Poznań: Wiemy jak będzie wyglądał nowy Teatr Muzyczny!

Nowy budynek Teatru Muzycznego, który powstanie u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej, zaprojektowało Atelier Loegler Architekci.

– Wierzę, że zwycięski projekt będzie nową ikoną Poznania, wizytówką miasta, z której będziemy dumni. – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podczas prezentacji zwycięskiego projektu. – Zwycięska praca została najwyżej oceniona z uwagi na oryginalność i trafność projektu, szczególnie w kontekście powiązania z otoczeniem i wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu – dodał Bolesław Stelmach, architekt, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

– Wierzę w sukces teatru muzycznego, który ma do spełnienia ważną rolę „teatru pierwszego kontaktu” – stwierdził Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. – Metropolitalny Poznań już ponad 60 lat czeka na nową siedzibę Teatru Muzycznego. Będzie to pierwszy w powojennej historii miasta budynek teatralny zbudowany od podstaw. Poznań zyska wspaniałe, prestiżowe miejsce spotkań przy ulicy Święty Marcin, które stanie się dumą poznaniaków i Wielkopolan. Spodziewamy się, że w 2023 roku w nowym teatrze odbędzie się pierwsza musicalowa premiera.

Nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni (dla porównania:Roma ma 1000, Gdynia 1100, Wrocław 730). Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Na budowę teatru miasto planuje wydać 170 milionów złotych.

– Obecne miejsce, w jakim Teatr Muzyczny wystawia swoje spektakle, nie przystaje do roli, jaką ta instytucja odgrywa z życiu kulturalnym Poznania – zauważył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Autor: UMP op. SS

Podziel się:

Ostatnio dodane: