Kładka nad Wartą już otwarta!

Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach fot. Sławek Wąchała

Piesi i rowerzyści mieli z niej korzystać od początku sierpnia – ale Jan Grabkowski, starosta poznański, poinformował, że już teraz, dwa tygodnie wcześniej, można przejść i przejechać kładką nad Wartą w Owińskach.

“Miło mi poinformować, że kładka w Owińskach została udostępniona do ruchu” – napisał starosta na swoim profilu na Facebooku. – “Pierwsi rowerzyści i spacerowicze już z niej korzystają. Inwestycja robi imponujące wrażenie”.

Otwarcie kładki zaplanowano na początek sierpnia, ale okazało, że odbiory techniczne zakończyły się wcześniej i wcześniej można otworzyć ją dla pieszych i rowerzystów.

Kładka kosztowała 27 mln zł i jest wspólną inwestycją gmin Czerwonak i Suchy Las, Poznania i powiatu poznańskiego – powiat przekazał na jej realizację 2 mln zł, a Poznań 5 mln złotych z budżetu oraz 6 mln pochodzących z dodatkowego wsparcia zewnętrznego. Większość pieniędzy pochodzi ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

Kładka powstała w miejscu dawnej przeprawy promowej między Owińskami i Radojewem – od strony wschodniej, w Owińskach, jej wylot znajduje się niedaleko zespołu pocysterskiego, w którym mieści się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Od strony zachodniej, od Radojewa, do kładki można się dostać ul. Piołunową lub przedłużeniem ul. Nadwarciańskiej jadąc z Naramowic.

Część mostowa kładki składa się z trzech przęseł o konstrukcji podwieszonej z betonowym mostem o długości 133,7 m, a na jednym krańcu znajduje się wieża widokowa z dwiema platformami na wysokościach 12 i 25 metrów. Kładka jest na tyle szeroka, że nie powinno tu dochodzić do kolizji między pieszymi i rowerzystami. Warto dodać, że kładka jest także wyposażona w monitoring.

Podziel się: