Kalisz: Mieszkańcy zaprotestowali przeciwko faszyzmowi. „Kalisz wolny od faszyzmu”

Kalisz fot. Kalisz.pl

Kaliszanie przeszli w niedzielę 14 listopada przez centrum swojego miasta w marszu pod hasłem „Kalisz wolny od faszyzmu”. Chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko marszowi narodowców, który odbył się tu 11 listopada.

Przypomnijmy: 11 listopada przez centrum Kalisza przeszedł marsz narodowców. Podczas marszu padały antysemickie hasła w rodzaju “śmierć Żydom”, a na Rynku Głównym, przed ratuszem, spalono Statut Kaliski, spis praw z 1264 roku nadanych przez księcia Bolesława Pobożnego Żydom mieszkającym w mieście.

Marsz wywołał ogromne oburzenie w całym kraju i nie tylko. Dzień po nim doniesienie w tej sprawie do prokuratury złożył poseł Adam Szłapka z Nowoczesnej i inni parlamentarzyści. Złożył je także prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, choć na marszu był obecny jego obserwator i nie zdecydował o jego rozwiązaniu. Na palenie statutu i antysemickie okrzyki nie zareagowała także policja. 14 listopada swoje oburzenie wyraził prezydent Andrzej Duda.

Przeciwko marszowi zaprotestowali też sami kaliszanie, którzy przeszli dziś w marszu „Kalisz przeciwko faszyzmowi” przez centrum miasta. Marsz zorganizowali Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Kaliski Bank Równości, Nowa Lewica, Platforma Obywatelska oraz Polska 2050.

Mieszkańcy Kalisz tłumnie stawili się o 16.00 przed pomnikiem Adama Asnyka. Było wśród nich wielu kaliskich posłów, a także trzej prezydenci Kalisza. Wszyscy przeszli przez centrum na Rynek Główny, a później na Rozmarek, plac dedykowany społeczności żydowskiej miasta, protestując w ten sposób przeciwko robieniu z kaliszan antysemitów i ksenofobów. Bo co prawda w marszu narodowców w dużej mierze wzięli udział przyjezdni, nie kaliszanie, ale mimo wszystko to się wydarzyło w ich mieście.