wtorek, 19 marca, 2024

Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka

O pozytywnych jak i negatywnych aspektach wpływu gier na rozwój dziecka.

W obecnym świecie urządzenia takie jak komputer, smartfon czy tablet posiada niemal każdy. W zależności od tego, w jaki sposób zostaną wykorzystane, mogą stać się źródłem cennej wiedzy i umiejętności bądź bezsensownym zjadaczem czasu. Coraz częściej korzystają z tych urządzeń dzieci, które zazwyczaj zaczynają swoje przygody z nimi grając w gry strategiczne.

Istotna rola rodzica

Współczesny rodzic powinien wiedzieć jak najwięcej o wirtualnym świecie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można w taki sposób poprowadzić w nim dziecko, by korzystało jedynie z zalet, jakie niosą za sobą gry komputerowe, jednocześnie chroniąc je przed ich złym wpływem. Tylko od rodziców tak naprawdę zależy, czy korzystanie z tej formy rozrywki stanie się dla pociech rozwijającą umysł, dobrą zabawą i bardzo przydatnym narzędziem do nauki, czy niosącą czasem fatalne skutki bezużyteczną opcją spędzania wolnego czasu.

Jakie gry komputerowe wybierać?

Najlepiej takie, które wpływają na rozwój pamięci, logicznego myślenia i wielu innych funkcji umysłowych. Dzięki wymaganiom znajdującym się w niektórych grach, dziecięcy mózg próbuje ze wszystkich sił rozwiązać zagadki czy sprostać postawionym zadaniom. Taki regularny wysiłek psychiczny bardzo dobrze oddziałuje na szybsze wykonywanie obowiązków i sprawniejsze radzenie sobie z problemami.

Mogą także korzystnie wpływać na koordynację wzrokowo-ruchową, myślenie hipotetyczne i asocjacyjne (czyli skojarzeniowe), a także wzbogacać umysł o wiele innych umiejętności, które zaowocują w dorosłym życiu. W celu rozwoju dziecka najlepiej więc podsuwać mu gry strategiczne, logiczne i inne o charakterze edukacyjnym.

Jakie zagrożenia niosą za sobą gry komputerowe?

Dzieci z reguły nie lubią się uczyć, za to uwielbiają spędzać czas na różnego rodzaju rozrywkach. Właśnie dlatego gry komputerowe mogą być świetnym sposobem na naukę poprzez zabawę. Niestety jak wszystko inne, posiadają również pewne wady. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu na graniu może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Długie siedzenie przed komputerem źle oddziałuje na prawidłową postawę ciała, a także psuje wzrok. Ponadto dziecko może mieć problemy ze skupieniem w szkole lub najzwyczajniej w świecie się nudzić, gdyż brak mu bodźców, jakich dostarczają gry. Istnieją również jeszcze inne zagrożenia związane z nieodpowiednim wyborem zabaw rozgrywanych na ekranie komputera. Niektóre z nich mogą bowiem prowadzić do zmniejszania empatii, a nawet złości i agresji wobec innych.

Strona głównaSportWpływ gier komputerowych na rozwój dziecka