Kiedy koniec remontów w centrum Poznania?

remonty w centrum fot. K. Adamska

Im bliżej końca roku, który miał być także końcem remontów w Poznaniu – tym więcej pytań o to, kiedy naprawdę one się skończą. Sprawy nie ułatwiają władze miasta i Poznańskie Inwestycje Miejskie, które co i rusz podają inne terminy zakończenia prac.

W marcu miała być ostatnia prosta

O problemach z terminami zakończenia poszczególnych etapów pisaliśmy wielokrotnie. Na przykład w marcu remonty miały być już na ostatniej prostej, jak mówiła Justyna Litka, prezes PIM.
– Jesteśmy na ostatniej prostej i już niedługo mieszkańcy będą mogli cieszyć się przebudowanymi przestrzeniami w centrum – mówiła wówczas. – Będziemy stopniowo oddawać je do użytku, przy czym priorytetem jest dla nas ruch tramwajowy. Prace realizujemy kompleksowo, od infrastruktury podziemnej, przez nowe torowiska, jezdnie i chodniki, po nową zieleń i oświetlenie.

Poślizgi z kawiarnianymi ogródkami

Tymczasem już na przykładzie kawiarnianych ogródków na Starym Rynku można było mieć poważne wątpliwości, kiedy remonty się zakończą. Nawierzchnia w części chodnikowej na rynku w maju powinna być w takim stanie, by można było ustawić część ogródków, a prace przy nawierzchni na całym rynku miały się zakończyć w lipcu. Lipiec zbliża się do końca – a prace na nawierzchni nadal trwają i ich stan wskazuje na to, że potrwają dłużej niż tydzień.

Co gorsza, jak podaje RMF FM, wątpliwy staje się termin zakończenia remontów do końca tego roku – już pomijając fakt, że Stary Rynek miał być całkowicie skończony jesienią 2023. Prezydent Jacek Jaśkowiak powiedział rozgłośni we wrześniu 2022 roku, przy okazji zapowiadania 80. edycja kolarskiego wyścigu Tour de Pologne w Poznaniu, zapewniał, że wszystkie remonty będą ukończone do lipca roku 2023. Zapytany o to teraz zapewnił z kolei, że główne remonty na pewno zostaną wykonane do końca roku.

Koniec remontów do końca roku?

Jednak Stowarzyszenie Plac Wolności jest zdania, jak poinformowało rozgłośnię, że remonty mogą się wydłużyć, o czym zresztą informuje od stycznia tego roku. A ponieważ władze miasta już kilkakrotnie zmieniały opinię co do terminów zakończenia remontów, to przedsiębiorcy i mieszkańcy zrzeszeni w stowarzyszeniu postanowili złożyć wniosek o udzielenie informacji publicznej dotyczącej remontu ulicy 27 Grudnia, by zyskać ostateczną odpowiedź, kiedy remont tej ulicy dobiegnie końca. Bo stan prac na razie nie wskazuje na to, by miało to nastąpić do końca roku.

Kwestia uzyskania precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie jest bardzo istotna dla wszystkich, którzy przy remontowanych ulicach mają firmy, sklepy i lokale gastronomiczne. Czas remontów jest bardzo ciężki dla firm, które najpierw nie mogły normalnie działać podczas pandemii, później dał im się we znaki drastyczny wzrost cen surowców i podwyżka pensji minimalnej – a później remonty.

Im szybciej remonty się zakończą – tym szybciej firmy zaczną się odradzać. Dlatego tak ważny jest dla nich termin zakończenia prac w centrum, by wiedziały, ile jeszcze muszą wytrzymać i czy im się to uda. Według danych Stowarzyszenia Plac Wolności w rejonie placu i na sąsiednich ulicach z powodu remontu zamknęło się już około 30 firm, a kolejne trzy mają się zamknąć w najbliższym czasie.

Prezydent Jacek Jaśkowiak jest innego zdania. Uważa, że ludzie wcale nie omijają centrum i te biznesy, które umieją przyciągnąć klientów – prosperują. Prezydent przytacza tu dane, z których wynika, że Poznań jest drugim w Polsce miastem po Warszawie, jeśli chodzi o obłożenia hoteli. Zaznaczył, że żal mu tych przedsiębiorców, ale że po zakończeniu remontów dzięki temu, że ruch turystyczny szybko wzrośnie, sytuacja firm także się szybko poprawi.

Podziel się: