Ratusz, Kalisz fot. UM Kalisz M. Salamon

Kalisz: Prezydent złożył zawiadomienie do prokuratury. Na marsz narodowców

Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza, złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu narodowców. Spalono podczas niego Statut Kaliski i wznoszono antysemickie okrzyki.

Po marszu w internecie rozpętała się burza, a władze miasta oraz policja są powszechnie krytykowane. Najpierw za to, że dopuściły do przejścia marszu przez miasto, a później za to, że go nie rozwiązały, gdy zaczęły padać antysemickie hasła i spalono Statut Kaliski.

Statut jest dla kaliszan niezwykle ważnym dokumentem – to spis praw z 1264 roku nadanych Żydom mieszkającym w mieście przez księcia Bolesława Pobożnego, który zapewniał im wolność osobistą i bezpieczeństwo, swobodę wyznania, podróżowania i handlu. Jest jednym z najstarszych kaliskich dokumentów i dowodem na niezwykle bogatą, wielokukturową historię tego miasta. Spalenie go wywołało powszechne oburzenie.

Władze miasta dziś opublikowały oświadczenie w tej sprawie:

“Zgodnie z Ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach Prezydent Miasta Kalisza otrzymuje zawiadomienie o planowanym zgromadzeniu od organizatora. Następnie niezwłocznie podaje na stronie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kalisza informacje o miejscu i terminie planowanego zgromadzenia. Zgodnie z prawem Prezydent Miasta Kalisza nie wydaje zgody na organizację zgromadzeń. Przyjmuje jedynie zawiadomienie przekazane przez organizatora, a następnie podejmuje określone w ustawie czynności.

W zgromadzeniu, które miało miejsce 11 listopada 2021 roku w Kaliszu, wziął udział przedstawiciel Prezydenta Miasta Kalisza. Był w stałym kontakcie z obecnymi na miejscu funkcjonariuszami policji.

Przedstawiciel Prezydenta Miasta Kalisza, wspólnie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu podjęli decyzję o nierozwiązywaniu zgromadzenia z uwagi na bezpieczeństwo i zachowanie porządku publicznego. Rozwiązanie zgromadzenia mogłoby doprowadzić do eskalacji agresji wśród uczestników.

Nad bezpieczeństwem podczas zgromadzenia czuwały jednostki policji z Kalisza, Poznania i kilku miast Wielkopolski. Materiał dowodowy z przebiegu zgromadzenia zabezpieczyła policja. Zostanie przekazany do prokuratury w celu przeanalizowania pod kątem ewentualnego złamania prawa przez uczestników zgromadzenia. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 i 257 kodeksu karnego złożył także Prezydent Miasta Kalisza”.

Źródło: UM Kalisz

3 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze