Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie

Msza święta, przemarsz i złożenie kwiatów na grobach powstańców. 28 grudnia w Warszawie odbyły się obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

To już wieloletnia tradycja: dzień po oficjalnych obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu – od dwóch lat to Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – odbywają się warszawskie uroczystości. Organizuje je marszałek Marek Woźniak – reprezentował Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku rozpoczęła je msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w Archikatedrze Warszawskiej przy ul. Świętojańskiej. Stamtąd uczestnicy przeszli w uroczystym pochodzie na plac Józefa Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyły się główne uroczystości. Sam grób, jak i ulice prowadzące na plac były ozdobione flagami i emblematami powstańczymi.

– Przyjeżdżamy co roku do Warszawy, żeby zwrócić uwagę nie tylko na to, że Powstanie Wielkopolskie było zwycięskie, ale też jak wiele dobrego przyniosło odradzającej się ojczyźnie – mówił marszałek Marek Woźniak podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. – To zwycięskie powstanie nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromne społeczne zaangażowanie Wielkopolan, ludzi wszystkich stanów i zawodów, którzy stanęli ramię w ramię z powstańcami, postarali się o to, aby niczego im w walce nie zabrakło – umundurowania, wyżywienia, materiałów opatrunkowych, koni, czyli wszystkiego tego, czego potrzebuje nowoczesna armia, żeby stanąć naprzeciw wyszkolonego i dobrze wyposażonego wroga.

Po przemówieniu Marka Woźniaka Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu, odczytał list od Szymona Hołowni, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
“Przykłady triumfu bohaterstwa, a zarazem odpowiedzialnego i dalekowzrocznego myślenia o Polsce dla nas wszystkich powinny być powodem do dumy, a jednocześnie zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o minionych pokoleniach” – napisał marszałek.

Po przemówieniach nastąpił uroczysty Apel Pamięci, a uroczystości zakończyło złożenie kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Wojskowych Powązkach.

Źródło: UMP, UMWW
Strona głównaPoznańObchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie