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,

Obszar Lubasz
18 grudnia 2023 r. w godz. 09:30 – 12:00
miejscowość Nowina 2H, 2L, dz. nr 137/17, 137/27.

Obszar Włoszakowice
18 grudnia 2023 r. w godz. 10:30 – 13:30
Włoszakowice ul. Na Wzgórzu – cała ulica (oprócz nr 1 działka nr 171/98).

Obszar Chodzież
18 grudnia 2023 r. w godz. 12:00 – 16:00
miejscowość Konstantynowo dz. nr 212/11, 212/12.

„Pożegnanie z Galerią Malta”. Kiedy galeria zostanie zamknięta na stałe? (ZDJĘCIA)

0

Wielu ludzi na ruchomych schodach i korytarzach galerii, wyprzedane wszystkie miejsca na seansie w Multikinie – akcja pożegnania Galerii Malta cieszyła się dużym powodzeniem przez cały dzień.

„Pożegnanie z Galerią Malta”, akcja rozpropagowana na Facebooku, została zaplanowana na 17 grudnia, ponieważ to ostatnia niedziela handlowa w galerii i ostatni dzień działalności tamtejszego Multikina. Jeszcze 18 grudnia będzie można odwiedzić Maltę Squash, a 19 grudnia galeria zostanie zamknięta na stałe.

Chętnych okazało się nadspodziewanie wielu – do tego stopnia, że bilety na wszystkie seanse w Multikinie zostały wyprzedane, a ci, którzy chcieli zrobić zdjęcie pustego korytarza czy wciąż działających ruchomych schodów – musieli chwilę poczekać, by wyszli im z kadru inni fotografujący i zwiedzający.

 

Muzeum Broni Pancernej zostanie zamknięte. Powodem jest przerwa technologiczna

0

Kto będzie chciał odwiedzić Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu – będzie mógł to zrobić dopiero w styczniu. Placówka poinformowała, że zostanie zamknięta do 6 stycznia. Jednak jeden dzień będzie wyjątkiem.

Powodem zamknięcia muzeum jest przerwa technologiczna, która potrwa do 6 stycznia przyszłego roku. „W tym czasie ekspozycja MBP będzie niedostępna dla zwiedzających” – informuje placówka na swojej stronie. – „Wyjątkiem będzie dzień 27 grudnia 2023 r., kiedy to pragniemy Państwa zaprosić do wspólnego świętowania 105. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego”.

Pożar samochodu. Ewakuowano dwanaście osób

0

Do groźnego pożaru doszło w Śremie przy ulicy Jasnej. Zapalił się tam samochód osobowy stojący w garażu, będącym częścią domu mieszkalnego. Niezbędna okazała się ewakuacja 12 osób.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło 16 grudnia przed godziną 19.00. Pożar gasiło pięć zastępów straży pożarnej z JRG w Śremie oraz OSP Śrem, OSP Chrząstowo i OSP Pysząca.
„Zostaliśmy zadysponowani zastępem GCBA 609[P]46 do pożaru samochodu osobowego znajdującego się w garażu” – informują strażacy z OSP Chrząstowo na swoim profilu na Facebooku.

Jak powiedział portalowi Srem Nasze Miasto kpt Miłosz Zdęga z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie – gdy strażacy dotarli na miejsce, garaż był już całkowicie objęty ogniem. A ponieważ znajdował się w budynku mieszkalnym typu bliźniak, niezbędna okazała się ewakuacja mieszkańców, łącznie 12 osób, która została wykonana jeszcze przed przybyciem służb. Strażacy natomiast dodatkowo przeszukali budynek, dzięki czemu wydostali z budynku i uratowali także królika i psa.

Dwie osoby, ojciec i syn, odniosły obrażenia w pożarze, ponieważ próbowali ugasić ogień. Na szczęście ich obrażenia nie okazały się bardzo poważne.