Leszek Miller: Niewątpliwie PiS odniósł sukces

Leszek Miller fot. Karolina Adamska
Leszek Miller, startujący z list Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, zdecydował się na krótkie podsumowanie wyborów.

Miller był drugi na wielkopolskiej liście KE i zdobył mandat. Paradoksalnie, SLD decydując się na wejście do Koalicji Europejskiej, stał się jednym z największych wygranych wyborów. Politycy lewicy zdobyli w sumie pięć mandatów. Dla porównania – Wiosna, Roberta Biedronia, która zdecydowała się na startowanie samodzielnie, uzyskała tylko trzy.

– Siedmioprocentowa przewaga PiS w wyborach to powód do poważnych rozważań o przyszłości Koalicji Europejskiej – stwierdził w rozmowie z Radiem Poznań Leszek Miller, podczas swojej wizyty w Gnieźnie. – To jest duża przewaga i niewątpliwie PiS odniósł sukces. Liderzy Koalicji Europejskiej mają o czym myśleć. Czy ta przewaga musiała być taka? W najbliższych dniach te odpowiedzi zostaną udzielone, a mają one fundamentalne znaczenie dla przyszłości Koalicji Europejskiej i tego czy ona się utrzyma w tych ramach, które znamy czy też nie – dodał były premier.

Leszek Miller nie jest jedynym politykiem KE, który ma wątpliwości co do funkcjonowania koalicji w obecnym kształcie. Tuż po wyborach zaczęły docierać sygnały, że PSL może jesienią w wyborach do parlamentu, zdecydować się na samodzielny start. Co ciekawe, jako jednego z potencjalnych koalicjantów Polskiego Stronnictwa Ludowego, wymienia się Pawła Kukiza z jego ruchem, który zanotował słaby wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Z drugiej strony, część polityków Platformy Obywatelskiej chciałaby rozszerzenia Koalicji Europejskiej o Wiosnę. Ta również zanotowała słaby wynik, ale Robert Biedroń na chwilę obecną deklaruje, że w kolejnych wyborach wystartuje samodzielnie. Jednocześnie ewentualne wciągnięcie Wiosny do KE spotkałoby się z dużym sprzeciwem PSLu i części konserwatywnych członków PO.

Źródło: Radio Poznań