czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Co dalej z przebudową Areny?

Miała ruszyć w kwietniu 2021 roku, ale nie ruszyła. Kolejnym terminem być kwiecień 2022, a prezes MTP Tomasz Kobierski zapowiadał, że wykonawca prac ma zostać wyłoniony w połowie stycznia. Ale kwiecień już jest – a przebudowy nadal nie ma.

Arena ma wyjątkowego pecha, jeśli chodzi o tę przebudowę. Najpierw wybuchła pandemia, która utrudniła i spowolniła prace budowlane. Potem doszły protesty mieszkańców oskarżających MTP o chęć wycinki zbyt dużej niż potrzeba liczby drzew przy okazji tego remontu, a osiągnięcie porozumienia trwało kilka miesięcy. Później okazało się, że pandemia podniosła ceny usług i materiałów budowlanych tak bardzo, że zaplanowane 100 mln zł na ten remont nie wystarczy.

Jakby tego było jeszcze mało – wybuchła wojna na Ukrainie. Nie tylko jeszcze bardziej utrudniła prowadzenie inwestycji, bo spora część pracowników tego sektora to Ukraińcy, którzy teraz walczą na wojnie, ale znów wywindowała ceny. Utrudniła też dostawy: warto wiedzieć, że do remontu Areny trzeba około 700 ton stali. A stal budowlaną Polska sprowadzała głównie z Ukrainy.

Wzrost cen spowodował, że nie udało się wyłonić wykonawcy remontu w przetargu na przebudowę Areny – wszystko to sprawia, że termin rozpoczęcia prac znów się przesunie, a zamiast 100 mln remont może kosztować nawet 300 mln i na pewno nie zostanie skończony w 2024 roku, jak to miało być zgodnie z planem.

Przypomnijmy, że Arena powstała w 1974 roku według projektu architekta Jerzego Turzenieckiego. Jest jednym z symboli Poznania, ale od dawna jej parametry i możliwości nie odpowiadają dzisiejszym wymaganiom tak dla koncertów, jak i dla imprez sportowych. Dlatego wnętrze ma zostać całkowicie przebudowane: poziom podłogi zostanie obniżony o 6 m, co pozwoli w Arenie na zmianę układu trybun – a przed Areną na zaaranżowanie amfiteatru, który będzie mógł działać nawet wtedy, kiedy Arena będzie zamknięta.

Nowe trybuny będą wielopoziomowe i mobilne, a ich konstrukcja pozwoli w razie potrzeby na szybkie złożenie części miejsc i pozostawienie pustej płyty parkietu. W imprezach będzie mogło wziąć udział nawet do 9 tysięcy osób – obecnie to 3 tysiące. Arena po przebudowie będzie też zawierała szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restaurację z tarasem dostępną na co dzień.

“Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku” – zastrzegają MTP. – “Remontowi ulegnie tylko pokrycie dachowe. W zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Całkowitej przebudowie ulegnie wnętrze obiektu. Jego design będzie stawiał na elegancki, ponadczasowy minimalizm”.

Za projekt nowej Areny odpowiada pracownia CDF Architekci, natomiast za aranżację wnętrz – firma DOT z Poznania.

Strona głównaPoznańPoznań: Co dalej z przebudową Areny?