Poznań: Wielka przebudowa Areny. „To historyczny punkt na mapie Poznania”

Arena fot. UMP
Do 2022 roku Poznań powinien mieć halę sportową z prawdziwego zdarzenia. Plan przebudowy jest ambitny i zakłada znaczące powiększenie obecnego obiektu.

Renowacja hali miałaby rozpoczął się już w przyszłym roku i potrwać dwa lata. Elewacja budynku ma zostać zachowana w obecnym kształcie (wyremontowany zostanie dach), ale wnętrze ma przejść ogromne zmiany. Nowy projekt zakłada postawienie na minimalizm, który ma być ponadczasowy. Jak w takim razie zwiększy się powierzchnia Areny? Nowy projekt zakłada, że powstanie dodatkowy poziom w budynku. W wielkim uproszczeniu, płyta główna hali w przyszłości będzie się znajdowała jakieś sześć metrów niżej. To w połączeniu z głęboką modernizacją obiektu wewnątrz ma pozwolić na dostosowanie hali do współczesnych standardów.

– Arena to historyczny punkt na mapie Poznania, do którego wielu mieszkańców czuje sentyment. W nowej odsłonie stanie się obiektem nowoczesnym, spełniającym współczesne standardy, nie tracąc przy tym swoich historycznych walorów – tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Projekt przygotowała firma CDF Architekci. Wykonawca ma zostać wyłoniony w drodze konkursu. – Wnętrze Areny będzie spełniać wymagania, jakie stawia się dziś obiektom widowiskowo-sportowym. Najważniejsza jest jego funkcjonalność. Po przebudowie w budynku będą się odbywać koncerty, wydarzenia teatralne, mecze siatkówki, koszykówki, rozgrywki piłki ręcznej i halowej piłki nożnej, zawody sportów walki. Zależało nam więc na maksymalnym zwiększeniu pojemności widowni – mówi Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP.

Zmiany czekają też otoczenie obiektu. W jego najbliższym sąsiedztwie pojawi się m.in. parking podziemny, który docelowo będzie mógł pomieścić nawet 700 samochodów. Zaplecze techniczne jest szczególnie ważne w kontekście imprez, które mają się na hali po modernizacji odbywać. Obiekt docelowo będzie mógł pomieścić nawet 6500 osób na trybunach podczas wydarzeń sportowych oraz do 9000 osób na koncertach.

mat. pras. / SS

Podziel się:

Ostatnio dodane: