Strona główna Blog Strona 2216

Poznań: Miasto rozdaje flagi Polski i Unii Europejskiej

0
We wtorek, 30 kwietnia, pod poznańskim Ratuszem, zastępcy prezydenta Jaśkowiaka, będą rozdawali mieszkańcom Poznania flagi Polski i Unii Europejskiej.

Rozdawanie rozpocznie się o godz. 12, jednak pamiętając o podobnych akcjach przeprowadzanych w przeszłości, należy liczyć się z tym, że żeby otrzymać flagę należy pojawić się na Starym Rynku z odpowiednim wyprzedzeniem.

Puszczykowo: Kierowca karetki usłyszał zarzuty

0
Kierowca karetki, która została staranowana przez pociąg w Puszczykowie usłyszał zarzuty. Wcześniej na przesłuchanie nie pozwalał jego ciężki stan.

Na przesłuchanie najpierw musieli się zgodzić lekarze. Ostatecznie prokuratura otrzymała zgodę w zeszłym tygodniu. – Kierowcy karetki ogłoszono zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, w którym śmierć poniosły dwie osoby, jak również jednocześnie sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Podejrzany nie przyznał się do tych czynów. Odmówił składania wyjaśnień. Nie wnikamy dlaczego. To jest po prostu jego postawa procesowa w tym momencie – wyjaśnił prokurator Michał Smętkowski w rozmowie z Radiem Poznań.

Kierowca został pozbawiony prawa jazdy. Grozi mu do 8 lat pozbawiania wolności. W wypadku do którego doszło na początku miesiąca zginął lekarz i ratownik. Kierowca w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Michał Wawrykiewicz: dlaczego startuje w wyborach do PE?

0
Kandydat Koalicji Europejskiej Michał Wawrykiewicz, w liście napisanym do redakcji, postanowił wyjaśnić powody swojego startu w nadchodzących wyborach.

Jeżeli również kandydujesz i chcesz, żeby twój list ukazał się tutaj to zachęcamy do kontaktu pod adresem [email protected].

Cała treść listu:

„Zacznę bez wstępów, bo to nie czas na finezyjną retorykę. Startuję do Parlamentu Europejskiego nie dla władzy, pieniędzy czy sławy. Staram się o mandat, gdyż chciałbym by moi synowie i wszystkie inne dzieci nie musiały opuszczać Polski w poszukiwaniu lepszego życia, jadąc za chlebem, wolnością, sprawiedliwością, uciekając przed przemocą, nienawiścią, zaprzaństwem.

Idę do PE, bo zdobyłem doświadczenie jako adwokat, występujący przed międzynarodowymi trybunałami. Rozumiem europejskie prawo, poznałem wielu ludzi w europejskich instytucjach. Poświęcam zawodowy i prywatny czas starając się o mandat, bo czuje wyrzut sumienia, że przez lata koncentrując się na pracy, zbyt mało czasu poświęcałem dobru wspólnemu. Przytłoczony obowiązkami nie walczyłem wystarczająco o to, by świat wokoło mnie stawał się lepszy, nie tylko dla mnie, ale i dla innych. Chcę to naprawić.

Nie godzę się na to, co dziś partia rządząca, robi z krajem, spychając Polskę na obrzeża Europy i co robi z nami – dzieląc nas, bo tylko w skonfliktowanym społeczeństwie potrafi utrzymać się przy władzy.

Nie jestem politykiem, jestem aktywistą na rzecz praworządności. Wraz z koleżankami z Inicjatywy Wolne Sądy, bronimy praworządności. Naszą aktywność docenili czytelnicy i dziennikarze Newsweeka, TOK FM, Wysokich Obcasów, nominując nas do nagród i przyznając nam je. Czuję się reprezentantem opozycyjnych ruchów obywatelskich, którym te nagrody dedykuje, i z którymi przez ostatnie trzy lata konsekwentnie staramy się bronić podstawowych wartości na jakich ojcowie założyciele oparli III RP – trójpodziału władzy, wolności i praw człowieka oraz przynależności do Unii Europejskiej.

Jako że sprzed Sejmu czy z tłumu demonstrantów pod Sądem Najwyższym i na poznańskim placu Wolności oraz innych placach w Wielkopolsce, widać Polskę lepiej. Wiem, tak jak i Wy, że odzyskany z rąk PiS kraj wymaga zreformowania, zmiany, wzmocnienia. Pokazał to dobitnie sukces partii Kaczyńskiego, który zdiagnozował niektóre bolączki i zaniedbania, a następnie cynicznie wykorzystał braki w edukacji społeczeństwa.

Nie chodzi mi tylko o tych, którzy dali się manipulować kłamstwami oraz obietnicami, ale i tych po naszej stronie – szczerze mówiąc większość – którzy zapomnieli, że demokracja jest jak ogród – wymaga pielęgnacji, obserwowania
i dostosowania działań do zmieniających się warunków. Nie robiliśmy tego, oddając codzienne zarządzanie krajem
w ręce polityków. Nie tylko nie wspierając ich, ale nawet zbytnio nie kontrolując.

My, obywatele zatroskani o Polskę, widzimy też – a ja działając w kraju i w unijnych instytucjach widzę to nadzwyczaj wyraźnie – że, by naprawić błędy i zrobić kolejne kroki w rozwoju, potrzebujemy wsparcia europejskich instytucji, dobrych relacji z krajami Unii i dalszego korzystania z know how i finansów jakie oni, przez lata praktykowania demokracji, nabyli.

Dlatego, choć kocham swój zawód adwokata i marzy mi się powrót do porzuconych pasji, na które nie mam czasu – rower z dzieciakami, wyjazd na skitury w Tatry, koncert jazzowy, zdecydowałem się powalczyć o fotel europarlamentarzysty.

Chcę, mając pamięć wspólnych doświadczeń, reprezentować obywateli, wzmacniać więź z Unią i przenosić tamte doświadczenia na kraj i wszystkich Was, którzy po zwycięstwie nad PiS, nie zawiesicie aktywności na kołku
i pozostaniecie prężnymi obywatelami, kontrolującymi polityków z lewa i prawa, edukującymi młodzież i wspierającymi słabszych.

Startuję z Wielkopolski, z piątej pozycji na liście Koalicji Europejskiej. To wybór układających listy, któremu musiałem się poddać. Ale cieszę się! Wielkopolska to region z niepodległościowymi tradycjami, rozumiejący czym jest łączność ze światem zachodnim. Już po kilku dniach pracy poczułem się tu jak u siebie. Liczę na pomoc opozycjonistów, aktywistów, ich rodziny. Liczę na liderów demokratycznych ruchów, że polecą mnie swoim strukturom w Wielkopolsce. Wszyscy stanowicie ogromną siłę, jesteście nadzieją na przyszłość. Liczę na Wasze wsparcie i pozwalam sobie o nie poprosić, bo wiem, że mój wybór to będzie nasz wspólny sukces. Chcę być prawdziwie obywatelskim kandydatem i europosłem.

Michał Wawrykiewicz #WolneSądy #WolniLudzie”

 

Poznań: Wielkie sprzątanie brzegów Warty

0
Już po raz 5 z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi fundacja Ratuj Ryby zaprosiła do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji „Sprzątania Brzegów Warty od źródeł do ujścia”. Po raz pierwszy uczestnicy pojawili się na odcinku od Częstochowy do Kostrzyna nad Odrą.

W Poznaniu cała akcja była koordynowana z plaży na os. Piastowskim, objęła większą część brzegów rzeki w naszym mieście – tych mniej dostępnych. Do akcji zgłosili się zarówno wędkarze, rodziny z dziećmi oraz ludzie chcący żyć w czystym otoczeniu – było to w sumie ponad 40 osób. Sebastian Staśkiewicz, organizator całej akcji, z bólem zaznaczył, że śmieci niestety przybywa z roku na rok. W akcji wzięli również, poza Fundacją Ratuj Ryby, przedstawiciele Wody Polskie, w transporcie rzecznym pomagała natomiast załoga Żeglugi Retro. W czasie akcji udało się zebrać ponad 100 pełnych worków śmieci, które zostaną odebrane przez odpowiednie służby.

Andrzej Duda pojawi się w Wielkopolsce

0
Andrzej Duda, prezydent RP, zapowiedział swój przyjazd do Wielkopolski. Polityk odwiedzi Międzychód.

Najpierw prezydent odwiedzi zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego, a o 17.30 (29 kwietnia 2019) ma się spotkać z mieszkańcami miasta, na placu przy Pomniku Poległych Harcerzy.

Poznań: Okolicznościowe karty PEKA w sprzedaży

0
Karty PEKA upamiętniające 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, 40. rocznicę umowy o partnerstwie Poznań-Hanower, a także 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego) trafiły do sprzedaży.

– Jestem przekonany, że mieszkańcy Poznania i aglomeracji poznańskiej oraz turyści odwiedzający miasto, z przyjemnością będą korzystać z nowych kart PEKA na okaziciela – mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu. – Przypominają one o istotnych dla Miasta wydarzeniach, a jednocześnie stanowią atrakcyjną wizualnie, a do tego bardzo praktyczną, pamiątkę. Te okolicznościowe karty są przecież nośnikami biletów przystankowych, bez przeszkód można z nich korzystać opłacając przejazdy na liniach organizowanych przez ZTM – dodaje dyrektor.

W sprzedaży pojawiło się 15 tys. kart, które można kupić w punktach ZTM. Wzory zostały wybrane w zorganizowanym przez miasto konkursie. Karty PEKA na okaziciela kosztują 27 zł (z tej kwoty 15 zł można wykorzystać na przejazdy opłacane z tPortmonetki, natomiast 12 zł stanowi zwrotna kaucja).

Autor: ZTM op. SS

Performans – Polski Teatr Tańca w Nowym Zoo

0
Nowe Zoo i taniec – połączenie zdawałoby się dwóch różnych światów.  Goście, którzy byli bardziej dociekliwi mogli się jednak doszukać wspólnych cech.

„Performans” przygotowany przez Polski Teatr Tańca swoim przesłaniem doskonale wpisał się w sytuację i miejsce w którym się odbywał. Uroczyste otwarcie Azylu dla ocalonych zwierząt uświetnił występ artystów, który stanowił doskonałe wprowadzenie do spektaklu „Obiecana Ziemia Obiecana” w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej, z którego fragmentów się składał. Sam spektakl będzie miał premierę w poniedziałek, 29 kwietnia, w Auli Artis w Poznaniu.  Ten dzień to również Międzynarodowy Dzień Tańca.

Grzegorz Schetyna: PiS już nas wyprowadza z Unii Europejskiej!

0
Grzegorz Schetyna, lider Koalicji Europejskiej, odwiedził Poznań, żeby wziąć udział w konwencji swojego ugrupowania.

– Warunkiem bezpiecznej i dostatniej przyszłości Polek i Polaków jest pozostanie Polski w Unii Europejskiej – stwierdził Grzegorz Schetyna. – Nasz pełzający „polexit” (skrót słów „Poland” – Polska i „Exit” – wyjście – red.) trwa od czterech lat w najlepsze. PiS już nas wyprowadza z UE. Za upartyjnianie sądów grozi nam wstrzymanie środków europejskich z budżetu Unii, a projekt kolejnego budżetu jest dla Polski tragiczny. Gdyby Polska dziś ubiegała się o członkostwo w Unii, to nie zostałaby do niej przyjęta – dodał lider Koalicji Europejskiej.

Schetyna zapowiada, że Koalicja Europejska będzie walczyła o pozostanie Polski w Unii Europejskiej. Oprócz tego istotnymi elementami programu ugrupowania mają być walka ze smogiem i rakiem. Listę Koalicji Europejskiej w Poznaniu otwierają Ewa Kopacz i Leszek Miller.

Otwarcie Azylu dla ocalonych zwierząt w Nowym Zoo

0
W sobotnie południe w Nowym Zoo nastąpiło oficjalne otwarcie „Azylu dla ocalonych zwierząt” – nowego wybiegu dla lwów Kizi i Leosia.

Nowe Zoo wzbogaciło się o nową atrakcję – oficjalnie otwarty został wybieg dla lwów, który powstał w wyniku projektu złożonego w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. W lwiarni schronienie dostały lwy Kizia i Leoś. W uroczystym otwarciu wzięli udział goście Zoo: pracownicy, poznańscy radni, osoby związane ze spółkami miejskimi, kandydaci w następnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Otwarcie uświetnił Performans Polskiego Teatru Tańca, na który składały się fragmenty spektaklu „Obiecana Ziemia Obiecana” , który swoją premierę będzie miał w poniedziałek 29 kwietnia.

Odwiedzający Zoo mogli jednocześnie zobaczyć urodzonego przed dwoma dniami wielbłąda, których to wybieg znajduje się obok lwiarni.

Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich – Dni Ułana 2019

0
Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich połączone jest w tym roku z 29. Ogólnopolskimi Zawodami Kawaleryjskimi Militari.

Zarówno Dni Ułana, jak i zawody Militari odbywają się na Łęgach Nadwarciańskich poniżej ulicy Piastowskiej pomiędzy Bielnikami a ulicą Jordana. Mnóstwo atrakcji dla mieszkańców czekało w piątek i sobotę na terenach imprezy. W sobotę odbył się festyn kawaleryjski z udziałem 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 15. Batalionu Ułanów Poznańskich, 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i WKU Poznań. O 19:30 na Placu Adama Mickiewicza zebrali się uczestnicy Capstrzyku, skąd przemaszerowali wspólnie pod pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich na uroczystość oraz Apel Poległych.

 

Tylko remis w Szczecinie

0
Lech Poznań zremisował 1:1 z Pogonią Szczecin po bardzo przeciętnym spotkaniu i nie wykorzystał szansy na zbliżenie się do czwartego miejsca, które może dać europejskie puchary. Jedynego gola dla „Kolejorza” zdobył… piłkarz gospodarzy, Kamil Drygas, po wgraniu w pole karne piłki przez Pedro Tibę.

Dariusz Żuraw nie miał do dyspozycji kilku podstawowych zawodników, chociażby kontuzjowanych: Christiana Gytkjaera, Timura Zhamaletdinova, Joao Amarala czy Darko Jevticia, a o Tomaszu Cywce czy Juliuszu Letniowskim nie wspominając. Przez te problemy w wyjściowym składzie zabrakło nominalnego napastnika, a zamiast tego z przodu ustawił Macieja Gajosa oraz Filipa Marchwińskiego. Lechici grali bardzo wolno od pierwszych minut, wolno i ospale, praktycznie nie zagrażając bramce chronionej przez Bursztyna. Pogoń za to grała krótkimi i szybkimi podaniami, często w poprzek, ale stwarzała jednak swoje okazje. Raz niecelnie strzelał Kozulj, następnie Majewski. Lech odpowiedział celnym strzałem z dystansu Łukasza Trałki, ale wprost w rękawice golkipera Pogoni Szczecin. Kuriozalną decyzją popisał się sędzia dzisiejszego widowiska, Paweł Gil, który pokazał Robertowi Gumnemu żółtą kartkę za rzekome symulowanie faulu w polu karnym. Powtórki wykazały, że „Kolejorzowi” rzeczywiście należał się rzut karny, ale nawet VAR nie zareagował. Była to jedna z dziwniejszych decyzji ostatnio w Lotto Ekstraklasie.

VAR za to zadziałał, kiedy Radosław Majewski wpakował piłkę do siatki po podaniu Sebastiana Walukiewicza. Tym razem sędzia zareagował i wykazał, że faktycznie na pozycji spalonej w momencie podania do byłego zawodnika Lecha Poznań był Walukiewicz i bramki nie uznał. Chwilę później jednak Majewski popisał się przepięknym wolejem z pola karnego i Jasmin Buric nie miał nic do powiedzenia. W drugiej połowie Lech, co prawda, miał dużo większe posiadanie piłki, ale rozgrywał piłkę głównie na swojej połowie, a jakiekolwiek próby gry do przodu kończyły się niepowodzeniem. Lechici przyspieszyli dopiero na ostatnie dwadzieścia minut przed zakończeniem meczu. Kapitalną okazję w 84. minucie miał Łukasz Trałka, który przymierzył z woleja po zagraniu z rzutu rożnego, ale piłka na nieszczęście uderzyła w słupek i wróciła do gry. Podopieczni Dariusza Żurawia nacierali, aż w końcu świetnym dryblingiem w polu karnym Pogoni popisał się Pedro Tiba, minął kilku obrońców i zagrywając w pole karne gości – ta odbiła się od nóg Kamila Drygasa i wleciała do siatki. „Kolejorz” próbował jeszcze zmienić wynik meczu, ale ostatecznie ta sztuka mu się nie udała i ze Szczecina wraca tylko z jednym punktem.

Północna Wielkopolska: Unijne dofinansowanie na kształcenie zawodowe

0
Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego podpisze 9 umów wartych ponad 7,1 mln zł na dofinansowanie realizacji projektów w zakresie kształcenia zawodowego młodzieży.

Umowy zostaną zawarte w ramach realizacji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 z Poddziałania 8.3.1. „Kształcenie zawodowe młodzieży – tryb konkursowy” z Powiatem Pilskim, Powiatem Złotowskim, Powiatem Obornickim oraz Gminą Wieleń.

Wspierane jednostki samorządu terytorialnego przygotowały projekty ukierunkowane na lepsze dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy z uwzględnieniem uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu realizowaną w ścisłej współpracy z pracodawcami.

W ramach kwoty dofinansowania 44 pracowni znajdujących się w placówkach kształcenia zawodowego stworzy warunki odzwierciedlające naturalne środowisko pracy, 103 nauczycieli dostosuje swoje umiejętności lub kompetencje do zmian zachodzących w obrębie uczonych zawodów, a 1316 uczniów zdobędzie umiejętności i doświadczenie w zawodach poszukiwanych na regionalnym rynku pracy.

Autor: UM

Jarosław Kaczyński: Jesteśmy partią, która realizuje polski interes narodowy

0
Na poznańskiej politechnice odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciele rządzącej partii podkreślali m.in., że wszystkie państwa Unii Europejskiej muszą mieć równe prawa.

Prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński, podkreślał jak ważna dla Polski jest Unia Europejska. – Mamy dzięki niej wyższe bezpieczeństwo i lepszy status. Przynależność do Unii jest wymogiem polskiego patriotyzmu! Ale czy ten patriotyzm musi oznaczać, że na wszystko się zgadzamy? Otóż nie. Przynależność do UE nie kończy polityki i nieustannej gry o bezpieczeństwo, status i pozycję. Potrzebna jest równość i my musimy o nią zabiegać.

Szczególna uwagę prezes Prawa i Sprawiedliwości poświęcił produktom spożywczym, które czasami w krajach Europy zachodniej mają inny (lepszy) skład. Kaczyński podał to jako przykład dyskryminacji w ramach Unii Europejskiej, przy okazji wbijając szpilkę europosłom Platformy Obywatelskiej, których część była przeciwko ustawie mającej wyeliminować takie praktyki.

Nie zabrakło też aspektu ekonomicznego – prezes PiS zapewnił, że Polska nie wprowadzi euro w najbliższym czasie. – Czy wprowadzenie euro przyniesie korzyści polskiej gospodarce i sprawi, że będziemy się szybciej rozwijać? Otóż nie. W tej chwili polska gospodarka straciłaby na przyjęciu euro i rozwijałaby się wolniej – stwierdził Jarosław Kaczyński. – Jesteśmy partią, która kieruje się patriotyzmem i realizuje polski interes narodowy! – dodał lider PiSu.

Lech Poznań: O trzy punkty z Pogonią

0
Lech Poznań zagra dzisiaj na wyjeździe z Pogonią Szczecin. Zawodnicy Dariusza Żurawia mogą wykorzystać potknięcie Jagiellonii Białystok oraz Cracovii i zbliżyć się do czwartego miejsca na jeden punkt, które przy ewentualnym zdobyciu Pucharu Polski przez Lechię Gdańsk może dać europejskie puchary. Trzeba jednak dzisiaj zgarnąć trzy punkty, a „Kolejorz” ostatnio dwa mecze z rzedu wygrał na przełomie lutego i marca, kiedy to wygrał z… Legią Warszawa i Arką Gdynia.

Do zakończeniu sezonu pozostało Lechowi do rozegrania, włącznie z dzisiejszym, pięć spotkań. Żeby myśleć o ewentualnej grze w europejskich pucharach trzeba liczyć na siebie, ale również na Lechię Gdańsk, by ta w finale Pucharu Polski pokonała Jagiellonię Białystok. W przypadku wygranej „Jagi”, Lech straci jakiekolwiek matematyczne szanse i nadzieje na start w kwalifikacjach Ligi Europy w przyszłym sezonie.

– Jesteśmy po meczu z Legią mocno podbudowani i wierzymy, że stać nas na ogranie każdego. Mamy za sobą dwa mecze w rundzie finałowej, zremisowaliśmy w Białystoku z Jagiellonią, która jest mocnym zespołem szczególnie u siebie. Mamy też za sobą zwycięski mecz z mistrzem Polski, który do nas przyjechał jako lider. Skoro z tymi dwoma zespołami potrafiliśmy grać w piłkę i stwarzaliśmy wiele sytuacji, to jestem przekonany, że z innymi drużynami też sobie poradzimy. Pogoń prezentuje bardzo ofensywny futbol, ale my też gramy o zwycięstwo i spodziewam się dobrego meczu. Wierzę, że to my zgarniemy te trzy punkty – mówił na konferencji prasowej trener Lecha Poznań, Dariusz Żuraw.

„Kolejorz” grał całkiem niedawno z Pogonią Szczecin na własnym stadionie i nie bez problemów pokonał ją wynikiem 3:2. Kiedy wydawało się, że Lech spokojnie kontrolował mecz, szczecinianie zdobyli w końcówce meczu dwa gole i było nerwowo, ale to ostatecznie lechici cieszyli się z ostatecznego triumfu. W meczu na pewno zabraknie kontuzjowanych: Christiana Gytkjaera, Juliusza Letniowskiego, Tomasza Cywki, Darko Jevticia, a także pod znakiem zapytania stoi występ Timura Zhamaletdinova.

– W Poznaniu przegraliśmy trochę nieszczęśliwie, zachowywaliśmy się głupio w obronie. Oczekuję, że w kolejnym meczu z Lechem nadamy odpowiednie akcenty naszej grze, będziemy agresywni i skoncentrowani w decydujących momentach. Lech ma silnych zawodników, także musimy być dobrze dysponowani, żeby z nim wygrać. Byliśmy super źli po meczu z Lechią. Obejrzeliśmy ciekawe widowisko i byłem dumny z tego, jak moja drużyna walczyła o zwycięstwo, tyle że z drugiej strony liczba jej błędów i wynik końcowy nie są zadowalające. Mamy już rozpoznawalną markę, tyle że fajniej byłoby, gdyby nasz styl szedł w parze z dobrymi rezultatami. Lechia wykorzystała bezlitośnie nasze błędy i miała trochę więcej szczęścia – mówił z kolei trener Pogoni, Kosta Runjaic.

Początek meczu w Szczecinie w sobotę o godzinie 18:00.

Poznań: Dwie linie autobusowe zmienią swoje trasy

0
Z uwagi na zamknięcie przejazdu kolejowego na ulicy Biskupińskiej zmienionymi trasami będą kursowały autobusy nr 146 i 160, a w celu zapewnienia lepszej komunikacji wzmocniona zostanie linia nr 195.

W dniach 18 i 27 kwietnia w godzinach od 10:00 do 14:30 nastąpi zamknięcie przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Biskupińskiej. W tym czasie zmienionymi trasami będą kursować autobusy na linach numer: 146 i 160.

Linia nr 146 zostanie skrócona do pętli Podolany

– w kierunku Podolan trasa bez zmian (tj. przez ul. Strzeszyńską i Biskupińską),

– w kierunku Boranta linia skierowana zostanie przez ul. Zakopiańską i Kosowską (autobusy pomijać będą przystanki Sucholeska i Synów Pułku)

Linia nr 160 skrócona zostanie do pętli Podolany

– w kierunku Podolan autobus będzie kursował ulicą Zakopiańską (autobusy pomijać będą przystanki: Kosowska, Białczańska, Synów Pułku i Sucholeska),

– w kierunku Garbar trasa bez zmian (tj. z przystanku Podolany przez ul. Biskupińską i Strzeszyńską).

Linia nr 195

W czasie obowiązywania zmian w dniach 18 i 27 kwietnia podwójnie wzmocniona zostanie linia nr 195 na odcinku Ogrody – Strzeszynek

Autor: ZTM

Poznań: Sezon linii turystycznych. Zabytkowe pojazdy pojawią się na ulicach!

0
Przejażdżka historycznym tramwajem lub autobusem – unikalna atrakcja dla młodszych i sentymentalna podróż dla starszych. Od 27 kwietnia na ulice ponownie wyjadą linie turystyczne.

Na wyjątkowe wycieczki będzie można się wybrać we wszystkie soboty, niedziele i święta – aż do 29 września. Linie turystyczne co roku przyciągają wielu poznaniaków i turystów. Podczas przejażdżki można obejrzeć najpiękniejsze zakątki Poznania, a jednocześnie powspominać lub – w przypadku najmłodszych pasażerów – poznać urok starych pojazdów i poczuć klimat dawnych czasów.

W tym roku na pasażerów czekają nowości. W porównaniu z ubiegłym rokiem zmienią się trasy linii nr 0 i 100. Jednak, podobnie jak w 2018r., linia autobusowa nr 100 będzie zaczynała swoją trasę z przystanku Poznań Główny, dzięki czemu osoby, które przyjadą do Poznania koleją będą mogły bez trudu przesiąść się do historycznego autobusu, którym dojadą m.in. w rejon Katedry, Bramy Poznania i Śródki oraz Term Maltańskich i Nowego Zoo.

Oprócz tradycyjnych już, nocnych przejażdżek historyczną bimbą, w wybrane dni będą organizowane także późnowieczorne kursy dawnymi autobusami! Na dodatek, w tzw. kursach nocnych będzie brał udział przewodnik, który opowie o mijanych obiektach!

Obsługę linii turystycznych stanowić będą znane poznaniakom Ikarusy (260 i 280), Jelcz PR 110 i DAF MB200. W niedziele i święta na trasie będzie kursował Jelcz RTO 043, popularny „Ogórek” (kursy o godz. 12.00 i 14.00 z przystanku Poznań Główny oraz 12.45 i 14.45 z Nowego Zoo).

Na linii nr 0 najczęściej pojawiać się będzie tramwaj generacji „N” w składzie złożonym z dwóch lub trzech wagonów. Podczas wakacji z pewnością nie zabraknie okazji przejechania się „stodwójkami” (tramwaje 102N i 102Na) oraz składem wagonów 105N z pierwszej połowy lat 70. ubiegłego wieku.

Ważne: W związku z prowadzonymi pracami w rejonie Wildy, w dniach 27-28 kwietnia br. linia turystyczna nr 0 startować będzie z Zajezdni Głogowska, a nie – jak zwykle w tym sezonie – z Zajezdni Madalińskiego, a zamiast przez Wildę kursować będzie przez ul. Królowej Jadwigi, Matyi i Głogowską.

Bilety:

Osoby, które planują przejażdżkę liniami turystycznymi, mają do wyboru dwa rodzaje biletów: bilety jednoprzejazdowe lub jednodniowe.

Bilety jednoprzejazdowe kosztują 4 zł (normalny), 3 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 12 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

Bilety jednodniowe (hop-on hop-off) kosztują natomiast 8 zł (normalny), 6 zł (ulgowy), 24 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).

Bilety jednodniowe obowiązują zarówno w linii nr 0, jak i 100. Osoby, które zdecydują się na ich zakup, będą mogły wysiąść na dowolnym przystanku, zwiedzić interesujące ich zabytki lub pospacerować, a potem kontynuować podróż innym kursem (na tym samym bilecie).

Bilety sprzedawane są przez obsługę w pojazdach kursujących na liniach turystycznych. Nie obowiązują na pozostałych (poza liniami nr 0 i 100) liniach organizowanych przez ZTM.

Tramwajowa linia turystyczna nr 0

W związku z prowadzonymi pracami, w dniach 27-28 kwietnia br. kursy wykonywane będą na trasie:

ZAJEZDNIA GŁOGOWSKA – Głogowska – Hetmańska – Reymonta – Przybyszewskiego – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Święty Marcin – Marcinkowskiego – Podgórna – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Matyi – Głogowska – ZAJEZDNIA GŁOGOWSKA

Godziny odjazdów z zajezdni : 11.50, 13.00, 14.00, 15.25, 16.25, 17.25.

Kursy z przewodnikiem odbędą się w dniach 19 maja, 2 czerwca, 16 czerwca, 30 czerwca, 14 lipca, 28 lipca, 11 sierpnia, 25 sierpnia.

Kursy nocne (linia 0N)

Przejazdy wieczorowe realizowane będą w dniach 11 maja, 8 czerwca, 6 lipca, 3 sierpnia, 31 sierpnia, 28 września br. z przystanku Zeylanda. Będą się rozpoczynać o godz. 21.00 (czas przejazdu – ok. 60 minut)

Autobusowa linia turystyczna nr 100
Kursy wykonywane będą na trasie:

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Kościelna – Nad Wierzbakiem – Nowowiejskiego – Solna – Wolnica – św. Wojciech – Księcia Józefa – Północna – Garbary– Estkowskiego – Wyszyńskiego – Warszawska – Termalna – Grodzieńska – Krańcowa – NOWE ZOO

NOWE ZOO – Krańcowa – Grodzieńska – Termalna – Warszawska – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Dowbora Muśnickiego – Podgórna – Marcinkowskiego – Plac Wolności –
27 Grudnia – Gwarna – Święty Marcin – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY

Godziny odjazdów z przystanków:

Poznań Główny: 12.00, 12.40, 13.20, 14.00, 14.40, 15.40, 16.20, 17.05, 17.45

Nowe ZOO: 12.45, 13.25, 14.05, 14.45, 15.25, 16.20, 17.00, 17.42, 18.22

Kursy z przewodnikiem odbywać się będą w dniach 12 maja, 26 maja, 9 czerwca, 23 czerwca, 7 lipca, 21 lipca, 4 sierpnia, 18 sierpnia.

Kursy nocne (linia 200)

Przejazdy wieczorowe realizowane będą w dniach 25 maja, 22 czerwca, 20 lipca, 17 sierpnia, 14 września br. z przystanku Zeylanda. Będą się rozpoczynać o godz. 21.00 (czas przejazdu – ok. 60 minut)

Autor: ZTM

Poznań: Stella Gołębiewska nową pełnomocniczką prezydenta

0
Stella Gołębiewska została nową pełnomocniczką prezydenta ds. polityki równościowej. Prace zacznie od czerwca.

Nowa pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej jest socjolożką, mediatorką sądową, edukatorką, trenerką umiejętności społecznych i wolontariuszką. Na stanowisko została wybrana w wyniku rekrutacji.

Obecnie Stella Gołębiewska pracuje w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, gdzie realizuje działania i projekty dotyczące polityki społecznej, innowacji na rzecz grup defaworyzowanych oraz systemowych rozwiązań w obszarze przeciwdziałania przemocy.

Zdobyte doświadczenie ma jej pozwolić na aktywne wspieranie grup defaworyzowanych ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną, pochodzenie etniczne i narodowe, religię czy status społeczno-ekonomiczny.

Autor: mat. pras / ab

Robert Biedroń przyjedzie do Poznania

0
Robert Biedroń, lider Wiosny, zapowiedział swój przyjazd do Poznania. Polityk weźmie udział, wspólnie z Sylwią Spurek, w Europejskiej Burzy Mózgów.

Tematem wydarzenia z udziałem Lidera Wiosny oraz liderki Wielkopolskiej listy do Parlamentu Europejskiego jest przyszłość Unii Europejskiej – Jak zbudować postępową i nowoczesną Europę? Jak zadbać o przyszłość młodego pokolenia? Gdzie w UE jest miejsce na zwykłe problemy obywateli i obywatelek, a gdzie na rozwiązywanie problemów globalnych? Na te i podobne pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy wydarzenia.

Europejska Burza Mózgów odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 16.30 w Concordia Design (ul. Zwierzyniecka 3 w Poznaniu).

Poznań: Nauczyciele nie dostaną pieniędzy za czas strajku

0
Zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski, potwierdził dzisiaj, że nauczyciele nie dostaną pieniędzy za okres strajku. Miasto zamierza jednak wolne środki pozostawić w szkołach.

O problemie z ewentualną wypłatą środków za okres w którym trwał strajk pojawiło się już kilka artykułów na naszym portalu (m.in. tutaj). Wobec postaw różnych samorządów, które często solidaryzowały się z nauczycielami na początku strajku i deklarowały finansowe poparcie, Ministerstwo Finansów ostro zareagowało: – Nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku – wyjaśnił wiceminister Marian Banaś.

Równie bezlitosna dla propozycji samorządów była Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie: – Obchodzenie przepisu, który nie przewiduje zachowania prawa do wynagrodzenia za czas strajku, jest niezgodne z prawem – uznała.

Ich stanowiska były istotnym problemem dla samorządów, które zadeklarowały wsparcie dla nauczycieli. Ewentualne próby obejście przepisów nie wchodziły w grę, więc ostatecznie najprawdopodobniej większość samorządów zdecyduje się na pozostawienie pieniędzy w szkołach, a ich rozdysponowanie będzie należało do zadań dyrektorów.

Taki scenariusz zrealizuje się najprawdopodobniej w Poznaniu. Podczas dzisiejszego „spaceru” nauczycieli, który zakończył się pod Urzędem Miasta okrzykami o wypłacenie środków za czas strajku, Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta, zdecydował się skonfrontować z belframi.

Wiśniewski potwierdził wprost, że wypłaty za czas strajku nie wchodzą w grę. Miasto w tej sytuacji pozostawi jednak taką samą ilość środków w szkołach, które dyrektorzy będą mogli wykorzystać chociażby do zorganizowania płatnych zajęć dodatkowych. Takie rozwiązanie ma nieco ulżyć finansowo nauczycielom.

fot. Karolina Adamska