Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Poznań: Stary Rynek zyska nową płytę!

Na poznańskim Starym Rynku zamontowana zostanie nowa płyta. Miastu udało się pozyskać znaczące dofinansowanie unijne w wysokości 30 milionów złotych.

otrzyma dofinansowanie dzięki konkursowi zorganizowanemu przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Stolica Wielkopolski uzyskała w nim najwyższą notę. – To jest najbardziej prestiżowy projekt wśród tych, które brały udział w konkursie – tłumaczy Marek Woźniak, marszałek. – Ten projekt jest ważny dla Wielkopolski, w końcu Stary Rynek jest jej sercem, i cieszę się, że możemy podpisać umowę.

– Zdajemy sobie sprawę, że to była trudna decyzja polityczna dla urzędu marszałkowskiego – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Stary Rynek ma być wizytówką Poznania i regionu. Bardzo ubolewałem nad tym, że doszło do degradacji najważniejszych przestrzeni miasta: Starego Rynku i ulicy św. Marcin. Cieszę się, że wzięliśmy się za to, żeby dawnym symbolom przywrócić blask. Tak się składa, że robimy to systematycznie. Dla mnie to jest najlepsza forma patriotyzmu. Nie uczestniczenie w celebrowaniu pewnych dat, a właśnie dbałość o to co pozostawili nam nasi przodkowie.

Wartość całej inwestycji to 53,3 mln. złotych. Urząd Marszałkowski przekaże miastu na realizację 30 milionów złotych. Brakująca kwota zostanie uzupełniona ze środków miejskich.

Prace na Starym Rynku mają się rozpocząć po zakończeniu przebudowy placu Kolegiackiego. Podczas prowadzonej przebudowy, to właśnie nowo otwarty wówczas plac Kolegiacki ma przejąć część funkcji społecznych Starego Rynku. Nie wiadomo jeszcze czy sama przebudowa płyty Starego Rynku zostanie podzielona na etapy czy przeprowadzana w całości. Jak tłumaczył Jacek Jaśkowiak, z perspektywy miasta zdecydowanie korzystniejsze byłoby podzielenie rewitalizacji na etapy, ale to oznacza znacząco wyższe koszty. Możliwe, że w związku z tym miasto zdecyduje się przeprowadzić całą wymianę za jednym razem.

Przebudowa ma potrwać około półtora roku. Oznacza to, że w tym czasie dostęp do Starego Rynku będzie mocno ograniczony. Według wstępnych planów (nie ma jeszcze wybranego wykonawcy inwestycji i wszystko może się opóźnić) prace powinny się zacząć jesienią 2021 roku i potrwać do wiosny 2023 roku.

W czasie budowy ma zostać zapewniony dostęp mieszkańcom do nieruchomości, kawiarni i restauracji znajdujących się przy płycie rynku. – Jesteśmy z firmami, które zarządzają lokalami na Starym Rynku, w ciągłym kontakcie. Staramy się wszystko tak przygotować, żeby odbyło się to jak najmniejszym kosztem tych biznesów. Wszystkie zmiany są szeroko konsultowane z właścicielami lokali – wyjaśnił Jaśkowiak. Zapytany o ewentualne rekompensaty dla właścicieli lokali miejskich, znajdujących się przy Starym Rynku odpowiedział: – Nie patrzę na to przez pryzmat rekompensat. Te prace to jest wielkie wyzwanie dla biznesów funkcjonującyh w tym miejscu, ale trzeba je przeprowadzić. Trzeba zacisnąć zęby i przejść przez te remonty.

Jak będzie wyglądał Stary Rynek po zakończeniu inwestycji?

Płyta Starego Rynku ma zostać wyrównana. Położona zostanie nowa nawierzchnia (jej koncepcja jest ciągle opracowywana). Cała powierzchnia rynku ma być równa (nie będzie krawężników). Nowa nawierzchnia pojawi się nie tylko na samym Starym Rynku, ale również na ulicach dochodzących do niej.

Strona głównaPoznańPoznań: Stary Rynek zyska nową płytę!