Remonty w centrum Poznania na ostatniej prostej?

remont Mielżyńskiego fot. K. Adamska

– Jesteśmy na ostatniej prostej i już niedługo mieszkańcy będą mogli cieszyć się przebudowanymi przestrzeniami w centrum – zapewnia Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, mając na myśli remontowane centrum Poznania.

Ulica Święty Marcin, 27 Grudnia, plac Wolności oraz Stary Rynek i okolice – wszędzie tam nadal trwają prace budowlane, a w wielu przypadkach są one na takim etapie, że trudno uwierzyć w zapewnienia o szybkich zakończeniu remontów. Jednak prezes spółki PIM zapewnia, że tak będzie, bo przy realizacji Programu Centrum i rewaloryzacji płyty Starego Rynku pracuje średnio ponad 270 pracowników budowy dziennie.

Ostatnia prosta

– Jesteśmy na ostatniej prostej i już niedługo mieszkańcy będą mogli cieszyć się przebudowanymi przestrzeniami w centrum – dodaje Justyna Litka, prezes PIM. – Będziemy stopniowo oddawać je do użytku, przy czym priorytetem jest dla nas ruch tramwajowy. Prace realizujemy kompleksowo, od infrastruktury podziemnej, przez nowe torowiska, jezdnie i chodniki, po nową zieleń i oświetlenie.

Prace budowlane toczą się na wszystkich możliwych frontach robót, i to nawet w soboty i niedziele.

– Codziennie ponad 270 osób pracuje na placach budowy w ramach realizowanych przez nas kontraktów na ulicach objętych Programem Centrum oraz na Starym Rynku – zapewnia Jacek Sobkowiak, prezes spółki Tormel, generalnego wykonawcy inwestycji w centrum. – Zależy nam na jak najlepszym wywiązaniu się z powierzonych zadań, bo wiemy, jak ważne są one dla mieszkańców. Jeżeli jest taka potrzeba, to pracujemy również w soboty i niedziele. Przykładowo w ostatni weekend rozwieszaliśmy sieć trakcyjną na skrzyżowaniu ul. Św. Marcin i Towarowej.

Torowiskiem na ulicy Towarowej przejechał już pojazd techniczny i to ta trasa ma zostać uruchomiona jako pierwsza jeszcze w kwietniu. Ale tramwaj pojedzie tylko przez Kaponierę do Towarowej, na uruchomienie pozostałej trasy w ciągu tej ulicy trzeba będzie poczekać do połowy roku.

Prace przy Okrąglaku i na Starym Rynku

Trwają prace wokół Okrąglaka: wymieniono już torowiska na ulicach Fredry i Mielżyńskiego zmienia się ul. Gwarna, 27 Grudnia, Kantaka, część ul. Ratajczaka i południowa strona pl. Wolności. Od lutego odcinkiem ulicy Fredry od Wieniawskiego do Niepodległości mogą już jeździć samochody – tramwaje mają tu wrócić w połowie roku. Bo choć na Fredry tory już są ułożone i stoją słupy sieci trakcyjnej, to musi zostać ukończony remont na Mielżyńskiego i Gwarnej, by ponownie uruchomić tę trasę tramwajową. Trwają też jeszcze prace przy węźle rozjazdowym przy Okrąglaku.

Na Starym Rynku nadal trwa przebudowa infrastruktury podziemnej, choć zakończyły się już prace przy izolacji fundamentów Wagi Miejskiej oraz wykonaniu posadzki w piwnicach tego budynku. Teraz trwa izolowanie fundamentów Ratusza. Gotowe jest już zadaszenie między budynkami Arsenału i Muzeum Wojskowego, gdzie będzie Pasaż Kultury.

W kwietniu będzie można zobaczyć pierwsze fragmenty docelowej nawierzchni na ul. Żydowskiej. W połowie roku nawierzchnia ma się pojawić także na części samego Starego Rynku, by mogły tam stanąć kawiarniane ogródki.

– Odnowa centrum to ogromne przedsięwzięcie, dlatego efekty zmian będą również znaczące – podkreśla prezydent Jacek Jaśkowiak. – Obecny rok będzie przełomowy dla tej części Poznania. Zakończą się ważne inwestycje modernizacyjne wielu dobrze znanych ulic śródmieścia. Mieszkańcy i turyści już wkrótce będą mogli cieszyć się ich nową odsłoną. Prace zostały zaplanowane w ten sposób, by w jak największym stopniu wykorzystać dostępne środki unijne, z korzyścią dla Poznania i poznaniaków.

Podziel się:

Ostatnio dodane: