Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Grupa Stonewall chce, żeby miasto wprowadziło kartę LGBT+

Przedstawiciele grupy Stonewall wysłali dzisiaj list do Jacka Jaśkowiaka z postulatem wprowadzenia w Poznaniu karty LGBT+.

– Wśród ponad 670 000 osób przebywających w Poznaniu nawet 67 000 należy do społeczności LGBT+. Mieszkamy tu, płacimy podatki, zakładamy rodziny i, tak jak wszyscy obywatele i obywatelki, dążymy do osiągnięcia osobiście pojmowanego szczęścia – można przeczytać w liście.

Dalej działacze Stonewall podkreślają, że nie mają takich samych praw jak inni mieszkańcy miasta: – Osoby należące do społeczności LGBT+ muszą borykać się ze społecznym ostracyzmem, mową nienawiści oraz dyskryminacją w życiu społecznym i politycznym. W ostatnim czasie możemy obserwować rosnącą akceptację wobec skrajnie nienawistnych postaw wobec osób LGBT+. Co znamienne, pojawią się również wymierzone w nas akty prawne, takie jak deklaracje o “zagrożeniu LGBT” uchwalone przez sejmiki województwa lubelskiego i małopolskiego – czytamy dalej w liście (czytaj również: Szkoły w Lesznie wolne od LGBT+?).

– Obowiązkiem władzy samorządowej jest opieka nad lokalną społecznością, w szczególności zaś osobami zagrożonymi dyskryminacją i wykluczeniem – uważają działacze. – Dostrzegł to Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski, podpisując deklarację “Warszawska Polityka Miejska na rzecz Społeczności LGBT+”. Dokument ten, zawiera szereg rozwiązań, których wdrożenie będzie kamieniem milowym dla bezpieczeństwa i komfortu życia stołecznej społeczności LGBT+.

Wśród głównych propozycji, które powinny stanowić fundament poznańskiej karty LGBT+ można znaleźć między innymi: Zabezpieczenie środków finansowych na system interwencyjny przeznaczony dla osób LGBT+ doświadczających przemocy; Stworzenie centrum kulturowo-społecznościowego dla osób LGBT+; Monitoring incydentów; Wprowadzenie rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej oraz przeszkolenie „Latarników” – osób przygotowanych do pomocy uczniom i uczennicom LGBT+ oraz pracy z kadrą pedagogiczną w swojej szkole; Utrzymanie stanowiska pełnomocnika/pełnomocniczki prezydenta miasta ds. polityki równościowej; Aktywne wspieranie wydarzeń organizowanych przez społeczność LGBT+.

Działacze Stonewall deklarują również pełne wsparcie w tworzeniu dokumentu. – Nie wszyscy urodziliśmy się w Poznaniu, wiele z nas podjęło decyzję o przeprowadzce tutaj w poszukiwaniu bezpieczeństwa i akceptacji, których najłatwiej szukać w dużych miastach – dodają przedstawiciele ruchu LGBT+.

Strona głównaPoznańGrupa Stonewall chce, żeby miasto wprowadziło kartę LGBT+