Strona główna Blog Strona 515

Kolejne lokale znikają z Poznania!

0

Dwa popularne lokale na Jeżycach ogłosiły likwidację. To restauracje z Dąbrowskiego i z Kościelnej. „Nie było łatwo” – napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele jednej z nich.

Od 23 grudnia nie będzie już czynna restauracja serwująca śniadania „Better Cafe” z ulicy Dąbrowskiego.
„Jest nam niezmiernie przykro i mamy łzy w oczach. Nie było łatwo, wiecie, jak uwielbialiśmy to miejsce i Was” – czytamy na facebookowym profilu lokalu. – „Na koniec dodamy, że mimo tego, że nie działamy na Dąbrowskiego 3, możecie wciąż zamawiać od nas pyszne ciasta, tarty, cateringi. Profile na Instagram i Facebook zostają, ale skupimy się tutaj bardziej na produktach z naszej pracowni, będzie kreatywnie i interesująco – stay tuned. Taki mamy plan. A kto wie, może za jakiś czas damy znać o tym, że wracamy z Better Café w nowej lokalizacji?”.

Wpis kończą podziękowania dla gości za to, że byli i dla pracowników za uśmiech na twarzy i za to, że chciało im się przychodzić do pracy już o 5.00 rano.
„Będziemy tęsknić. Szczerze, już tęsknimy” – podsumowuje wpis „Better Cafe”.

Kolejnym lokalem, który znika z Jeżyc, jest restauracja „Tarapaty” z Kościelnej. Jej ekipa także pożegnała się z gośćmi na Facebooku.
„Drodzy Goście! Niestety koniec roku jest również końcem dla Tarapatów” – napisali na swoim profilu na FB. – „Przeżyliśmy pandemię, kolejne lockdowny, podwyżki cen prądu, wynagrodzeń, żywności.
Dzielnie mierzyliśmy się z kolejnymi wyzwaniami i problemami. Czasem przychodzi jednak moment, że trzeba powiedzieć stop, koniec, basta i opuścić gardę. 21 grudnia to ostatni dzień dla Tarapatów naszego autorstwa. Co będzie dalej? Zobaczymy!”.

IMiGW wydał kolejne ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Drugiego stopnia!

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie przed silnym wiatrem – tym razem już drugiego stopnia. W nocy w całym regionie może powiać wiatr o prędkości w porywach do 90 km na godzinę.

Już w ostrzeżeniu wydanym z samego rana, a informującym o silnym wietrze 21 grudnia IMiGW ostrzegał, że w nocy może nastąpić podwyższenie stopnia ostrzeżenia. Tak też się stało: od godziny 20.00 21 grudnia do godziny 20.00 22 grudnia obowiązuje już ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu” – informuje IMiGW.

Prawdopodobieństwo wystapienia zjawiska wynosi 80 proc. Ostrzeżenie wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
„Dziś i jutro (21/22.12) prognozowany silny wiatr” – czytamy w komunikacie. – „Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Porywy wiatru mogą osiągać 115 km/h”.

Alert RCB został wydany dla mieszkańców 9 województw.

Co dalej z byłymi akademikami? Jowita nie jest jedyna

0

Wojna o Jowitę i okupacja tego akademika zwróciła uwagę na inne akademiki w mieście – również opuszczone, przy ulicy Dożynkowej na Winogradach. Petycję w tej sprawie złożyła radna Halina Owsianna.

Przypomnijmy, że ulica Dożynkowa była niegdyś ożywionym centrum ruchu studenckiego, ponieważ właśnie tam mieściły się siedem domów studenckich Uniwersytetu Ekonomicznego (wówczas Akademii Ekonomicznej), UAM i Uniwersytetu Przyrodniczego (dawnej Akademii Rolniczej). Ta ostatnia uczelnia trzy lata temu sprzedała dwa należące do niej budynki, ponieważ nie były jej potrzebne.

Jak informuje Radio Poznań, kupiła je za 14 mln zł firma Vintage Development, która teraz chce je rozebrać i w ich miejsce postawić bloki mieszkalne z usługami i garażem podziemnym. Firma już wystąpiła o pozwolenie na rozbiórkę dawnych akademików, ale jeszcze go nie otrzymała. Jej planom sprzeciwiają się temu okoliczni mieszkańcy, a petycję w ich imieniu złożyła Halina Owsianna, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania i radna osiedla Stare Winogrady.

Radna podczas sesji budżetowej odczytała petycję – mieszkańcy wzywają w niej prezydenta Poznania i Miejskiego Konserwatora Zabytków do zapobieżenia wyburzeniu budynków przy ul. Dożynkowej 9 i wszczęcia procedury wpisania całego kompleksu, czyli siedmiu budynków do rejestru zabytków. Radna chciałaby też uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który ochroniłby akademiki przed wyburzeniem – i ma nadzieję, że, tak jak w przypadku Jowity, znajdą się pieniądze na odpowiednie zagospodarowanie tych budynków.

Wypadek na Głuszynie. Są utrudnienia w ruchu. „Apelujemy o zachowanie ostrożności”

0

Samochód osobowy marki Volkswagen Golf uderzył w drzewo na ulicy Głuszyna, na jej leśnym odcinku. Kierowca odniósł obrażenia. Na miejscu pracują służby, są utrudnienia w ruchu.

Do wypadku doszło 21 grudnia około godziny 11.00.
„Nasz zastęp GCBA wraz zastępami PSP i innymi służbami, interweniuje właśnie na odcinku leśnym ul. Głuszyna przy zdarzeniu drogowym – występują utrudnienia w ruchu” – poinformowała Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Głuszyna na swoim profilu na Facebooku.

Strażacy przy tej okazji przypominają kierowcom o przestrzeganiau przepisów Prawa o ruchu drogowym.
„Apelujemy w okresie największego ruchu przedświątecznego, o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach w drodze na zakupy, do domów i rodzin w trakcie świątecznych podróży” – napisali w komunikacie. – „Ostatnie dni, to obserwowany co roku przed świętami, znaczny wzrost zdarzeń na drogach – niestety także tych tragicznych”.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem w Wielkopolsce. Do 85 km na godzinę!

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne przed silnym wiatrem dla całej Wielkopolski. Prędkość wiatru może wynieść 85 km na godzinę, a w nocy nawet więcej.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu” – informuje IMiGW. – „W nocy prognozuje się podwyższenie stopnia ostrzeżenia”.

Wiatr może zacząć wiać 21 grudnia od godziny 12.00 do 19.00. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90 proc.

Jak informuje Łukasz Kuliński, Wielkopolski Łowca Burz, pogoda 21 i 22 grudnia zdecydowanie nie będzie sprzyjać meteopatom, ponieważ ciśnienie gwałtownie powędruje w dół i w trakcie najbliższej nocy około 975 hPa. Wiatr będzie coraz silniejszy: do godziny 21.00 jego prędkość może sięgnąć nawet około 70-75 km/h – a później może wiać jeszcze silniej, nawet do 90-100 km na godzinę.

Najsilniejszych porywów wiatru można się spodziewać do mniej więcej 14.00 godziny 22 grudnia, ale różnie może to wyglądać w różnych miastach. Według wyliczeń Wielkopolskiego Łowcy Burz w Pile najsilniej powieje między godz. 21.00 21 grudnia a 12.00 22 grudnia, w Międzychodzie między 23.00 – 12.00, w Poznaniu 00.00 – 13.00, w Lesznie 01.00 – 13.00, w Jarocinie 01.30 – 13.00, w Kaliszu 02.00 – 14.00, a w Koninie 02.00 – 15.00. Czas podany jest czasem orientacyjnym, wiatr może przyjść nawet godzinę wcześniej lub godzinę później.

Najsilniejszych porywów wiatru można się spodziewać się w północnej i centralnej Wielkopolsce, także w Poznaniu – to właśnie tu może powiać z prędkością do 100 km na godzinę. 21 grudnia i w nocy z 21 na 22 grudnia mogą także występować burze.

Bakterie w wodociągu. Sanepid wydał zakaz picia wody

0

„Woda jest nieprzydatna do spożycia przez ludzi” – poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile. Mieszkańcy Miasteczka Krajeńskiego i okolicznych miejscowości od kilku dni mają kłopoty z wodociągiem.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile na podstawie przeprowadzonych 19 grudnia badań w wodociągu publicznym Miasteczko – Brzostowo, stwierdził, że jakość wody nie spełnia wymagań, jeśli chodzi o jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z uwagi na obecność bakterii grupy coli oraz Escherichia coli.

„Wody nie wolno wykorzystywać do picia, przygotowania posiłków, do mycia i płukania warzyw oraz owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, kąpieli, prac porządkowych” – informuje PPIS. – „Administrator wodociągu został zobowiązany do zapewnienia zastępczego źródła zaopatrzenia mieszkańców w wodę oraz podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań.
Woda bez ograniczeń może być używana do pozostałych celów domowych (spłukiwania toalet)”.

Po stwierdzeniu obecności bakterii rozpoczęto dezynfekcję sieci chlorem, by je usunąć, a inspektorzy na bieżąco sprawdzają, czy chlorowanie daje efekty. 20 grudnia, w kolejny komunikacie, PPIS odnotował poprawę jakości wody. W miejscowościach Brzostowo, Wolsko, część Arentowa 1-13 oraz części Miasteczka Krajeńskiego, bez ulicy Ogrodowej – można już ją spożywać po przegotowaniu i bez ograniczeń używać do pozostałych celów domowych (kąpiel, prace porządkowe czy spłukiwania toalet). Jednak mieszkańcy muszą się liczyć z tym, że ze względu na prowadzoną dezynfekcję może nastąpić pogorszenie smaku i zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru w wodzie.

Natomiast na ul. Ogrodowej w Miasteczku Krajeńskim nadal trwa walka z bakteriami. Tu mieszkańcy mają do dyspozycji tylko wodę z beczkowozów, bo dezynfekcja sieci w tym rejonie nadal trwa, a wyniki nie są zadowalające. Nie wiadomo też, jak doszło do skażenia sieci, a i samo skażenie odkryto przez przypadek.

Jak informuje portal Pila Nasze Miasto, wszystko zaczęło się od choroby miesięcznego niemowlęcia, mieszkającego z rodzicami właśnie przy ulicy Ogrodowej w Miasteczku Krajeńskim. Maluszek trafił do szpitala, a jego mamie powiedziano, że powodem jest zakażenie bakteriami, które prawdopodobnie znajdowały się w wodzie. Kobieta na własny koszt wykonała badanie, które wykazało obecność bakterii coli.

PPIS, powiadomiony o sytuacji, ponownie wykonał badanie – i potwierdziło ono obecność w wodzie z wodociągu 17 bakterii grupy coli. To oznaczało, że woda nie nadaje się do spożycia. Po dezynfekcji sieci chlorem sytuacja się poprawiła – jednak nadal bakterie występują w odcinku sieci na ulicy Ogrodowej. Nie wiadomo, skąd się tam wzięły, jednak służby sanitarne zapewniają, że po dezynfekcji sieci wodociągowej woda zostanie ponownie sprawdzona i dopuszczona do użytku wyłącznie wtedy, gdy bakterii już w niej nie będzie.

Schronisko dla zwierząt zostanie zamknięte. Z jakiego powodu?

0

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Niedźwiedziu będzie czynne prawdopodobnie tylko do końca roku. „Chcemy się z Wami pożegnać” – napisali prowadzący schronisko w mediach społecznościowych.

Na profilu schroniska na FB został opublikowany poruszający wpis prowadzących schronisko.
„Za 10 dni schronisko przechodzi do historii” – czytamy w nim. – „To było 15 wspaniałych i pracowitych lat. Mnóstwo nieprzespanych nocy, walki i wydawanych prywatnych pieniędzy…naszych i waszych. Niestety pomimo prób, rozmów i chęci, nasze władze z powiatu nie potrafiły się dogadać i dojść do porozumienia finansowego w sprawie remontu i utrzymania schroniska na innym poziomie – zgodnym z nową ustawą. Już się nie da podpierać kija kijem. Czasy się zmieniły i to dla dobra zwierząt. Niewolnictwo i żebractwo też odpada. Żeby utrzymać tak duże przedsięwzięcie, potrzebne jest finansowanie. Wolontariat mimo ogromnego zaangażowania nie jest aż tak wydolny. Koszty utrzymania naszego schroniska są za duże i nie do przeskoczenia dla naszych władz. Niestety, nadszedł czas, kiedy niskobudżetowe schroniska będą się likwidować. Bo koszty rosną, a gminy nie mają kasy”.

Prowadzący schronisko w Niedźwiedziu podkreślają, że ich zdaniem nowa ustawa jest dobra i chodzi w niej o to, by poprawić warunki zwierząt w schroniskach. Niestety, lepsze warunki kosztują, a nie każdy chce to zrozumieć, że taniej nie znaczy lepiej.

„Do samego końca wierzyliśmy, że schronisko w naszym powiecie coś znaczyło” – piszą pracownicy schroniska. – „Było częścią społeczności, edukowało dzieci i młodzież, uczyło empatii i uwrażliwiało na krzywdę naszych braci mniejszych. Dziękujemy wszystkim, którzy od wielu lat wspierali nasze działania, tym, którzy zawsze byli za nami I zwierzakami, sponsorom, bo dzięki ich hojności działaliśmy. Nasze psy zostaną w przyszłym tygodniu zabrane i umieszczone w różnych schroniskach min w Wojtyszkach, Lututowie, Pieczyskach i Wysocku Wielkim. Z bólem serca piszemy ten post i łzy cisną się same… jest nam bardzo przykro, że nie da się inaczej. Nasza misja jednak się nie kończy. Całe życie pomagamy zwierzakom i nadal będziemy to robić”.

Jak podaje portal „ostrzeszow INFO”, by schronisko mogło dalej działać, potrzeba około 1 300 000 zł na jego remont i bieżące utrzymanie. A na to nie chce się zgodzić 10 gmin, które korzystają z usług schroniska, bo ich na to nie stać. Powiat ogłosił przetarg, który jeszcze się nie skończył, jak powiedział portalowi Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa. Jednak burmistrz przyznaje, że wzrost kosztów utrzymania schroniska przekracza możliwości finansowe gmin, zwłaszcza że okoliczne schroniska kosztują mniej. Koszt prowadzenia schroniska w powiecie ostrzeszowskim to około 1.300.000 zł, tymczasem dla gminy Ostrów Wielkopolski – 600.000 zł, bo na tyle opiewał ogłoszony przetarg.

Tymczasem koszt prowadzenia schroniska w Ostrzeszowie oszacowano na 720.000 zł i dodatkowe 500 000 tys. na modernizację. Ta kwota jest zdecydowanie za wysoka jak na możliwości finansowe powiatu, ale prowadzący schronisko nie chcą jej obniżyć, bo twierdzą, że nie jest to możliwe – kontrola Powiatowego Lekarza Weterynarii przeprowadzona kilka miesięcy temu wykazała, że remont jest niezbędny, by schronisko spełniało obowiązujące normy i mogło działać.

Skoro nie będzie pieniędzy na remont – schronisko zakończy działalność, a 50 psów z Ostrzeszowa trafi do innych schronisk.

Potrącenie mężczyzny przez tramwaj w Poznaniu. Były duże utrudnienia w ruchu!

0

Tramwaj linii nr 17 jadący w kierunku ronda Rataje potrącił mężczyznę. Potrącony z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Tramwaje kursowały zmienionymi trasami.

Do wypadku doszło 20 grudnia o godzinie 18.15 przy przystanku „Serafitek”. Na miejsce natychmiast wezwano służby, w tym pogotowie ratunkowe, które zabrało rannego do szpitala – jeszcze przed przybyciem pogotowia świadkowie zdarzenia wydostali go spod tramwaju. Mężczyzna odniósł poważne obrażenia głowy. Ratownicy medyczni musieli też udzielić pomocy motorniczemu, który zasłabł pod wpływem stresu.

Z powodu wypadku MPK wstrzymało ruch tramwajowy na ulicy Krzywoustego w kierunku ronda Rataje – tramwaje kursowały objazdem przez Wildę, Hetmańską i Zamenhofa, a pasażerowie na ulicy Krzywoustego mogli korzystać z autobusów linii nr 174. W drugą stronę tramwaje kursowały normalnie.

Dwunastolatek dostał udaru. Na szczęście jego koledzy zareagowali bardzo szybko

0

Dwunastoletni chłopiec, mieszkaniec Budzynia, doznał udaru mózgu podczas pobytu w szkole. Dzięki szybkiej reakcji jego kolegów i nauczyciela udało się go uratować.

Wszystko wydarzyło się przed lekcją wychowania fizycznego. Jak powiedział portalowi „asta24” Jarosław Dajczak, nauczyciel wf-u w SP w Budzyniu, chłopiec razem z innymi uczniami wszedł do szatni, by się przebrać przed lekcją, gdy nagle zasłabł i usiadł na podłodze. Jego koledzy zareagowali natychmiast: pobiegli po nauczyciela mówiąc, że coś dziwnego dzieje się z ich kolegą.

Nauczyciel zobaczył, że chłopcem nie ma kontaktu, a prawa strona ciała jest bezwładna i natychmiast wezwał pogotowie. Ratownicy medyczni szybko dotarli na miejsce i natychmiast zabrali dziecko do szpitala w Poznaniu, gdzie uprzedzeni lekarze zastosowali odpowiednie leczenie, co uratowało chłopca.

Okazało się, że był to udar mózgu – zazwyczaj kojarzy się on z osobami starszymi, jednak coraz częściej dotyczy młodszych osób, choć wśród dzieci zdarza się bardzo rzadko. Rocznie to dwa przypadki na sto tysięcy dzieci. Przy pomocy w przypadku udaru kluczowy jest czas: jeśli w ciągu 4 do 5 godzin pacjent z udarem trafi do szpitala, jest szansa, że uda się go uratować bez większych powikłań.

W przypadku dwunastolatka z Budzynia wszystko zadziałało wręcz wzorcowo. Chłopiec już po kilku minutach otrzymał pierwszą pomoc medyczną, a po kilkudziesięciu – trafił do kliniki neurologicznej, dzięki czemu udało się go uratować. Warto dodać, że szanse na pełen powrót do zdrowia są zawsze znacznie większe u dzieci niż u dorosłych.

Gdzie nie będzie prądu w Wielkopolsce 21 grudnia? (LISTA)

0

Poniżej prezentujemy listę miejsc, w których 21 grudnia mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Obszar Gniezno
21 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 14:30
Gniezno ul. Myśliwiecka 1 – 19 (Nieparzyste)

Obszar Gniezno
21 grudnia 2023 r. w godz. 07:30 – 08:00
21 grudnia 2023 r. w godz. 14:00 – 14:30
Gniezno ul. Myśliwiecka

Obszar Przemęt
21 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 12:00
Przemęt ul. Głęboka działki nr 884/20, 891/2, Gospodarstwo Uprawy Pieczarek ANTKOWIAK (dz. 884/5).

Obszar Puszczykowo
21 grudnia 2023 r. w godz. 08:00 – 10:00
Puszczykowo ul. Kasztanowa 1, ul. Klonowa 7, ul. Kościelna 6, ul. Magazynowa 5A, ul. Nowa, ul. Powstańców Wielkopolskich 1, 2, 3, 4, ul. Poznańska 78-106,

Obszar Kórnik
21 grudnia 2023 r. w godz. 09:00 – 15:00
Czmoń ul. Bnińska, ul. Pod Lasem 10, ul. Strażacka,

Anioły przejdą przez Śródkę. „Mamy nadzieję, że stanie się to tradycją”

0

To już wieloletnia tradycja: przed Bożym Narodzeniem na Śródce zawsze pojawiają się anioły. Nie tylko jako dekoracje – w tym roku po raz drugi przez dzielnicę przejdzie Anielski korowód.

Anioły, wśród których będą uczniowie wszystkich śródeckich szkół, przemaszerują przez dzielnicę, odwiedzą z prezentami instytucje mieszczące się w sąsiedztwie, a także udekorują choinkę i odśpiewają kolędy.
– To już 10 lat, jak anioły zadomowiły się na Śródce. Towarzyszą nam co roku w różnorodnej formie – tłumaczy Arleta Kolasińska z Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Puenta.

Jednak do tej pory anioły pojawiały się zazwyczaj w postaci dekoracji na śródeckich budynkach – przez dzielnicę przeszły w korowodzie pierwszy raz dopiero rok temu. Korowód Anielski był zaplanowany już wcześniej, ale z powodu pandemii nie mógł zostać zrealizowany przez dwa lata.
– W tym roku akcja odbywa się po raz drugi. Mamy jednak nadzieję, że stanie się naszą lokalną tradycją – mówi Arleta Kolasińska.

Anielski Korowód wyruszy 21 grudnia o godzinie 10.00 sprzed wejścia do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących i przejdzie ulicami Śródki oraz Ostrowa Tumskiego w towarzystwie zespołu perkusyjnego Gladiatorzy, nauczycieli i dzieci z śródeckich szkół, a także wszystkich chętnych. Anioły odwiedzą też z prezentami instytucje mieszczące się na Śródce, udekorują choinkę, odśpiewają kolędy i zrobią pamiątkowe zdjęcie.

Organizatorem akcji są Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących oraz Stowarzyszenie przyjaciół Śródki i Okolic „Śródeja” wraz z partnerstwem śródeckim.

Pożar domu jednorodzinnego. W środku znaleziono ciało mężczyzny

0

W miejscowości Mieczewo w powiecie poznańskim doszło do pożaru domu jednorodzinnego. Strażacy wezwani do jego ugaszenia odkryli w środku spalone zwłoki mężczyzny.

Pożar zauważono 20 grudnia przed godziną 6.00 rano – dom był opuszczony. Natychmiast wezwano straż pożarną. Pożar gasiło siedem zastępów straży pożarnej.
„Od wczesnych godzin porannych działamy przy pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Mieczewo, ul. Rogalińska (gmina Mosina)” – informują strażacy z OSP Kórnik na swoim profilu na Facebooku. Na chwilę obecną sytuacją jest opanowana, trwa dogaszanie. Ze względu na działania gaśnicze DW431 jest całkowicie zablokowana”.

Podczas gaszenia pożaru w budynku znaleziono zwęglone zwłoki 61-letniego mężczyzny. Prawdopodobnie była to osoba bezdomna. Sprawą zajmuje się policja.

Betlejem Poznańskie na MTP będzie czynne dłużej

0

Nie do 22, jak zapowiadano, ale do 23 grudnia będzie czynny świateczny jarmark na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Na ostatnie dni jarmarku MTP przygotowały sporo atrakcji. 22 grudnia na lodowisku jarmarku odbędzie się dyskoteka, która potrwa od godziny 19.30 do 21.30. Z kolei odwiedzający jarmark 23 grudnia mniej zapłacą za lodowisko, będą też mieli do dyspozycji wszystkie atrakcje jarmarku: koło młyńskie, gadającego Łosia Marcina, iluminacje świetlne czy autodrom, stragany ze świątecznymi upominkami i ozdobami czy gastronomię z grzanym winem. 23 grudnia jarmark będzie czynny od godz. 11.00 do 21.00.

Choć jarmark na MTP potrwa do 23 grudnia, to jego druga część, na placu Wolności, będzie czynna aż do 7 stycznia. Dzięki temu Betlejem Poznańskie będzie najdłuższym w historii Poznania i jednym z najdłuższych jarmarków świątecznych w kraju. Ten jarmark będzie nieczynny jedynie w Wigilię – 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia otwarty będzie od godz. 13.00.

Kradzież w sklepie. Ochroniarz raniony nożem

0

W jednym z dyskontów spożywczych na osiedlu Sobieskiego doszło do kradzieży. Ochroniarz sklepu, który zauważył kradzież i próbował zatrzymać sprawcę, został przez niego raniony nożem. Sprawą zajmuje się policja.

Wszystko wydarzyło się 19 grudnia po południu. Nieznany mężczyzna wszedł do sklepu i wyniósł z niego artykuły bez płacenia. Zauważył to ochroniarz sklepu, który wybiegł za nim i próbował zatrzymać. W odpowiedzi mężczyzna dźgnął go nożem w nogę i uciekł.

Sprawa została zgłoszona policji. Jak powiedział Głosowi Wielkopolskiemu Łukasz Paterski z zespołu prasowego Komendy Miejskiej w Poznaniu, policjanci badają sprawę, sprawdzają także zapisy z monitoringu, by zidentyfikować i zatrzymać złodzieja. Rana zadana ochroniarzowi na szczęście nie okazała się poważna – mężczyzna został opatrzony w szpitalu i zwolniony do domu.

Wigilia Caritas na Międzynarodowych Targach Poznańskich dla 1100 osób

0

Tradycyjnie już Caritas poznańska przy wsparciu miasta oraz czterech zakonnych jadłodajni w mieście przygotowuje największą w Polsce kolację wigilijną. Właśnie zaczęło się przewożenie dań na MTP, gdzie się odbędzie Wigilia.

Przygotowanie posiłku dla 1100 osób to ciężka praca dla sióstr zakonnych z czterech poznańskich jadłodajni: franciszkanek, urszulanek, albertynek i elżbietanek. Jak skrupulatnie policzyło Radio Poznań, siostry przygotują 300 kg karpia, 800 kg kapusty z grzybami, do tego jeszcze dziesiątki litrów barszczu i tysiące – dosłownie – uszek. Do tego jeszcze dochodzi 300 blach ciast, które upiekli i dostarczyli wolontariusze.

„Każdy z uczestników Wigilii będzie mile widziany i ugoszczony z sercem, zgodnie z naszą polską tradycją” – zapewnia Caritas na swojej stronie. – „Zależy nam, aby w tym wyjątkowym czasie każdy znalazł dla siebie miejsce przy wigilijnym stole i poczuł się otoczony życzliwością drugiego człowieka”.

Jednak przygotowanie tego wszystkiego, a później przewiezienie tego wszystkiego na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie tradycyjnie już od wielu lat odbywa się Wigilia, to poważne wyzwanie logistyczne. Przewożenie właśnie się zaczęło, by zdążyć na 24 grudnia.

„Wigilia nie mogłaby się odbyć, gdyby nie ogromna mobilizacja wielu grup Wolontariuszy ze szkół oraz z Centrum Wolontariatu Caritas Poznań” – czytamy na stronie. – „Ponad tysiąc uczniów oraz wolontariuszy indywidualnych na kilka dni przed Wigilią rozpoczyna prace przygotowawcze na MTP. Ustawiają stoły, nakrywają je, kroją ciasta, pakują paczki”.

Jak informuje Caritas, w Wigilii udział wezmą prezydent Jacek Jaśkowiak i arcybiskup Stanisław Gądecki, z którymi będzie można przełamać się opłatkiem i złożyć życzenia. Będzie oczywiście wspólne śpiewanie kolęd. Po zakończeniu Wigilii każdy jej uczestnik dostanie paczkę żywnościową, która pozwoli mu na godne spędzenie całych świąt Bożego Narodzenia. Specjalne, dodatkowe paczki przygotowano dla dzieci. Przygotowanie paczek było możliwe dzięki różnorodnym akcjom: Tytkom charytatywnym, sprzedaży rogali świętomarcińskich i zbiórek na rzecz Wigilii.

Wypadek w Wielkopolsce. Jedna osoba ranna

0

Dwa samochody, osobowy i śmieciarka, zderzyły się na drodze krajowej nr 12 w Jaraczewie. Kierowca auta osobowego odniósł obrażenia i został przewieziony do szpitala.

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie, do zdarzenia doszło 20 grudnia kilka minut przed godziną 13.00.
„Kierujący samochodem marki VW Touran jadąc od strony Lukaszewa, wyjeżdżając na drogę główną, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem specjalistycznym marki Mercedes i doprowadził do zderzenia z wymienionym pojazdem” – podają jarocińscy policjanci. – „W wyniku zderzenia samochód typu śmieciarka przewrócił się na bok, a VW wpadł do przydrożnego rowu. Kierowca osobówki został przewieziony do szpitala. Policjanci zdarzenie zakwalifikowali jako kolizja drogowa”.

Na drodze krajowej nie ma już utrudnień w ruchu, ale policjanci przy tej okazji przypominają o zachowaniu ostrożności na drogach.

Mandat za wyrzucenie śmieci. „Zostawił, by ktoś mógł je wykorzystać”

0

Pracownicy PKP znaleźli w rejonie dworca kolejowego w Złotowie najwyraźniej wyrzucone stare telewizory i monitory. Sprawę zgłosili policji, a ta odnalazła właściciela śmieci.

Zdarzenie miało miejsce 18 grudnia. Jak pracownicy PKP poinformowali policjantów, w rejonie dworca PKP zatrzymał się pojazd typu bus. Jego kierowca wysiadł, wyrzucił stare telewizory i monitory – i odjechał.

– Funkcjonariusze, którzy skierowani zostali do tego zgłoszenia, potwierdzili fakt porzucenia śmieci przy opuszczonym budynku w okolicy stacji kolejowej – informuje asp. Damian Pachuc, oficer prasowy KPP Złotów. – Przy jednej ze ścian leżało kilka monitorów i telewizorów starego typu.

Pracownicy PKP zapamiętali, że bus, z którego wyrzucono śmieci, miał tablice rejestracyjne powiatu złotowskiego. Policjanci od tego zaczęli swoje poszukiwania i kolejne ustalenia doprowadziły ich do 30-letniego mieszkańca gminy Jastrowie.
– W trakcie rozmowy mężczyzna przyznał się, że to on wyrzucił śmieci przy dworcu w Złotowie – mówi Damian Pachuc. – Tłumaczył policjantom, że nie zdążył ich oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki i dlatego pozostawił je w takim miejscu, by „ktoś mógł je wykorzystać”. Za popełnione wykroczenie 30-latek został ukarany mandatem w wysokości 500 zł oraz został zobowiązany do uprzątnięcia śmieci.

Dachowanie samochodu. Jedna osoba ranna

0

Do groźnego wypadku doszło na drodze ze Swarzędza do Gowarzewa. Kierująca samochodem osobowym doprowadziła do dachowania auta. Odniosła obrażenia.

Do wypadku doszło 20 grudnia przed południem na ulicy Średzkiej, jak informują wielkopolscy strażacy. Kierująca samochodem osobowym z nieznanych przyczyn straciła nad nim panowanie, wypadła z trasy i dachowała. Odniosła obrażenia, a pierwszej pomocy udzielili jej strażacy wezwani na miejsce wypadku.

Na ulicy Średzkiej były utrudnienia w ruchu, ale obecnie już przejazd odbywa się normalnie.

Termomodernizacja kolejnych szkół w Poznaniu zakończona

0

W trzech poznańskich szkołach podstawowych: na osiedlu Oświecenia i przy ulicach Dmowskiego oraz Sochaczewskiej zakończono termomodernizację. W placówkach zamontowano także energooszczędne oświetlenie.

Prace zostały przeprowadzone w Szkole Podstawowej nr 19 na osiedlu Oświecenia, Szkole Podstawowej nr 77 przy ul. Dmowskiego oraz Szkole Podstawowej nr 89 przy ul. Sochaczewskiej. Dzięki termomodernizacji w szkołach będzie cieplej i taniej – no i korzystniej dla środowiska.

– Budynki wszystkich trzech szkół zostały docieplone, a system ogrzewania jest sprawniejszy i wydajniejszy – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Z kolei oświetlenie zostało wymienione na nowe w technologii LED. W efekcie placówki mogą zmniejszyć zużycie mediów.

Termomodernizacja budynku szkoły na osiedlu Oświecenia obejmowała docieplenie ścian zewnętrznych, dachu i zabezpieczenie przed wilgocią ściany piwnic. Trzeba też było wymienić część okien i drzwi oraz zamontować nowe odwodnienie dachu. W szkole przy ul. Dmowskiego zainstalowano system pomp ciepła na dachu placówki, przy okazji montując odwodnienie i instalację odgromową na dachu. Ocieplono także stropodach, wymieniono część okien i drzwi, szkoła ma też nowe grzejniki i nową kotłownię gazową oraz energooszczędne oświetlenie.

W budynku szkoły przy ul. Sochaczewskiej poza dociepleniem elewacji wymieniono instalację centralnego ogrzewania, a także najbardziej zniszczone drzwi i okna. Tu także zamontowano energooszczędne oświetlenie, instalację odgromową i odwodnienie na dachu oraz oświetlenie awaryjne.

Inwestycja jest dofinansowana z funduszy UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 3 „Energia”.