Poznań. Prezydent o Rynku Łazarskim: „zmiany doceniają mieszkańcy”

Rynek Łazarski, otwarcie fot. L. Łada.

Towarzystwo Urbanistów Polskich uznało Rynek Łazarski za najlepiej zrewitalizowaną przestrzeń publiczną 2022. Głos w tej sprawie zabrał też Jacek Jaśkowiak twierdząc, że zmiany doceniają mieszkańcy. I burza wokół rynku rozpętała się na nowo.

Nowy Rynek Łazarski ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy zwracają uwagę na estetykę przestrzeni, jej wielofunkcyjność, uspokojenie ruchu, przywrócenie zieleni i ogólny znacznie lepszy wygląd. Przeciwnicy twierdzą, że zieleni jest za mało, hala targowa niepraktyczna, a jej nawierzchnia śliska, w dodatku kupcy muszą ustawiać swoje parasole, mimo że mają tam dach, brakuje miejsc parkingowych, a latem na wybetonowanej powierzchni bez odrobiny cienia można się usmażyć.

Tymczasem Towarzystwo Urbanistów Polskich rozstrzygnęło konkurs na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022 – i to właśnie Rynek Łazarski okazał się najlepszy w kategorii „Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”. Ten werdykt urbanistów napawa duma prezydenta Jacka Jaśkowiaka, czemu włodarz Poznania dał wyraz na swoim profilu na Facebooku.

„Na żadną inwestycję w ostatnich latach nie wylało się w przestrzeni mediów tradycyjnych i społecznościowych tyle hejtu, co na Rynek Łazarski” – napisał. – „W pewnym momencie sam zacząłem się zastanawiać, czy pomimo konkursu, licznych konsultacji, był to dobry projekt. W odróżnieniu od internetowych hejterów, eksperci uważają, że tak, przyznając tej realizacji nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii najlepiej zrewitalizowanej przestrzeni publicznej w kraju. I ten głos bardzo cieszy. Jeszcze większym powodem do satysfakcji jest fakt, że zmiany na Rynku Łazarskim doceniają korzystający z tej przestrzeni mieszkańcy”.

Podziel się: