Poznański Budżet Obywatelski: Miasto czeka na pomysły mieszkańców

Miasto przeznaczyło w tym roku 21 milionów złotych na Poznański Budżet Obywatelski. Mieszkańcy mogą składać swoje propozycje do 31 maja.

Podobnie jak w poprzednich latach, również w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego będzie obowiązywał podział na pomysły rejonowe i ogólnomiejskie. Maksymalna wartość tego pierwszego to 600 tysięcy złotych, a w przypadku pomysłów ogólnomiejskich można liczyć na 2 miliony złotych.

W przypadku liczby rejonów nic się nie zmieni (nadal będzie ich 13). Zmiany pojawiają się natomiast w przypadku podziału środków – jeżeli po rozdzieleniu środków okaże się, że pula na któryś z regionów wynosi mniej niż 600 tysięcy złotych, region też otrzyma dodatkowe środki z regionu, który otrzymał najwięcej środków.

Poznański Budżet Obywatelski: Jak zgłosić projekt?

Propozycje projektów (maksymalnie trzy) do zrealizowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Poznania. Będzie można to zrobić do 31 maja 2019 r. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny w wersji elektronicznej lub papierowej) i w ciągu 3 dni dostarczyć listę poparcia podpisaną przez co najmniej 10 mieszkańców. Podpisy to kolejna nowość. Konieczność ich zebrania wynika bezpośrednio z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.

Poznański Budżet Obywatelski: Głosowanie

Głosowanie odbędzie się od 27 września do 21 października i będzie w nim mógł wziąć udział każdy poznaniak. W poprzednim głosowaniu udział wzięła rekordowa liczba mieszkańców. Tak jak w poprzednich latach będzie można oddać maksymalnie jeden głos na projekty ogólnomiejskie i maksymalnie dwa głosy na projekty rejonowe. Głosować będzie można elektronicznie, ale rady osiedli będą mogły stworzyć specjalne punkty, w których będzie można dokonać wyboru. Dodatkowe miejsca do głosowania będzie mógł też wyznaczyć Gabinet Prezydenta.

Informacja o wyniku głosowania zostanie podana w Serwisie PBO20. Do realizacji trafią te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, a ich wartość sumaryczna mieści się w danej puli budżetu obywatelskiego.

Autor: SS / UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: