Fotoplastykon na Księżycu. Z Brianem Mayem

Co ma wspólnego nasz satelita z Brianem Mayem, gitarzystą i współzałożycielem zespołu Queen – i z Fotoplastykonem Poznańskim? Zainteresowani będą mogli dowiedzieć się już 1 czerwca. Oczywiście w Fotoplastykonie.

Jak informuje Biuletyn Miejski, od 1 czerwca fotoplastykon stanie się… statkiem kosmicznym. Będzie w nim mianowicie można obejrzeć trójwymiarowe fotografie pokazujące zdobywanie kosmosu, a w tym także Księżyca. Zdjęcia pochodzą z albumu wydanego wspólnie przez pisarza Davida J. Eichera oraz Briana Maya, jednego z założycieli zespołu Queen. Gitarzysta – o czym nie wszyscy wiedzą – jest też miłośnikiem stereofotografii i doktorem astrofizyki.

Trójwymiarowe fotografie z kosmicznych podróży możemy oglądać dzięki temu, że uczestnicy lotów Apollo 11, 12 i 14 używali specjalnych kamer, które pozwalały na tego typu zapis. Co ciekawe, w dodatku kosmonauci przechodzili specjalne szkolenie, podczas którego uczyli się wykonywać tzw. sekwencyjne stereofotografie.
– Technika ta polegała na robieniu dwóch niemalże identycznych zdjęć – z miejsc oddalonych od siebie o odległość zbliżoną do uśrednionego rozstawu ludzkich oczu. Przez ich nałożenie (w urządzeniach takich jak fotoplastykon) odbiorca odnosi wrażenie oglądania jednego, przestrzennego obrazu – wyjaśnia Marcel Skierski, kurator wystawy.

Stany Zjednoczone i Związek Radziecki rywalizowały w XX w. o miano władcy przestrzeni pozaziemskiej. Rosjanie w 1957 roku wysłali w kosmos pierwszego sztucznego satelitę Sputnika. Jurij Gagarin był pierwszy człowiekiem w kosmosie. Jednak to Amerykanie – 20 lipca 1969 roku jako pierwsi ludzie postawili nogę na Księżycu. Byli to Neil Armstrong i Buzz Aldrin, uczestnicy lotu Apollo (Michael Collins, pilot modułu dowodzenia, pełnił misję na orbicie Księżyca).

Wystawa będzie czynna od 1 czerwca do 31 sierpnia. Bilety: 5 zł normalny, 2 zł ulgowy, 10 zł rodzinny, 20 zł grupowy. Fotoplastykon Poznański mieści się przy ul. Ratajczaka 44.

Biuletyn Miejski, el

Dodaj komentarz

avatar