Poznań: Ogródki gastronomiczne wracają na ulice. I na Stary Rynek

Stary Rynek fot. K. Adamska
15 maja będą mogły otworzyć się ogródki gastronomiczne. Przygotowania do tego wiekopomnego momentu są już na ukończeniu, a władze Poznania robią, co mogą, żeby im to ułatwić.

Zgodnie z wytycznymi rządu dotyczącymi luzowania obostrzeń w Polsce od 15 maja może zacząć działać stacjonarna gastronomia – na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu.

Właściciele restauracji w Poznaniu przygotowują się na ten moment: tylko w tym roku Zarząd Dróg Miejskich wydał już 79 decyzji dotyczących ogródków i stoisk gastronomicznych dla 66 firm. Do ZDM wpłynęło też już ok. 230 wniosków o opinie plastyka miejskiego – każda taka opinia jest załącznikiem do wniosku o zajęcie pasa drogowego pod ogródek. Dla porównania: w 2020 roku Zarząd Dróg Miejskich wydał łącznie 156 decyzji dotyczących ogródków i stoisk gastronomicznych dla 112 podmiotów.

Jeśli chodzi o sam Stary Rynek – tu decyzje podejmuje Estrada Poznańska, która nim zarządza. W 2020 roku wydała ona pozwolenia dla 31 lokali chcących otworzyć ogródki. W tym roku do tej pory wpłynęło 29 wniosków.

Warto dodać, że miasto przygotowało cały pakiet preferencyjnych zasad dla właścicieli barów, kawiarni i restauracji, by łatwiej im było podnieść się po zamknięciu w czasie pandemii koronawirusa. Zmniejszono opłaty za wynajem powierzchni w pasie drogowym. Obecnie wynosi ona tylko jeden grosz za metr kwadratowy za dzień w terminach: do 30 czerwca 2021 i od 1 września 2021 do 15 marca 2022.

Natomiast w wakacje (1 lipca-31 sierpnia) właściciele lokali zapłacą połowę normalnej stawki, czyli: 0,50 zł w strefie staromiejskiej, 0,40 zł w strefie śródmiejskiej, 0,30 zł w strefie pośredniej oraz 0,20 zł w strefie peryferyjnej (za 1m2 za 1 dzień)

Przedsiębiorcy mogą stawiać ogródki na miejscach parkingowych przed lokalami gastronomicznymi (dotyczy obszarów objętych strefą zamieszkania lub Tempo 30). Restaurator zostanie zwolniony z obowiązku przygotowywania, zatwierdzenia i wdrożenia tymczasowej organizacji ruchu związanej z ustawianiem ogródka na miejscach parkingowych. Wystarczy, że złoży wniosek, a obowiązki te przejmie Zarząd Dróg Miejskich w porozumieniu z Miejskim Inżynierem Ruchu.

Te restauracje czy bary, które nie mają możliwości ustawienia ogródka przed lokalem, będą mogły otwierać ogródki „satelitarne”, czyli w pewnej odległości od lokalu, w miejscu zaakceptowanym przez ZDM. Wyjątkowo też ogródki mogą być szersze niż lokal, przed którym się znajdują – i mogą funkcjonować przez cały rok. W latach ubiegłych mogły działać tylko do końca października.

Przypomnijmy, że miasto obniża też czynsze przedsiębiorcom prowadzącym działalność w komunalnych lokalach użytkowych. Mogą oni korzystać z miejskiego wsparcia do dnia zniesienia zakazów i ograniczeń w prowadzeniu działalności (nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 roku).

Ponadto w lutym radni jednogłośnie przedłużyli do 30 września termin wniesienia pierwszej i drugiej raty opłaty za korzystanie w 2021 r. z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

Restauratorzy, którzy są podatnikami podatku od nieruchomości, mogą również ubiegać się o pomoc indywidualną przewidzianą w ustawie – np. o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie jej na raty, także odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych.

UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: