Sprawdzanie zgód TCF
środa, 1 maja, 2024

Co dalej z Jowitą? “Uczelnia dostanie pieniądze na projekt”

Dariusz Wieczorek, nowy minister nauki, przyjechał do Poznania i spotkał się z władzami UAM oraz aktywistami okupującymi DS Jowita. Zapewnił ich, że Jowita zostanie.

Studenci i aktywiści od tygodnia okupują pomieszczenia Jowity. Nie zgadzają się na sprzedaż ani wyburzenie budynku, co oznacza dla nich utratę dostępnych cenowo pokoi w centrum Poznania. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza planował sprzedaż budynku – decyzja zapadła w 2018 roku – ponieważ Jowita nie odpowiada obecnym normom bezpieczeństwa i przeciwpożarowym. Remont jest możliwy, ale byłby bardzo kosztowny, a uczelnia nie ma takich pieniędzy. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że część gruntu pod budynkami Jowity nie należy do uczelni.

Studenci jednak zwracają uwagę na fakt, że UAM ma w ogóle za mało miejsc w akademikach, a przy cenach nieruchomości w Poznaniu wielu osób, jeśli nie dostaną miejsca w akademiku, po prostu nie stać na studia. Likwidacja Jowity jeszcze utrudni sytuację, mimo że w tym roku UAM oddał do użytku nowy akademik Meteor – także dlatego, że znajduje się na Morasku, no i jednak jest droższy od Jowity ze względu na standard.

Uczelnia występowała do poprzedniego ministra dwukrotnie o pieniądze na remont Jowity, jednak za każdym razem otrzymywała odmowę. Nowy minister, Dariusz Wieczorek, zdecydował jednak o przyznaniu pieniędzy na remont i specjalnie przyjechał do Poznania, by spotkać się z okupującymi.
– Uzgodniliśmy, że uczelnia wystąpi do ministerstwa jeszcze w tym roku i dostanie pieniądze na projekt techniczny, aby można było natychmiast wystąpić po przygotowaniu projektu o pozwolenie na budowę – powiedział. – Natomiast jeżeli chodzi o finansowanie samej budowy, to chcielibyśmy, żeby zapisy w ustawie dotyczącej środków ze specjalnego funduszu dopłat do budownictwa komunalnego, mieszkaniowego, na wynajem były poszerzone o zapis dotyczący uczelni wyższych i akademików.

Przed spotkaniem z minister rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, opublikowała oświadczenie, przypominające historię konfliktu o Jowitę. Oto jego treść:

“Szanowni Państwo,

po raz kolejny losy Domu Studenckiego Jowita stały się przedmiotem publicznej debaty, w której powielane są informacje nieścisłe lub niezgodne z prawdą. W związku z tym raz jeszcze pozwolę sobie przypomnieć społeczności akademickiej, a także wszystkim zainteresowanym tą sprawą, podstawowe fakty.

W DS Jowita aktualnie nie mieszka ani jeden student. Od 1 października tego roku w akademiku nie są kwaterowani studenci, a od 1 stycznia 2024 roku budynek zostanie całkowicie wyłączony z użytkowania. Decyzja o ewentualnej sprzedaży została wstrzymana. Aktualnie jestem w kontakcie z nowym ministrem właściwym do spraw nauki i szkolnictwa wyższego i prowadzę rozmowy na temat możliwości sfinansowania modernizacji akademika.

Od września 2023 roku działa nowy akademik Meteor, oferujący studentom UAM 400 miejsc, zastępujących z naddatkiem 345, które wcześniej zapewniała Jowita. Opłaty za miejsce w tym akademiku są na średnim poziomie, porównywalnym do kosztów zamieszkania w DS Zbyszko i Jagienka. Są one jednocześnie niższe od cen w DS Hanka i Domu Akademickim Nieszawska, natomiast nieco wyższe od cen w DS Babilon.

Wyłączenie Jowity z użytku spowodowane jest względami bezpieczeństwa. Budynek ten znajduje się w złym stanie technicznym i nie spełnia wymogów przepisów przeciwpożarowych. Jego stan nie wynika z zaniedbań władz uczelni, lecz z faktu minimalizowania nakładów na remonty budynku, który już w roku 2013 został przeznaczony do sprzedaży po wybudowaniu nowego akademika na Kampusie Morasko. W Jowicie wykonywano zatem od 10 lat tylko te prace remontowe, które były konieczne dla jej prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania. Niedostosowanie budynku do przepisów przeciwpożarowych nie jest konsekwencją stanu technicznego. Wynika z faktu, że konstrukcja pochodząca z lat 60. nie spełnia wymogów stawianych budynkom XXI wieku, między innymi brak jest tam drugiego szybu windowego, za niskie i za wąskie są klatki schodowe i korytarze, wobec czego nie ma bezpiecznej drogi ewakuacji. Spełnienie najnowszych norm wymaga całkowitej przebudowy wnętrza akademika.

Decyzja o sprzedaży Jowity zapadła w 2018 roku po wieloletniej dyskusji na temat jej losów. O tych działaniach informowana była nie tylko społeczność akademicka, ale także opinia publiczna. Informacje, które na ten temat publikowały poznańskie media, dostępne są w Internecie.

Deklaracja sprzedaży DS Jowita została złożona podczas starań UAM o dofinansowanie budowy akademika na Morasku ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Aktualne działania są zatem kontynuacją wcześniejszych decyzji, podjętych w trakcie poprzednich kadencji i potwierdzonych stanowiskiem Rady Uczelni.

Modernizacja DS Jowita wymaga dużych nakładów (szacunkowo ok. 100 mln złotych), a takich środków uczelnia nie posiada. Dwa wnioski do Ministerstwa Edukacji i Nauki w tej sprawie zostały rozpatrzone negatywnie z powodu braku środków. Ostatnia decyzja pochodzi z dnia 24 listopada 2023 roku. Ewentualna modernizacja DS Jowita jest przedsięwzięciem trudnym ze względu na skomplikowany układ własnościowy działek pod i wokół budynków Jowity. Ostatnie działki pod Jowitą przeszły na własność uczelni dopiero w grudniu 2022 roku.

Stanowczo oświadczam, że spekulacje dotyczące moich ewentualnych finansowych czy osobistych (w tym także rodzinnych) powiązań ze spółką będącą w posiadaniu działek sąsiadujących z DS Jowita są całkowicie niezgodne z prawdą. Ocena sposobu zarządzania uczelnią, zarzuty o nieudolność czy korupcję podlegają kontroli odpowiednich organów państwowych, do których zwrócili się protestujący jeszcze w czerwcu tego roku”.

Źródło: UAM
Strona głównaPoznańCo dalej z Jowitą? "Uczelnia dostanie pieniądze na projekt"