Poznań: Kiedy Arena zostanie wyremontowana?

Arena fot. PIM

Według pierwszej wersji miała być nowoczesną halą widowiskowo-sportową, gotową w 2022 roku. Remont nawet się nie zaczął, a kolejny przetarg na jego wykonanie ma zostać ogłoszony w październiku. Mamy już połowę miesiąca. Czy doczekamy się remontu Areny?

Jeden z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych budynków w mieście wyraźnie nie ma szczęścia do remontów. Pierwszy remont Grupa MTP, będąca właścicielem Areny, ogłosiła w 2019 roku, a sama hala miała przyjąć pierwszych gości już w 2022. Jednak ze względu na pandemię, a później skok cen materiałów budowlanych nie udało się zacząć prac w zakładanym terminie. 100 mln zł przeznaczone pierwotnie na tę inwestycję okazało się zbyt małą kwotą.

Do tego doszedł jeszcze spór z mieszkańcami o wycinkę drzew wokół Areny – w planach było wycięcie znacznie większej liczby niż to zgłoszono i większej niż rzeczywiście potrzeba, a korekta wycinki tez zajęła kilka miesięcy.

Później remont miał się zacząć w kwietniu 2021 roku, a czas zakończenia prac przesunięto na 2024 roku. Jednak remont ponownie został przełożony ze względu na koszty – przetarg miał zostać ogłoszony w kwietniu 2022 roku. I został, ale ponieważ nie udało się znaleźć chętnego wykonawcy, został unieważniony. Sytuacji nie ułatwiła wojna na Ukrainie, która dodatkowo podniosła koszty remontu – większość stali budowlanej Polska sprowadza właśnie z Ukrainy, a na Arenę potrzeba jej 700 ton. Kwota 350 mln zł też okazała się niewystarczająca.

Grupa MTP podniosła więc stawkę za remont Areny – choć nie podała kwoty – i zapowiedziała ogłoszenie remontu obiektu w październiku 2022. Taką obietnicę złożył Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP, podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania. Jeśli ten przetarg uda się rozstrzygnąć i wyłonić wykonawcę, to prace remontowe rozpoczną się w 2023 roku, a powinny zakończyć w listopadzie 2025 roku. Czy to się uda? Cóż, mamy połowę października, a przetarg jeszcze nie został ogłoszony, więc wszystko może się zdarzyć.

Przypomnijmy, że Arenę zbudowano w 1974 roku według projektu architekta Jerzego Turzenieckiego. Jest jednym z symboli architektonicznych Poznania, ale jako sala sportowa czy widowiskowa od wielu lat nie spełnia żadnych standardów. To ma się zmienić po przebudowie: poziom podłogi zostanie obniżony o 6 m, co pozwoli na zmianę układu trybun, które będą wielopoziomowe i mobilne, co pozwoli na dowolna aranżacje przestrzeni Areny. Dodatkowym bonusem będzie amfiteatr, który powstanie przed Areną dzięki obniżeniu poziomu podłogi.

W imprezach będzie mogło wziąć udział nawet do 9 tysięcy osób – przypomnijmy, że obecnie hala mieści 3 tysiące. Powstaną też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem, która będzie działała codziennie, także wtedy, gdy sama Arena będzie zamknięta.

Elewacja Areny pozostanie taka sama jak obecnie, choć oczywiście zostanie wyremontowana, wymienione będzie także poszycie dachowe.

Podziel się: