Wilki coraz częściej są widywane w okolicach Poznania. „To naturalne zjawisko”

wilki zdjęcie ilustracyjne fot. 4931604, pixabay

Kaźmierz, Duszniki, a teraz Ceradz Dolny. Po zachodniej stronie Poznania jest coraz więcej wilków. Powiat szamotulski opublikował komunikat w tej sprawie.

Już w grudniu zauważono wilki w okolicach Kaźmierza i Szamotuł, w styczniu obserwowano je wokół Dusznik, a w lutym – w Ceradzu Dolnym w gminie Duszniki. Nie da się ukryć – wilków w powiecie szamotulskim jest coraz więcej i budzi to niepokój mieszkańców. Dlatego władze powiatu opublikowały specjalny poradnik dla mieszkańców, by wiedzieli, co zrobić, jeśli się spotkają z wilkami.

„Powrót wilków do lasów zachodniej Polski, w tym także na teren powiatu szamotulskiego, po wielu latach nieobecności, stał się faktem, o którym się słyszy i mówi coraz częściej” – przyznaje starostwo. – „Należy stwierdzić, że jest to naturalne zjawisko, wynikające z objęcia wilka ochroną gatunkową, po jego wcześniejszym wytępieniu. Ze względu na długi czas, który upłynął od czasu zabicia ostatniego wilka na terenie Puszczy Noteckiej (lata 80. XX w.), odzwyczailiśmy się już od sąsiedztwa tych zwierząt. Nie dziwi więc pojawiające się wśród mieszkańców uczucie zaniepokojenia obecnością dużych drapieżników, zwłaszcza gdy lęk ten podsycany jest nierzetelnymi lub stronniczymi informacjami, które dopływają do nas z każdej strony, bez możliwości ich sprawdzenia czy weryfikacji”.

Starostwo szamotulskie zwraca uwagę na wiele nieprawdziwych lub nierzetelnych informacji dotyczących wilków, jakie się pojawiają, dlatego na swojej stronie zamieściło linki do materiałów i opracowań przygotowanych przez specjalistów ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, opartych na wieloletnich badaniach, ale podanych w zrozumiałej dla laika formie.

„Opisano w nich, w przystępny sposób, m. in. kiedy obecność wilków nikomu nie zagraża, a kiedy wymaga interwencji” – informuje starostwo. – „Wskazano także zasady zachowania się człowieka w określonych sytuacjach. Ponadto w opracowaniach zawarto adresy instytucji i numery telefonów, pod które należy zgłaszać sytuacje wymagające interwencji. Zainteresowani hodowcy zwierząt, na stronie stowarzyszenia znajdą także publikację opisującą metody ochrony inwentarza przed wilkami oraz opis procedury uzyskania odszkodowania za straty powodowane przez wilki”.

Opracowania „Po sąsiedzku z wilkami” oraz „Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami” są dostępne w Wydziale Budownictwa, Rolnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Szamotułach w wersji papierowej, sporo rozesłano też do gmin.

Podziel się:

Ostatnio dodane: