Poznań: Jak zagospodarować deszczówkę?


Poznań wysycha, jest coraz większy problem z utrzymaniem zieleni miejskiej, a tymczasem całe hektolitry deszczówki z pomocą kanalizacji lądują w Warcie. Aquanet ma pomysł, jak wykorzystać tę wodę dla miasta. Z pomocą funduszy unijnych.

Jednak zanim Poznań stanie się oazą bujnej zieleni wśród krystalicznie czystych strumyków, trzeba zadbać o infrastrukturę. A ta, zdaniem Pawła Chudzińskiego, prezesa Aquanetu, jest w fatalnym stanie i by doprowadzić ją do odpowiedniego poziomu, potrzebne są ogromne nakłady finansowe. jakie? Jeszcze nie wiadomo. Ale na pewno będą to miliony – jeśli nie setki milionów – złotych.

Jednak to inwestycja, która nie może czekać – ze względu na zbliżające się kolejne rozdanie unijnych środków. Właśnie z tej puli będzie można starać się o dofinansowanie tej inwestycji. Miejscy urzędnicy, jak zapewniają, kończą już opracowanie tego tematu i do września powinni z nim być gotowi.

Pomysł popierają poznańscy radni, ubolewając jedynie, że tematem zajęto się tak późno i że w ogóle świadomość społeczeństwa, jeśli chodzi o zachowanie zasobów wodnych, nie jest na takim poziomie, jakby sobie życzyli. Nie da się jednak ukryć, że w wielu przypadkach to właśnie decyzje rady miasta spowodowały pogorszenie stanu wód gruntowych w Poznaniu. Wystarczy przypomnieć choćby zgody na zabudowę Sołacza – na przykład okolic parku Wiodziczki – która skutkuje wylewami Bogdanki i wysychaniem okolicznych terenów. A to tylko jeden z wielu przykładów w mieście.

We Wrocławiu na przykład miasto przygotowało specjalne dofinansowanie dla mieszkańców, którzy zechcą sami zbierać deszczówkę w swoich ogrodach. Można dostać nawet 5 tysięcy złotych oraz specjalne pojemniki na ten cel. To sposób na walkę z suszą i zmianami klimatu, które są szczególnie uciążliwe dla miast, powodując nadmierne nagrzewanie otoczenia w konsekwencji – jeszcze większe parowanie. Program ma pomóc w walce ze zmianami klimatu, a jednocześnie jest rozwinięciem idei zero waste.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze