Jaki jest widok z kładki w Owińskach? Mamy zdjęcia!

Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach fot. Sławek Wąchała

Od początku sierpnia zainteresowani będą mogli podziwiać widok z kładki pieszo-rowerowej nad Wartą w Owińskach i towarzyszącego jej punktu widokowego na wysokości 25 metrów. Jeśli chcecie wiedzieć, czy warto będzie się wybrać – zobaczcie zdjęcia Sławka Wąchały!

Przypomnijmy kilka faktów. Kładka powstaje w miejscu dawnej przeprawy promowej między Owińskami i Radojewem, która działała tu od XIII wieku aż do lat 40. XX wieku – od strony wschodniej jej wylot znajduje się niedaleko zespołu pocysterskiego, a od zachodniej w Radojewie, można do niej dojść ul. Piołunową lub przedłużeniem ul. Nadwarciańskiej jadąc z Naramowic.. Mieszkańcom Poznania i Suchego Lasu ułatwi dotarcie do Owińsk i Puszczy Zielonki, a dla mieszkańców gminy Czerwonak będzie alternatywnym połączeniem z Poznaniem i Suchym Lasem, znacznie skracającym drogę.

Część mostowa kładki składa się z trzech przęseł o konstrukcji podwieszonej z betonowym mostem o długości 133,7 m, a razem z wjazdami po obu brzegach będzie miała ok. 200 metrów. Będzie też na tyle szeroka, że umożliwi jednoczesne korzystanie przez pieszych i rowerzystów. Na kładce znajduje się wieża z dwiema platformami widokowymi na wysokościach 12 i 25 metrów, dzięki której będzie można podziwiać Wartę i okalające ją tereny z poziomu koron drzew. Obiekt jest także wyposażony w monitoring.

Kładka kosztowała 27 mln zł i jest wspólną inwestycją gmin Czerwonak i Suchy Las, Poznania i powiatu poznańskiego. Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Miasto Poznań przeznaczyło na ten cel 5 mln złotych z budżetu oraz 6 mln pochodzących z dodatkowego wsparcia zewnętrznego.

Podziel się: