Andrzej Duda o marszu w Kalisz: „To akt zdrady”

Andrzej Duda fot. UMP

Prezydent Polski napisał dziś w mediach społecznościowych, odnosząc się do marszu z 11 listopada w Kaliszu, że stanowczo potępia wszelkie akty antysemityzmu, a w obecnej sytuacji Polski to wręcz akt zdrady. Ale nie przekonał internautów.

11 listopada przez centrum Kalisza przeszedł marsz narodowców zorganizowany przez Wojciecha Olszańskiego występującego pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski, i Piotra Rybaka. Podczas marszu padały antysemickie hasła w rodzaju „śmierć Żydom”, a Jabłonowski na Rynku Głównym, przed ratuszem, spalił Statut Kaliski, spis praw z 1264 roku nadanych Żydom mieszkającym w mieście przez księcia Bolesława Pobożnego.

Policja ani przedstawiciel prezydenta Kalisza obecny na marszu nie zareagowali i nie rozwiązali zgromadzenia. Dopiero następnego dnia prezydent Krystian Kinastowski złożył zawiadomienie w prokuraturze o możliwości popełnienia przestępstwa. Doniesienia złożyli też kaliscy posłowie, a także poseł Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, i poznański poseł KO Franek Sterczewski.

Stanowczo odciął się od marszu poseł Robert Winnicki, który nazwał go „sprawą psychiatryczną, nie polityczną” i stwierdził, że organizator nie miał nic wspólnego z Ruchem Narodowym.

Teraz swoje stanowisko w tej sprawie opublikował także prezydent Andrzej Duda.
„Stanowczo potępiam wszelkie akty antysemityzmu. Barbarzyństwo, którego dopuściła się grupa chuliganów w Kaliszu, stoi w sprzeczności z wartościami, na których oparta jest Rzeczpospolita. A wobec sytuacji na granicy i akcji propagandowych przeciwko Polsce jest wręcz aktem zdrady” – napisał na Twitterze.

Jednak sądząc po komentarzach, jego wpis nie przekonał internautów. Pojawiły się komentarze, w których pytają prezydenta, dlaczego tak późno zabrał głos w tej sprawie i czy – skoro potępia akty antysemityzmu, to nakaże natychmiast zaaresztować Roberta Bąkiewicza, organizatora Marszu Niepodległości w Warszawie. Wypomnieli też sympatię prawicy do Romana Dmowskiego, który był antysemitą i stwierdzili, że wpis to tylko PR-owa wrzutka.

Podziel się:

Ostatnio dodane: