Strona główna Blog Strona 2214

Donald Tusk pojawi się w Poznaniu

0
Donald Tusk, były premier, we wtorek pojawi się w Poznaniu, żeby wziąć udział w uroczystościach związanych ze 100-leciem istnienia Uniwersytetu Poznańskiego.

Donald Tusk, Przewodniczący Rady Europejskiej będzie gościem głównych uroczystości z okazji 100-lecia istnienia Uniwersytetu Poznańskiego. 7 maja o 14.00, w Auli UAM, weźmie udział w uroczystym posiedzeniu senatów czterech uczelni świętujących jubileusz tj. UAM, UMP, UPP i AWF. W programie uroczystego spotkania zaplanowano wystąpienie Przewodniczącego Rady Europejskiej. W posiedzeniu wezmą udział także zaproszeni goście z kraju i zagranicy.

Źródło: UAM

200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki w Poznaniu

0
Z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, Teatr Wielki przygotował specjalne przyjęcie. Kolorowy i grający korowód przemaszerował z Parku Moniuszki do Opery na znajdujące się przed nią schody.

Na schodach Teatru Wielkiego odbył się koncert Międzypokoleniowego Chóru Dziadów i Bab, który do współudziału zaprosił również uczestników urodzin Stanisława Moniuszki. Śpiewali także studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Nie zabrakło również pysznego tortu!

Na koniec widzowie obejrzeli i wysłuchali „Halkę” Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Passiniego.

Poznań: Charytatywny bieg „Wings for Life” (zdjęcia)

0
Charytatywny bieg „Wings for Life” przebiegł ulicami Poznania. Udział w nim wzięło osiem tysięcy biegaczy!

Wpisowe z biegu przeznaczane jest na przywrócenie sprawności osobom z przerwanym rdzeniem kręgowym. Bieg „Wings for Life” jest organizowany na całym świecie – w tym roku mogło w nim wziąć udział 100 tysięcy osób.

fot. Karolina Adamska

Pajovic: To zaszczyt, że tak wielki klub jak Lech wymienia się w moim kontekście

0
Pod koniec kwietnia stworzyliśmy artykuł z piłkarzami, których chętnie widzielibyśmy w Lechu Poznań po kadrowej rewolucji. Przeanalizowaliśmy wiele lig, meczów i piłkarzy, wytypowaliśmy kandydatów i ich bardzo dokładnie opisaliśmy. Na naszej liście znalazł się wówczas bramkarz Ujpest, Filip Pajovic. Rozgłos artykułu był tak duży, że trafił on aż do samego piłkarza, który na łamach portalu Csakfoci.hu odpowiada na nasz artykuł.

W artykule o Pajoviciu w kwietniu: „Zawodnik Ujpestu, obecnie trzeciej drużyny w lidze Nemzeti Bajnoksag, która w tym sezonie straciła najmniej, bo 21 bramek w lidze, dokładnie tyle samo co przyszły mistrz Węgier, Ferencvaros. Według węgierskich ekpsertów, prawdopodobnie najlepszy bramkarz sezonu – stawiany wyżej od Dence Dibusza, piłkarza z drużyny lidera węgierskiej ekstraklasy. Jego dobra dyspozycja przyczyniła się do trzynastu czystych kont w 28 meczach. Jest w czołówce ligi, jeśli chodzi o “saves with reflexes”, ma także wysoki procent celności długich i krótkich podań. Podczas obserwacji Pajovicia widać, że nie boi się gry kombinacyjnej i rozgrywania piłki z obrońcami, zdecydowanie rzadko wybija piłkę niecelnie – o co sporo zarzutów było szczególnie do Jasmina Buricia. Dużym plusem jest na pewno jego wartość, bo Ujpest skłonny byłby sprzedać swojego bramkarza za nieco ponad 400 tysięcy euro, więc jak na Lecha to kwota bardzo osiągalna.”

Pajovic zapytany przez jednego z dziennikarzy Csakfoci.hu zapytany o nasz artykuł i o to, że widzimy go w drużynie Lecha Poznań odpowiada:

– Czytałem artykuł w Csakfocin i na polskiej stronie. Agent mi nic nie powiedział, ale to o czym pisali Polacy fikcją nie było. To zaszczyt, że tak wielki klub jak Lech wymienia się w moim kontekście.

Filip Pajovic w dwudziestu ośmiu meczach przepuścił 21 goli, a na koncie ma aż trzynaście czystych kont. Ujpest w którym gra Pajovic zajmuje obecnie czwarte miejsce w najwyższej wegierskiej klasie rozgrywkowej.

Poznań: Rusza przebudowa Taczaka. Utrudnienia potrwają dziesięć miesięcy

0
Od poniedziałku, 6 maja, rozpocznie się przebudowa ulic Taczaka i Garncarskiej, która ma potrwać dziesięć miesięcy. W tym czasie parkowanie na obu ulicach będzie zabronione.

Po przebudowie ulice Taczaka i Garncarska będą tzw. „strefą zamieszkania”. Wjazd do strefy i wyjazd z niej odbywać się będzie poprzez wyniesione przejazdy z ulic Kościuszki, Ratajczaka i Święty Marcin. W efekcie prac zostanie uspokojony ruch, pojawi się więcej zieleni oraz wyeliminowane zostaną bariery architektoniczne. Zaprojektowano ulice, które będą dostępne dla wszystkich uczestników ruchu: pieszych, rowerzystów i ruchu kołowego.

W związku z rozpoczęciem robót od 6 maja ulice Taczaka i Garncarska będą zamknięte dla ruchu. Możliwy będzie dojazd do posesji dla mieszkańców, wjazd na parkingi w podwórzach oraz dostawy do lokali usługowych. Nie będzie jedynie możliwości parkowania przy ulicy. Przed wjazdem na ul. Taczaka i Garncarską postawiono znaki informujące parkujących kierowców o początku obowiązywania zakazu i konieczności usunięcia do tego czasu pojazdów z ulic.

Prace mają potrwać 10 miesięcy. Z ich początkiem czekano do zakończenia prac na odcinku ul. Św. Marcin pomiędzy ulicami Gwarną i Ratajczaka. Przebudowa ul. Taczaka powinna się zakończyć przed rozpoczęciem kolejnych etapów „Programu Centrum” zaplanowanych na początek 2020 roku.

Autor: PIM / UMP

Poznań: Zmiana organizacji ruchu na placu Kolegiackim

0
Od poniedziałku, 6 maja, na placu Kolegiackim nastąpi zmiana organizacji ruchu.

Zamknięty zostanie przejazd przez sam plac. Jednocześnie wprowadzony będzie ruch dwukierunkowy na ul. Za Bramką, a także przejazd ulicami Ślusarską i Kozią.

O nowym placu Kolegiackim można więcej przeczytać tutaj (łącznie z wizualizacjami). 

Nowy plac ma być gotowy latem 2020 roku.

Autor: UMP

Lech: Tylko remis, żal niewykorzystanych okazji

0
Lech Poznań zremisował na własnym stadionie z Zagłębiem Lubin 1:1 po bramce Kamila Jóźwiaka. Dla gości z rzutu karnego strzelił Filip Starzyński. Żal niewykorzystanych sytuacji, bo wynik mógłby wyglądać całkowicie inaczej, a tak pozostaje żal i liczyć na to, że Jagiellonia nie odskoczy.

Lech Poznań, chcąc licząc się w dalszej walce o europejskie puchary, czyli zajęcie w tabeli Lotto Ekstraklasy czwartego miejsca, w sobotni wieczór musiał zdobyć trzy punkty, bo ewentualna strata może być już w ostatnich trzech spotkaniach nie do odrobienia. Poznaniacy przystępowali do pojedynku z Zagłębiem Lubin bardzo osłabieni. Jeszcze przed meczem było wiadomo, że za kartki pauzować będzie Rafał Janicki i Maciej Makuszewski, ponadto kontuzjowani są Christian Gytkjaer, Timur Zhamaletdinov, Joao Amaral, Tomasz Cywka czy Juliusz Letniowski. Na nieco ponad godzinę przed pierwszym gwizdkiem sędziego Lasyka doszła informacja o kolejnej absencji w porównaniu z poprzednimi meczami, bo w meczowej osiemnastce zabrakło Thomasa Rogne. Duet środkowych obrońców: Goutas-Vujadinovic nie zapowiadał niczego dobrego. Zwłaszcza, że Grek swój ostatni mecz w barwach Lecha zagrał kilka miesięcy temu, a Czarnogórzec popełniał błąd za błędem. Jedno było pewne: na nudę raczej narzekać nie będziemy, bo obie drużyny były bezpośrednimi rywalami w pościgu za czwartą Jagiellonią Białystok.

Początek spotkania nie należał do najciekawszych. Zawodnicy Lecha rozgrywali piłkę głównie na swojej połowie, za to Zagłębie próbowała sił w wysokim pressingu i odbioru piłki na połowie gospodarzy. Raz po takim odbiorze dwóch lechitów minął Bartłomiej Pawłowski, ale jego strzał do udanych nie należał i o kilka metrów minął bramkę Jasmina Buricia. „Kolejorz” do swoich ataków często w pierwszych piętnastu minutach wykorzystywał prawą stronę boiska, gdzie dobrze spisywał się duet Gumny-Klupś. Zagłębie w 14. minucie miało bardzo groźną okazję, kiedy to lewą stroną wbiegał Balic, zagrywał w pole karne, piłkę odbił Kostewycz, ta trafiła pod nogi Pawłowskiego, który jeszcze zdołał przełożyć Kostewycza i miał przed sobą bramkę – co prawda pod ostrym kątem – uderzył, jednak minimalnie nad poprzeczką.

Lechici grali całkiem przyjemną piłkę oka, w środku pola aktywny i wreszcie dobry był Darko Jevtic, świetnie rozumiejący się z Marchwińskim, często wymieniali podania na jeden kontakt, skutecznie przyspieszając akcje „Kolejorza”. Brakowało jednak najważniejszego – skutecznych strzałów. W 37. minucie prawym skrzydłem pognał Tymoteusz Klupś, wrzucił idealnie na nogę Filipa Marchwińskiego, jednak ten mając przed sobą bramkarza Zagłębia, nieczysto trafił w piłkę i ta wyleciała poza światło bramki. Pierwsza połowa w wykonaniu lechitów była chyba jedną z lepszych, jak nie najlepszą, w tym roku kalendarzowym.

Drugą połowę kapitalnie zaczęli lechici. Najpierw dośrodkowanie Kostewycza zdołał wybić przed siebie Forenc, natomiast chwilę później bo dobrym przetrzymaniu piłki przez Tibę, świetnie uderzył Kamil Jóźwiak wprost w okienko bramki i golkiper gości nie miał nic do powiedzenia. Zagłębie odpowiedziało strzałem głowa Balicia po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale wprost w ręce interweniującego Buricia. Chwilę później to lechici mogli cieszyć się z podwyższenia wyniku, ale dobrego podania Jóźwiaka nie wykorzystał Klupś. Podopieczni van Daela próbowali szybkiej gry przed polem karnym Lecha, ale intensywny pressing „Kolejorza” powodował, że większość ataków została rozbijana przez Tibę, Trałkę lub z lewej strony przez Jóźwiaka. W 71. minucie ładną piłkę do wychodzącego Klupsia zagrał Trałka, ale młody pomocnik zwolnił i zdążył dogonić go jeden z obrońców „Miedziowych”. Zagłębie, jeśli już miało okazję, to po stracie poznaniaków, gdy chociażby trzy minuty później Starzyński po jednej z takich strat stanął sam na sam z Buriciem, ale jednak nie oddał czystego strzału. W 80. minucie faulowany w polu karnym Buricia był Pawłowski i po wideo weryfikacji sędzia wskazał na jedenasty metr, a rzut karny wykorzystał Filip Starzyński.

Lechici próbowali zmienić jeszcze losy tego meczu: strzelał Tiba, Tomasik czy Jóźwiak, ale raz bronił Forenc, a dwa razy piłka minimalnie przelatywała nad poprzeczką. Wynik niestety nie uległ zmianie, Lech tylko remisuje z Zagłębiem Lubin 1:1 po bardzo dobrym meczu w wykonaniu podopiecznych Dariusza Żurawia.

Poznań: W niedzielę odbędzie się bieg przez miasto „Wings for Life”

0
W związku z biegiem „Wings for Life”, który odbędzie się 5 maja, mieszkańcy Poznania muszą się przygotować na szereg utrudnień.

Zmiany w komunikacji powinny potrwać od 12 do 14:30.

Trasa biegu prowadzić będzie ulicami: Śniadeckich – Grunwaldzka (prawa jezdnia) – Bukowska – rondo Kaponiera – Św. Marcin – al. Niepodległości – Solna – Małe Garbary – Estkowskiego – Wyszyńskiego – rondo Śródka – Podwale – Hlonda – Główna – Gnieźnieńska do skrzyżowania z drogą 92 (ul. Bałtycka) – pętla poza miastem. Na czas biegu ruch pojazdów na jego trasie będzie czasowo wstrzymywany.

Ruch dwukierunkowy lub jednokierunkowy z ograniczeniami odbywać się będzie:
– ul. Grunwaldzka od ul. Bukowskiej do ul. Śniadeckich: ruch jednokierunkowy po jezdni północnej;
– ul. Św. Marcin od al. Niepodległości do ronda Kaponiera: ruch jednokierunkowy po jezdni północnej;
– al. Niepodległości od ul. Św. Marcin do ul. Solnej: ruch jednokierunkowy po nitce zachodniej;
– ul. Solna-Wolnica-Małe Garbary – ruch jednokierunkowy po jezdni północnej;
– ul. Estkowskiego-Wyszyńskiego: ruch dwukierunkowy po jezdni południowej;
– rondo Śródka: ruch okrężny z ograniczeniami;
– ul. Podwale-Abpa Hlonda od ronda Śródka do skrzyżowania ul. Hlonda/Główna: ruch dwukierunkowy po nitce wschodniej.

Na czas biegu wyłączone z ruchu zostaną następujące ulice:
– Śniadeckich (od Parkowej do Grunwaldzkiej);
– Główna (od Hlonda do Krańcowej);
– Gnieźnieńska (od Krańcowej do granic miasta na ul. Bałtyckiej).

W niedzielę obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się na odcinku ul. Śniadeckich od ul. Parkowej do ul. Grunwaldzkiej i na odcinku ul. Grunwaldzkiej od ul. Śniadeckich do ul. Bukowskiej. Kierowców o wcześniejsze usunięcie pojazdów z miejsc objętych czasowym zakazem parkowania.

Podczas biegu na skrzyżowaniach znajdujących się na trasie wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna i wyznaczone zostaną następujące „śluzy”, umożliwiające przejazd poprzeczny, nadzorowane przez Policję i MPK:
– ul. Bukowska – Roosevelta;
– rondo Kaponiera;
– al. Niepodległości – Św. Marcin;
– al. Niepodległości – Libelta;
– al. Niepodległości – Solna;
– Garbary – Małe Garbary – Wyszyńskiego;
– Podwale – Bydgoska – Św. Wincentego;
– Abpa Hlonda – Główna;
– Główna – Krańcowa – Gnieźnieńska;
– Gnieźnieńska – Bałtycka.

Powrót autobusów z biegaczami i samochodu pościgowego na teren MTP odbywać się będzie na zasadach ogólnych.

W razie potrzeby Policja może wprowadzać dynamicznie dodatkowe zmiany w organizacji ruchu. Likwidacja zmian następować będzie sukcesywnie, na polecenie służb ruchu, po przejeździe zamykającego bieg samochodu pościgowego.

W sobotę i niedzielę czynna będzie infolinia organizatora o utrudnieniach w ruchu i zmianach w funkcjonowaniu komunikacji publicznej.

Organizator nie zapewnia wjazdu ani możliwości parkowania na terenie imprezy. Najbliższy sugerowany parking publiczny znajduje się na ul. Matejki.

Zmiany w komunikacji

Od godz. 12.00 do odwołania wprowadzone zostaną również zmiany w funkcjonowaniu komunikacji publicznej. Linie tramwajowe nr 6, 13 i 15 kursować będą objazdem przez ul. Głogowską, Hetmańską i Reymonta w obu kierunkach. Linie tramwajowe nr 7 i 8 zostaną skrócone do Ronda Śródka, gdzie następować będzie przenumerowanie pomiędzy liniami;

Przez cały dzień nie będą kursować autobusy linii turystycznej nr 100.

Zmienionymi trasami będą kursować autobusy następujących linii: 151, 163, 167, 168,169, 171, 173, 185, 312, 320, 321, 323, 341, 342, 905 i 911.

Autor: ZTM / UMP

Lech: Walka o europejskie puchary

0
Lech Poznań rozegra dzisiaj mecz w ramach 34. kolejki Lotto Ekstraklasy na własnym stadionie, a rywalem poznańskiej drużyny będzie bezpośredni rywal o europejskie puchary, czyli zajęcie czwartego miejsca w tabeli – Zagłębie Lubin. Zawodnicy Dariusza Żurawia muszą ten mecz wygrać, jeśli chcą w przyszłym sezonie występować, przynajmniej w kwalifikacjach, Ligi Europy. Umożliwia to zajęcie miejsca tuż za podium, bo Lechia Gdańsk, która zajmuje miejsce premiowane awansem do europejskich rozgrywek wygrała Puchar Polski, który także daje grę w Europie.

Poznaniacy są w bardzo trudnej sytuacji kadrowej. Możliwe, że zabraknie na ten mecz aż ośmiu piłkarzy. Niektórzy zostali wykluczeni przez kontuzje, a drudzy przez żółte kartki. Tak chociażby w dzisiejszym meczu pauzować będzie Rafał Janicki i Maciej Makuszewski. Robert Gumny, który otrzymał czwartą żółtą kartkę w tym sezonie w poprzednim meczu, dzisiaj będzie mógł zagrać, ponieważ klub wniósł protest do Komisji Ligi, która kartkę pokazaną przez Pawła Gila. Sędzia spotkania z Pogonią podjął fatalną decyzję, bo ukarał obrońcę Lecha za rzekome symulowanie faulu w polu karnym, to jednak powtórki pokazały, że „Kolejorzowi” rzut karny się należał. Dziwne też, że wówczas nie zareagował arbiter będący w wozie VAR.

– Zagłębie ma dobry zespół. Potrafią zagrać wysokim pressingiem, ale popełniają błędy, które będziemy chcieli wykorzystać. Mają bardzo dobrą formację ofensywną, z Boharem, Pawłowskim, czy Starzyńskim – ocenił opiekun „Kolejorza”. W meczu z Zagłębiem nie zagrają Joao Amaral, Timur Zhamaletdinov oraz Christian Gytkjaer. Każdy dzień działa jednak na naszą korzyść. W ich przypadku jest jednak szansa, że wrócą od poniedziałku do treningów, być może indywidualnych. Z Gytkjaerem sytuacja wygląda dobrze, Timur ma opuchniętą stopę, Joao ma problem z barkiem. Jeżeli ich sytuacja się poprawi, to w będziemy mogli z nich skorzystać jeszcze w trzech ostatnich meczach – powiedział na konferencji prasowej trener Lecha, Dariusz Żuraw.

Po zakończonej rundzie zasadniczej, lechici traci do czwartego miejsca pięć punktów. Obecnie trzy, ale i tak w przypadku równej liczbie punktów z Jagiellonią, to drużyna z Białegostoku będzie wyżej w tabeli, ponieważ zdobyła w pierwszej części sezonu więcej punktów od Lecha. Do końca sezonu pozostały cztery spotkania, więc „Kolejorz” musi być lepszy od „Jagi” przynajmniej w dwóch meczach: tj. Lech swoje mecze wygrywa, a Jagiellonia przynajmniej remisuje. Jeśli Dariuszowi Żurawowi udałoby się swojemu klubowi uratować europejskie puchary to z pewnością zostałby na kolejny sezon. Początek spotkania dzisiaj o godzinie 18:00.

 

Górny Taras Rataj: Cztery autobusy zmienią swoje trasy

0
W nocy z 4 na 5 maja nastąpi zmiana organizacji ruchu na Górnym Tarasie Rataj. Swoje trasy zmienią cztery linie autobusowe.

Zmiany są związane z postępem prac przy budowie trasy tramwajowej na odcinku od os. Lecha do ronda Żegrze. Polegać będą na zamknięciu tzw. łącznic, czyli dróg pomocniczych, łączących dwie drogi w ramach węzła. Zamknięta zostanie łącznica do skrętu w prawo z ul. Bobrzańskiej w ul. Żegrze. Kierowcy będą mogli jednak skręcić w prawo za wyspą dzielącą, której kształt na czas zmian w organizacji ruchu zostanie do skrętu dostosowany.

Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku łącznicy z ul. Żegrze w ul. Bobrzańską. Tutaj również ruch zostanie przeniesiony za wyspę dzielącą. W obrębie skrzyżowania ulic Bobrzańskiej i Żegrze ruch będzie się odbywał po jednym pasie. Kierowcy będą mieli możliwość korzystania z przewiązki łączącej obie jezdnie ul. Żegrze. Dodatkowo, na odcinku ul. Chartowo od Wiatracznej w kierunku Piaśnickiej, ruch zostanie przełożony na nową nawierzchnię zewnętrznego pasa ruchu.

Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku modernizacją trasy tramwajowej na odcinku od osiedla Lecha do ronda Żegrze w nocy z soboty na niedzielę (4 na 5 maja) nastąpi zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Żegrze i Bobrzańska, co wpłynie na zmiany tras autobusowych linii nr: 155, 162, 166 i 196.

Od 5 do ok. 30 maja zmienionymi trasami będą kursowały autobusy na liniach nr 155, 162, 166 i 196. Tłustym drukiem zaznaczono zmienione fragmenty trasy.

Linia nr 155 (kierunek Zalasewo/Planetarna Gimnazjum)

RONDO RATAJE – Krzywoustego – Brneńska – Milczańska- Inflancka – Piaśnicka – Chartowo – dalej po swojej stałej trasie do Zalasewa.

Powrót stałą trasą.

Z użytkowania wyłączone zostaną przystanki: Milczańska, Krzywoustego i Os. Czecha.

Linia nr 166

RONDO RATAJE – Piłsudskiego – Inflancka – Piaśnicka – Chartowo – dalej po swojej trasie do pętli Zieliniec.

Powrót stałą trasą.

Z użytkowania wyłączone zostaną przystanki: Milczańska, Krzywoustego i Os. Czecha.

Linie nr 162 i 196

RONDO RATAJE – Piłsudskiego – Inflancka – Kurlandzka – Bobrzańska – Krzywoustego -… KRZESINY -… – Wiatraczna – Chartowo – (nawrót na skrzyżowaniu Chartowo/Piaśnicka) – Chartowo – Wiatraczna – Inflancka – Piłsudskiego – Krzywoustego – RONDO RATAJE

Z użytkowania wyłączony zostanie przystanek Milczańska.

Na trasach objazdu dla wyżej wymienionych linii autobusy zatrzymują się na wszystkich przystankach.

Autor: PIM / ZTM / UMP

Poznań z klocków LEGO? „To mój tegoroczny cel, który chciałbym zrealizować w ramach mojej pasji”

Miniaturowy Poznań zbudowany z klocków LEGO. Mateusz Wawrowski, motorniczy w MPK, a prywatnie fan budowania z klocków LEGO, rozpoczął zbiórkę pieniędzy na realizację swojego marzenia.

– „Poznań w miniaturze z klocków LEGO” to mój tegoroczny cel, który chciałbym zrealizować w ramach mojej pasji – tłumaczy Wawrowski. – Moje hobby rozpoczęło się 23 lata temu. W wieku 3 lat otrzymałem pierwszy zestaw klocków LEGO. W 2013 roku postanowiłem poświęcić się bardziej swojej pasji. Rozpocząłem przygotowywać własne projekty i spełniać marzenia z dzieciństwa. Zbudowałem do tej pory wiele autobusów i tramwajów. Moim drugim hobby jest komunikacja miejska. W 2016 roku zatrudniony zostałem na stanowisku motorniczego w MPK Poznań. Tworząc projekty staram się, aby były one jak najbardziej szczegółowe co zostało zauważone przez różne firmy i instytucje, dla których przygotowałem specjalne modele.

Co konkretnie chciałby zbudować z klocków pan Mateusz? Na jego liście znajdują się m.in. tak charakterystyczne budynki dla Poznania jak: Ratusz, Zajezdnia tramwajowa Madalińskiego,Collegium Altum, Okrąglak, Brama Poznania, Zamek Cesarski, Lotnisko Ławica, Targi, Opera, Katedra, Arena, Dworzec Zachodni, Mury obronne, Stacja Kolejki Parkowej Maltanka.

– Celem projektu jest przedstawienie historii Poznania w przystępny i ciekawy sposób, przy pomocy klocków LEGO. Na wystawie, która jest głównym punktem projektu zaprezentowane zostaną poznańskie budynki, symbole oraz pojazdy komunikacji miejskiej. Szczegółowo odwzorowane zostaną najważniejsze elementy obiektów. Osoby oprowadzające po wystawie będą opowiadać zwiedzającym o historii miasta – tłumaczy pomysłodawca.

Ile pieniędzy potrzebuje na realizację tego pomysłu pan Mateusz? – Celem mojej kampanii jest zebranie 50 tysięcy złotych, które przeznaczę na organizację wystawy. Większa część tej kwoty zostanie przeznaczona na budowę modeli. Pozostałe fundusze na promocję oraz opłacenie miejsca, w którym zorganizuję wystawę – tłumaczy.

Zbiórkę pieniędzy można znaleźć tutaj.

A dotychczasowe prace wykonane z klocków LEGO przez pana Mateusza znajdują się tutaj.

 

Poznań: Manifestacja na placu Wolności – „jesteśmy świadkami kryzysu”

Grupa poznaniaków spotkała się na placu Wolności, żeby wspólnie świętować rocznicę uchwalenia konstytucji oraz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

– Do dnia dzisiejszego nasza pamięć o konstytucji, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, nie gaśnie. Zebraliśmy się, aby tak jak potrafimy najlepiej, złożyć hołd Konstytucji 3 maja. Hołd twórcom pamięci Rzeczpospolitej tamtego okresu, pełnej praw i swobód obywatelskich. Tolerancji i wolności wyznania, a więc wartości, które tak bardzo w obecnych czasach spowszechniały i niekiedy zanikają – mówił Antoni Henryk Raciborski, organizator wydarzenia.

– Wspomniana wolność wyzwania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu, stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Pierwszego maja obchodziliśmy piętnastą rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej. W 2004 roku staliśmy się częścią Europy nie tylko w rozumieniu geograficznym, ale także wspólnotowym i politycznym. To właśnie wtedy wbrew próbom zmieniania historii, wspólnie jako naród, dokonaliśmy tego historycznego wydarzenia. Nie bez przeszkód, nie bez ciężkich negocjacji, ale udało się. Twórcom tego wydarzenia serdecznie dziękujemy – dodał Raciborski.

– Niestety obecnie często jesteśmy świadkami kryzysu: wartości i naszej pozycji we wspólnocie europejskiej. Kryzysu, który nie jest przypadkiem, ale celowym działaniem środowisk, którym zależy na osłabieniu naszych narodowych morale. Środowisk, którym zależy na podporządkowanym społeczeństwie. Środowisk, które nie chcą Polski silnej, wolnej i opartej o prawo. Środowisk, które pod płaszczykiem niby patriotyzmu niszczą nasz naród! – stwierdził organizator, a następnie zaapelować o udział w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, Sejmu i w wyborach prezydenckich.

W teoretycznie apartynej manifestacji (zdecydowana większość uczestników to byli działacze „Wiosny” oraz „Koalicji Europejskiej”) wzięło udział około 50 osób.

Jacek Jaśkowiak: Koncepcja nowoczesnego państwa wydaje się przegrywać z zacofaną ideą państwa narodowego

0
Jacek Jaśkowiak ostro skomentował ideę państwa narodowego oraz sojusz kraju z Kościołem. – Jaki może być tego rezultat? Przez ostatnie 228 lat mogliśmy przekonać się nie raz – stwierdził prezydent.

Jaśkowiak wygłosił przemówienie z okazji odbywających się na placu Wolności obchodów Święta Konstytucji. – Nasz patriotyzm wyrażamy poprzez pamięć o istotnych wydarzeniach z przeszłości, z których czerpiemy patriotyczną dumę. Uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji było takim właśnie aktem. Działaniem odważnym, prekursorskim i mądrym. Jako Polacy dokonaliśmy czegoś wspaniałego – zaczerpnęliśmy pełną garścią z postępowej myśli oświeceniowej, by zreformować chylącą się ku upadkowi ojczyznę – powiedział Jacek Jaśkowiak.

– Dzięki temu Rzeczpospolita uchodziła wówczas za wzór przeprowadzenia rewolucji ustrojowej, która znosiła archaiczne przywileje szlachty i Kościoła, wzmacniając wolność obywateli. Bez rozlewu krwi, armat, bagnetów. To rzeczywiście była dla kraju wielka szansa, ale sięgnęliśmy po nią zbyt późno. Pomimo wielkiego wysiłku elit pragnących stworzyć nowoczesne państwo, nie udało się uratować Rzeczypospolitej. Przeważyły siły staroświeckiej, koniunkturalnej koterii tworzonej przez zacofaną szlachtę i duchowieństwo. Broniąc swej pozycji i przywilejów, interes własny przedłożyli nad dobro kraju. Targowiczanie zniweczyli patriotyczny wysiłek bohaterów, idealistów oraz wizjonerów, spychając Rzeczpospolitą w przepaść. Konstytucja Trzeciego Maja jest naszym narodowym memento. Dlatego dzisiejsza rocznica wymaga od nas przede wszystkim refleksji. Bo czyż sytuacja naszej ojczyzny w końcu osiemnastego wieku nie przypomina tej współczesnej? – pytał prezydent.

– Obecnie koncepcja nowoczesnego państwa dobrobytu oparta na wolności i demokratycznych wartościach, czyli na najlepszych europejskich wzorcach, wydaje się przegrywać z zacofaną ideą państwa narodowego, w którym istotną rolę odgrywa sojusz władzy z Kościołem. Jaki może być tego rezultat? Przez ostatnie 228 lat mogliśmy przekonać się nie raz. Starajmy się wyciągnąć wnioski z tej lekcji historii. Zaoszczędźmy sobie samym, przyszłym pokoleniom i naszej ojczyźnie kolejnego dramatu spowodowanego tym, że – wiecznie rozdarci pomiędzy nowoczesnym Zachodem, a zacofanym Wschodem – nie potrafiliśmy odnaleźć się w Europie. Polska to ważny element tego kontynentu! Tej pozycji nie chcemy stracić. Przeciwnie – chcemy się rozwijać! Musimy być w tej części Europy, która jest postępowa, wolna, nowoczesna i oświecona! A nie w tej anachronicznej, żyjącej mitami przeszłości. – zakończył prezydent.

Gniezno: Upadek PKS Gniezno, znika 250 połączeń

0
Cudu nie było. PKS Gniezno zawiesił wszystkie swoje kursy. Oznacza to zniknięcie 250 połączeń. Przewoźnika miał dobić strajk nauczycieli.

O złej sytuacji spółki wiadomo było od dłuższego czasu. Jeszcze w marcu pojawiały się ostrzeżenia, że jest ryzyko, że po wakacjach przewoźnik będzie zmuszony zakończyć działalność. Okazało się jednak, że koniec nastąpił zdecydowanie wcześniej. Od 1 maja wszystkie kursy zostały zawieszone. Powód? Strajk nauczycieli. Ciągnące się protesty belfrów sprawiły, że z usług przewoźnika zrezygnowały dzieci, które wykorzystywały go, żeby dojechać do szkół. To natomiast spowodowało, że PKS Gniezno zanotował znaczną stratę i został zmuszony do zamknięcia swoich połączeń.

PKS Gniezno jest obecnie zadłużony na 4,5 miliona złotych. Pracownicy spółki (70 osób) już w lutym otrzymali wypowiedzenia i mają pracować do końca maja. Ostatnią szansą dla przewoźnika miały być rozmowy z okolicznymi gminami w sprawie finansowania strat, które PKS generuje. Te jednak odmówiły i obecnie szukają alternatywnego rozwiązania, które ma zapewnić funkcjonowanie komunikacji miejskiej pomiędzy Gnieznem, a okolicznymi miejscowościami. Lukę po PKSie mają w teorii pokryć prywatni przewoźnicy. Nie wiadomo jednak czy w ten sposób uda się odtworzyć całą siatkę zlikwidowanych połączeń.

Chwilę nadziei mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz pracownicy przewoźnika mogli mieć w lutym, kiedy premier Mateusz Morawiecki ogłosił w ramach obietnicy wyborczej odtworzenie połączeń lokalnych pomiędzy mniejszymi miejscowościami. Żeby jednak pieniądze od rządu dostać, firma musi funkcjonować. Oznacza to, że PKSowi mogło zabraknąć czasu, żeby do pomocy dotrwać.

Autor: AS

Poznański Budżet Obywatelski: Miasto czeka na pomysły mieszkańców

Miasto przeznaczyło w tym roku 21 milionów złotych na Poznański Budżet Obywatelski. Mieszkańcy mogą składać swoje propozycje do 31 maja.

Podobnie jak w poprzednich latach, również w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego będzie obowiązywał podział na pomysły rejonowe i ogólnomiejskie. Maksymalna wartość tego pierwszego to 600 tysięcy złotych, a w przypadku pomysłów ogólnomiejskich można liczyć na 2 miliony złotych.

W przypadku liczby rejonów nic się nie zmieni (nadal będzie ich 13). Zmiany pojawiają się natomiast w przypadku podziału środków – jeżeli po rozdzieleniu środków okaże się, że pula na któryś z regionów wynosi mniej niż 600 tysięcy złotych, region też otrzyma dodatkowe środki z regionu, który otrzymał najwięcej środków.

Poznański Budżet Obywatelski: Jak zgłosić projekt?

Propozycje projektów (maksymalnie trzy) do zrealizowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Poznania. Będzie można to zrobić do 31 maja 2019 r. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny w wersji elektronicznej lub papierowej) i w ciągu 3 dni dostarczyć listę poparcia podpisaną przez co najmniej 10 mieszkańców. Podpisy to kolejna nowość. Konieczność ich zebrania wynika bezpośrednio z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.

Poznański Budżet Obywatelski: Głosowanie

Głosowanie odbędzie się od 27 września do 21 października i będzie w nim mógł wziąć udział każdy poznaniak. W poprzednim głosowaniu udział wzięła rekordowa liczba mieszkańców. Tak jak w poprzednich latach będzie można oddać maksymalnie jeden głos na projekty ogólnomiejskie i maksymalnie dwa głosy na projekty rejonowe. Głosować będzie można elektronicznie, ale rady osiedli będą mogły stworzyć specjalne punkty, w których będzie można dokonać wyboru. Dodatkowe miejsca do głosowania będzie mógł też wyznaczyć Gabinet Prezydenta.

Informacja o wyniku głosowania zostanie podana w Serwisie PBO20. Do realizacji trafią te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, a ich wartość sumaryczna mieści się w danej puli budżetu obywatelskiego.

Autor: SS / UMP

Poznań za pół ceny: „Do Poznania po prostu trzeba wracać”

„Poznań za pół ceny” – akcja ciesząca się co roku niesamowitą popularnością rusza już w ten weekend. Dziesiątki miejsc i atrakcji będzie dostępne za 50% swojej normalnej ceny lub nawet całkowicie za darmo.

To już 12. edycja akcji. W tym roku tradycyjnie wezmą w niej udział muzea, hotele, hostele, miejsca kultury i rekreacji. Poznaniacy będą mogli również skorzystać z oferty instytucji miejskich, które dołączyły do akcji. – Przez jeden i tylko jeden weekend w roku można skorzystać z ofert turystycznych w cenach obniżonych o 50 procent. Zmienia się za to co roku program turystyczny, w którym znajdziemy szereg miejsc na co dzień niedostępnych – mówi Jan Mazurczak, Prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT). – Dzięki temu doczekaliśmy się stałych gości akcji, którzy powracają do Poznania na majówkę za pół ceny co roku.

W ramach akcji będzie można mniej zapłacić m.in. za wejście do zoo czy na pływalnię. MPK i ZTM wprowadziły zniżkę na przejazd zabytkowymi pojazdami, a Teatr Nowy i Teatr Polski przygotowały z okazji akcji specjalne spektakle, na które będzie można się dostać oczywiście za pół ceny. Tegoroczny “Poznań za pół ceny” to łącznie około 140 różnorodnych atrakcji. – Program jest dla nas samych niespodzianką. Choć mamy stałych partnerów, jak choćby Centrum Kultury Zamek, Nowe Zoo czy Muzeum Narodowe, to zawsze pojawiają się kolejni. Ten rok obfitował w nowości, prezentując różnorodność oferty turystycznej Poznania i okolic – wyjaśnia Wojciech Mania z PLOT, koordynator akcji.

– Program zawiera około 140 atrakcji. Po prostu nie da się ich wszystkich odwiedzić lub wypróbować w jeden weekend. Do Poznania po prostu trzeba wracać – dodaje Wojciech Mania z PLOT.

fot. Paweł Jaskółka / PLOT

Poznań: Zobacz program obchodów Święta Konstytucji

0
Wojskowa defilada i występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych – to główne atrakcje obchodów Święta Konstytucji.

Tegoroczne główne obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja odbędą się w samo południe na pl. Wolności. Oprócz wspomnianej defilady i występu Orkiestry, pojawią się tam m.in. eksponaty z Muzeum Uzbrojenia. Wcześniej, o 10:30, odbędzie się msza święta w Farze Poznańskiej.

Po zakończeniu części obchodów na placu Wolności prezydent Poznania razem z mieszkańcami miasta uda się na Stary Rynek, gdzie przed gmachem Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 uroczyście otwarty zostanie sezon wart konnych. W siedzibie muzeum zostanie wystawiona Księga Pamiątkowa z obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. O godz.13.30 nastąpi oficjalnie otwarcie nowej wystawy czasowej autorstwa prof. Izabeli Rudzkiej pt. „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii”. Natomiast o godz. 16 przed Odwachem można będzie wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych „Witaj, majowa Jutrzenko”.

Atmosferę święta będzie jednak można poczuć również w innych częściach miasta – MPK wyśle na ulice „patriotyczny tramwaj” oraz retro autobusy.

Autor: SS / UMP

Majówka: Co robić 3 maja w Poznaniu?

0
Zobacz co ciekawego się będzie działo w Poznaniu 3 maja.
Gang Śródmieście w KontenerArt – start 20:00

Zespół Gang Śródmieście powstał 8 marca 2017 w Dzień Kobiet. Tworzą go: muzyczka i aktorka Karolina Czarnecka, basistka i wokalistka Magda Dubrowska oraz multiinstrumentalistka Nela Gzowska. Dziewczyny kontynuują tradycję kobiecego gangu, który grasował po Warszawie na początku XX w. W jego kodeksie zapisane było: bronić przed przemocą, wymierzać sprawiedliwość, walczyć o swoje prawa. Członkinie gangu spotykały się na tajnych zebraniach, podczas których pisały hymny i zaangażowane pieśni. Gang Śródmieście tworzy współczesne protestsongi na podstawie historii, które wysyłają mu w mailach kobiety, dzieląc się swoimi przeżyciami. Są to osobiste wyznania, m.in. dziewczyny, która decyduje się zmniejszyć piersi; basistki, konfrontującej się na co dzień z muzycznym światem zdominowanym przez mężczyzn czy kobiety, która lubi oglądać pornografię.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć w naszym kalendarium (klik).

Podły, okrutny, zły – pokaz przedpremierowy w Rialto – 20:45

“Podły, okrutny, zły” to wciągający, świetnie zagrany thriller, który na pewno warto zobaczyć!

Niewinna twarz Teda Bundy’ego skrywała tajemnice brutalnych mordów, w które Liz Kloepfer długo nie chciała uwierzyć. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Ted szybko zdobył serce Liz, która samotnie wychowywała córkę. Przez parę lat tworzyli sielankową rodzinę. Ideał runął, gdy Ted został aresztowany pod zarzutem makabrycznych zbrodni. Przystojny, czarujący, charyzmatyczny, czy podły, okrutny, zły? Losy Bundy’ego śledzi cała Ameryka – to pierwszy proces w historii transmitowany przez telewizję. Zakochane kobiety przyjeżdżają na salę sądową. Bundy zyskuje medialną sławę oraz rzeszę wierzących w jego niewinność fanek. Liz musi zdecydować, czy pozostać u jego boku, czy chronić siebie i córkę?

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj (klik).

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W piątek poznaniacy będą świętować 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.30 – mszą św. w Farze Poznańskiej. Po jej zakończeniu (około godz. 11.30) zgromadzeni przejdą ulicami Świętosławską na Stary Rynek, a następnie ul. Paderewskiego na plac Wolności. Tam, w samo południe, odbędą się główne uroczystości.

Godz. 12, plac Wolności

Wstęp wolny

Pełną listę wydarzeń można zobaczyć w naszym kalendarium (klik).

 

mat. pras. / UMP / op. SS

Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka

O pozytywnych jak i negatywnych aspektach wpływu gier na rozwój dziecka.

W obecnym świecie urządzenia takie jak komputer, smartfon czy tablet posiada niemal każdy. W zależności od tego, w jaki sposób zostaną wykorzystane, mogą stać się źródłem cennej wiedzy i umiejętności bądź bezsensownym zjadaczem czasu. Coraz częściej korzystają z tych urządzeń dzieci, które zazwyczaj zaczynają swoje przygody z nimi grając w gry strategiczne.

Istotna rola rodzica

Współczesny rodzic powinien wiedzieć jak najwięcej o wirtualnym świecie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można w taki sposób poprowadzić w nim dziecko, by korzystało jedynie z zalet, jakie niosą za sobą gry komputerowe, jednocześnie chroniąc je przed ich złym wpływem. Tylko od rodziców tak naprawdę zależy, czy korzystanie z tej formy rozrywki stanie się dla pociech rozwijającą umysł, dobrą zabawą i bardzo przydatnym narzędziem do nauki, czy niosącą czasem fatalne skutki bezużyteczną opcją spędzania wolnego czasu.

Jakie gry komputerowe wybierać?

Najlepiej takie, które wpływają na rozwój pamięci, logicznego myślenia i wielu innych funkcji umysłowych. Dzięki wymaganiom znajdującym się w niektórych grach, dziecięcy mózg próbuje ze wszystkich sił rozwiązać zagadki czy sprostać postawionym zadaniom. Taki regularny wysiłek psychiczny bardzo dobrze oddziałuje na szybsze wykonywanie obowiązków i sprawniejsze radzenie sobie z problemami.

Mogą także korzystnie wpływać na koordynację wzrokowo-ruchową, myślenie hipotetyczne i asocjacyjne (czyli skojarzeniowe), a także wzbogacać umysł o wiele innych umiejętności, które zaowocują w dorosłym życiu. W celu rozwoju dziecka najlepiej więc podsuwać mu gry strategiczne, logiczne i inne o charakterze edukacyjnym.

Jakie zagrożenia niosą za sobą gry komputerowe?

Dzieci z reguły nie lubią się uczyć, za to uwielbiają spędzać czas na różnego rodzaju rozrywkach. Właśnie dlatego gry komputerowe mogą być świetnym sposobem na naukę poprzez zabawę. Niestety jak wszystko inne, posiadają również pewne wady. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu na graniu może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Długie siedzenie przed komputerem źle oddziałuje na prawidłową postawę ciała, a także psuje wzrok. Ponadto dziecko może mieć problemy ze skupieniem w szkole lub najzwyczajniej w świecie się nudzić, gdyż brak mu bodźców, jakich dostarczają gry. Istnieją również jeszcze inne zagrożenia związane z nieodpowiednim wyborem zabaw rozgrywanych na ekranie komputera. Niektóre z nich mogą bowiem prowadzić do zmniejszania empatii, a nawet złości i agresji wobec innych.

Artykuł sponsorowany