Poznań: Kiedy doczekamy się wyremontowanej Areny?

Arena fot. PIM

Sprawa remontu i ponownego oddania do użytku tej hali była przedmiotem dyskusji radnych podczas ostatniego posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania. Obecny plan zakłada, że hala będzie gotowa w listopadzie 2025 roku.

Stanie się tak jednak pod warunkiem, że nowy przetarg na generalny remont Areny, który zamierza ogłosić Grupa MTP w październiku, wyłoni wykonawcę. To już drugi przetarg – pierwszy został unieważniony, ponieważ nie udało się znaleźć wykonawcy. Grupa MTP przeznaczyła na remont Areny 350 mln zł i okazało się, że to zbyt mało. W drugim przetargu kwota będzie wyższa, jednak MTP nie ujawniają jej dokładnej wysokości.

Jak podało Radio Poznań, Tomasz Kobierski, prezes MTP, poinformował także radnych, że dodatkowo wprowadzono kilka rozwiązań oszczędnościowych: na przykład ma zostać zoptymalizowane zarządzanie systemami komputerowymi, które będą umieszczone w głównej serwerowni MTP. Zaplanowano także nową technologię oświetlenia, która zapewni oszczędności na poziomie około 27 procent.

Jeśli drugi przetarg uda się rozstrzygnąć, to prace będą mogły ruszyć już w styczniu 2023 roku i potrwają do jesieni 2025.

Przypomnijmy, że Arena jest zamknięta od 2019 roku i nie odbywają się tam żadne imprezy, a jej remont miał się zacząć w 2020 roku – tak zapowiadał zarząd MTP w grudniu 2019 roku. Remont się jednak nie zaczął z powodu unieważnienia przetargu, a hala została zamknięta. Otwarto ją jedynie na czas przybywania uchodźców, będąc dla nich miejscem noclegowym.

Zgodnie z projektem wnętrze hali ma zostać całkowicie przebudowane. Poziom podłogi zostanie obniżony o prawie 6 m, co zmieni układ trybun, które będą ułożone równolegle do boiska, bardziej strome i kilkupoziomowe. Pozwoli to zwiększyć ich pojemność, ale też wygospodarować miejsce na tzw. skyboxy, czyli przestrzenie o podwyższonym standardzie przeznaczone na spotkania towarzyskie i biznesowe. Trybuny będą mobilne, co umożliwi ich całkowite złożenie i pozostawienie pustej płyty parkietu. W obiekcie znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem. Remontowi zostanie poddany też dach budynku. Zgodnie z pierwotnym planem remont miał się zakończyć w 2021 r.