Tłumy turystów odwiedzają kładkę w Owińskach. Tylko w ciągu pierwszych dziesięciu dni odwiedziło ją prawie 10 tysięcy osób

Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach fot. Sławek Wąchała

Niedawno otwarta kładka przez Wartę cieszy się ogromną popularnością – tylko w ciągu pierwszych dziesięciu dni odwiedziło ją prawie 10 tysięcy osób. Dodatkowo przyciągają zainteresowanych wydarzenia towarzyszące, które gmina Czerwonak przygotowała 28-30 lipca.

Jak informuje gmina Czerwonak na swojej stronie, w ciągu pierwszych dziesięciu dni dni otwarcia kładki dziennie odwiedzało ją po kilkaset osób, a 22 i 23 lipca ta liczba przekroczyła tysiąc. Przypomnijmy, że co prawda oficjalne otwarcie odbyło się 28 lipca, ale inwestycję udało się zakończyć przed czasem i mieszkańcy mogli z niej korzystać już od 18 lipca.
“Wśród osób zainteresowanych inwestycją i na bieżąco śledzących postęp prac były siostry Anna i Dagmara mieszkające po dwóch stronach Warty” – informuje gmina Czerwonak. – “To one w imieniu mieszkańców 28 lipca przecięły wstęgę na kładce, symbolicznie otwierając kładkę. Towarzyszyli im samorządowcy, którzy w tym zaplanowanym z wyprzedzeniem terminie, podsumowali przebieg budowy od idei przez realizację po użytkowanie obiektu”.

Kładka liczy 130 metrów długości, a razem z utwardzonymi dojazdami – 200 metrów. Zawiera też wieżę widokową o wysokości 25 metrów, dzięki któremu można podziwiać widok na całą okolicę. Kładka będzie wpięta w sieć tras składających się na Wartostradę, a kontynuację tras w kierunku Suchego Lasu zapowiedział już Grzegorz Wojtera, wójt tej gminy, deklarując dalszą współpracę z Poznaniem.

Inwestycję rozpoczęto w październiku 2021 roku, a 21 miesięcy później kładkę już oddano do użytku. Kosztowała 27,1 mln zł i została sfinansowania przez współpracujące ze sobą samorządy Czerwonaka, Suchego lasu Poznania, powiatu poznańskiego i województwa wielkopolskiego przy wsparciu środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Kładka jest więc – jak zgodnie uznali samorządowcy podczas otwarcia – nie tylko symbolem łączącym samorządy, ale też dowodem na to, że władze miast, gmin, powiatów i województw umieją ze sobą skutecznie współpracować.

A kto jeszcze nie miał okazji podziwiać widoków z kładki – może to zrobić na naszych zdjęciach.

Podziel się: