Poznań: Na ławeczce z twórcą UAM

Podziel się!

Czwarty z założycieli UAM, ks. prof. Stanisław Kozierowski, zostanie uhonorowany własnym pomnikiem, na którym będzie można przysiąść i zrobić sobie zdjęcie lub po prostu posiedzieć z profesorem.

Pomnik-ławeczkę ks. prof. Kozierowskiego ufundował PPNT Fundacji UAM. To czwarty w ogóle i drugi w tym roku pomnik upamiętniający ważną dla historii UAM postać. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się w najbliższy czwartek, 6 czerwca, o godzinie 13:00 przed Collegium Maius Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Fredry 10).

Ławeczka Ks. Stanisława Kozierowskiego dołączy do grona pomników założycieli Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej w 1920 roku na Uniwersytet Poznański, a pod koniec 1955 roku na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odsłonięcie pomnika uświetnia obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Prof. Kozierowski był jednym z założycieli Wszechnicy Piastowskiej w Poznaniu, dzisiejszego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W okresie międzywojennym był docentem, a od 1938 r. profesorem tytularnym Wydziału Humanistycznego. Specjalizował się w dziejach Wielkopolski i Pomorza. Stworzył między innymi Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej, który pomógł unormować polskie nazwy urzędowe na terenach Ziem Odzyskanych po 1945 r.

Pomnik – ławeczkę ks. prof. Stanisława Kozierowskiego ufundował PPNT Fundacji UAM. To już czwarta, po rzeźbie prof. Heliodora Święcickiego (stoi przed Collegium Minus UAM przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu) prof. Józefa Kostrzewskiego (Kampus UAM Morasko) oraz prof. Michała Sobeskiego (Kampus UAM Ogrody), ławeczka upamiętniająca ważną dla historii Uniwersytetu osobę. Ks. Prof. Stanisław Kozierowski zasiądzie przed Collegium Maius UAM.

Twórcą rzeźby jest Grzegorz Godawa. Odlew ławeczki wykonała Odlewnia Artystyczna Juliusza i Barbary Kwiecińskich „Brązart” z Pleszewa.

mat. pras. / op. AS


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar